Hemingwayev most

U ovom članku pokušat ćemo objasniti koja je moć određivanja sljedećeg koraka u bilo čemu što radimo. Nije teško znati sljedeći korak ako nemamo puno obaveza. Međutim, ako radimo na puno projekata i zadataka, naš mozak teško može zapamtiti gdje smo stali. Navikom određivanja sljedećeg koraka dobivamo na vremenu i brzo ulazimo u stanje akcije.

za skraćenu verziju članka kliknite ovdje >

Neskloni smo zapisivanju

“Zapiši gdje si stao.” Jesmo li nekad dobili taj savjet? Kako smo se osjećali? Je li nam bilo neugodno, kao da je osoba htjela reći da ćemo sigurno zaboraviti ako ne zapišemo? Ali nama je u tom trenutku bilo kristalno jasno o čemu smo govorili i što treba napraviti u nastavku. No prošlo je nekoliko dana i suočili smo se sa situacijom da nam je razgovor izblijedjeo i da više nismo jasno mogli razaznati naš sljedeći korak. Naravno, sve te informacije mogli smo ponovno sakupiti od te osobe, ali možda nam je bilo neugodno pa smo počeli kopati po informacijama koje smo imali kako bismo sami došli do zaključka. Jesmo li to mogli izbjeći? Svakako, da smo poslušali savjet koji smo dobili.

Steći naviku

Osoba se često opire svemu što od njega zahtijeva promjenu ustaljene navike. Zato je teško steći nove dobre navike. Dobre navike možemo steći ako sami osvijestimo njihovu korisnost. Zapisivanje onoga što radimo, a naročito onoga što trebamo uraditi u nastavku može nam puno pomoći da budemo produktivniji. Pritom ne mislimo samo da ćemo uspjeti napraviti više nego da ćemo pritom uštedjeti vrijeme i biti manje pod stresom. Za to je potrebno usvojiti naviku zapisivanja onoga što smo napravili i sljedećeg koraka.

Hemingwayev most (eng. Hemingway bridge)

U svojoj knjizi Building a Second Brain Tiago Forte spominje Hemingwayev most kao metodu kojom se služio poznati pisac. Naime, kako bi zadržao stvaralačku inspiraciju, Hemingway je imao običaj stati s pisanjem prije nego se iscrpio pišući, u trenutku kad je jasno znao u kojem će pravcu ići radnja njegovog romana. To bi zapisao i završio bi s pisanjem romana za taj dan. Idući put kad bi krenuo s pisanjem, nije imao problema s inspiracijom, već je samo nastavio tamo gdje je stao.

Ima li naš digitalni sistem postavljenu dinamiku?

Zavirite u svoj digitalni svijet. U kakvom je on dinamičkom stanju? Znate li koji je vaš idući korak u nekom projektu ili predmetu? Jeste li odredili datum dokad to trebate uraditi? Ukoliko se oslanjamo samo na svoje sjećanje i inspiraciju, mogli bismo se iznenaditi koliko su oni nepouzdani. Digitalni alati danas nam omogućuju pohranjivanje velike količine podataka, ali najvažnije je zapisati gdje smo stali i koji je naš idući korak. Takve informacije velika su pomoć nama, ali i našim suradnicima. To je kao da smo dignuli i napeli jedra na našoj jedrilici, koja nas sada vodi prema našem odredištu.