Адаптація

2023 - 2024

                                                                   

                                       

                                               ВЛАДИЧЕНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ

                                               БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

                                                                    НАКАЗ

                                                                с.Владичень

20.10.2023 р.                                                                                                                             № 190

Про підсумки адаптації

учнів 5- го класу

 

 

       На виконання  плану роботи ліцею на 2023-2024 навчальний рік було првоедено класно-узагальнюючий контроль  та психологодіагностичне дослідження адаптації учнів п’ятого класу НУШ з метою виявлення неадоптованих  учнів. Під час вивчення питання були проведені наступні заходи: класно-узагальнюючий контроль, батьківські збори, психологодіагностичне дослідження, діагностувальні роботи з математики та української мови, перевірено  стан ведення зошитів. За результатами вивчення питань зроблено висновки(довідка додається).

 

Враховуючи вищезазначене

 

НАКАЗУЮ:

 

1.Вчителям-предметникам,які викладають у 5 класі:

  1)упормувати кількість домашніх завдань відповідно до Санітарного регламенту(загальна кількість не більше 1 год) – протягом року;

  2)організувати  навчання з урахуванням особистісно-орієнтованого навчання; приділяти особливу увагу  учням, які можуть мати високий рівень навчальних досягнень, а також учням, які мають низький рівень навчальних досягнень, враховуючи диференційне навчання  – постійно;

  3)удосконалювати форми оцінювання навчальних досягнень учнів, враховуючи індивідуальний поступ учня, здійснювати оцінювання з урахуванням рівня сформованих компетентностей; залучати учнів до розробки критеріїв для взаємооцінювання та самооцінювання – постійно;

   4)проводити на п’ятнадцятій  хвилині кожного уроку фізкультхвилинки з динамичним, дихальними вправами, вправами для збереження зору, пальчикової гімнастики – постійно.

  2. Класному керівнику 5 класу Райчевій В.В.:

1)залучити всіх учнів 5 класу до гурткової та позакласної роботи -  до 30.10.2023 р.;

2)проводити батьківськи збори, індивідуальні консультації, співбесіди з метою подолання учнями та їх батьками проблем, що зв’явилося в період переходу до  нового способу  життя діяльності – протягом року;

   3.Заступнику директору з НВР Сайтарли В.М.:

  1)провести  методичні заходи для вчителів щодо організації особистісно- орієнтованого навчання – до 30.10.2023 р.;

  2)систематично проводити моніторінгові дослідження рівня навчальних досягнень учнів 5-го класу; розглянути  результати досліджень  на нараді при директорі – січень 2024 р.

  4.Шкільному бібліотекарю проводити бібліотечні уроки в 5 класі щодо заохочення учнів  учнів до позапланого читання.

 

 

 

Директор                                    Антоніна ХРІСОВА

 

 


Владиченський ліцей

АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ

за результатами дослідження адаптації учнів 5-ого класу

у 2023 / 2024н.р.

Підготувала: практичний психолог Бальчева О.І.

Перехід учня з початкової школи другого ступеня супроводжується низкою специфічних проблем, що потребують особливої уваги. Складність цього періоду зумовлена, насамперед, сукупністю психофізіологічних та особистісних змін, які відбуваються у внутрішньому світі дітей на межі 3-4 і 5-х класів. До того ж, нові умови навчання в середній школі пред’являють більш високі вимоги до інтелектуального розвитку учня, підвищують темпи навчальної діяльності. Усе це викликає напруження психіки дитини і може призвести до перевтоми, високого рівня тривожності, труднощів у соціально-психологічній адаптації.

Для попередження можливих негативних явищ на даному етапі розвитку особистості школяра, виявлення труднощів адаптації психологічною службою проведено спеціальне психологічне дослідження.

Мета дослідження – виявлення потенційної «групи ризику», тобто дітей, чиє подальше навчання та виховання пов’язані із суттєвими труднощами (діти з емоційними розладами, порушеннями поведінки, зниженням рівня навчальних досягнень).

Завдання дослідження – дослідити такі адаптаційні процеси:

Допомогти дітям найменш болісно пройти період адаптації до нових умов, пов’язаних зі зміною зовнішніх обставин і внутрішніми змінами, - важливе завдання для всіх дорослих, що беруть участь у навчанні й вихованні школярів.

