Благодійність

Нормативна база щодо благодійних внесків

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

1/9-608 від 05 вересня 2013 року

Щодо благодійних внесків

У засобах масової інформації з’являються повідомлення про примусові благодійні внески в окремих навчальних закладах та їх нецільове використання.

Наголошуємо, що фінансово-господарська діяльність дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється відповідно до законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Законодавство України про благодійну діяльність та благодійні організації базується на Конституції України та складається з Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", Цивільного кодексу України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та інших нормативно-правових актів.

Прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 р. № 1222 (із змінами) "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування" з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку (лист Міністерства від 9 квітня 2012 р. № 1/9-272).

У навчальному закладі за рішенням загальних зборів (конференції) можуть створюватися і діяти рада закладу, діяльність якої регулюється його статутом, а також батьківський комітет, піклувальна рада, учнівський комітет тощо.

Батьківські комітети є добровільними органами громадського самоврядування, створеними на основі єдності інтересів батьків щодо реалізації прав та обов’язків своїх дітей під час організації їх життєдіяльності у закладі.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 2 червня 2004 р. № 440 затверджено Примірне положення про батьківські комітети (ради) загальноосвітнього навчального закладу, які можуть створювати благодійні фонди відповідно до чинного законодавства, у т.ч. контролювати надходження і розподіл грошей, брати участь у вирішенні інших питань, передбачених статутом цих фондів.

Примірне положення про батьківські комітети (раду) дошкільного навчального закладу затверджено наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26 квітня 2011 року № 398.

Піклувальна рада навчального закладу вживає заходів щодо зміцнення матеріально-технічної і навчально-методичної бази, залучення додаткових джерел фінансування закладу, поліпшення умов для організації навчально-виховного процесу, стимулювання творчої праці педагогічних працівників.

Дирекція школи та педагогічні працівники не повинні втручатися у діяльність благодійних фондів і піклувальних рад.

Також наголошуємо, що питання введення додаткових освітніх послуг у навчальних закладах розглядаються лише за згодою (заявою) батьків дитини або осіб, які їх замінюють, за рахунок коштів батьків або осіб, які їх замінюють, фізичних та юридичних осіб на основі угоди між батьками та навчальним закладом.

Керівники місцевих органів управління освітою та керівники навчальних закладів несуть відповідальність згідно із законодавством про боротьбу з корупцією.

Заступник Міністра Б. М. Жебровський


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЛИСТ

1/9-272 від 09 квітня 2012 року

Міністру освіти і науки, молоді та спорту

Автономної Республіки Крим,

начальникам управлінь освіти і науки

обласних, Київської та Севастопольської

міських державних адміністрацій,

керівникам навчальних закладів

Щодо благодійних внесків

Міністерство стурбоване ситуацією, пов'язаною з фактами порушення прав дітей та учнівської молоді на доступність та безоплатність освіти, зокрема, примусовим збиранням в окремих дошкільних та загальноосвітніх закладах коштів на проведення різноманітних заходів, поповнення благодійних фондів та нецільового використання батьківських внесків.

Означене є грубим порушенням Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", який передбачає можливість залучення лише добровільних пожертвувань та їх ретельного бухгалтерського обліку.

Вважаємо, що наявність таких випадків свідчить про зниження персональної відповідальності керівників місцевих органів управління освітою і навчальних закладів, недостатній контроль з їхнього боку за діяльністю посадових осіб.

Відсутність гласності, брак об'єктивної та достовірної інформації, низька поінформованість населення, слабкі зв'язки з громадськістю створюють передумови для виникнення негативних явищ у системі освіти та породжують звернення батьків, педагогічних працівників, повідомлення засобів масової інформації стосовно порушень нормативно-правових документів, що регламентують діяльність навчальних закладів та установ.

З метою попередження зловживань службовим становищем працівниками навчальних закладів доручаємо керівникам навчальних закладів:

  • забезпечити неухильне виконання Закону України "Про благодійництво та благодійні організації";
  • заборонити незаконний збір коштів та матеріальних цінностей працівниками навчальних закладів;
  • рекомендувати батьківським комітетам (радам) навчальних закладів розглянути питання щодо створення благодійних фондів відповідно до законодавства, у статутах цих фондів обумовити чіткий порядок надходження та використання коштів;
  • прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб здійснювати виключно на добровільній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 № 1222 (із змінами) "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування" з обов'язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку;
  • систематично проводити звітування про використання благодійних та спонсорських коштів перед педагогічними колективами, радами та піклувальними радами навчальних закладів, батьківською громадськістю.

