Вчитель-дефектолог

Поради батькам дітей з особливими потребами

Дитина із особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки. Підпорядкувати таку дитину загальноприйнятим правилам поведінки в суспільстві важко, тому треба навчитися взаємодіяти і спілкуватися з нею:

  • Навчіться давати інструкції: вони повинні бути короткими, не більше 3-4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас;

  • у взаєминах з дитиною не допускайте «вседозволеності», інакше дитина буде маніпулювати Вами. Чітко визначте і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити вдома, в навчальному закладі;

  • для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть самі незначні;

  • у повсякденному спілкуванні з дитиною уникайте різких заперечень, тому що такі діти є імпульсивними і відразу ж відреагують на заборону непослухом або вербальною агресією. В цьому випадку треба говорити з дитиною спокійно і стримано, бажано дати можливість вибору для малюка;

  • разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку. Визначте систему правил поведінки дитини в освітньому закладі, вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила;

  • старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів. Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів–фахівців;

  • намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі. Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї;

  • якщо дитина втомилася – дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю;

  • не вимагайте від дитини більше, ніж вона може;

  • корекція дитини потребує тривалої і систематичної роботи, яка охоплює всі види її діяльності. Через це дуже важливо, щоб корекційним завданням було підпорядковане не тільки заняття, а й режимні моменти, організація дозвілля дитини, де знайдуть корисне застосування різні розвиваючі ігри, відповідно до віку і можливостей дитини.

ІГРИ З НУМІКОНОМ

Впорядкування фігур за розміром

Почніть з фігур, які відповідають числам від 1 до 6. Спочатку покажіть дитині, що потрібно робити – розкладіть фігури по зростанню самі. Потім змішайте їх і попросіть дитину розкласти їх за розміром, починаючи із самої маленької. Поступово додайте нові фігури, поки дитина не навчиться впорядковувати фігури від 1 до 10 самостійно.

Впорядкування всього підряд

Знаходьте можливість впорядковувати повсякденні речі і іграшки по розміру,

Іноді – по зростанню, а іноді – по зменшенню.

Чого не вистачає?

Разом з дитиною викладіть фігури. Попросіть дитину відвернутись, а самі в цей час заберіть одну фігуру, залишаючи проміжок. Дитина повинна знайти фігуру якої не вистачає.

Перестановки

Спочатку викладіть фігури по порядку. Один гравець відвертається, а інший переставляє дві фігури місцями. Перший гравець повинен вернути фігури в початкове положення. Потім гравці міняються місцями.

Використання імен чисел

Рахуйте предмети на картинках, показуйте такі самі фігури нумікон і цифрина карточках.

Нумеруйте фігури

Вкажіть на фігуру 1 і запитайте дитину «Якщо це 1, то що це?» і вкажіть на фігуру 2.  Вкажіть на фігуру 2 і запитайте дитину «Якщо це 2, то що це?» і вкажіть на фігуру 3. Продовжуйте, поки дитина не назве всі фігури іменами цифр.

Використовуємо числа

Порахуйте фігури.Разом із дитиною викладіть фігури від 1 до 10 по порядку і розкладіть поряд з кожною відповідну цифру на карточці «Відчувайте» число. Разом із дитиною викладіть карточки із цифрами від 1 до 10 по порядку. По черзі витягуйте із сумочки фігуру на дотик, називайте її і кладіть поряд з відповідною цифрою на карточці.

Якого числа не вистачає?

Грайте в «Чого не вистачає», використовуючи цифри на карточках і фігури одночасно. Разом із дитиною викладіть фігури по порядку. Під ним покладіть відповідні цифри. Заберіть якусь фігуру чи будь-яку цифру. Другий гравець повинен сказати, чого не вистачає, і найти фігуру або цифру якої не вистачає.

Перестановки чисел

Грайте в «перестановки» з цифрами, а також з фігурами. Разом із дитиною викладіть фігури по порядку і покладіть під ними відповідні цифри. По черзі переставляйте фігури чи цифри (а можливо і те і друге). Другий гравець повинен визначити, що не так і виправити послідовність.

Починаємо складати і віднімати.Скільки не вистачає? Перший гравець обирає фігуру із тактильної сумочки. Другий гравець витягає на дотик фігуру меншого розміру і кладе наверх першої. Перший гравець повинен назвати число, яке означає різницю між двома фігурами, а також обрати відповідну йому фігуру, щоб перевірити результат.

Віднімання.Оберіть фігуру і зробіть вигляд, що «відняли один», закриваючи крайній отвір пальцями. Чи зможе ваша дитина найти фігуру, які співпадає з видимою частиною, яка залишилась? Коли дитина навчиться «віднімати один» від всіх фігур, повторіть вправу використовуючи різні фігури і віднімаючи різні цифри.


ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ШВИДКОГО ЧИТАННЯ

1. Паралельне читання: читаєте з дитиною один і той же текст, тільки ви вголос, змінюючи темп мови час від часу, а дитина водить пальчиком по словах. Обов'язково стежте, щоб дитина встигала за вами, а по закінченні запитаєте про те, чи помітила вона зміну швидкості.

2. Пошук слів: попросіть дитину знайти в тексті названі вами слова. Далі можна перейти до складнішої вправи - пошук відповідей на питання в тексті.

