Žarko Srzić

instruktor digitalnih tehnologija

rođen 2. prosinca 1970. u Splitu

trenutno živim u Zagrebu

Kontakt podaci

📧 zsrzic@gmail.com

📞 +385 95 8497128

Dogovorite konzultacije >>

S radionice u Petrinji 27.03.2023.

"Trello - digitalni alat za osobnu i timsku produktivnost"

Radionica je održana u organizaciji POU Hrvatski dom Petrinja u učionici Razvojne agencije Petra

Iskustva polaznika

“Gospodin Žarko vrlo profesionalno i nesebično daje edukaciju i podršku za služenje Google alatima. Posjeduje veliko znanje i strpljenje zahvaljujući kojem moj Gmail ima prazan Inbox i organizirane kategorije i foldere kao nikada do sada. Ako želite uštedjeti sate i sate proučavanja kako organizirati Gmail ili koristiti druge Google alate, javite mu se!”

- Ana-Marija Briški, virtualna asistentica

Poslovni pravac

Pružanje edukacija o digitalnim alatima na sustavan i smislen način u cilju rješavanja konkretnih problema i ostvarivanja osobnih ciljeva.

Poput doslovne džungle, i digitalna džungla ima svoje ljepote i opasnosti. Zato bi mnogima dobro došao vodič kroz digitalnu džunglu. Uz njegovu pomoć mogli bi doživjeti lijepa iskustva i izbjeći opasnosti. S vremenom bi se mogli dobro snaći u digitalnoj džungli, a možda i sami postati vodiči. 

Zašto taj poslovni pravac?

U posljednje vrijeme digitalna tehnologija doživjela je nevjerojatan procvat. Dostupne su brojne aplikacije, a zahtjevi prema pojedincu sve su veći. Pretpostavlja se da su svi u stanju svladati bilo koju aplikaciju koja je u širokoj upotrebi. No je li to realno? Premda su aplikacije sada manje zahtjevne, one ipak nisu jednostavne. Svladavanje neke aplikacije uključuje vrijeme i trud. Ako je takvih aplikacija puno, to može izazvati osjećaj preplavljenosti i dezorijentacije, a naročito ako osoba osjeća da je prepuštena sama sebi.

Određeni broj ljudi može relativno brzo svladati novu aplikaciju, ali što je s ostalima? Je li moguće da drugi zaostaju jer ne mogu pratiti korak? Imaju li oni stvarno punu korist od napretka digitalne tehnologije ili im ona postaje teret i nužno zlo?

Smatram da je rješenje u pružanju osobne podrške.

Kome su namijenjene edukacije?

Edukacije koje provodim prvenstveno su namijenjene osobama koje nisu vične digitalnim tehnologijama, a žele naučiti više. Osmišljavam i pakete digitalnih alata za učenike viših razreda srednjih škola koji će uskoro zakoračiti u svijet rada. Moje edukacije orijentirane su na aplikacije koje su u širokoj upotrebi kao što su aplikacije iz Microsoft i Google ekosistema. Većina korisnika tih aplikacija zna osnove, što je često nedovoljno u odnosu na postojeće zahtjeve. Povećavanjem znanja o tim alatima osoba može povećati svoju produktivnost i smanjiti stres koji je uzrokovan nesnalaženjem u digitalnom svijetu.

Provodim i napredne edukacije iz digitalnih alata, a naročito sam zainteresiran za obučavanje osoba koje i sami žele postati instruktori digitalnih tehnologija, odnosno obučavati druge u okviru svoje tvrtke ili samostalno. Rado surađujem i s drugim instruktorima na zajedničkim projektima u cilju podizanja digitalne pismenosti.

Druga područja od mog interesa su produktivnost, postavljanje i postizanje ciljeva, navike (habits), organizacija vremena (time management), projektni menadžment (project management) i koncept Second Brain. S tim područjima povezane su aplikacije kao što su Trello, Notion, Obsidian, ClickUp i druge. Želja mi je pomoći zainteresiranima da ovladaju tim alatima kako bi mogli na dobar način organizirati svoje ideje, informacije i zadatke u privatnoj i poslovnoj sferi.

U perspektivi namjeravam izraditi mobilnu aplikaciju za produktivnost, kojom će se postići ravnoteža između jednostavnosti i funkcionalnosti.

Kako se edukacije provode?

Edukacije se provode uživo, jedan na jedan ili u manjim grupama, preko neke online platforme (Zoom, Google Meet, Teams) ili u nekom prostoru koji služi za organiziranje predavanja i radionica.

Zašto uživo?

Edukacije uživo osiguravaju interakciju instruktora s polaznicima, što omogućuje lakše usvajanje znanja te rješavanje teškoća tehničke naravi na licu mjesta. Uvjeren sam da to doprinosi edukacijskom procesu i zadovoljstvu polaznika.

Osobno sam pobornik koncepta personal coaching u učenju digitalnih alata.

Na taj način polaznik može naučiti najviše u zadanom vremenu. Učenje u grupama nije efikasno zbog različitog stupnja znanja polaznika. Čak i grupiranje polaznika prema razini znanja nije uvijek dobro jer među polaznicima postoji velika razlika u brzini usvajanja novog znanja. Jedno od rješenja je tip asinkronog online tečaja tokom kojeg je osigurana pomoć instruktora putem poruka i videopoziva. Asinkroni online tečajevi >>

Koja je specifičnost edukacija?

Moje edukacije usmjerene su na rješavanje konkretnih problema na koje nailaze polaznici mojih tečajeva. Stoga prije organiziranja bilo koje edukacije nastojim saznati koje su potrebe potencijalnih polaznika. Na temelju tih informacija kreiram tečajeve koji im mogu pomoći da riješe svoje probleme. Dakle, tečajevi ne pružaju sve informacije o nekom digitalnom alatu iz jednostavnog razloga što velik dio tih informacija većini polaznika nije upotrebljiv.

Moje edukacije sadrže još jednu važnu komponentu, a to je osobna podrška. Naime, nerealno je očekivati da će svi polaznici bez teškoća koristiti digitalni alat nakon edukacije. Kad naiđu na neku prepreku, ona za njih može biti nesavladiva, pa se lako mogu obeshrabriti. Stalna osobna podrška omogućava da polaznik zaista usvoji znanje s edukacije i primjenjuje ga za rješavanje svojih problema.

Osim toga, svaki polaznik nakon edukacije dobiva pristup materijalima koji ga mogu podsjetiti na ono što je naučio na edukaciji. Na taj je način polazniku adekvatna pomoć stalno dostupna, a može zatražiti i osobni kontakt s instruktorom ako materijali nisu dovoljni.