Заступник Міністра Б.М. Жебровський

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

1/9-289 від 15 квітня 2011 року

Міністру освіти і науки, молоді та спорту

Автономної Республіки Крим,

начальникам управлінь освіти і науки

обласних, Київської та Севастопольської

міських державних адміністрацій

Щодо оприлюднення інформації

про використання благодійних

та спонсорських внесків

До Міністерства надходять звернення щодо випадків примусового збирання в окремих навчальних закладах коштів на проведення різноманітних заходів, поповнення благодійних фондів та нецільового використання батьківських внесків.

Означене є грубим порушенням Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", який передбачає можливість залучення лише добровільних пожертвувань та їх ретельного бухгалтерського обліку.

Низький рівень поінформованості громадськості стосовно ефективності та прозорості їх використання формує негативну суспільну думку щодо фінансових зловживань та хабарництва у навчальних закладах.

Така ситуація є неприпустимою і засвідчує зниження персональної відповідальності керівників навчальних закладів та послаблення контролю з боку місцевих органів управління освітою за їх діяльністю.

З метою уникнення безсистемних та неконтрольованих зборів коштів з батьків, забезпечення доступності та безоплатності освіти в державних і комунальних навчальних закладах доручаємо керівникам навчальних закладів:

  • систематично проводити звітування перед батьківською та педагогічною громадськістю про використання благодійних та спонсорських коштів;
  • забезпечити постійне інформування громадськості про надходження та використання благодійних внесків шляхом розміщення відповідних матеріалів на сайтах навчальних закладів та у місцевих засобах масової інформації;
  • провести відповідну роз’яснювальну роботу серед громадськості щодо заборони примусового стягнення коштів з батьків у вигляді благодійних внесків.

Наголошуємо, що керівники місцевих органів управління освітою, навчальних закладів несуть персональну відповідальність за дотримання вимог законодавства щодо збору благодійних, спонсорських внесків та прозорості їх використання.

Заступник Міністра Б.М. Жебровський


Конституція України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про загальну середню освіту»,

Бюджетний кодекс України

Закон України "Про благодійництво та благодійні організації"


Постанова Кабінету Міністрів від 04.08.2000р. №1222 "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, культури,науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування


Лист Міністерства освіти і науки України від 28.04.2010 №1/9-290 "Щодо здійснення благодійних та спонсорських внесків"

Лист Міністерства освіти і науки, мололоді та спорту України від 15.04.2011 №1/9-289"Щодо оприлюднення інформації про використання благодійних та спонсорських внесків"

Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 09.04.2012 №1/9-272 "Щодо благодійних внесків"

Лист Міністерства освіти і науки України від 05.09.2013 № 1/9-608 "Щодо благодійних внесків"

Лист Міністерства освіти і науки України від 28.11.2013 № 1/9-848 "Про організацію благодійних фондів у загальноосвітніх навчальних закладах"

Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.06.2004 № 440 «Про затвердження Примірного положення про батьківські комітети (ради) загальноосвітнього навчального закладу»

Правові засади залучення благодійних внесків

Необхідний перелік нормативних документів

· Конституція України, Цивільний кодекс України, Бюджетний кодекс України;

· закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;

· постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 № 1222 «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування»; від 17.08.1998 № 1295 «Про затвердження Порядку розподілу товарів, отриманих як благодійна допомога, та контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконаних робіт»;

· накази Міністерства фінансів України від 25.09.2015 № 840 «Про затвердження Змін до деяких Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку для суб’єктів державного сектору»; від 12.10.2010 № 1202 «Про затвердження Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (НП(С)БО) в державному секторі 121 «Основні засоби» та 123 «Запаси»»; від 26.06.2013 № 611 «Про затвердження плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядок його застосування» та «Про затвердження Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями бюджетних установ»;

· наказ Міністерства освіти і науки України від 02.06.2004 № 440 «Про затвердження Примірного положення про батьківські комітети (ради) загальноосвітнього навчального закладу»;

· наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.04.2011 № 398 «Про затвердження Примірного положення про батьківські комітети (раду) дошкільного навчального закладу»;

· листи Міністерства освіти і науки України від 28.04.2010 № 1/9-290 «Щодо здійснення благодійних та спонсорських внесків»; від 05.04.2011 № 1/9-289 «Щодо оприлюднення інформації про використання благодійних та спонсорських внесків»; від 05.09.2013 № 1/9-608 «Щодо благодійних внесків»; від 28.11.2013 № 1/9-848 «Про організацію благодійних фондів у загальноосвітніх навчальних закладах»;

· листи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 15.04.2011 №1/9-289 «Щодо оприлюднення інформації про використання благодійних та спонсорських внесків»; від 09.04.2012 № 1/9-272 «Щодо благодійних внесків».

