Zelena knjižnica

Od šk. godine 2020./2021. naša školska knjižnica uključena je u projekt "Zelena knjižnica". 

Projekt "Zelenu knjižnicu" pokrenulo je Društvo bibliotekara Istre u ožujku 2011. godine, a potom se proširio na cijelu Hrvatsku.

Cilj projekta je educirati javnost i širiti svijest o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša i to kroz portal Zelena knjižnica, projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine i promocije knjiga. 

Školska knjižnica zalaže se za podizanje ekološke svijesti i razvijanje zelene pismenosti.

Na ovoj stranici bit će objavljeni prilozi o "zelenim" događanjima u našoj knjižnici, školi, lokalnoj zajednici kojima je cilj očuvanje i zaštita okoliša. 

ZELENI FILMOVI U ŠK. GOD. 2023./2024.

Pozivamo nastavnike da pogledaju ponudu filmova s 10. E?! – Okolišnog filmskog festivala za koje šk. knjižnica ima pristupne podatke. Filmovi su pogodni za sve naše struke, bave se problemima ekologije i očuvanja okoliša. Ustupljeni su od strane autora samo u svrhe edukativnih prikazivanja za obrazovne institucije i knjižnice. Ne smiju se koristiti u druge svrhe, niti se smije kopirati, dijeliti ili objavljivati na internetu. Različite su duljine trajanja i predviđeni za različite dobne skupine. Kratki opis filmova možete naći na poveznici

https://zk.dbi.hr/2023/10/03/9-zajednicka-akcija-pokrenimo-zelene-knjiznice/

Ako ste zainteresirani, javite se školskoj knjižničarki. Projekcije filma mogu biti u razredu ili školskoj knjižnici. Napominjem da imamo u knjižnici i druge filmove s ekološkim temama pa se javite za dogovor.

"ZELENA" ŠK. GOD. 2023./2024. U NAŠOJ ŠKOLI

Na mrežnim stranicama škole možete doznati više o održanim "zelenim" akcijama, aktivnostima, događanjima, smotrama i natjecanjima:

2023-10-04 Svjetski dan zaštite životinja - 4. listopada

2023-10-13 Berba maslina u školskom masliniku

2023-10-13 Gimnazijalci obrali masline u školskom dvorištu

2023-10-13 Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Učeničkom domu naše Škole

2023-11-02 Orange Public Management pokreće projekt Vera - Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti.

2023-12-21 Globe Projekt

2023-12-21 14. smotra "Dani E-medice"

2024-02-22  Projekt: Karijera za zeleni i održivi turizam

2024-02-23 Projekt: Urban permaculture education in Europe's school education

2024-03-13 Talijanski učenici prvi put u Hrvatskoj: uče hrvatske poljoprivredne prakse

2024-03-15 Najljepši školski vrtovi

(nastavlja se:-)

Predstavljamo dvije udruge s kojima naša škola surađuje:

Sunce je nevladina, nestranačka i neprofitna organizacija osnovana 1998. godine koja danas, uz članove i volontere ima i tim zaposlenika, stručnjaka iz različitih područja, ujedinjenih u postizanju ciljeva zaštite okoliša i prirode.

Izvrsne mrežne stranice, obilje materijala, kvalitetni tekstovi i fotografije!

Usluge za građane udruge Sunce

Doznajte više što nam nude izbornici: 

Projekt: Karijera za zeleni, digitalni i održivi turizam (šk. god. 2023./2024.)

Udruga Sunce realizira projekt  "Karijera za zeleni, digitalni i održivi turizam", a jedan od partnera na projektu je i naša škola. Uključeni su učenici agroturistički tehničari i nutricionisti, pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u sektoru poljoprivrede.

Cilj ovog projekta je razvoj održivog turizma kroz edukaciju studenata, učenika i turističkih djelatnika s fokusom na Zero-waste princip, Dalmatia Green certifikat i digitalizaciju. Aktivnosti uključuju teorijsko i praktično osposobljavanje mladih za održivi turizam.

U sklopu ovog projekta za učenike su pripremljene tri korisne i praktične radionice: o digitalnom marketingu, kako pisati za mrežne stranice te kako uspješno objavljivati na društvenim mrežama koje su održane u prosincu 2023. i siječnju 2024. Kvalitetni radovi učenika bit će objavljeni na mrežnim stranicama udruge Sunce. Tako je naša učenica Iris napisala zanimljiv članak "Digitalni nomadi u Dalmaciji – mladost koja mijenja svijet!" koji je objavljen na naslovici mrežnih stranica udruge Sunce. Korisno je bilo i na radionici pripreme hrane po Zero waste principu koja je organizirana u ŠKMERU-u, Makarun i Pandora restoranu.