3. Читання на час: дайте дитині прочитати простий текст, а самі засічіть час. Потім перерахуйте прочитані слова. Повторіть процедуру, але не більше трьох разів, ось побачите, з кожною спробою прочитаних слів буде все більше - це вселить у дитину впевненість у своїх силах.

4. Читання про себе: ця вправа сприяє навичкам швидкого читання.

5. Рольове читання: візьміть уривок казки, де спілкуються два персонажі, домовтеся з дитиною, слова якого героя будете читати. Прочитайте уривок у ролях, передаючи голосом характери героїв.

6. «Диктор» Дорослий читає текст вголос, а дитина – пошепки разом з ним, копіюючи темп і правильність читання.

7. «Хвиля» Читання за завданою дорослим схемою: повільно, швидко, дуже швидко і навпаки.

8. «Засічка – кидок» При слові «кидок» діти починають читати для фіксації часу; коли пролунає засічка – дитина зупиняється, помічаючи олівцем прочитане слово. Відводить погляд. Відпочиває 10-12 хвилин. Вправа повторюється тричі.

ІГРИ НА РОЗВИТОК ЧАСОВИХ УЯВЛЕНЬ

Мета. Закріпити і класифікувати знання дітей про дні тижня. Розвивати пізнавальну активність дітей, вміння використовувати в роботі раніше отримані знання, вміння міркувати, аналізувати.

Дітям роздають картки з написами днів тижня. За кілька хвилин вони повинні викласти їх по порядку як йдуть дні тижня. Виграє той, хто швидше розставить правильно всі дні тижня.

 12 місяців

Мета. Закріпити уявлення учнів про пори року, місяцях і їх послідовності.

Розвивати увагу, спостережливість, вміння порівнювати. Активізувати рухову активність дітей. Розвивати уміння працювати в колективі. На основний дошці зображення природи в різні місяці. Діти розбиваються на дві команди. По черзі вони повинні швидко виходити до дошки вибирати картинку, що символізує певний місяць і перемістити її на своє крило дошки. Виграє команда, яка правильно розставить всі 12 місяців.

 «Звідки лист?» Розсіяний листоноша.

Мета. Сформувати уявлення учнів про живу природу різних континентів.

Розвивати уміння розподіляти представників живої природи і фауни по країнам і природних зонах. Розвивати пізнавальну активність, вміння міркувати, порівнювати, висловлювати свої думки.

Устаткування: Макети листів, на яких наклеєні або намальовані особливі ознаки певної країни і природної зони. На дошці зображення материків. Листи роздають дітям. Учень повинен визначити в яку країну (континент) або в яку природну зону треба відправити лист. Після того як учень визначить куди треба «відправити» лист він повинен підійти до дошки і прикріпити лист там, «куди воно повинно дійти».

Звуки які лікують

Звуки слід вимовляти на видиху, напівголосно, повторюючи 10-12 разів


«А» - стимулює роботу серця, знімає спазми і зцілює жовчний міхур.

«О» - відповідає за хребет, серце, підшлункову залозу.

«Є» - на високих тонах, впливає на трахею і щитовидну залозу.

«І» - позитивно впливає на серце і зір, активізує роботу головного мозку, прочищає носові пазухи, стимулює тонкий кишківник.

«У» - вирівнює дихання, лікує нирки і сечовий міхур, зміцнює впевненість.

«И» - впливає на дихання та слуховий апарат.

«Е» - стимулює мозкову діяльність.

«Ю» - знімає біль, зцілює нирки і сечовий міхур.

«Н» - змушує вібрувати головний мозок, активізує праву півкулю мозку і лікує її хвороби, покращує інтуїцію і творчі здібності. (покласти долоню на верхівку голови).

«В» - виправляє недоліки у нервовій системі, головному і спинному мозку, стимулює мікроциркуляцію крові в гайморових пазухах. (заплющити очі, тримати долоню на дистанції 5-10 см. від губ).

«З» - стимулює мікроциркуляцію в області голови та шиї. (покласти долоню на передню частину шиї).

«Ж» - вправа ефективна при появі мокроти в бронхах (долоні покласти на грудину попереду і повільно тиснути на неї).

«М» - стимулює роботу діафрагми (долоні покласти на область сонячного сплетіння).

«Р» - надає сильної вібрації тканинам організму. Поліпшується кровообіг, стимулюються обмінні процеси, покращується відходження мокроти. (Спочатку звук промовляють в стані розслабленого тіла, виконуючи дрібні рухи розслабленими ділянками тулуба, потім - з максимальним напруженням м’язів шиї, рук, спини, пресу. При хворобах серця та печінки ця вправа ПРОТИПОКАЗАНА.

«РЕ» - допомагає зняти стреси, страхи, заїкання.

«Б»- «П» - стимулюють діяльність діафрагми, покращують дикцію, тренують м’язи губ (долоні покласти на живіт, живіт на кожний звук напружують уперед поштовхами, промовляти звуки 2-4 рази на кожний вдих).

«Т» - зміцнює сердечно-судинну систему, стимулює діяльність діафрагми, тренує кінцівку язика, заспокоює кашель ( на кожен звук живіт енергійно напружувати).

«С» - розслаблює дихальні м’язи, добре виконувати перед сном, або для відпочинку між навантаженнями (очі заплющені).

«Ха-ха» - стимулюють діяльність діафрагми, тренують голосові зв’язки (виконується дуже різкий видих, на кожен звук – енергійний рух животом)