Рекомендації психолога батькам майбутнього першокласника

Процес переходу із дитячого садка до школи - це важлива подія, новий досвід як для дитини, так і для батьків. У будь-якому випадку цей процес є кризовим явищем, яке може мати як позитивне протікання і забезпечити нормальну адаптацію до нових умов життя, так і різко негативне у випадку, якщо даному процесу не приділяти достатньо уваги.

Батькам потрібно бути готовими до того, що у дитини можуть виникнути складнощі в процесі переходу із дитячого садка до школи. Кожен батько та мати в глибині душі сподівається на найвищі досягнення дітей у навчальному закладі вже з перших днів навчання у 1-му класі. І часто трапляється, що перші ж невдачі, які бувають у всіх дітей, і є природними, дуже сильно розчаровують батьків. Вони не можуть приховати невиправданих ілюзій, сильно підриваючи самооцінку та мотивацію свого чада.

Зі вступом вашої дитини до 1-го класу Малюк стає Школярем. Оскільки змінюється його/її соціальна роль, то, відповідно, дитина набуває нові права і нові обов'язки. Ваша терпляча і розуміюча позиція в цей період є дуже важливою. Крім того, треба бути готовим до того, що до вашої дитини і оточуючі будуть ставитися інакше, більш вимогливо.

На які особливості треба звернути увагу під час вступу дитини до 1-го класу?

Фізичний стан дитини

Якщо ваша дитина має хронічні захворювання або інші проблеми зі здоров'ям, то над їх лікуванням, а також профілактикою здоров'я майбутнього першокласника, краще думати заздалегідь. З початком навчального року фізичне та психологічне навантаження на дитину зросте, і це може несприятливо позначитися на його/її самопочутті.

 Окрім обов'язкового обстеження дитини для збору даних в медичну карту першокласника, доцільно буде відвідати окуліста. Особливо у випадку, якщо у дитини є спадкова схильність до розвитку захворювань очей, або вже спостерігається зниження якості зору. Відвідування хірурга рекомендується тим дошколятам, у яких є проблеми з поставою і схильність до розвитку сколіозу.

Також батькам варто звернути увагу на дрібну моторику дитини та її розвиток. Для школяра рівень розвитку дрібної моторики має важливе значення. З початком навчання дитині доведеться опановувати навичками письма, а це потребує від дитини значних зусиль, і чим більше розвинута моторика рук, тим простіше це буде для дитини.

Режим дня

Якщо ваша дитина відвідувала дитячий садок, то дотримання режиму сна не буде новим. Якщо ж ні, то батькам варто подбати заздалегідь про те, щоб ранній підйом не став для дитини додатковим стресогенним фактором.

За кілька місяців до початку доцільно привчити дитину лягати спати у певний час. Звичайно, будити дитину влітку щодня о 7 ранку не варто, якщо для цього немає нагальної потреби, але простежити за тим, о котрій годині ваша дитина прокидається, і спробувати наблизити цей час до 8 - 9 години ранку - цілком можливо. Це значно полегшить життя з початком навчального року.

Режим дня дитини зміниться і в другій половині дня. Школярам необхідно буде виділити час для виконання домашніх завдань. У першому класі офіційно не задають домашніх завдань, але вчитель, як правило, намагається поступово привчити дітей до цього, підготувати до майбутнього обсягу навантажень.

Впевненість у собі

Важливо, щоб дитина почувалася впевнено у незнайомій обстановці. Переконайтеся, що ваша дитина твердо знає свої прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, домашню адресу.

Мотивація

На питання «Чи хочеш до школи?» більшість дошкільнят дадуть відповідь «Так!». Але, зазвичай, після тижня навчання у значної частини першокласників відповідь на те ж питання змінюється на «Ні!».

Для вашого дошкільника заклад освіти уявляється як певний ідеальний образ, сформований на основі власних вражень від занять на підготовчих курсах, перегляду кінофільмів і мультфільмів, розповідей дорослих і власних мрій.

Часто батьки задаються питанням: “Як зробити так, щоб дитина не розчарувалась, прийшовши до школи?”. Єдиний спосіб з'ясувати які очікування висуває дитина - говорити з нею.

Розкажіть про своє шкільне життя, про свій досвід навчання у 1 класі. Розкажіть смішні історії із шкільного минулого, розкажіть про своїх друзів - однокласників. Влаштуйте сімейний вечір спогадів з переглядом фотографій вашої шкільної пори. Задоволення і користь отримає не тільки ваш майбутній першокласник, але і ви самі. 