Opširnije:

https://sunce-st.org/projekti/karijera-za-zeleni-digitalni-i-odrzivi-turizam/

http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3509&mshow=290#mod_news

Permakultura Dalmacija - Razvoj održive zajednice ljudi i prirode

O nama

Naša udruga okuplja ljude različitih struka, životne dobi i iskustava te kroz zajedničko djelovanje imamo priliku ponuditi rješenja za različite društvene i ekološke probleme sa kojima se naša zajednica susreće.

Također smo dobra ekipa koja radi ono što voli. Posvećeni smo usvajanju novih znanja, učenju novih vještina i njihovim prenošenjem svima onima kojima su potrebne.

Smisao zajednice je međusobno podržavanje i poticanje u ostvarivanju ciljeva kojima težimo.

Predavanja, radionice, događanja, zanimljive inicijative (banka sjemena, kompostiranje...), projekti, aktivnosti, a sve vezano uz Dalmaciju. Posjetite mrežne stranice i upoznajete udrugu Permakultura Dalmacija!

Projekt: Urban permaculture education in Europe's school education (šk. god. 2023./2024.)


Više o projektu u kojem sudjeluje naša škola doznajemo iz članka prof. Anamarije Novak Mitrović, objavljenog na mrežnim stranicama škole:


Ove školske godine naša škola je partner u projektu:  Urban permaculture education in Europe's school education u suradnji s PKD, 4Change i Zeleno doba, tj. međunarodna suradnja Hrvatska, Srbija i Rumunjska.


Cilj projekta je poticati međusektorsku suradnju različitih stručnjaka s primarnim ciljem razvoja digitalne pedagogije i didaktike, temeljene na dobrim praksama, koje podupiru nastavne stručnjake prema inovativnim pristupima u svrhu razvoja zelenih vještina u srednjoškolskom obrazovanju. 

Klimatske promjene i ekološka i gospodarska kriza zahtijevaju odlučne odgovore kako na sustavu tako i na osobnoj razini i postupcima pojedinca. Permakultura u svom holističkom pristupu analizi i dizajnu sustava nudi rješenja koja se vrlo lako usvajaju i primjenjuju te su posebno učinkovita u urbanim sredinama.


Ovaj projekt pruža sustav tematski osmišljene nastave za srednjoškolsko obrazovanje temeljen na dobrim praksama u primjeni permakulture u različitim kontekstima ugrađenim u platformu za e-učenje.


Nastavnici u srednjim školama tako bi bili potaknuti da otvaraju teme iz biologije i ekologije s naglaskom na društvenog djelovanja i regeneracije ekosustava (uključujući društvene zajednice), a studentima se pruža zanimljiv i praktično rješenje koje se može primijeniti u svakodnevnom životu.


Projekt ima za cilj podržati učitelje i druge stručnjake u nastavi kroz njihov kontinuirani profesionalni razvoj razvoj inovativne digitalne nastave i metoda ocjenjivanja i provedba događaja koji odgovaraju na zaštitu okoliša i borba protiv klimatskih promjena, poticanje razvoja zelenih vještina učitelja i učenika. 


Srednja škola Braća Radić sudjeluje u pregledavanju i savjetovanju u izradi  lekcija, davanju metodičkih uputa i izradi digitalnih sadržaja  (nuggetsa), diseminaciji projekta i objavama na društvenim mrežama. U projekt su uključeni djelatnici škole: Daria Maljković, prof.savjetnik, Marija Jerkunica, prof.mentor i Anamarija Novak Mitrović, prof.


Sve vezano za projekt možete pratiti putem društvenih mreža:


Instagram: https://www.instagram.com/urban.permaculture.education/?igsh=MWN3aTh6ODdtaTBrbw%3D%3D 

Facebook https://www.facebook.com/share/jgZ68TzCn7L7w8XQ/


U članku objavljenom 7. ožujka 2024. na mrežnim stranicama udruge Sunce možete doznati o aktivnostima naše škole u sklopu projekta Interreg VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti.

Obrazovanje za održivi razvoj - priručnik za učitelje i nastavnike

autori: Diana Garašić, Mirela Sertić Perić, Borjanka Smojver; izdavač; Školska knjiga, Zagreb, 2024.

U priručniku "Obrazovanje za održivi razvoj" objavljen je istraživački rad GLOBE grupe učenika naše škole s nazivom "Količina ugljikovog dioksida koju stablo lovora može pohraniti". Mentori učenika su bili Ivanka Stipoljev, prof. i Mihajlo Lerinc, prof.