Придбано за благодійну допомогу з вересня 2016 по 29.09.2017 року :


  1. Канцелярські журнали, журнали замін - 475 грн.
  2. Пневматичні кульки для стрільби учнів в тирі - 290 грн.
  3. Поповнення телефону для корпоративного звʼязку - 389 грн.
  4. Розчинник для миття пензлів, вимикач для учительської - 50 грн.
  5. Сорочки концертні дівочі для шкільного хору - 385 грн.
  6. Поїздка на фестиваль шкільної вокальної групи - 350 грн.
  7. Пальне для бензопили, розчинник, обрізний круг - 500 грн.
  8. Господарчі товари (замок навісний, клей столярний, круг обрізний) для роботи робітника з обслуговування будівлі - 337 грн.
  9. Фарби для малювання шкільних стіннівок - 486 грн.
  10. Саморізи для обшивки батарей в споррт. залі - 20 грн.
  11. Рекомендований лист - 69,80 грн.
  12. Чорнила для заправки принтерів - 120 грн.
  13. Чорнила для заправки кольорового принтера - 130 грн.
  14. Виготовлення штампу для бібліотеки - 270 грн.
  15. Полоси для закріплення лінолеуму в актовій залі - 648 грн.
  16. Доставка швейних машин з м.Харків (для швейної майстерні дівчатка) - 375,83 грн.
  17. Доставка компʼютерів з м.Миколаїв (початкова школа, кабінет інформатики) - 268 грн.
  18. Замітка в газету "Контакт" - 35 грн.
  19. Шуруп дюбель для обшивки батарей в спорт. залі - 29 грн.
  20. Виготовлення ксерокопій формату А3 розкладка-меню для їдальні, табелі - 80 грн.
  21. Розетка в кабінет інформатики - 70 грн.
  22. Чорнила для печа - 15 грн.
  23. Скоби для столярного степлера - 18 грн.
  24. Вапно для білування дерев, бордюрів - 600 грн.
  25. Порошок, відбілювач для прання штор в "Світлиці" - 118,31 грн.
  26. Тканина для оформлення конкурсів - 308 грн.
  27. Клей столярний, пензлики для підготовки спортивного майданчика - 136 грн.
  28. Саженців дерев для посадження у парку - 60 грн.
  29. Пневматичні кульки для стрільби учнів в тирі - 250 грн.
  30. Плівка для ламінування - 40,75 грн.
  31. Блискавки для оформлення матів у гімнастичній залі - 180,00 грн.
  32. Папки для кабінету з охорони праці - 28 грн.
  33. Оформлення випускного вечора - 109,50 грн.
  34. Оформлення стендів для кабінету "Захист Вітчизни" - 700 грн.
  35. Проведення Всеукраїнського семінару - 120,00 грн.
  36. Представницькі витрати - 1096,06 грн.
  37. Придбання електроінструментів - 4073,00 грн.
  38. Придбання пального для газонокосилки та будматеріалів для їдальні - 635,00 грн.
  39. Канцелярські книги та журнали заступника директора - 370,00 грн.
  40. Ремонт каналізації каб. №301 - 175,00 грн.
  41. Роутер для створення wifi зони - 489,00 грн.
  42. Ксерокопії документів - 24,00 грн.
  43. Придбання господарчих товарів - 843,34 грн.
  44. Придбання кульок на Перший дзвоник - 400,00 грн.
  45. Придбання кабелю для принтеру - 55,00 грн.
  46. Маркери - 45,00 грн.
  47. Компʼютерна мишка для кабінету заступника з НВР Канарської Л.К. - 98 грн.

На загальну суму : 16365 грн. 09 коп.


ВИКОРИСТАННЯ БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ БАТЬКІВ

ЗА І СЕМЕСТР 2015 - 2016 н.р.


Заправка та ремонт картриджів - 1983 грн.;

Придбання канцтоварів, літератури - 1677 грн. 26 коп.;

Поповнення рахунку корпоративного номеру - 86 грн.;

Придбання будівельних матеріалів, електронних приладів - 1737 грн.10 коп.;

Участь в міських конкурсах та фестивалях, оформлення музею - 984 грн.;

Закупка медикаментів - 305 грн. 58 коп.;

Пальне для вивозу сміття та листя - 449 грн.86 коп.;

Придбання кульок для шкільного тиру - 255 грн.;

Виготовлення ключів - 60 грн.


Всього використано - 7537грн. 80 копійок


Голова загальношкільного батьківського комітету Філонова С. П.