KIMOO

Ova stranica obuhvatit će sadržaje:

KNIŽNIČNO-INFORMACIJSKOG I MEDIJSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

AKTIVNOSTI KNJIŽNICE U PREVENTIVNOM PROGRAMU ŠKOLE

SURADNJE STRUČNOG SURADNIKA KNJIŽNIČARA NA SATOVIMA RAZREDNOG ODJELJENJA

AUTORSKO PRAVO

S pojavom nastave na daljinu i korištenjem materijala drugih kolega (autora) ili iz bilo kojih izvora, javilo se pitanje o poštivanju i (mogućem) kršenju autorskih prava.

Ovdje objavljujem dopis (preporuku) NSK upućenu školskim knjižničarima:

"Prilikom korištenja književnih, glazbenih, filmskih i drugih djela radi javne objave potrebno je voditi računa o autorskom pravu i srodnim pravima. Autorsko pravo nad djelima traje za života autora i 70 godina nakon autorove smrti. Srodna prava (prava nakladnika, umjetnika izvođača, proizvođača fonograma i dr.) traju 50 (70) godina od objave ili izvođenja djela. Istekom zaštite autorskog prava, autorsko djelo postaje javno dobro te se može slobodno koristiti. Za djela koja su zaštićena autorskim pravom potrebno je dobiti dopuštenje nositelja autorskog prava za njihovu javnu objavu ili izvođenje. Sukladno iznimkama i ograničenjima autorskog prava dopušteno je koristiti ulomke autorskih djela te je dopušteno javno izvođenje ili scensko prikazivanje autorskih djela u obliku izravnog poučavanja na nastavi.

Što to konkretno znači?

Da pojednostavnim, kad god koristimo tuđe materijale u sastavljanju svojih materijala za nastavu (bez obzira je li za realnu, razrednu ili virtualnu učionicu), potrebno je CITIRATI. Ista obveza postoji za učenike u pisanju Završnih i svih ostalih radova.

Što je citiranje? U širem smislu podrazumijeva pravilno navođenje podataka o autorstvu. U užem smislu označava izravno navođenje teksta i parafraziranje.

Citiranje je obvezno jer se time zadovoljava moralnopravna komponenta, a svako nepoštivanje citiranja je plagiranje i predstavlja kršenje zakona. Kako se navode reference u popisu literature (izvora informacija)?

Mnogo je načina, bitna je dosljednost. Razne ustanove, instituti, sveučilišta, časopisi...često imaju objavljene interne upute za pravilno navođenje korištenih izvora. Zadnjih godina, od pojave Hrvatskog pravopisa, u našim školama uobičajilo se navođenje po  uputama poglavlja Bibliografske jedinice. To je i preporuka na mrežnim stranicama naše škole.

Sve potrebne informacije vezano uz autorska prava možete naći u sljedećim dokumentima:

odnosno u  prezentacijama:

SVE O CREATIVE COMMONS LICENCAMA

Što su autorske Creative Commons licence, čemu služe, kako označiti svoja djela CC licencom, o besplatnim sadržajima na internetu itd. doznajte u prezentaciji prof. i dipl knjiž. Marije Purgar na poveznici:

 

Što su i čemu služe Creative Commons

doznajte u članku autora doc. dr. sc. Tihomira Katulića objavljenog na Portalu za škole

"Creative Commons licencijski ugovori pomažu autorima i korisnicima zaštićenih djela da jasno i nedvosmisleno reguliraju  upotrebu djela u digitalnom okruženju. Od svih izazova koje razvoj i upotreba informacijskih tehnologija postavlja suvremenom pravnom poretku, oni na polju ostvarivanja i zaštite prava intelektualnog vlasništva izdvajaju se složenošću i utjecajem na razne aspekte društva..."

"Autor ili nositelj prava nad imovinskim iskorištavanjem nekog sadržaja može postaviti uvjete pod kojima će pristati na korištenje svog autorskog djela...." Creative Commons sustav poznaje ukupno šest tipova licencijskih ugovora.  Ugovori su nazvani u skladu s njihovim najvažnijim elementima (koji definiraju najvažnija prava i obveze stjecatelja licencije)..."

Na stranicama Portala objavljen je jedan vrlo jednostavan grafički prikaz koji nam govori o specifičnostima pojedine licence.

"Svi navedeni licencijski ugovori imaju određene zajedničke elemente, prate sličnu strukturu te na identičan način definiraju u njima korištene pojmove.  Ono što im je već na prvi pogled zajedničko je da svi u nazivu sadrže pojam Attribution“, odnosno obvezu označavanja autora djela."  

Ono što ih razlikuje to je "upotreba kombinacije NoDerivs, NonCommercial i ShareAlike elemenata, kojima se uređuju neka od specifičnih (za pojedinu licenciju) ovlaštenja stjecatelja licencije u pogledu slobode izrade prerada (derivativnih, izvedenih djela),  komercijalne upotrebe  licenciranih (i/ili izvedenih) djela itd. 


(Citati su iz navedenog članka autora T. Katulića.)

CITIRANJE (U DIGITALNOM OKRUŽENJU)

U CARNet-ovom priručniku "Citiranje u digitalnom okruženju" predstavljeni su temeljni zakonski i etički aspekti korištenja informacija i zaštite autorskih prava. 

Opisano  je i objašnjeno pravilno označavanje korištenih izvora informacija pri izradi vlastitih sadržaja, a pobliže se upućuje na dva stila citiranja (Hrvatski pravopis i Američko psihološko društvo). 

Također, kao pomoć u izradi vlastitih popisa literature, prikazani su alati za upravljanje bibliografskim bilješkama, a u kraćem pregledu obrađuju se alati za otkrivanje potencijalnih plagijata. 

KRITIČKO VREDNOVANJE IZVORA INFORMACIJA

Izloženi smo ogromnom broju digitalnih informacija. Kako razlikovati pouzdanu, kvalitetnu, vjerodostojnu informaciju od one koja nema te odlike, kako prepoznati skrivenu propagandu ili lažne vijesti (fake news)? 

U članku Kako kritički vrednovati izvore na internetu? naći ćete smjernice za razmišljanje i procjenjivanje vjerodostojnosti informacija.

U Materijalima za nastavnike Fake≠Fact možete proučiti  odličan sadržaj koji analizira kritičko vrednovanje informacija.

Pogledajte prezentaciju "Kako prepoznati točnu i važnu informaciju" školskog knjižničara Josipa Posavca.

Odlične mrežne stranice koje se bave ovom tematikom su Medijska pismenost.

MEDIJSKA PISMENOST U DOBA KORONAVIRUSA

Pogledajte zanimljivu prezentaciju izv. prof. dr. sc. prof. Igora Kanižaja "Dezinformacije u vrijeme COVIDA-19"  , uključuje i lažne objave vezano uz potres u Zagrebu.


Medijska pismenost u doba koronavirusa .pdf

Članci koji govore o poplavi netočnih i lažnih vijesti vezano uz pandemiju koronavirusa:

WIKIPEDIJA: DA ILI NE?

Definicije su jasne. Ono što nije jasno je odgovor na vječno pitanje - koristiti li Wikipediju ili ne? U popisu e-izvora u ovoj Virtualnoj knjižnici u rubrici enciklopedije online, primjetit ćete da nema Wikipedije. Zbog čega? Svi znamo za nju, (uglavnom) svi  je koristimo, a ipak nije preporučljivo staviti je u popis online izvora informacija.

Za razliku od klasičnih enciklopedija, iza kojih stoji institucija, provjereni autori (renomirani znanstvenici), Wikipedija nema takve odlike. Zamišljena je kao slobodno dostupna internetska enciklopedija, svatko ima pristup, pišu je anonimni volonteri, može je bilo tko uređivati.  Istina, postala je rado korišten izvor informacija i svjetski fenomen s obzirom na način stvaranja i prezentiranja sadržaja, volonterski način sudjelovanja i vođenja, učestala ažuriranja, raznolikost i detaljnost te brojne višejezične inačice.

No isto tako, javljaju se kritike o nedosljednosti i neravnomjernoj kvaliteti, neusklađenom načinu unošenja novih članaka, uređivački sukobi i razlike u pristupu (stavovima) pojedinih suradnika pogotovo kad se radi o nekim kontroverznim društvenim ili političkim temama. Poseban problem su vandalizmi: dodavanje, brisanje ili modificiranje teksta. Dvojbeno pitanje je možemo li  uopće Wikipediju nazvati "enciklopedijom" budući da zbog svoje otvorene uređivačke politike nema  potrebni visoki stupanj pouzdanosti i mjerodavnosti.

Mnoga istraživanja pokazuju da se Wikipedija kao izvor informacija rado koristi jer pruža trenutne i sažete informacije na jednostavan način. Ona je pogodna kao početna točka istraživanja, kako bi utvrdili značenje traženog termina, stekli uvid u temu ili kako bi pronašli reference za daljnje istraživanje, ali ne može biti ni jedini ni temeljni izvor za vlastite radove. Informacije iz Wikipedije nisu toliko pogrešne koliko nedostatne u usporedbi s tradicionalnim bazama podataka. Stoga bi mogli zaključiti da trebamo biti oprezni s informacijama nađenim na Wikipediji. Potrebno ih je potvrditi iz drugih, stručnijih i pouzdanijih izvora informacija. 


Izvori:Wikipedija. URL: https://hr.wikipedia.org/wiki/Wikipedija(pristupljeno 28. travnja 2020.).Točnost Wikipedije. URL: https://hr.wikipedia.org/wiki/To%C4%8Dnost_Wikipedije (pristupljeno 28. travnja 2020.).Mihaljević, Marina. 2019. Izvori Wikipedije: relevantne i/ili nerelevantne informacije. Završni rad. Filozofski fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. URL: https://zir.nsk.hr/islandora/object/ffos%3A4766/datastream/PDF/view

POJMOVNIK

ŠTO SU INFOGRAFIKE?