Između ostalog, "priručnik nudi prijedloge aktivnosti za rad s učenicima i mlađom djecom te nekoliko primjera školskih projekata u funkciji odgoja i obrazovanja za održivi razvoj. Predložene se aktivnosti bez posebnih uvjeta ili opreme mogu provesti u svakoj odgojno-obrazovnoj ustanovi, a prihvaćanje ovdje navedenih sugestija, objašnjenja i smjernica može pridonijeti ne samo smislenoj i učinkovitoj provedbi obrazovanja za održivi razvoj već i općem unapređenju nastave". 

Izvor: https://shop.skolskaknjiga.hr/obrazovanje-za-odrzivi-razvoj-prirucnik-za-ucitelje-i-nastavnike.html

(pristupljeno 23. prosinca 2023.)

Sve o našoj Globe školi koja već godinama sudjeluje u Globe projektu možete pratiti na poveznicama: 

http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/projekti/the_globe_program

"ZELENA" ŠK. GOD. 2022./2023. U NAŠOJ ŠKOLI

Na mrežnim stranicama škole možete doznati više o održanim "zelenim" akcijama, aktivnostima, događanjima, smotrama i natjecanjima:

2022- 09-26 do 2. 10. 2022. Uz 16. tjedan cjeloživotnog učenja: "zelene" radionice i predavanja u našoj školi: Plodovi prirode, Ljekovite biljke, Biljke ekstremnih uvjeta (27. 9. 2022.) te Inovativna jela od lokalnih tradicionalnih sirovina, Kad ti život da ostatke ti napravi (28. 9. 2022.)

2022-09-27 Radionica jesenskih plodova u suradnji s Udrugom Viola odorata, za učenike zanimanja cvjećar 1. - 3. r. 

2022-10-03 "Perina" u akciji prikupljanja plastičnog otpada: prvo pražnjenje naše Perine - ekološke skulpture u školskom dvorištu u koju odlažemo plastični otpad

2022-10-15 Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje: naša škola sudjelovala je u manifestaciji "Jesen u Kaštelima" 

2022-10-16 Etnografska izložba učenika Petra Gladovića u Učeničkom domu

2022-10-22 Obrana je stara maslina u K. Štafiliću, sudjelovali su i učenici naše škole, potom je uslijedila i berba školskog maslinika (23. 10. 2022.)

2022-10-25 Izrada "Jesenke" u suradnji s Udrugom Viola odorata, korištenjem jesenskih plodova i lišća, sudjelovali su učenici zanimanja cvjećar 1. - 3. r.

2022-12-27 Školski vrt začinskog i ljekovitog bilja u prigodnom, blagdanskom božićno-novogodišnjem ruhu

2023-03-13 GLOBE škole: istraživački rad učenika naše škole objavljen na website-u GLOBE

2023-03-18 Uz svjetski dan recikliranja: učenici su iskoristili prirodni materijal palme iz školskog parka stradale od palminog drvotoča

2023-03-28 Obilježen je Plavi dan posjetom i predavanjem trogirskih srednjoškolaca za naše učenike nutricionističke tehničare

2023-04-19 Povodom 17. tjedna cjeloživotnog učenja u naoj školi nastavnici su održali edukativne i korisne radionice i predavanja vezana uz ekologiju i naše strukovne programe

2023-04-24 do 29. 4. 2023. -  Festival znanosti 2023. u našoj školi: brojna predavanja vezana uz ekologiju i naše struke 

2023-05-04 U projektu "Čuvari baštine" Centra izvrsnosti SDŽ naši gimnazijalci sudjeluju svojim projektom "Udica se zadije za prste"

2023-05-08 Projekt "UBERI" Učeničke zadruge "Trišnja" promiče ekologiju, volonterstvo, smanjivanje otpada od hrane i učenje kroz rad, od ubranih plodova učenici iz programa prehrane osmislili su nekoliko proizvoda

2023-05-15 "Clean up the Med" - u međunarodnoj kampanji sudjelovala je i naša škola ekološkom akcijom čišćenja podmorja u Kaštel Štafiliću

2023-05-24 Fešta o' boba - zapaženo sudjelovanje naše ekipe u ovoj tradicionalnoj kaštelanskoj kulinarskoj manifestaciji

2023-05-31 "Dani botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki"  - u edukativnim radionicama sudjelovali su i naši djelatnici iz programa poljoprivrede

2023-06-10 Projekt "Maslina" u suradnji s đakovačkom Srednjom strukovnom školom Antun Horvat

Zelena knjižnica u kurikulumu srednje škole

"Zelena je knjižnica pojam koji smo upoznali s promocijom mrežne stranice Zelena knjižnica i istoimenim projektom koji je pokrenulo Društvo bibliotekara Istre 2011. godine. Međutim, Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u svojoj je Izjavi o knjižnicama i razvitku (2013.) naglasio važnost svih knjižnica za osiguranje pristupa informacijskim sadržajima i uslugama kako bi poticale održivi razvoj čovjeka i društva. Stoga je Hrvatsko knjižničarsko društvo 2014. godine osnovalo Radnu grupu za zelene knjižnice radi promicanja održivoga razvoja u knjižnicama . Tako su se i brojne školske knjižnice svojim edukacijskim programima uključile u nacionalni projekt Zelena knjižnica kako bi različitim aktivnostima poticale zelenu pismenost među svojim učenicima.

