Čitajmo! Godina koja je odlukom Vlade RH proglašena Godinom čitanja (2021.) odavno je iza nas, ali ne i čitanje. Čitajmo i dalje. 

Donosimo preporuke dobrih pisaca i dobrih knjiga; pročitala i za vas izabrala školska knjižničarka:-)

Gabriel García Márquez (1928. - 2014.)

Jedan od najvećih svjetskih književnika, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1982., jedan od meni najdražih autora. Dosta kasno sam pročitala "Sto godina samoće", "Ljubav u doba kolere", pa njegove pripovijetke i sve redom što je napisao. Nakon pročitanih stotine i stotine knjiga europskih književnika, otkrila sam ovog nevjerojatnog pisca iz Kolumbije i toplo preporučam, otkrijte ga i vi.

"Sto godina samoće" (1982.), svrstan među najbolje romane svijeta, meni je jedna od najboljih ikad pročitanih knjiga. Ovo je neobična priča o sedam generacija obitelji Buendía u (izmišljenom) gradiću Macondo. Isprepliću se stvarni i nestvarni događaji, čudesno i realno, usponi i padovi, ljubavi i mržnje, ratovi i mir. Ali, radnja nije tek tako jednostavna, povijest obitelji  preklapa se s teškim i mračnim događajima iz kolumbijske i južnoameričke prošlosti. 

Ovo je čudesna knjiga, „magičnog realizma“, kako su kritičari nazvali piščev stil, puna mašte, simbolike, poetike, metafora, mitologije, koja doslovno uvlači čitatelja u svoj svijet. "Sto godina samoće" je zahtijevan roman, traži iskusne čitatelje, istinske ljubitelje čitanja koji će znati prepoznati i cijeniti ovo vrhunsko književno djelo koje se, usprkos složenoj strukturi, ne zaboravlja.

"Ljubav u doba kolere" (1985.), izniman ljubavni roman i puno uspješnije ostvarenje nego njegova filmska verzija. Govori o velikoj, životnoj ljubavi Florentina i Fermine, od trenutka njihovog upoznavanja do starosti i izmaka života. Pisac govori o svim aspektima jedne ljubavne veze, pa i njenim poteškoćama, stvarajući jedno snažno, emocionalno djelo. Lakše se čita nego "Sto godina samoće" i zaista pruža čitatelju užitak čitanja.

I ostala piščeva djela ("Pukovniku nema tko pisati" (1961.), "Zla kob" (1962.), "Patrijarhova jesen" (1975.), "Kronika najavljene smrti" (1981.), "General u svom labirintu", "Dvanaest hodočasnika" (1992.), "O ljubavi i drugim nečistim silama" (1994.), "Vijest o jednoj otmici", "Sjećanje na moje tužne kurve" (2004.) itd.) donose njegove tipične teme i motive: samoća, nada, čekanje, neumitnost sudbine, ali i gorki humor. 

Chigozie Obioma: "Ribari"

Rijetko čitamo knjige iz afričkih književnosti. Ovo djelo je napisao nigerijski književnik i samim time očekujemo nešto drugačije i egzotično. Očekivanja su višestruko nadmašena, ovo je uistinu dojmljiv, zanimljiv, težak, neobičan, odličan roman. Donosi priču o životu jedne obitelji, o četiri brata, četiri dječaka  koji ribare usprkos zabrani, što će pokrenuti niz tragičnih i razarajućih događaja nakon proročanstva mjesnog beskućnika, psihički poremećene osobe. Roman je pun autentičnih afričkih motiva: odnosi među ljudima, običaji, jela, tkanine. Zaokuplja nas međusobni odnos članova obitelji, ljubav i mržnja,  vjera i praznovjerje, usmene predaje, sukob tradicionalnog i modernog, jezične mješavine: dijalekt-engleski jezik. Sve je puno simbola i simboličnih značenja: pauci donose nesreću, pijavica je mržnja, punoglavac je nada... Autor i likovima pripisuje simbolična obilježja životinja ili biljaka. Djelo je prožeto poetikom, magičnim, motivima koji iznenađuju, uznemiruju, šokiraju. Ne možete ostati ravnodušni čitajući ovo djelo. U vrtlogu smo vrlo intenzivnih osjećaja: empatija, tuga, nada... Izvrstan roman koji se pamti.

Noah Gordon: "Iscjelitelj"

Ovo je jedna od onih nevjerojatnih knjiga koje te zaokupe od prvog retka i koja se ne ispušta iz ruku...nešto posebno, izuzetno, nesvakidašnje. Radi se o povijesnom romanu budući da je radnja smještena u 11. stoljeće, no donosi nam puno više od pogleda u prošlost. Pratimo odrastanje londonskog dječaka Roba koji kao siroče bez roditelja postaje šegrt putujućeg barbira-ranarnika. Odluči naukovati za liječnika i zato poći u Perziju u Isfahan gdje živi Ibn Sina, najveći liječnik onog vremena koji vodi bolnicu i podučava studente medicine. Problem je što ne primaju kršćanske mladiće što Roba dovodi u vrlo problematičnu situaciju. Ovo je i priča o povijesti medicine i suživotu triju vjera no govori i o ljubavi, vjernosti, žrtvi, strahu, odrastanju, praštanju, obitelji.  Pisac vješto isprepliće sudbine likova koji su plod njegove mašte sa stvarnim povijesnim događajima i osobama. Uronjeni smo u svijet 11. stoljeća, čitamo i razmišljamo kako se živjelo, putovalo, učilo, družilo, voljelo, što se jelo, što se znalo o medicini i bolestima. Mnogi problemi s kojima se Rob susreće zajednički su svim ljudima na svijetu, neovisno o prostoru i vremenu u kojem žive. Ovo je izniman roman kojeg zaista vrijedi pročitati. Često se navodi da je prvi iz trilogije o obitelji Cole ("Iscjelitelj", "Šaman", "Stvar izbora"). Naime, pisac je kroz ova tri djela zamislio da od 11. stoljeća naovamo najstariji sin u svakome naraštaju Coleovih dobiva ime Robert, srednje mu ime počinje slovom J., a nasljeđuje i određene neuobičajene sposobnosti, "moći", kao što je liječničko "šesto čulo".  Meni je najuspješnije djelo baš "Iscjelitelj". (Toliko je na mene djelovao da sam se odvažila i posjetila Anatomski muzej jednog europskog sveučilišta želeći što više razumjeti povijest liječenja.)

Elif Šafak: "Čast"

Ne znam kako se dogodilo da sam za Elif Šafak, vrlo uspješnu tursku spisateljicu koja živi u Londonu i Istanbulu, čula tek nedavno. Pročitala sam samo jedan njen roman, "Čast" koji me osvojio temom i načinom pripovijedanja te ću sigurno potražiti ostala njena djela ovo ljeto. Za sve vas koji volite razmišljati o sukobu različitih kultura, ovo je odlična knjiga koja otvara mnoga pitanja o muško-ženskim odnosima,  o obitelji, (ne)sretnom braku, moralu, slobodi, životu u drugačijoj kulturi i  posljedicama koje takav život može imati. U središtu pozornosti je kurdska obitelj i njen život u londonskoj sredini, djeca osjećaju različitost pa i sukob dviju kultura, turske i engleske.  Što će se dogoditi kad Iskender, najstariji Pembin sin, pod utjecajem okoline preuzima ulogu čuvara majke koju je suprug napustio te dozna za njeno prijateljstvo s drugim muškarcem? Zna se kako se brani čast - ubojstvom. Ovo je snažna, emocionalna priča o obiteljskim odnosima i tradicijskim običajima koji se ne napuštaju ni u drugačijim civilizacijskim i kulturološkim okolnostima i zaista je vrijedi pročitati. 

Maja Lunde: "Povijest pčela"

Mnogo knjiga na naslovnici nosi oznaku "međunarodni bestseller", međutim se često znam razočarati kad vidim da se radi o prosječnoj knjizi. Shvatila sam da ono što je bestseller u nekoj zemlji po odabiru nekog časopisa ili izdavačke kuće, ne mora biti bestseller za mene. No ovaj put zaista se radi o "uspješnici", ovo je odličan roman  neobične strukture norveške spisateljice. Donosi tri priče iz tri zemlje: Engleske, Ohaia i Kine i tri različita vremenska razdoblja: 1852., 2007., 2098. Sve tri priče bave se obiteljskim temama kao što su odnos prema djeci, problemima komunikacije unutar obitelji, ambicijama i planovima roditelja za svoje dijete.  Sve tri priče imaju veze s pčelama i pčelarstvom jer su životi sve tri obitelji usko vezani uz pčele. Pčele su okidač velikih tragedija koje će pogoditi svaku obitelj, kao i svijet u cjelini. Možda je najintrigantnija priča o kineskoj tročlanoj obitelji smještena u daleku budućnost, u Sečuan. Nakon kolapsa pčelinjih zajednica nepoznatog uroka pčele su izumrle. Budući da nema pčela, nema ni oprašivanja, nema ni plodova, nema hrane. Pojedinac za svaki zalogaj hrane mora odmalena raditi te se hrana i resursi ne mogu “bacati” na nemoćne i bolesne. Koja je budućnost djeteta u takvim uvjetima života? Kolaps pčelinjih zajednica - kolaps je ljudskih zajednica? Što čeka svijet ako nestanu pčele i oprašivanje? Roman donosi mnoga ekološka pitanja. No ne radi se samo o ekologiji, radi se i o vezama unutar obitelji i unutar društva jer su priroda i društvo neraskidivo povezani.

Kelsey Miller: "Prijatelji - ona o seriji Friends"

Graham McCann: "Mućke - sve o omiljenoj humorističkoj seriji"

Dvije knjige koje bude nostalgična sjećanja na dvije izvrsne sitcom (= situational comedy) TV serije. (Sjećanja? Ustvari, s obzirom na beskonačne reprize, većinu epizoda i te kako dobro pamtimo.) U obje knjige pratimo nastanak ovih uspješnih TV serija, izbor glavnih glumaca, brojne anegdote sa snimanja i iz života, uspone i padove, dileme i rješenja, prepreke, planetarnu popularnost, moguća objašnjenja popularnosti i odgovore na pitanja zašto su ih brojne generacije voljele. Koji je ključ njihova uspjeha? Pa čak i uspjeha nakon toliko repriza... ("Prijatelji" su bili najgledanija serija za vrijeme pandemije koronavirusa u SAD-u.) Zanimljiva tema, zabavno opisana, lako čitljiva, baš za ljeto...

 Joanna Goodman: "Dom za neželjene djevojčice"

Još jedan roman koji se pamti. Pogotovo što iz bilješki s poleđine romana doznajemo da je temeljen na stvarnim povijesnim događajima. Tema koja je u središtu romana vrlo je osjetljiva i bolna - roditelji prisiljavaju kćer da svoju bebu pošalje u sirotiše, oduzimaju joj njenu curicu. Pratimo odrastanje male Elodie u vrlo teškim okolnostima života u siromašnom sirotištu. U Quebecu, gdje se radnja odvija, 50-tih godina 20. st. tisuće siročadi bivaju proglašeni umobolnima kako bi se iskoristile bolje financijske mogućnosti koji novi zakon omogućava, no to dodatno komplicira živote domske djece. Majka djevojčice ne može zaboraviti svoju kćer i kreće u potragu... Iako se radi o dirljivoj i emocionalno teškoj temi ipak preporučam ovaj roman jer je zanimljivo napisan, tema realno i kvalitetno iznesena, jer otvara mnoga moralna pitanjima, poziva na suosjećanje, na razmišljanje o vezama majka-kći, roditelji-djeca, pojedinac-društvo. I o emociji ljubavi kao pokretačkoj snazi koja  pobjeđuje sve prepreke.

Leila Slimani:

"U zemlji drugih" i nastavak 

"Gledajte kako plešemo"

Izvrsno ispričana priča o mladoj Francuskinji koja po završetku 2. sv. rata dolazi u suprugovu zemlju, zemlju drugih, Maroko. Sve je drugačije i ništa nije kako je zamišljala. Nepoznata kultura, druga vjera, nepoznati jezik, drugačiji običaji, neplodna zemlja, suša, problemi, teški rad, politička previranja, drušvena raslojavanja. Pratimo borbu sa životnim nedaćama koju proživljava mlada obitelj koja nije ni francuska ni arapska u jednoj konzervativnoj ruralnoj sredini. I u nastavku autorica vještim pripovijedanjem zadržava našu pozornosti i otkriva jedan zbilja dalek i poseban svijet marokanskog društva.

Lisa See: "Otok morskih žena"

Najveće preporuke! Trebalo bi ovdje stati pisati jer sve što se napiše ne može dočarati jedinstvenost ove knjige. Bilješka s korica romana kaže:  "Raskošna saga o razornim obiteljskim tajnama, iznimnim ženama, prijateljstvu i oprostu." Ja bih rekla: raskošna, nezaboravna, snažna priča o krhkim a snažnim ženama, nama nezamislivim životima, posvećenosti moru i prehranjivanju obitelji, nevjerojatna priča. Roman se bazira na autentičnim lokacijama južnokorejskog otoka Jejo, povjesnim događajima te kulturi haenyeo žena, poštovanih članica društva koje roneći na dah u svim vremenskim prilikama i u stalnoj opasnosti skupljaju plodove mora i love morske stanovnike kako bi prehranile obitelj, školovale djecu. Njihove sudbine određuju ne samo opasnosti koje vrebaju iz mora već i strašni povijesni događaji koji će pogoditi ispaćeni južnokorejski narod, narušiti prijateljstva, promijeniti živote. 



Fredrik Backman: "Čovjek zvan Ove"

Zanimljiva, duhovita, no i dirljiva priča iz Švedske. Glavni lik je udovac Ove, introvertirano gunđalo, nekomunikativno čangrizalo, naprasit, često mrzovoljan, nabrušen, kratkog fitilja. Ove ima neobične zanimacije poput kontrole i nadzora susjedstva i ulice. Isprva nam možda ne izgleda blizak ni simpatičan, ne mora nam se sviđati njegova osobnost i način života. No, kako priča o Oveu odmiče emocionalno doživljavamo iskaze neprežaljene ljubavi prema pokojnoj supruzi (za mene najljepši djelovi romana), a sve su češće i humane geste prema susjedima. Vidimo koliko je ljubavi bilo u njegovom životu, koliko je bola sada kad je ostao sam. Ove se mijenja, no promjene su i kod susjeda, postaju povezaniji i podrška jedni drugima. Roman je lagan za čitanje, no nije ni plitak ni banalan, a po njemu je snimljen i film.

Min Jin Lee:  "Pačinko"

Mnoge uspješne knjige nose na koricama natpis "svjetski bestseller", ovaj roman zasigurno to i jest. Izvanredna priča koja započinje trudnoćom siromašne korejske djevojke, udajom za pastora i odlaskom u Japan. Dalje pratimo povijesnu višegeneracijsku sagu o životu Korejaca u Japanu. Proživljavamo njihovo svakodnevno suočavanje sa životnim problemima, siromaštvom, neimaštinom, položajem žena u društvu. Autorica nam opisuje cijeli niz potresnih sudbina brojnih likova te duboko osjećamo njihove nedaće, ljubavi i gubitke, ambicije i razočaranja, njihove pobjede i poraze. "Pačinko" je roman o siromaštvu i bogatstvu (u pačinko-salonima se troši novac), poštenom radu i kriminalnim radnjama, isprepliću se sudbine, kulture, identiteti, moralna pitanja. Velika preporuka, svakako pročitati!

Alena Mornštajnova: "Tihe godine"

Izvanredan psihološki obiteljski roman češke autorice u kojem je u prvom planu složeni odnos oca Svatopuka i kćeri Bohane, a kojeg karakterizira čitava paleta emocija u nemogućnosti ostvarivanja primjerene komunikacije. Pratimo zbivanja u Češkoj u vrijeme totalitarnog komunističkog uređenja, a Svatopuk je od mladih dana bio gorljivi komunist, sretno oženjen, u sretnom braku, sretan otac djevojčice Blanke. Što se dogodilo da je poremetilo obiteljsku sreću, promijenilo sudbinu Svatopuka, unijelo trajnu bol i tišinu u život druge kćerke, nesretan drugi brak s Belom, promjenu u ponašanju i emocijama oca koji postaje mrzovoljan, nezainteresiran, hladan, pasivan...O kojoj tajni se ne govori u obitelji, do kojih će saznanja doći Bohdana i hoće li ikad uspostaviti komunikaciju s ocem? Što se desilo s prvom kćerkom, za koju Bohdana nije ni znala da postoji? Izvrsno složena priča, odlična kompozicija. Priču pratimo kronološki, od prošlosti do najnovijeg vremena kad pada komunizam, poglavlja se izmjenjuju noseći naslove "Otac" i "Kći", tako se isprepliću dvije pripovjedne linije. Likovi su zaista psihološki razrađeni, uvjerljivi u svojim postupcima, radnja se sa zanimanjem prati, a roman nakon čitanja pamti. Preporučam!

Christina Baker Kline: "Prognanice"

Odličan roman koji prati sudbinu skupine žena, prognanica iz Engleske krajem 19. st. u vremenu naseljavanja australijskog otoka Van Diemenove zemlje, koji je poslije dobio naziv Tasmanija po A. J. Tasmanu koji ju je otkrio. U Ova  emocionalna i potresna priča bavi se počecima kolonizacije novootkrivenih zemalja. Zbog čega su ove žene osuđene i prognane, kako su preživjele put na brodu za robove do dalekog kopna, kako je organiziran zatvorenički život na novom kopnu, s kojim problemima su se morale uhvatiti u koštac kako bi preživjele? Engleske zatvorenice su prisilno dovedene u ovu koloniju koja ipak nije nenaseljeno područje. Paralelno pratimo priču o starosjediteljima otoka, domorocima Aboridžinima, koje nova vlast ne priznaje i nastoji prisilno prognati, istrijebiti. Djevojčicu Mathinnu, siroče poglavice lokalnog plemena, usvojio je guverner i ona postaje "eksperiment" jer je žele odgojiti u britanskoj kulturi i kao takvu, svoj uspjeh, svoj trofej, pokazivati u društvu. Sve funkcionira dok se Mathinna ponaša kako Britanci zamišljaju, no jednom prilikom ih osramoti neprikladnim ponašanjem, što je neoprostiva greška  i tada se mijenja i njihov odnos prema njoj. Vještim pripovijedanjem, bazirajući se na ženskim likovima, autorica nas uvodi u mnogo ženskih tema, ženka rivalstva i prijateljstva, majčinstvo. Duboko suosjećamo sa sudbinama glavnih likova, divimo im se, tugujemo s njima, želimo im da uspiju. Nastao na temelju povijesnih činjenica o dolasku prognanih britanskih kažnjenika u Tasmaniju i istraživačkog rada autorice, ovaj roman će vam zaokupiti misli i pružiti sve što želite od odlične beletristike.

U PRIPREMI


U pripremi

Jakuba Katalpa: "Zuzanin dah"

Emocionalno, snažno, potresno, pamtljivo. Roman nam donosi priču o prijateljstvu i ljubavi razigrane i zanimljive djevojčice iz imućne obitelji, Zuzane i dva dječaka iz radničkih obitelji, Jana i Hanuša. Radnja započinje ranih 1930-tih u češkom gradiću pored Praga. Pratimo njihovo druženje u predivnim i bezbrižnim danima djetinjstva te njihovo odrastanje u teškim političkim prilikama. Jer promjene nisu uvjetovane samo sazrijevanjem glavnih likova već dolaskom nacista na vlast kad započinju progoni Židova. Sudbina Zuzanine obitelji je neizvjesna, istodobno dva dječaka postaju rivali u borbi za njenu naklonost i ljubav.  A ona će zavoljeti jednog od njih dvoje. Njemačka okupacija im svima mijenja sudbine, njihovi se putovi razilaze. Zuzanu odvode u koncentracijski logor gdje je izložena stravičnim medicinskim eksperimentima. Autorica romana nije fokusirana na povijesna događanja, propitivanje krivnje ili kazne, ona pokušava dočarati emocionalna stanja, pogotovo po povratku Zuzane iz logora, sad ostarjele, osiromašene i sa svim traumama koje je pretrpjela. I dalje osjeća ljubav prema svom prijatelju iz djetinjstva, dok je drugi opsjednut željom da nju posjeduje. Ovo je i priča o hrabrosti, izdržljivosti i volji za životom jedne prekrasne i  snažne žene čiji dah ne prestaje... Ovo je djelo napisano u kratkim, nekićenim rečenicama u prezentu i nevjerojatno je koliko je stilski uspješno u prenošenju emocija. Izvrsno napisan, roman o Zuzaninom dahu ostaje trajno u sjećanju.