Увага і пам'ять

Успіхи та невдачі у навчанні дитини багато в чому залежать від розвитку пам'яті та уваги. На щастя, і пам'ять і увага піддаються тренуванню. Найкращий спосіб розвитку цих когнітивних навичок - спеціально організована тренувальна гра. Для розвитку пам'яті та уваги розроблено безліч ігор і вправ, якими батьки можуть користуватися, займаючись зі своєю дитиною.

Практичні рекомендації батькам щодо адаптації першокласників 

*До речі, у підрозділі “Додаткові джерела” є перелік цікавої і корисної літератури для батьків. 

Пам'ятайте, що протягом навчального року є критичні періоди, коли вчитися складніше, швидше настає втома дитячого організму, знижується працездатність. Зазвичай, це перші 4-6 тижнів для першокласників, кінець другої чверті, перший тиждень після зимових канікул, середина третьої чверті. У ці періоди слід бути особливо уважними до стану дитини.

Тест на визначення готовності дитини до школи 

Вчені довели прямий зв’язок малюнків дітей і загального рівня їх психічного розвитку. Ви, мабуть, теж помітили, що з віком малюнки дитини стають більш деталізованими. Тож тест на визначення готовності дитини до школи полягає в оцінці малюнків дошкільнят.

Матеріали: аркуші чистого білого паперу без ліній і клітинок, олівці. 

На що варто звернути увагу: як дитина виконує завдання, а саме: якою рукою вона працює, чи може всидіти на місці, чи часто відволікається, чи старанно виконує завдання. Це дасть можливість зрозуміти, які труднощі вас і її чекають з початком навчання.

Тест складається з 3-х частин та аналізу результатів:

І. Чоловічок

Попросіть дитину намалювати чоловіка (чоловічу фігуру). Дуже важливо не давати ніяких роз’яснень, не допомагати дитині, не звертати увагу на недоліки й помилки малюнка. 

Умови оцінювання:

1 бал

2 бали: виконані усі вимоги, як при оцінці в 1 бал, але відсутні не більше трьох деталей – шия, волосся, палець однієї руки. Зверніть увагу, що не має бути відсутньою яка-небудь частина обличчя.

3 бали: 

4 бали: примітивний малюнок з головою і тулубом. Кінцівки (достатньо однієї пари) намальовані тільки однією лінією.

5 балів: відсутнє чітке зображення тіла («головоніжка») чи обох пар кінцівок.

 

ІІ. Літери

Дитина повинна на чистому аркуші паперу «перемалювати» фразу, зображену прописними літерами. Наприклад: «Я хочу чай». Скажіть дитині: «Ти ще не вмієш писати, але спробуй просто перемалювати». Якщо дитина знає прописні літери, запропонуйте їй скопіювати фразу з англійських слів.

Умови оцінювання:

1 бал: 

2 бали: 

3 бали: 

4 бали:

5 балів: нерозбірливі каракулі.


ІІІ. Крапки

Намалюйте зразок та запропонуйте дитині перемалювати. У зразку 10 точок знаходяться на однаковій відстані одна від одної по вертикалі і по горизонталі. При цьому покажіть, де саме потрібно малювати.

Умови оцінювання:

1 бал: 

2 бали:

3 бали:

4 бали: малюнок складається з точок, але не відповідає зразку.

5 балів: каракулі.

ІV. Загальний аналіз результатів

Порахуйте бали, які дитина набрала за три тести.

3-6 балів – дитина готова до школи (високий рівень готовності).

7-8 балів, які рівномірно розподілені між усіма завданнями, – зазвичай такі діти також готові до навчання (середній рівень готовності).

9 балів – найнижча межа середнього рівня, бажано провести більш детальне дослідження, порадитися зі спеціалістами, щоб визначити, чи готова дитини стати школярем.

10–15 балів – скоріш за все, дитині ще рано йти до школи.

12–15 балів – готовність нижча за норму.

Приклади виконання цих завдень наведені нижче в каруселі зображень. Зверніть увагу! Цей тест не є 100 % запорукою готовності дитини до школи. Він виявляє загальний рівень психічного розвитку, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком, довільність психічної діяльності.

З нетерпінням чекаємо на ваших діточок у нашій гімназії!

Звісно, велику роль у тому, як швидко дитина звикне до школи, відіграють і батьки. Втім, вони далеко не завжди точно знають, як варто діяти. У такому разі вчителю варто з самого початку, ще на перших зборах, звернути увагу батьків на проблеми, які можуть виникнути у майбутньому. Також додатково варто розробити пам'ятку, до якої батьки можуть звертатися у складних ситуаціях.