Kako planirati aktivnosti?

U ovom članku pokušat ćemo objasniti kako možemo uspješno planirati svoje aktivnosti. Jeste li znali da se uspješno planiranje aktivnosti temelji na samo dva stupa koja su nam vrlo dobro poznata iz perioda dok smo išli u školu? U školi smo imali tjedni raspored. Zašto ga ne bismo zadržali i nakon školovanja ako funkcionira? ‘Pa nisam više dijete!’ Hm…ali funkcionira!

za skraćenu verziju članka kliknite ovdje >

Školske aktivnosti

Na početku nam može biti teško shvatiti kako se planiraju aktivnosti. Međutim, ako naše aktivnosti usporedimo s predmetima u školi, stvari će postati puno jasnije.

Tokom svog školovanja naučili smo jako mnogo različitih stvari. Ali zahvaljujući čemu? Zahvaljujući tome što smo redovito išli u školu i pratili nastavu. To je bila naša obveza. Nismo brinuli za raspored niti za nastavni plan. Za to su brinuli nastavnici i profesori. Takav sistem omogućio nam je da usvojimo znanje iz raznih područja. Sami to sigurno ne bismo uspjeli, osim ako nismo genijalci, a takvih nema baš puno.

Dva stupa

Školski sustav temeljio se na dva stupa. Prvi stup bio je tjedni raspored školskih aktivnosti koji se nije puno mijenjao tokom školske godine, a drugi stup je bio nastavni plan.

To nam je omogućilo sistematično usvajanje znanja prilagođeno našem predznanju i kapacitetima. Međutim, kad osoba završi školovanje, više nema sustava koji bi joj pomagao da osobno napreduje. Prepuštena je sama sebi, premda je izašla iz sustava koji je sjajno fukcionirao.

Da, mnogi ne uspijevaju osvijestiti taj efikasan sistem u kasnijem razdoblju života. Zbog toga se osjećaju pomalo izgubljeni i prepušteni stihiji života.

Sad kad smo razumjeli na koja se dva stupa temelji dobra organizacija vremena, pokušajmo to primijeniti na naš život. U jednom od prethodnih članaka naveli smo tjelovježbu kao primjer aktivnosti. Navedimo još jednu — čitanje knjiga.

Čitanje knjiga aktivnost je koja izravno utječe na naš osobni napredak. Međutim, vrlo malo ljudi ima naviku redovito čitati knjige.

Prema istraživanju koje je provedeno u sklopu akcije Noć knjiga 2022., čak 58% osoba nije pročitalo nijednu knjigu unazad godinu dana. (U SAD-u 57% | Izvor: knjiga “Ukradena pažnja”, Johann Hari, str. 86.) 

Mnogima se ta navika čini nedostižnom u stresnom vremenu prepunom obaveza. Međutim, kako bismo stekli neku korisnu naviku, nije dovoljno imati želju. Važno je planirati tu aktivnost.

Zamislimo da planiramo čitati knjige subotom i nedjeljom u ranim popodnevnim satima, od 14-16 sati. To je ukupno 4 sata tjedno. Jeste li uspjeli zapaziti dva stupa?

Što se događa kad utvrdimo takav plan? Budući da nam je ta aktivnost sada postala važna, spremni smo braniti te termine. Manje važne zadatke obavit ćemo prije ili nakon tog termina. Sad smo u prilici postići jako puno u godini dana, ako smo dosljedni, odnosno disciplinirani.◼