Керівник гуртка «Чарівна стрічка»
Луценко Валентина Іванівна
Творчість відкриває в дитячій душі ті потаємні куточки, в яких дрімають джерела добрих почуттів.
Витоки творчих здібностей і обдарованості дітей на кінчиках їхніх пальців.
Чим більше майстерності в дитячій руці,
тим розумніша дитина.
(В.О. Сухомлинський)
Важливим завданням сьогодення є становлення творчо активної особистості, здатної вносити прогресивні зміни в життя суспільства, здійснювати вибір, ставити й розв'язувати проблеми, бути винахідливими, мати творчу уяву.
Отже, цей процес, на основі вікових особливостей та за сприятливих психолого-педагогічних умов розпочинається вже на першій стадії освіти, тобто з раннього дошкільного віку.
Сьогодні основним завданням художньо-естетичного розвитку дошкільників є розвиток особистості, цілісності, духовності, та послідовне формування естетичної культури.
Саме художня творчість допомагає дитині розкрити свою особистість. Активна уява і творче мислення забезпечують дитині новий погляд на світ.
Одним з ефективних шляхів підходу до реалізації цього завдання є використання у розвивально-виховному процесі нетрадиційних образотворчих технік.
Ідея створення гуртка «Чарівна стрічка» прийшла не випадково. Ще з молодшого дошкільного віку діти із захопленням розглядали, милувалися картинами, створеними у техніці вишивки шовковими стрічками. Малята з цікавістю стежили за рухами голки, коли я виконувала деякі ескізи. Нарешті настав той час, коли я вирішила спробувати показати дітям деякі прийоми роботи у техніці вишивки шовковою стрічкою. Я прийшла до висновку, що систематизувавши наші заняття ми будемо мати успіх.
І я не помилилася. Дівчатка старшого дошкільного віку із захопленням відвідують гурток. Їм подобається створювати різноманітні композиції у техніці вишивки шовковою стрічкою.
Заняття гуртка проводиться в два семестри і два рази на тиждень. Тривалість заняття – 40 хвилин. Перший семестр з середини вересня до середини грудня. Другий – з другої половини січня до середини квітня.
Оскільки необхідний індивідуальний підхід, я не набираю групи більше 8-10 чоловік. Матеріали для роботи дітей забезпечують батьки.
Конспект заняття гуртка
«Чарівна стрічка»
на тему:
«Декорування стрічковою вишивкою елементів інтер’єру.
Квіти, вишиті стрічками»
Підготувала: керівник гуртка
Луценко Валентина Іванівна,
вихователь Новосанжарського ЗДО №1 «Сонечко»
Мета заняття:
навчальна:
сформувати в гуртківців уявлення про роль вишитих виробів в інтер’єрі дому, в елементах одягу, повторити і закріпити навички вишивки стрічками серветок, закріпити вміння вишивати троянди на каркасі, дотримуючись технології їх виготовлення, провести майстер-клас для мам і завершити попередню роботу над картинами;
розвиваюча:
розвивати увагу, уяву, образне та логічне мислення; фантазію, ініціативу і творчість; уміння економно використовувати необхідні матеріали, гармонійно підбирати кольорову гаму стрічок; формувати художній смак та естетичний підхід до творчої праці;
виховна
виховувати у гуртківців естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до краси та гармонії в домі; бажання створювати прекрасне власними руками, бажання ділитися своїми знаннями.
Інструменти та матеріали:
- тканина (лляна тканина або канва);
- різнокольорові шовкові стрічки (ширина – 5 мм);
- набір голок для вишивання
- ножиці
Обладнання:
- виставка робіт «Вишивка стрічкою в інтер’єрі дому та в елементах одягу»
- зразки серветок, вишитих стрічками (дитячі роботи)
- інструкційний матеріал «Теорія і методика вишивки шовковою стрічкою»
Тип заняття – закріплення нових знань, умінь і навичок.
Форма організації – фронтальна.
Хід заняття
1. Організаційна частина
Привітання з членами гуртка; емоційна установка, зняття психологічної напруженості.
Добрий день, вам, любі діти!
Вже час заняття розпочати.
Ми помандруємо у світ квітів
Стрічками навчимось їх вишивати.
Станьте дружно, посміхніться
І на мене подивіться
Ви прийшли знов на гурток,
До краси зробити крок.
Завітали на заняття до нас гості щирі,
Тож зустрінемо їх, діти, з посмішкою, з миром.
Сядем дружно у гурті, й будем працювати,
Стрічками барвистими гарно вишивати!
Дорогі діти! Сьогодні ми маємо чудову нагоду поділитися досвідом роботи гуртка «Чарівна стрічка» із гостями, які прибули до нас. А серед гостей – і найрідніші для вас люди – ващі мами. Тож запрошуємо вас взяти участь у майстер-класі, який підготували наші маленькі майстрині.
Щиро сподіваюся, що сьогодні поміж усіма нами запанує атмосфера тепла, приязні та справжнього домашнього затишку. Бо саме про затишок ми поведемо розмову на нашому занятті. Тож запрошую всіх до цікавої, творчої та плідної праці!
2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Повідомлення теми і мети заняття.
Сьогодні я вас запрошую здійснити подорож у чарівну Країну Вишитих Квітів, де будемо з вами вишивати картини. Діти, а де використовують картини?
(Для прикрашання інтер’єру кімнати)
От сьогодні ми з вами будемо вишивати картини, якими потім прикрасимо нашу групову кімнату.
А зараз давайте пригадаємо, які техніки вишивки шовковою стрічкою ми з вами вже опанували? (Прямий стібок, французький вузлик, троянда на каркасі)
А зараз , діти, я запрошую вас розглянути виставку виробів, які вишиті стрічками (розгляд виробів)
- Погляньте, діти, скільки красивих квітів на картинах, на одязі.
Які це квіти? (Діти називають)
Всі вони вишиті шовковими стрічками.
А ще серед них є ось така загадкова квітка
- Що за квіточка пахуча:
І червона, і колюча? (Троянда)
Як ще називають троянду? (Королевою квітів)
Але найкращі серед них – це троянди – королеви квітів.
Так, це троянда, яку ще називають королевою квітів. Троянду поважають в багатьох країнах з давніх часів. Саме тому навколо троянди існує дуже багато легенд. Ось послухайте одну з них:
-Одного разу під вечір в одному палацовому парку гуляв принц. Він несподівано зустрів дуже красиву незнайомку. Вони гуляли по парку всю ніч, але на світанку вона сказала йому, що їй потрібно йти, тому що вона принцеса, яку злий чаклун перетворив на троянду. Тільки на одну літню ніч вона знову стає дівчиною. Зняти закляття можна тільки одним чином - з першої спроби впізнати її серед тисяч інших троянд. У разі помилкового вибору дівчина загине. Принцеса зникла, а принц з першими променями сонця пішов в ту частину парку, де росли сотні троянд. Він відразу ж знайшов її. Питання - як він її впізнав? Відповідь: на ній не було роси ... вона всю ніч гуляла с принцем і не була трояндою
Отже сьогодні, діти, ми з вами створимо троянди своїми руками у техніці «троянди на каркасі».
Зараз ми займемо свої місця у майстерні і будемо працювати. Для цього нам будуть потрібні такі матеріали:
- тканина (лляна тканина або канва);
- різнокольорові стрічки для вишивання, шириною 5 мм;
- голки для вишивання;
- ножиці.
Перед початком роботи ми повторимо техніку безпеки по користуванню ножицями і голкою. (Діти розповідають)
Повторення правил безпечної праці із колючими та ріжучими предметами під час виконання виишивальних робіт.
Правила поведінки при вишиванні
1. Кімната, в якій вишивають має бути світлою, прибраною, провітреною.
2. Старанно вимити руки перед роботою, щоб вишивана річ не забруднилась.
3. Сидіти при вишиванні потрібно рівно, щоб спина не гнулась.
4. Краще вишивати при денному світлі, щоб світло падало на вишивку прямо, або з лівого боку. Відстань від очей до роботи – приблизно 30 см.
5. Давати відпочинок для очей.