Zelena pismenost izrazito je širok pojam, pismenost koja u sebi uključuje različite oblike pismenosti: od čitateljske, informatičke, informacijsko-komunikacijske, medijske, održivoga razvoja, osobnog i socijalnog razvoja, zaštite okoliša, zdravlja do građanskog odgoja i obrazovanja i sl.

U školskim knjižnicama je moguće planirati programe razvoja zelene pismenosti kroz školske knjižničarske kurikulume, kao i knjižnično-informacijski i medijski odgoj i obrazovanje učenika. Edukacije zelene pismenosti organiziraju se kroz stručna predavanja, promocije knjiga, prigodnih okruglih stolova i tribina, (eko)radionica, projekcija dokumentarnih filmova, projekata i slično. Cilj svih oblika takve edukacije jest potaknuti učenike na kritičko razmišljanje o kvaliteti vlastitoga života i osobnom utjecaju na prirodu i prirodnu ravnotežu, a čije posljedice mogu biti dalekosežne.

Nacionalni okvirni kurikulum ističe kako društvo i vrijeme brzih promjena u kojemu živimo zahtijeva razvijanje što većega broja učeničkih kompetencija. Ciljevi razvoja kompetencija mogu se uključiti u edukacije zelene pismenosti, kako bi se kod učenika razvijala inovativnost, stvaralaštvo, rješavanje problema, kritičko mišljenje, poduzetnost i slično.

Kurikulum školske knjižnice svakako obuhvaća razvoj pismenosti, osobito zelene pismenosti koja je neophodna za tijek odrastanja, odgoja i obrazovanja učenika. Učenici se razvijaju u ekološki samosvjesnu osobu koja štiti čistoću i ljepotu planeta Zemlje te aktivno sudjeluje u očuvanju prirode u svom lokalnom okruženju..."

Izvor: Pavin Banović, Alta. Zelena knjižnica u kurikulumu srednje škole. Novosti Hrvatsko knjižničarsko društvo. Zagreb. Broj 82, ožujak 2020. https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/ (pristupljeno 19. 9. 2020.).


Svibanj, 2023.

"ČUDO NAD ČUDIMA"

Naši učenici cvjećari, njihovi strukovni nastavnici i pomoćnici u nastavi udružili su snage, energiju i optimizam i pripremili nam "Čudo nad čudima", scensku izvedbu u kojoj su nas poučili što je to fotosinteza. 

18. svibnja 2023. u školskom vrtu ljekovitog i začinskog bilja doživjeli smo čudesno veselje naših izvođača koji su uspjeli u zajedničkom radu prezentirati svoje znanje i zabaviti i sebe i publiku svojom scenskom i glazbenom izvedbom. Bravo, dragi cvjećari, bravo za nastavnike i asistente! 

GLOBE PROJEKT - ožujak, 2023.

Istraživački rad učenika naše škole objavljen je na website-u GLOBE-a: 

Količina ugljikovog dioksida koju stablo lovora može pohraniti.

Bravo za učenike:  Petru Brčić, Katarinu Dragun i Denija  Antolića te njihove mentore: prof. Ivanku Stipoljev i prof. Mihajla Lerinca!

Cijeli projekt možete vidjeti na navedenoj poveznici, a ovdje donosimo Sažetak:

U sklopu GLOBE programa obavljali smo biometrijska mjerenja u parku u Kaštel Lukšiću u kojem prevladava lovor Laurus nobilis L. iz skupine tvrdog drveća. Koristeći biometrijska mjerenja istražili smo u kojoj će mjeri abiotički čimbenici utjecati na količinu pohranjenog ugljika u stablu lovora. Korišteni su GLOBE protokoli za biometriju, MUC i atmosferu za razdoblje od 2017. do 2021. godine. 

Iz biometrijskih podataka za navedeno razdoblje pomoću alometrijske jednadžbe izračunata je nadzemna biomasa stabla, masa suhe tvari i masa ugljika u suhoj tvari. U istraživanom razdoblju, stablo lovora je imalo različit prirast a time i različitu masu pohranjenog ugljika u stablu što se povezuje s različitim intenzitetom fotosinteze kao posljedicom različitih količina oborine i temperatura zraka od 2017. do 2021. Dobivene podatke smo usporedili s prosječnom emisijom CO2 iz automobila u jednoj godini. Stablo lovora staro oko 15 godina prosječno veže malu količinu CO2 , 7,5‰ od ukupne prosječne godišnje emisije CO2 iz jednog automobila. Da bi se smanjila količina CO2 u atmosferi, a time i posljedice globalnog zatopljavanja, pri sadnji drveća pored raznolikosti vrsta poželjno je birati vrste iz skupine mekog drveća (golosjemanjače) jer imaju brži rast, apsorbiraju veću količinu CO2 iz atmosfere i pohranjuju više ugljika u svojoj biomasi.

SVJETSKI DAN VODA - 22. ožujka 2023.

Učenici 1. e razreda i razrednica Vesna Farčić u školskoj knjižnici izrađuju plakat povodom Svjetskog dana voda.


Mali zeleni rječnik

Članak "Mali zeleni rječnik" donosi nekoliko naziva obrađenih u sklopu projekta Hrvatsko knjižničarsko nazivlje - Biblion i objavljen je u HKD Novostima, tema broja: Zelene knjižnice.

Izvor: Brbora, Sanja. Mali zeleni rječnik. Novosti Hrvatsko knjižničarsko društvo. Zagreb. Broj 82, ožujak 2020. https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/ (pristupljeno 19. 9. 2020.).

Prosinac, 2022.

Pred blagdane naš školski vrt začinskog i ljekovitog bilja nam se predstavio u prigodnom, božićno-čarobnom ruhu

Tijekom godišnjih doba, uz pomoć naših učenika i njihovih nastavnika, naš školski vrt se mijenja i pojavljuje u tisuću lica. Upoznajmo i ovo, zimsko-blagdansko.  Slamnate jaslice u panju, čupava bića iz nordijskih priča, moćni sobovi, lampaši od pruća, obilje svježe mahovine.  A posebno čaroban postaje predvečer, uz svjetlost upaljenih lumina.

ZELENI TELEFON

Cilj Zelenih telefona je poticanje građana na aktivnije sudjelovanje u zaštiti okoliša, a nadležnih institucija na učinkovitije rješavanje problema u okolišu. 

Listopad, 2022.

Šarmantna Jesenka - 

ostvarenje naših kreativnih cvjećara u suradnji s udrugom Viola odorata

opširnije na mrežnim stranicama škole

Listopad, 2022.

Ususret Danima kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Učeničkom domu naše škole postavljena je izvrsna,  bogata i zanimljiva etnografska izložba za koju je u najvećoj mjeri zaslužan učenik Petar Gladović koji se obrazuje za zanimanje agroturistički tehničar (3. b) te je smješten u naš Učenički dom.

Etnografska izložba u  Učeničkom domu sadrži stotinjak predmeta iz naše starine koje je vrijedni Petar uz majčinu pomoć dopremio iz svog zavičaja (mjesto Karakašice u Cetinskoj krajini), izabravši eksponate iz svoje kućne zbirke. U postavljanju izložbe pomogli su članovi kreativne grupe našeg Doma. Petar se potrudio predstaviti nam starinske predmete koji su se upotrebljavali u  domaćinstvu, odjevne i tekstilne rukotvorine, alate i oruđa za rad te ukrasne ili korisne predmete stare više desetljeća. 

Opširnije na mrežnim stranicama škole.

Listopad, 2022.

„Perina“ u akciji prikupljanja plastičnog otpada

U lipnju 2022., prilikom održavanja akcije čišćenja podmorja, postavljena je Perina - ekološka skulptura periske u školskom dvorištu namijenjena prikupljanju plastičnog otpada. 

Po povratku u školu, nakon ljetnih praznika, zatekli smo Perinu punu plastičnih boca.

Obavljeno je prvo pražnjenje, a prikupljena sredstva su proslijeđena Volonterskom klubu škole.  Akcija se nastavlja i dalje…

  Izvor: Mrežne stranice škole

"ZELENA" ŠK. GOD. 2021./2022. U NAŠOJ ŠKOLI

Na mrežnim stranicama škole možete doznati više o održanim "zelenim" akcijama, aktivnostima, događanjima, smotrama i natjecanjima:

2021-10-06 Projekt "Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama - Zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje mladih ljudi u Hrvatskoj"

2021-11-08 Zasadi stablo, ne budi panj!

2021-11-12 Akcija "Zasadi stablo, ne budi panj!"

