психологічна підтримка в умовах війни

Повномасштабна війна на території України - це подія, яка змінила життя всіх громадян. 

Найважливіше зараз - зберігати спокій, підтримувати психоемоційну рівновагу, стимулювати віру та наснаження до діяльності. 

Місією практичного психолога, у даному випадку, є допомога у стабілізації Вашого стану, тому подальша інформація буде корисною для усвідомлення своїх почуттів, формування психологічного запиту і подальшої роботи з негативними проявами. 


 Кілька корисних порад, які допоможуть упорядкувати психологічний стан і навчитися боротися зі стресом під час війни, яким би непростим завданням це не здавалось. 

Посттравматичний стресовий розлад в умовах війни (ПТСР) 

Посттравматичний стресовий розлад — це порушення психічного стану, що може розвинутися після певної травматичної події. 

Категорії людей, які схильні до розвитку ПТСР в умовах воєнного стану:

Симптоми посттравматичного стресового розладу

Яскравими і зовсім неприємними симптомами ПТСР можуть бути: 


Практичні поради щодо подолання ПТСР

Перш за все, пам’ятайте: ПТСР – це розлад, який лікується, після подолання якого Ви повернетесь до нормального, буденного життя, зможете проявляти емоції, відчувати радість і почуватися захищеним.

У разі появи симптомів ПТСР:


Техніки самодопомоги при ПТСР

Зорієнтуйте себе в просторі й часі, ставлячи собі деякі або всі з наступних питань:

Так, ці питання можуть здаватися дивними, але іноді дуже важливо зрозуміти банальні речі для того, щоб стабілізувати свій стан у період стресу і тривоги.

Спробуйте дихати повільно. Вдих (рахуємо 1–2–3–4) — пауза (затримуємо дихання — на 1–2) — видих (рахуємо 1–2–3–4–5–6–7–8). Важливо, щоби видих був удвічі довшим. Робіть цю вправу не менше 10 разів. Уявляйте, що ви «видихаєте» напругу.

Уявіть місце, де Вам добре й безпечно, спробуйте відчути на дотик, де Ви сидите, що бачите, який там запах, що приємного на смак ви відчуваєте, яка звучить музика.

Перевтома 

В умовах воєнного часу наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, задача яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій “термін придатності”. Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. Важливо усвідомити, що це абсолютно закономірні стани, які з часом змінюють один одного. З кожним із них можна і потрібно працювати.


Основні ознаки перевтоми:


Практичні поради для боротьби з перевтомою

Паніка і внутрішня тривога 

Паніка – це напад тяжкого внутрішнього страху та напруги. Паніка паралізує людину або ж навпаки, штовхає її на спонтанні, безрозсудні вчинки. Під час паніки спостерігаються різні реакції: одним хочеться бігти, а іншим – забитися в куток і відхреститися від усіх. Важливо пам’ятати, що саме в цьому стані нас хоче бачити ворог, тому що у такому випадку ми найбільш вразливі. Тому обов’язково потрібно вживати заходів, щоб відновити нормальний психічний стан.

Основні симптоми паніки:

Практичні поради для боротьби з панікою:


        Якщо Ви спостерігаєте надмірну дестабілізуючу тривогу чи панічну атаку в того, хто знаходиться поруч з Вами, вживайте наступних заходів:

 Апатія 

       Гострі приступи паніки та тривоги, зазвичай, зміняються почуттям апатії. Апатія - це відсутність будь-яких почуттів, емоцій, зацікавленості чи стурбованості щодо чогось; це стан байдужості або придушення таких емоцій, як турбота, мотивація або пристрасть.  Такі періоди можуть бути не тривалими, але вони також потребують пропрацювання. Важливо пам’ятати, що апатія – закономірний “хімічний” відкат після сплеску гормонів стресу. 


           Методи подолання апатії:

Почуття провини

      Почуття провини — внутрішнє відчуття, що Ви у якийсь спосіб нашкодили оточуючим або собі своїми вчинками, думками, бажаннями.

            До "симптомів" почуття провини відносяться:

           Практичні поради щодо того, як впоратись із почуттям провини:

Збереження близьких стосунків

         Під час критичних ситуацій стосунки з близькими піддаються важким випробуванням. Намагайтесь зберегти стосунки, допомогти рідним або друзям, адже це підвищує Вашу здатність до виживання та опору, а також надає сенс Вашим діям.


            Практичні поради від психолога: 

Куди звернутись по психологічну підтримку

           У Запорізькій гімназії № 76 активно діє Психологічна служба, тому Ви завжди можете звернутись до практичного психолога та соціального педагога по професійну допомогу. 

            За підтримки Національної психологічної асоціації (НПА) психологи-волонтери створили центр психологічної підтримки “Як ти?” для тих, хто потерпає від сучасних подій і відчуває стрес, хвилювання або тривогу. За підтримкою можна звернутися безкоштовно, у будь-який час доби. Щоб отримати психологічну допомогу, заповніть анкету.

        “Розкажи мені” — це безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій. Команда платформи допомагає всім, хто потребує емоційної підтримки, консультації та допомоги у зв’язку зі швидкими змінами, що наразі відбуваються в економіці, соціумі та житті кожної людини. Звернутися за допомогою можна через вебсайт ініціативи.

       Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) відкрив гарячу лінію, за якою можна звернутися за підтримкою. Дзвінки безкоштовні: 0-800-300-155.

           УкрЄдність – сайт безкоштовної психологічної підтримки від Української спілки психотерапевтів. Команда підбере для Вас фахівця відповідно до зазначених Вами проблем. Є можливість відвідувати безкоштовні підтримуючі групи в онлайн-форматі.


             Чатботи в Telegram для психологічної підтримки українців: