COVID - 19

AKTUALNO I DALJE - NAŽALOST!

Iako nema nekih posebnih epidemioloških naputaka za školske ustanove i preporučenih mjera zaštite, ipak zadržavamo ovu stranicu i neke od sadržaja jer nas, izgleda, čeka opet jedna neizvjesna jesen:-(((

KORONAVIRUS i COVID-19

U srpnju 2022., HZJZ je predstavio vodič pod nazivom „Povratak zdravlja i snage nakon COVID-19“  u kojemu su detaljno opisani simptomi i načini oporavka najčešćih post-COVID simptoma.  Post-COVID-19 stanje javlja se kod osoba s vjerojatnom ili potvrđenom zarazom SARS-CoV-2 u anamnezi, obično tri mjeseca od početka bolesti, sa simptomima koji traju najmanje dva mjeseca i ne mogu se objasniti alternativnom dijagnozom. Uobičajeni simptomi uključuju, ali nisu samo, umor, otežano disanje i kognitivnu disfunkciju, te općenito utječu na svakodnevno funkcioniranje.  Simptomi se također mogu mijenjati ili se vratiti tijekom vremena. Svakoj je osobi potrebno različito vrijeme za oporavak od COVID-a. 

O svemu pročitajte opširnije u ovom stručnom vodiču!

Mnogi mladi osjećaju potrebu da porazgovaraju o svojim problemima u ovom vremenu pandemije koronavirusa. U ovoj digitalnoj brošuri možete naći savjete kako brinuti o sebi, prijedloge aktivnosti za samopomoć i listu brojeva na koje se možete javiti za razgovor sa stručnim osobama, poslati SMS poruku ili poruku putem WhatsApp aplikacije. 

Pokrenute su telefonske linije za savjetovanje mladih (za Splitsko - dalmatinsku županiju 095 701 7929) te postoji i elektronička pošta mladihr@psiholoska-komora.hr  Na ovaj način možete se anonimno obratiti psiholozima iz Hrvatske psihološke komore koji će odgovarati na vaše upite i pomoći vam savjetom.

Kako pojasniti i olakšati djeci nošenje zaštitne maske za lice?

Na stranicama Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba objavljena je infografika i tekst o tome kako djeci objasniti zašto moraju nositi maske. Pogledajmo savjete za malene i sve što možemo primijenimo u svijetu odraslih!

Maska koja život čuva

Mediji nas obavještavaju o ogromnom broju porasta COVID-19 pozitivnih osoba. Ravnateljica županijskog NZJZ, dr. Željka Karin, kaže brojke zaraženih bi mogle biti i pet puta veće… Mnogi su zaraženi, a da to i ne znaju, mnogi zaraženi prođu s blagim simptomima i ne osobitim zdravstvenim problemima, mnogi će biti u teškim bolovima (npr. nemogućnost disanja), a nažalost,  dio pacijenata imat će cijeli život posljedice ili će za njih bolest biti smrtonosna.

Kad sve to znamo, onda se postavlja pitanje, zašto ne nosimo maske??? Autobusi su puni putnika različitih generacija, uvjeta života, zdravstvenih kartona. Zbijeni se vozimo do škole, natrag kući. Prepoznajem lica naših đaka. Raduje me svaki učenik pod (propisno stavljenom) maskom. Dio se lagano šverca, maska je preko usta, ali ne prekriva nos. Suosjećam, nije lako, fali zraka, bus je bez ventilacije, prozori se ne mogu otvoriti. Ali ipak, može se i mora izdržati! A dio se ponaša, znate ono, baš me briga, nisu moja posla…

Prošli tjedan, s popodnevne smjene, vraćam se 37-om kući. Ulaze starija gospođa i dječak, baka i unuk, sjedaju. Poznam ih iz viđenja, iz ovog autobusa. Znam da je dječak s teškoćama u razvoju. Oboje nose maske. Gospođa upita djevojku, učenicu naše škole, koja stoji iznad nje,  gdje joj je maska. Cura odgovara niti ne pogledavši gospođu, zabavljena tipkanjem u mobitel,  kaže da nije potrebna. Nije potrebna???

Zašto se pravimo pametni? Ako je netko nadležan u medicinskoj struci, što znači stručniji, obrazovaniji, kompetentniji nego što smo mi, totalni laici u medicini, rekao da je potrebna, zašto mu ne bismo vjerovali? Oduvijek je medicinsko osoblje nosilo maske, nije to samo proizvod korona vremena, znači da ta maska ima svrhu, ima smisla, ima razloga da se koristi. Maska nam živote čuva!

Svi smo mi potencijalni nositelji, primatelji ili širitelji virusa, zašto onda riskirati? Zašto riskirati da ugrozimo i svoje zdravlje i zdravlje svojih najbližih. I one gospođe u autobusu, naravno, jer ako se ona razboli, nema tko skrbiti za njenog unuka, dječaka s posebnim potrebama.

Budimo odgovorni građani! Nosimo maske! Vjerovali u zaštitu maskama ili ne, one jesu propisane i držimo se propisa. Nikome nije lako biti pod maskom. Ali ipak, i uz maske mi dišemo. Puno njih zbog korone me može disati ili su prestali disati zauvijek.

Razmislimo o tome i nadam se da će nas biti više s propisno postavljenim maskama, pogotovo u prostorima gdje je nemoguće održati distancu.

Čuvajmo se i budimo odgovorni jedni prema drugima.

            Mirna Luketin, školska knjižničarka (26. 10. 2020.)


Izvor: fotografija i tekst preuzeti s https://www.kastela.hr/obavijesti/clanak/koronavirus-info-linije  

INFORMACIJE O KORONA VIRUSU I SAVJETI O POSTUPANJIMA 

Jedinstveni broj na razini države - 113

Hrvatski zavod za javno zdravstvo - 091/468-3032 i  099/468-3001

(svaki radni dan od 8 do 22 sata te vikendom od 8 do 14 sati) 

Dežurni epidemiolog – 098/227-753                                                        

Zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije  091/151-2003

VAŽNE POVEZNICE VEZANO UZ PANDEMIJU KORONAVIRUSA

Linije za telefonsko savjetovanje mladih (28. 12. 2020.)

Središnji državni ured za demografiju i mlade i Hrvatska psihološka komora pokrenuli su telefonske linije za psihološko savjetovanje mladih i podršku u uvjetima pandemije.

Brojevi telefona na koje se može potražiti pomoć su ovdje.

Više na: https://demografijaimladi.gov.hr/vijesti-4693/linije-za-telefonsko-savjetovanje-mladih/5850.

PSIHOLOŠKA POMOĆ vezano uz epidemiju koronavirusa (COVID-19).

Hrvatska psihološka komora u suradnji s Hrvatskim psihološkim društvom i psihološkim društvima pojedinih županija otvorila je telefonske linije za pružanje psihološkog savjetovanja uslijed epidemije koronavirusa (COVID-19). 

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje objavio je Pojmovnik koronavirusa s dvjestotinjak riječi i izraza povezanih s pandemijom koronavirusa koji su ušli u hrvatski jezik i u svakodnevnoj su uporabi.