2021-11-16 Druga akcija u kampanji "Zasadi stablo, ne budi panj!"

2021-11-29 Održivo cvjećarstvo

2022-02-20 Projekti: "Održiva učenička poduzeća" i "Zelena učenička poduzeća – održivo razmišljanje i djelovanje"

2022-02-16 The GLOBE Program

2022-03-14 Projekt: Održiva učenička poduzeća u srednjim školama Hrvatske – Zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje mladih ljudi u Hrvatskoj

2022-03-22 Svjetski dan voda 2022.

2022-03-26 "Sat za planet Zemlju"

2022-05-17 Državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola

Eko datumi kroz školsku godinu

  07.09. Dan hrvatskih voda

 16.09. Međunarodni dan zaštite ozona

 22. 09. Europski dan bez automobila

 26.09. Svjetski dan čistih planina

 01.10. Svjetski dan ljudskih naselja

 04.10. Međunarodni dan zaštite životinja

 10.10. Dan zahvalnosti za plodove zemlje

 15.10. Međunarodni dan pješačenja

 20.10. Dan jabuka

 29.12. Međunarodni dan biološke raznolikosti

 02.02. Međunarodni dan zaštite močvara

 07.02. Međunarodni dan života

 14.03. Dan pokreta prijatelja prirode Lijepa naša

 21.03. Svjetski dan šuma

 22.03. Svjetski dan voda

 27. 03. Dan akcije protiv prometa

 22.04. Dan planete Zemlje

 26.04. Dan obnovljivih izvora energije

 03.05. Dan Sunca

 15. 05. Dan akcije za klimu

 22.05. Međunarodni dan biološke raznolikosti

 24. 05. Europski dan parkova

 05.06. Svjetski dan zaštite okoliša

 08.06. Dan zaštite planinske prirode u Hrvatskoj/ Svjetski dan oceana

 17. 06. Svjetski dan suzbijanja erozije i suše

 16.07. Dan stabla

 28.07 Dan zaštite prirode

 06. 08. Antinuklearni dan (dan Hiroshime)

 24.08. Dan roda

Izvor: http://os-svete-ane-os.skole.hr/?kat=5709&dict_letter=D

Obilježili smo Svjetski dan voda - 22. ožujka 2022.

U školskoj knjižnici prigodnim predavanjem, uz PowerPoint prezentaciju i plakat, obilježili smo Svjetski dan voda. Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka svake godine kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće. Cilj svjetskog dana vode je upozoriti i podići svijest o 2 milijarde ljudi koji žive bez pristupa pitkoj vodi s fokusom na podržavanje postizanja ciljeva UN-ove Agende 2030 održivih razvoja (SDG 6): Voda i odvodnja za sve do 2030. g.

Školska knjižnica je organizirala predavanje i radionicu vezano uz Svjetski dan voda za učenike korisnike Učeničkog doma (suradnja s odgojiteljicom prof. Marijom Jerkunicom) te za učenike 1. c razreda (suradnja s razrednicom prof. Sandi Popović). Razgovarali smo o važnosti vode za zdravlje čovjeka, životinja te rast biljnog svijeta, o dostupnosti (pitke) vode u svijetu te o problemima onečišćenja voda. Osvrnuli smo se i na ovogodišnju temu : Podzemne vode.

GLOBE PROJEKT - ožujak, 2022.

Na službenoj stranici GLOBE-a objavljen je istraživački rad učenika naše škole  “Utjecaj sunčeve svjetlosti na žućenje i opadanje listova” 

Bravo za učenike:  Matu Ćurića, Antu Ćorića i Tonkicu Strmić te njihove mentore: prof. Ivanku Stipoljev i prof. Mihajla Lerinca!

Sadimo zajedno “Jesen 2021”


Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zasadi stablo, ne budi panj! u okviru 3. Nacionalne kampanje sadnje stabala u Republici Hrvatskoj i Hrvatske šume doo u okviru akcije „Dani zajedničke sadnje“, nastavljaju sadnju sadnica šumskih vrsta drveća na površinama državnih šuma i ove jeseni.

Udruga za zaštitu prirode i okoliša „Zasadi stablo, ne budi panj!“ organizira treću nacionalnu kampanju sadnje stabala u Hrvatskoj. 

Kampanja je započela 1. studenog i trajat će cijeli mjesec, a odvijat će se cijeli mjesec na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

 

Naša se škola i ove godine uključila u kampanju. U zajedničkim će aktivnostima sudjelovati učenici poljoprivrednih usmjerenja pod vodstvom prof. Mare Midžor i gimnazijalci s prof. Radojkom Hrgović.

