Lipanj

Datum objave: Jun 28, 2012 9:45:32 PM

Novljanski studenti okitili se Rektorovim nagradama

Novljanskim studentima zaredale su se rektorove nagrade na njihovim fakultetima. Nakon što su je primili Marija Štivojević iz Novske, studentica na kemijskom odsjeku Prirodoslovno matematičkog fakulteta, Sveučilišta Zagrebu, a Jelena Ćosić, Darijan Ivezić i Fabijan Komljenović, studenti Muzičke akademije u Zagrebu dobitnici su posebnih rektorovih nagrada, a stiže i priznanje s Umjetničke akademiju u Osijeku. Za postignuće u akademskoj godini 2011./13., pored nekoliko studenta akademije koji su radili na projektu mjuzikla “Barun Trenk cabaret”, pripala je i Darku Čuvidiću, studentu 4. godine iz Voćarice.

U mjuziklu “Barun Trenk cabaret” nastupa pedesetak studenata i profesora akademije. Glazbu za mjuzikl napisao je Darko Čuvidić, tekst je napisala Marijana Nola, režiju potpisuje Marko Juraga, a projekt je umjetnički osmislila Andrea Radočaj Jerković.

Pored Osijeka, tri izvedbe u Požegi, Đakovu, mjuzikl je izveden u Zagrebu, u kazalištu Komedije, gdje ga je pogledala brojna publika, a jednoj od izvedbi nazočio je i Ivo Josipović, predsjednik Republike Hrvatske.

Darko Čuvidić završio je srednju Glazbenu školu u Novskoj, niz godina je član KUD-a „Šubić“, gdje je voditelj pjevanja i tamburaškog orkestra.

Predavač je i kolegija tradicijskog instrumenta tambure samice na Školi folklora u Vinkovcima, član je tamburaškog sastava „Sedam osmina“ iz Osijeka te je voditelj tamburaškog orkestra Osječko-baranjske županije.

Medalje za atletičare JAK-a

Na atletskom mitingu, održanom ovog vikenda u Slavonskom Brodu, članovi atletskog kluba JAK osvojili su pregršt medalja.

U konkurenciji od oko 150 predstavnika iz 10 klubova domaći atletičari su se okitili s pet zlatnih i tri brončane medalje.

Atletičarka Lucija Jauk, koja je nastupila u konkurenciji limačica, osvojila je 3. mjesto na 300 metara, dok je kod limača Antonio Tutić bio četvrti u istoj disciplini, kao i u bacanju vortexa.

Dvije pobjede zabilježile su mlađe kadetkinje u bacanju vortexa, Elizabeta Prelesnik i Mirena Milašinović na 200 m., Silvija Alich osvojila je 3. mjesto u skoku u dalj, a Dora Jakupović je treća u bacanju vortexa. Atletičarka Josipa Gajdoš je u utrci na 600 m osvojila 4. mjesto. Prvi u skoku u dalj bio je Tomislav Ćurdo, a dvije pobjede odnijela je Valentina Jurić, u utrkama na 100 i 400 m.

Trener Neven Šepović kaže da su njegovi atletičari postigli osobne rekorde. „Ovi rezultati nas vesele i ohrabruju no za slavlje nema vremena. Idući mjesec slijede državna prvenstva za mlađe kadete, juniore i seniore. Svi atletičari su u dobroj formi i naravno da očekujemo nove medalje“, kazao je trener.

ZAŠTITA OD VELIKIH VRUĆINA – PREPORUKE ZA JAVNOST

Prema najavama Državnog hidrometeorološkog zavoda Republike Hrvatske u ovom tjednu se očekuje iznimno toplo vrijeme s vrlo visokim temperaturama.

Sukladno tome je Služba za pripremu i djelovanje u katastrofama i izvanrednim situacijama Hrvatskog Crvenog križa, a prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (Ured za Europu) uputila svim društvima Crvenog križa preporuke za ponašanje građana u ovakvim uvjetima, stoga Gradsko društvo Crvenog križa Novska upućuje ove preporuke stanovništvu grada Novske i općina Lipovljani i Jasenovac.

Temeljna preporuka je „pomognite sebi i drugima“, a pojedinačni savjeti izgledaju ovako:

1. Rashladite svoj prostor u kojem boravite

• Idealno bi bilo sobnu temperaturu danju držati ispod 32°C i noću ispod 24°C. To je posebno važno za djecu ili ako ste osoba starija od 60 godina ili ako imate kronične zdravstvene probleme.

• Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža (ako je to moguće).

• Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu.

• Stavite zaslone, draperije, tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili popodnevno sunce.

• Objesite mokre ručnike kako bi rashladili zrak u prostoriji. No, nemojte zaboraviti da se time povećava vlažnost.

• Ako imate uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.

• Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osvježenje, ali ako je temperatura iznad 35 ˚C neće spriječiti bolesti vezane uz velike vrućine. Važno je piti dovoljno tekućine.

2. Klonite se vrućine

• Sklonite se u najhladniju prostoriju Vašeg stana/kuće, posebno noću.

• Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana.

• Ako ikako možete izbjegavajte težak fizički rad u najtoplije doba dana.

• Potražite sjenu.

• Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu.

3. Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine

• Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamatanje u hladne mokre ručnike, hladiti se mokrom spužvom, kupke za noge, itd.

• Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale.

• Koristite laganu posteljinu.

• Pijte redovito tekućinu i izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera.

• Jedite češće male obroke. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama.

4. Pomognite drugima

• Posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami. Osjetljive osobe mogle bi zatrebati pomoć tijekom vrućih dana.

• Ako je netko koga Vi poznajete pod rizikom pomognite mu da dobije savjet i podršku. Posjećujte svoje članove obitelji starije životne dobi i bolesnike koji žive sami barem jednom dnevno.

• Ako uzimaju lijekove, provjerite s liječnikom koji ih liječi kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu.

• Informirajte se o osnovama prve pomoći kako biste znali što treba poduzeti u slučaju toplinskog udara.

5. Ako se Vi ili drugi oko Vas osjećaju loše

• Tražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju; što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu;

• Popijte vodu ili voćni sok da nadoknadite tekućinu;

• Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon provedenog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu, pijte tekućinu koja sadrži elektrolite, a u slučaju da grčevi ostanu prisutni duže od jednog sata potrebna je medicinska pomoć;

• Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.

Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu, nerazumno razgovaraju i nemirni su, imaju li grčeve i/ili su bez svijesti odmah zovite liječnika/ hitnu pomoć. Dok čekate na liječnika/hitnu pomoć smjestite njega/nju u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignute mu/joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje kože vodom temperature 25–30˚C. Mjerite temperaturu tijela. Nemojte dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.

ZA SVE ŽURNE SITUACIJE ZOVITE HITNU POMOĆ NA BROJ TELEFONA 194 ILI BROJ ZA ŽURNE SITUACIJE 112 DRŽAVNE UPRAVE ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE!

GRADSKO DRUŠTVO

CRVENOG KRIŽA NOVSKA