6. Дотримуватись правил безпеки при роботі з голкою та ножицями.
Правила безпечної праці із ножицями:
не тримай ножиці кінцями догори;
не залишай ножиці розкритими;
передавай ножиці кільцями вперед;
при роботі слідкуй за пальцями лівої руки.
Правила безпечної праці із голками:
голку тримай завжди із стрічкою, кінець якої обов'язково зафіксований у плоский вузол.
не губи голок: перевіряй їх кількість перед початком і закінченням роботи;
не заколюй голками одяг;
не бери шпильки та голки до рота;
зберігай голки у спеціальній подушечці чи коробочці.
не ший дуже довгою стрічкою.
3. Самостійна практична робота над завданням.
Виконання практичної роботи «вишивка троянди на каркасі шовковою стрічкою»
Фізкультхвилинка
Працювали ви старанно,
Вишивали ви охайно.
Та втомились очі, руки –
Час спочити від науки.
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
В різні боки нахиліться
І до сонця потягніться.
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
Ваші м’язи всі проснулись,
Ваші губки посміхнулись J
4. Закріплення вивченого матеріалу.
Тож шановні мами, запрошуємо вас до до нашої майстерні. Ваші донечки проведуть для вас майстер-клас з вишивки троянди на каркасі.
(Виконання роботи з коментарями дітей)
5. Підведення підсумків заняття. (Заключний інструктаж)
Аналіз виконаної практичної роботи, стимулювання творчої діяльності з метою збагачення та удосконалення моральних стосунків; прибирання робочих місць.
(Діти на прощання декламують рядки)
Якщо людина хоче вишивати,
Знайдеться в неї голка, стрічка, час…
Зуміє всі відтінки підібрати,
Й шедеври вийдуть з-під руки не раз.
Якщо людина хоче вишивати,
Побачить в цьому радість і красу.
І по узорах буде мандрувати,
І вишиє на квіточці росу,
І створить диво, первозданну казку,
Їй усміхнеться сонечко в вікні,
Бо відіб’ється і любов, і ласка
В стрічках барвистих на білім полотні.
Пам’ятайте: людські руки можуть творити справжні дива. Головне, щоб у кожну справу була вкладена часточка душі. Творіть з душею! До нових зустрічей!
Інструкційна картка
Технологія виготовлення вишитої серветки
1. Підібрати малюнок для майбутньої серветки.
2. Взяти клаптик тканини у відповідності із формою майбутньої серветки.
3. Викроїти форму серветки із врахуванням припусків на шви. Припуски краще за все відвернути на виворітню сторону і пропрасувати праскою.
4. Підшити край серветки або вручну (обметувальний шов), або на швейній машині (зигзаг).
5. Підшити серветку тасьмою чи мереживом (потайним швом), можна обплести гачком.
6. Приступити безпосередньо до вишивання малюнку на серветці.
В одному із кутів серветки вишити нитками три п’ятипроменеві каркаси – основи для майбутніх троянд. Нитку підібрати в тон стрічки.
Зробивши плоский вузол та зафіксувавши його у центрі каркасу з виворітної сторони, розпочати вишивати троянди рожевою стрічкою, почергово переплітаючи її під та над променями основи.
Стрічкою зеленого кольору швом «петелька в прикріп» вишити листочки навколо троянд.
СНОВНІ СТІБКИ,
що застосовуються у вишивці стрічкою
У вишивці стрічками застосовуються ті ж техніки, що й у традиційній вишивці нитками, за виключенням "стрічкового стібка".
Прямий стібок
Основний і найбільш простий стібок, що використовується у будь-якій вишивці, варіюється довжиною і натягом стрічки.
Троянда на каркасі
Визначивши розмір майбутньої троянди, потрібно зробити п’ять радіальних стібків, через які пропускається стрічка. Починаючи від центру, старанно укладайте стрічку, протягуючи її почергово над і під радіальними стібками.
Французький вузлик
Величина вузлика залежить від кількості обертів стрічки навколо голки, від одного до трьох.
ЗАНЯТТЯ ГУРТКА РИТМИЧНОГО ТАНЦЮ