 

Prvu akciju sadnje stabala odradit ćemo u suradnji s Vlastitim pogonom Grada Kaštela na prostoru Đardina u Kaštel Starom kad vremenske prilike to dopuste. Druga će se akcija organizirati 15. studenog na prostoru oko škole u Nehaju, sadit će se stabla koja donira Splitsko-dalmatinska županija.


Preneseno s mrežnih stranica škole: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_id=3109#mod_news

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj

Više na: https://sunce-st.org/o-suncu/zasto-smo-tu/

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj

"Udrugu Sunce osnovala je 1998. godine grupa splitskih intelektualaca kako bi odgovorili na rastuću potrebu društva za neovisnim i stručnim tijelom koje će ponuditi rješenja u pitanjima zaštite okoliša i prirode.

Danas je Sunce prisutno na nacionalnoj i međunarodnoj razini kao jedna od vodećih organizacija za zaštitu prirode i okoliša u Hrvatskoj.

Zauzimamo se za povećanje standarda i unapređenje sustava zaštite okoliša i prirode, potičemo uključivanje i sudjelovanje javnosti te zagovaramo stvaranje odgovornog društva svjesnog povezanosti ljudi i prirode.

Tu smo kako bi štitili interes i pravo javnosti na zdrav okoliš, poticali primjenu i stvarali rješenja za očuvanje prirode i okoliša i razumno korištenje prirodnih resursa na dobrobit svih građana."

U projekt udruge Sunce "Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama – zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje  mladih ljudi u Hrvatskoj", uključena je i naša škola. 

šk. god. 2021./2022.

Udruga Sunce organizirala je 4. listopada 2021. jednu u nizu radionica za učenike i nastavnike tri partnerske srednje škole: Srednja škola "Braća Radić", Gimnazija održivog razvoja i Obrtno-tehnička škola. 

Više na: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3094&mshow=290#mod_news

šk. god. 2020./2021.

Više na: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3057&mshow=290#mod_news (8. 6. 2021.)

Sudionici projekta „Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama” na putovanju

Više na: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3070&mshow=290#mod_news (6.7.2021.)

Popis i opis filmova:

http://zk.dbi.hr/6-zajednicka-akcija-pokrenimo-zelene-knjiznice/

OKOLIŠNI FILMSKI FESTIVAL

Okolišni filmski festival (OFF) kao ideja rodio se 2014. godine u Aktivističkoj grupi Zelene akcije, s ciljem da se putem dokumentarnih i igranih filmova, kao i popratnog sadržaja, okolišne teme približe novoj, široj publici.

Od sela na drugom kraju svijeta, malih akcija koje rezultiraju velikom promjenom, do međunarodnih ugovora iza zatvorenih vrata, zanima nas sve; smatramo da je okolišna pravda cjelina koja obuhvaća ekološku, društvenu i ekonomsku pravdu, te da ih je za sustavnu promjenu kakvu zagovaramo nemoguće promatrati odvojeno.

Nastojimo prikazati filmove i organizirati tribine, radionice i sadržaj koji informira, ali i inspirira, upravo kako bismo potaknuli na kritičko promišljanje, promjenu, povezivanje i  akciju. Festival pažljivo i volonterski organizira Aktivistička grupa, te je bez obzira na resurse kojima raspolažemo, ulaz na sav sadržaj festivala uvijek besplatan. Primarni cilj uvijek je širenje svijesti i mobilizacija, a ne stvaranje profita, stoga dobrodošle_i!


Predstavljamo VIDEO rad našeg učenika Josipa Ivančeva (šk. god. 2020./2021.;  4. b) i speleologa Točija Rađe, o akciji čišćenja jame duboke 65 m u vrsinskom polju.

Pogledajte ovu kratku (2:35) i zanimljivu reportažu s lica mjesta koju nam je Josip pripremio. Bravo za našeg Josipa, udrugu Eco selo Vrsine i „Špiljare“ za odličan projekt „Čisto podzemlje“ te podizanje ekološke osviještenosti stanovnika vrsinskog kraja i sviju nas. 

 Čuvajmo naš planet i držimo ga čistim! Jer, kao što piše na naslovnici portala Zelenih knjižnica:

"Nemojmo uprskati - dobre planete je teško pronaći!"

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige održava se pod motom RAZLISTAJ SE!“ i posvećen je Danu planeta Zemlje koji se obilježava već 50 godina.  

Povodom Međunarodnog mjeseca knjižnica (pod motom "Put do zdravlja i dobrobiti") i Mjeseca hrvatske knjige (posvećenog prirodi, pod motom "Razlistaj se"), 30. 10. 2020. organiziran je nastavni sat u knjižnici za učenike pomoćnih zanimanja: Naša školska lipa.

Nakon šetnje parkom i uočavanja jesenskih krošnji naših moćnih lipa, u knjižnici su pogledali pripremljenu prezentaciju i video zapise. Pričali smo o vrsti lipa u parku, mjesecu lipnju kad nam procvatu, lipa čaju i medu od lipa koji blagotvorno djeluju na naše zdravlje.

U kviz pitalicama prepoznali su lipe iz školskog parka u slikama kroz sva četiri godišnja doba, a potom sudjelovali u likovnoj radionici - izrade slagalice-plakata.

Obojali su djeliće slagalice i uspjeli ih složiti dobivši tako jednu zanimljivu i veselu lipu. Ukrasili su joj krošnju cvjetićima. No cvijeće je niklo i iz trave pod lipom, našao se tu pokoji pužić, a zazujale su i pčele. 

Okuplja ljude različitih struka, životne dobi i iskustava, kroz zajedničko djelovanje nude rješenja za različite društvene i ekološke probleme sa kojima se naša zajednica susreće. 

s  mrežnih stranica udruge: 

"Permakulturna etika temelji se na brizi za čovjeka, brizi za zemlju (kako za našu planetu Zemlju, tako iza zemlju koja nas hrani ) te pravednu raspodjelu dobara u svijetu u kojem čovjek nije centar, nego dio prirode. Stoga želimo pridonositi uvjetima za zdrav život u društvu u kojem vladaju solidarnost i pravedni ekonomski i društveni odnosi. Ne težimo tek održivosti, već regeneraciji ekosustava. "

Edukacije, projekti, aktivnosti, baza znanja, brošure...doznajte više posjetom mrežnim stranicama udruge!

U okolišu škole, u vrtu začinskog i ljekovitog bilja, 7. 11. 2020., zajedničkom akcijom učenika, nastavnika i članova Udruge "Permakultura Dalmacija" podignut je novi niski suhozid u dužini od pedesetak metara. Korišten je  postojeći kamen te novi kamen kojeg je osigurala škola. 

Na FB stranici Permakulture možete vidjeti njihov članak i brojne fotografije o ovom događaju, a kako ga je doživio naš učenik, Josip Ivančev (šk. god. 2020./2021.;  4. b) pogledajte u njegovoj reportaži.

Josip Ivančev (šk. god. 2020./2021.;  4. b) snimio je zanimljiv informativno-edukativni video o maslini i maslinovom ulju. 

Naime, OŠ Vladimira Nazora u Postirama na Braču se projektom Maslina - snaga života uključila u promidžbu održivog razvoja pa su u šk. god. 2020./2021. učenici 4. b razreda naše škole i razrednik Nikola Škarić, dipl. ing. agronomije željeli ovom malom video edukacijom dati svoj doprinos. 

Video je sniman u našem školskom stakleniku, a što su razrednik-nastavnik strukovnih predmeta iz programa poljoprivrede i sugovornici, maturanti agroturistički tehničari, ispričali svom razrednom kolegi, Josipu, doznajte iz samog videa. 

Kaštelanska komunalna tvrtka Zeleno i modro objavila je upute o postupanju s miješanim komunalnim otpadom, biorazgradivim komunalnim otpadom i reciklabilnim komunalnim otpadom. 

Školska knjižnica se pridružuje svim nastojanjima da živimo u čistijim i ljepšim Kaštelima i zdravijem okolišu! 

Doznajte više u članku: Razvrstavanjem otpada do nižih računa i čistih Kaštela

Pika i prijatelji - zanimljiv portal s mnoštvom eko i zelenih tema za djecu i mlade

Tko je Pika? Virtualna djevojčica koja je zajedno sa svojim prijateljima krenula u misiju spašavanja Zemlje. 

Pika je simbol borbe za održiva rješenja, čišći okoliš, ljepšu prirodu.  

Mrežne stranice donose mnogo tema i članaka koji su bliski učenicima naše škole: Biodinamički vrt, Zašto su pčele važne, Pčelinji otrov, Boja leptira, Dan planeta Zemlje, Jestive korovne biljke, Dinara - park prirode, Kompostiranje...

A evo i poveznica na najčitanije članke: 

Cilj Zelenih knjižnica je edukacija javnosti i širenje svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša kroz projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine, radionice i promocije knjiga. Svatko može doprinijeti, a knjižnice kao i uvijek trebaju biti svjetionici i rasadnici novih ideja za održivo i zdravo društvo – društvo koje će voditi brigu o našem jedinom staništu – planetu Zemlji. 

Opširnije: https://zk.dbi.hr/2022/11/24/8-zajednicka-akcija-pokrenimo-zelene-knjiznice/ (14. 12. 2022.)