Infografika je još jedan "noviji" pojam kojeg nećete naći ako ga upišete u tražilice online baza koje sadrže riječi, pojmove ili natuknice hrvatskog jezika.

U pokušaju da pronađem relevantan izvor informacija, a da nije privatna firma koja reklamira svoje usluge, odustajem... I zato, evo najosnovnijih informacija, iz sveg što sam pročitala, izdvajam:

ŠTO SU MEMOVI?

Znate li kako se zovu one sličice koje vam zatrpavaju mobitel  šaljivim dosjetkama na neku aktualnu društvenu situaciju ili osobu? Sigurno ih u ovo vrijeme pandemije coronavirusom primate na desetke, na stotine...

Evo ovdje je jedan od prvih memova koji sam primila na samom početku nastave na daljinu.

Budući da sam tek nedavno čula za tu riječ, pokušala sam pronaći njeno značenje u online izvorima vezanim uz hrvatski  jezik. I nisam je pronašla. A u medijima nalazimo termine meme generacija, politički memovi, meme kultura, najbolji memovi povodom..itd. To je samo dokaz koliko je jezik živ, stalno se mijenja, nadograđuje...

Engleski izvori kažu da mem (engl. meme, čita se mim)  ima dva značenja:

1. označava ideju, ponašanje ili stil koji se širi od osobe do osobe unutar neke kulture

2. zabavni ili zanimljivi podatak koji se širi online u vizualnom obliku preko društvenih mreža

Drugim riječima, memovi su raznorazni internetski hitovi, video ostvarenja ili sličice nastale u raznim varijacijama osnovne teme, koje se virtualnim svijetom šire nevjerojatnom brzinom sa svrhom da nas zabave ili nasmiju.

ŠTO JE CYBERBULLYING (ELEKTRONIČKO NASILJE)?

U vrijeme nastave na daljinu i mjera zaštite od koronavirusa velik broj komunikacija odvija se putem interneta. Pojačana je opasnost od neželjenih pojava, a jedna od njih je elektroničko nasilje.

Elektroničko nasilje (engl. cyberbullying) je svaka komunikacijska aktivnost putem interneta (kroz uporabu e-mailova, web stranica, blogova), videa ili mobilnih telefona koja služi kako bi se neko dijete ponizilo, zadirkivalo, prijetilo mu se ili ga se teroriziralo na neki drugi način. Uvijek je cilj  povrijediti, uznemiriti ili na bilo koji drugi način naštetiti djetetu, bilo u obliku tekstualnih ili video poruka, fotografija ili poziva ili neugodnih komentara. Može ga činiti jedna osoba ili grupa djece. 

Što obuhvaća elektroničko nasilje?

• slanje anonimnih poruka mržnje

• poticanje grupne mržnje

• širenje nasilnih i uvredljivih komentara o vršnjaku

• kreiranje internetskih stranica (blogova) koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka

• slanje tuđih fotografija te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikama

• otkrivanje osobnih informacija o drugima

• „provaljivanje“ u tuđe e-mail adrese

• slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima

• prijetnje smrću

• izlaganje dobi neprimjerenim sadržajima

• seksualno namamljivanje

Po čemu se elektroničko razlikuje od “tradicionalnog” vršnjačkog nasilja?

Elektroničko nasilje razlikuje se od „tradicionalnog“ vršnjačkog nasilja prema dostupnosti (prisutno je 24 sata na dan, svih 7 dana u tjednu), izloženosti (kod kuće i na mjestima koja su ranije bila sigurna za dijete), mnogobrojnijoj publici i svjedocima, anonimnosti koja olakšava kršenje socijalnih normi te kod žrtve pojačava osjećaj nesigurnosti i straha radi čega posljedice takvog oblika nasilja ponekad mogu biti i ozbiljnije od onih prouzročenih međuvršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama. S obzirom da ne dolazi do fizičkog kontakta između žrtve i publike, djeca i mladi teže vide i razumiju štetu koju njihove riječi mogu nanijeti.

Pravila ponašanja koja djecu i mlade štite na internetu:

• Ne stavljati osobne informacije i fotografije na internet (chat, blogovi, osobne ili društvene web stranice)

• Nikome ne govoriti svoje lozinke, čak ni prijateljima

• Ako prime zlonamjernu ili prijeteću poruku, ne odgovarati već pokazati odrasloj osobi u koju imaju povjerenja

• Ne otvarati e-mailove nepoznatih osoba ili od ranije poznatih zlostavljača

• Ne stavljati na internet ništa što ne želie da vide prijatelji iz razreda, čak ni u e-mailu

• Ne slati poruke u ljutnji. Razmisliti kako bismo se osjećali da sami primimo takvu poruku

• Pomoći djeci koju na ovaj način zlostavljaju – ne prikrivati nasilje nego odmah obavijestiti odrasle


Autor članka: Marija Crnković, prof. psihologije; članak je preuzet s mrežnih stranica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba

VAŽNE POVEZNICE VEZANO UZ SPRJEČAVANJE ELEKTRONIČKOG NASILJA :

Hrabri telefon: za sve koji trebaju savjet

Red Button: online prijava zlostavljanja