Розуміючи важливість вчасного виявлення дезадаптації учнів та залучення всіх учасників навчально-виховного процесу до її недопущення або подолання психологічною службою проводиться психологічна просвіта батьків і вчителів. Такі заходи дають можливість полегшити процес адаптації, уникнути деформації формування особистості, утрати контакту з дітьми і зниження мотивації до навчання.

Дослідження проводилося протягом вересня- жовтня 2023 року. Обстеженню підлягали учні 5- ого класу (кл. керівник – Райчева В.В.)

Загальна кількість учнів - 13 осіб. Досліджено 6 учнів (які відвідують навчальний заклад)

Із них: дівчаток – 3, хлопчиків – 3.

В ході спостережень за навчальною діяльністю учнів відвідано 6 уроків та позакласний захід. Загалом період адаптації до нових умов навчально-виховної діяльності в учнів даного класу проходить спокійно. У дітей добре розвинено рівень самоорганізації: швидко орієнтуються в приміщенні школи, вміють самостійно визначити та підготувати до роботи своє робоче місце.

Результати дослідження за методикою Філіпса показали, що дітей з високим рівнем тривожності в класі один. (Переживає тривогу в ситуації перевірки (особливо публічної) знань, досягнень, можливостей.)

За методикою А.Фурмана виявлено наступні результати:

Виявлення соціометричного статусу учня: (Дж. Морено)

За проективною методикою « Дерево» виявлені наступні результати: 2 учня 33% обрали позиції 8,13 (чоловічка що нагадує себе) що свідчить про відстороненість від навчального процесу, замкнутість, тривожність.

В інших 67%учнів спостерігається товариськість, дружня підтримка, комфортний стан та нормальна адаптація.

Проаналізувавши стан адаптації 5-тикласників можна зробити наступні висновки:

1. Більшість учнів позитивно ставляться до школи, вимоги вчителя сприймають адекватно, уважно слухають вказівки, пояснення вчителя, мають достатній рівень розвитку мислення, сформованість пізнавальної мотивації, сформованість навчальних умінь і навичок, вільно спілкуються з однокласниками і дорослими.

2. Значна частина дітей позитивно ставляться до школи, її відвідування не викликає негативних емоцій, але може проявляться деяка нестабільність в навчанні, як правило такі діти мають своє коло спілкування, не прагнуть залучати в нього когось ще, добре ставляться до вчителя, намагаються виконувати його вимог.

3. Є частина учнів, у яких спостерігається відсутність інтересу до предмета, страх перед вчителем. Може бути, що учень знає матеріал, але боїться відповідати на уроці, низька успішність з предмету; заняття іншими справами під час уроку, негативні реакції на зауваження; пошук приводу для залучення уваги вчителя; можливі пропуски уроків. Не сформовані навички навчальної діяльності, неуважні, неорганізовані, не зацікавлені у схваленні або несхваленні дорослих, мають труднощі у спілкуванні з однолітками.

Отже, в цілому рівень адаптації п`ятикласників до навчання у школі є достатній та середній. Учні, які мають низькі показники адаптації потребують подальшого супроводу з боку вчителів, батьків та психолога. Отже, виявлено учнів з ознаками дезадаптації, які потребують додаткової уваги вчителів та психолога. Адаптація п’ятикласників відбувається у межах норми. Учнів, які мають ознаки дезадаптації необхідно залучати до групових форм роботи, стимулювати будь-які досягнення, створювати ситуації успіху, піднімати самооцінку. Здійснювати індивідуальний підхід у роботі з учнями. Створювати умови для комфортного перебування учнів у класному колективі.

Рекомендації вчителям та батькам по взаємодії з тривожними дітьми:

1. Дотримуйтеся позитивної моделі виховання: емоційне тепле ставлення батьків і педагогів, постійна щира увага до потреб та інтересів дитини, не ігноруйте почуттів дитини, якомога менше зауважень.

2. Враховуючи підвищену чутливість до зовнішнього оцінювання тривожних дітей:

3. Сприяйте підвищенню самооцінки дитини:

4. Забезпечте підтримку перед травматичними подіями і під час них:

5. Уникайте виникнення зайвих, необов’язкових психотравматичних ситуацій (не примушуйте виступати на сцені, олімпіадах).

6. Не експлуатуйте надмірну відповідальність тривожних дітей, не давайте доручень, пов’язаних із підвищеною відповідальністю (особливо – за інших дітей).

7. Залучайте тривожних дітей до корекційних занять з психологом (відпрацювання конструктивних засобів поведінки у складних ситуаціях, засвоєння прийомів подолання хвилювання, тривоги;зміцнення впевненості у собі, розвиток самооцінки і мотивації).

За результатами вивчення стану адаптації учнів 5 класу в основній школі рекомендовано:

Вчителям-предметникам:

Класному керівнику:






ВЛАДИЧЕНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ

БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ





Н А К А З

05 вересня 2023 року № 155

Про організацію дослідження процесу адаптації

учнів 5-го класу до умов навчання основної

школи у 2023/2024 н.р.



Починаючи з 2022/23 навчального року починається поетапне впровадження

Державного стандарту базової середньої освіти, відповідно учні 5 класів переходять на нову модель навчання. Упровадження Державного стандарту спрямоване на зміни в організації освітнього процесу, які мають забезпечити можливості формування учнями/ученицями ключових компетентностей і наскрізних умінь, визначених Законом України «Про освіту», та сприяти вихованню ціннісних орієнтирів відповідно до Концепції «Нова українська

школа». Визначальне значення у навчанні має наступність, яка полягає в тому, що учень/учениця не лише переходить із класу в клас, від одного циклу навчання до наступного, а в тому, що навчання наступного рівня логічно розгортається на основі попереднього. Тому з метою вивчення питання адаптації та рівень підготовленості здобувачів освіти до навчання у закладі ІІ ступеня; дослідження ступеню комфортності здобувачів освіти у

класному колективі, вивчення рівня мотивації до навчання у школі; формування та розвиток пізнавальних інтересів здобувачів освіти; створення умов для розвитку індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти; забезпечення умов для самореалізації особистості учнів відповідно до їх здібностей; вивчення особливостей методики викладання навчальних

предметів вчителями, системи опитування та оцінювання здобувачів

НАКАЗУЮ:

1. Заступникам директора з навчально-виховної роботи Сайтарли В.М. протягом вересня – жовтня 2023 р. провести дослідження процесу

адаптації п’ятикласників, з цією метою:

1.1. Відвідати уроки у 5-му класі (жовтень);

1.2. Провести діагностування результатів навчання учнів за попередній рік відповідно до робочого навчального плану 5-го класу (вересень);

1.3. Провести співбесіди з учителями, що викладають у 5-му класі до 15.09.2023р.

2. Практичному психологу Бальчевій О.І., соціальному педагогу Кіхай Л.О.,

до 15.09.2023 р.:

2.1.Визначити чинники, які є складовими адаптації п’ятикласників за допомогою відповідних методик;

2.2.Визначити рівні адаптації п’ятикласників;

2.3.Визначити необхідні види роботи з дітьми, у яких виявилися труднощі в пристосуванні до умов навчання в основній школі;

2.4.Підготувати рекомендації батькам і вчителям;

2.5.Підготувати аналітичну довідку про результати дослідження адаптації п’ятикласників та подати заступнику з навчально-виховної роботи Сайтарли В.М. до 20.10.2023р.

3. Класному керівнику 5-го класу Райчевій В.В.:

3.1. Узагальнити статистичні дані про захворюваність п’ятикласників (за медичними довідками) до 15.09.2023р.;

3.2. Провести анкетування батьків з метою виявлення наявності ознак дезадаптації та зібрати інформацію про кожного учня, до 20.10.2023р.;

3.3. Спільно з практичним психологом Бальчевою О.І. ознайомити батьків кожного учня із результатами дослідження та надати індивідуальні рекомендації щодо подолання наявних факторів дезадаптації у їхніх дітей (листопад).

4. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Сайтарли В.М.:

4.1. Проаналізувати зібрані матеріали та підготувати проєкт наказу по школі «Про підсумки вивчення процесу адаптації п’ятикласників у 2023 – 2024 н.р.».

До 10.11.2023 р.

4.2. Спільно з практичним психологом Бальчевою О.І. , учителями 4 класів 2022/2023н.р., Кіхай Л.О., Сайтарли Л.М, Райчевою В.В. та учителями – предметниками 5 класу провести психолого – педагогічний консиліум «Особливості адаптаційного періоду учнів п’ятих класів до навчання у середній шкільній ланці».

Жовтень 2023 р.

5. Заступнику директора з ВР Сайтарли Л.М., педагогу – організатору

залучати учнів 5-го класу до участі у різноманітних позашкільних заходах,

які сприятимуть розвитку позитивних емоцій, допоможуть знайти своє місце серед однолітків, підтримають впевненість у собі, у своїх силах.

Директор Антоніна ХРІСОВА