Knjižnica - događanja

TRAVANJ 2024.

PREDAVANJE-RADIONICA ZA NAŠE MATURANTE:

Društvena angažiranost mladih za uspješan razvoj suvremenog društva

U suorganizaciji školske knjižnice, 19. travnja 2024., za maturalna odjeljenja naše škole održano je predavanje o mogućnostima sudjelovanja mladih u društveno-političkom životu zajednice. Radionicu je održao u restoranu našeg Učeničkog doma održao prof. dr. sc. Igor Kanižaj, stručnjak za medijsku kulturu. Prof. Kanižaj redoviti je profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu na kojem je osmišljen projekt „EDUbox“ s ciljem edukacije srednjoškolaca o važnim društvenim temama.

Ova zanimljiva radionica potaknula je naše maturante na promišljanje o mogućnostima njihovog  sudjelovanja u društveno-političkim pitanjima. Kroz edukativne filmove o stavovima njihovih vršnjaka u raznim europskim zemljama maturantima se nastojalo ukazati da društvena aktivnost mladih zaista može potaknuti promjene.

Razmatrali smo na koje načine mladi mogu doprinijeti razvoju našeg društva. Osvrnuli smo se na razne medijske pojave kao što su aktivnosti na društvenim mrežama, sudjelovanje u javnim raspravama, e-savjetovanjima, peticijama; najčešće izvore informacija koje mladi koriste, propagandu u medijima i svakodnevnom životu. Govorili smo i o izborima na raznim razinama: lokalnoj, nacionalnoj, europskoj te važnosti da svaki pojedinac glasovanjem pokaže svoj stav. Zanimljiva je bila rasprava treba li spustiti dobnu granicu za glasovanje na 16 godina.

Naši maturanti aktivno su sudjelovali u ovoj stručnoj  i odlično vođenoj radionici pa su prof. Kanižaj i prisutni nastavnici izrazili zadovoljstvo zbog održane radionice i iskazanog interesa učenika.

PREVENTIVNI PROGRAM ŠKOLE

7. DANI MEDIJSKE PISMENOSTI RH

KNJIŽNIČNO-INFORMACIJSKI I MEDIJSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE

Elektroničko nasilje

11. travnja 2024. održana je radionica "Elektroničko nasilje" za 2. f odjeljenje uz prisutstvo razrednice prof. Maje Gotovac i pedagoginje prof. Sanje Rozga.

Razgovarali smo o obilježjima fizičkog (vršnjačkog, klasičnog) i elektroničkog nasilja. Podrobno smo objasnili oblike i načine na koji se provodi elektroničko nasilje (cyberbullying) i koje teške i dugoročne posljedice ostavlja na žrtvu. Posebno smo se osvrnuli na nedavne događaje snimanja i širenja videosnimke vršnjačkog nasilja u Splitu. Ukazali smo na počinjene prekršaje i moguće kaznene sankcije. Učenicima je objašnjeno što su pozitivni i negativni digitalni tragovi (otisci) koji utječu na digitalni ugled.

Povodom Međunarodnog dana dječje knjige školska knjižničarka je odabrala temu bajke i u dogovoru s nastavnicama prof. Nadom Jurić – Miljak i prof. Majom Gotovac održala prigodnu radionicu za  učenike 2. c i 3. c odjeljenja.  

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE - 2. 4. 2024.

U svijetu bajki

Od 1967. Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja,  na dan kad je rođen Hans Christian Andersen, veliki svjetski pisac bajki i priča za djecu. 

Ovim međunarodnim danom želi se  istaknuti važnost dječje knjige u razvoju djeteta i potaknuti  ljubav prema čitanju. Svake se godine bira druga država koja će biti njegov pokrovitelj. Ove godine je to Japan, a moto manifestacije je “Mašta”.

Bajke su djeci omiljene književne vrste u kojima se isprepliće stvarno i nestvarno, nevjerojatno, čarobno, čudesno. Stoga bajke potiču maštu jer vode čitatelja ili slušatelja u imaginarni svijet u kojem je štošta moguće. Učenici su se podsjetili na svoje omiljene bajke iz djetinjstva i  likove koje su u njima susreli: vile, vilenjake, zmajeve, kraljeve, kraljice, princeze i prinčeve, malu sirenu, patuljke i divove. Posebno smo se osvrnuli na bajke Hansa Christiana Andersena, braće Grimm i Ivane Brlić Mažuranić.

Iako je svijet bajki svijet bezgraničnih mogućnosti, podsjetimo se na izreku H. C. Andersena:  Sam život je najljepša bajka!

OŽUJAK 2024.

Maturalni ples - završne pripreme u tijeku!

Vrijedne i kreativne maturantice Jurijeta i Mia dovršavaju plakat Pozivnica uz povremenu podršku ostalih kolega i razrednika. Jer, maturalni ples se bliži!

Dan grada Kaštela - 4. ožujka

Upoznaj Kaštela!

U školskoj knjižnici okupili su se učenici svih odjeljenja pomoćnih zanimanja sa svojim razrednicama i pomoćnicima u nastavi kako bismo zajedničkim odgojno-obrazovnim aktivnostima obilježili Dan grada Kaštela.

Tako smo u prvom dijelu radionice „Upoznaj Kaštela“ doznali zašto se baš danas slavi rođendan našeg grada, pričali o sedam sela – sedam bisera i njihovim kaštelima, podsjetili se na legendu o Miljenku i Dobrili. Pogledali smo turističke promotivne filmove o Kaštelima, poslušali pjesme „Ružo crvena“ i „Falile se Kaštelanke“, uspješno rješavali kviz pitalice. 

U drugom dijelu radionice bilo je riječi o biljnim kulturama koje nalazimo u Kaštelima, čime se sve stanovništvo bavi te o tri posebnosti u ovom području: školskom Botaničkom vrtu u Lukšiću, Staroj maslini u Štafiliću i Biblijskom vrtu svetišta Gospe Stomorije.

Na kraju radionice, uz pjesmu „Happy“ snimljenu u Kaštelima, svim sudionicima radionice je postavljeno anketno pitanje: „Što ti je najljepše u Kaštelima?“ Evo naših odgovora: more, plaže, obala, kaštelanska riva, brca, stare kamene kuće, kašteli, kule, dvorac Vitturi, Kaštilac u K. Gomilici, priroda, Kozjak, Stara maslina, Biblijski vrt, Botanički vrt u K. Lukšiću, kaštelanski crljenak, vina, Donjokaštelanski krnjeval, Baletna škola, škola Braća Radić, idealno za obiteljski život.

VELJAČA 2024.

Naši su šafrani procvjetali!

Završavamo ovogodišnji projekt "Šafran" uz naše rascvjetale šafrane.

Humanitarna akcija prikupljanja slikovnica i knjiga za djecu

Kao i svake godine, odazvali smo se pozivu Gradske knjižnice Kaštela koja svake veljače organizira akciju prikupljanja knjiga i slikovnica pod geslom “Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj” s ciljem poticanja djece na čitanje „iz gušta“, kao i poticanja djece na darivanje knjiga i slikovnica koje više ne koriste. 

Ove školske godine akciji se pridružio volontersko-humanitarni klub našeg učeničkog doma, "Vita". Bravo za naše humanitarce!

Opširnije na mrežnim stranicama škole:

http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/

SIJEČANJ 2024.

27. 1. - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

U Republici Hrvatskoj 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti. Naša školska knjižnica  škola prigodnim odgojno-obrazovnim aktivnostima nastoji podizati svijest učenika s ciljem osude kršenja ljudskih prava, stradanja, zločina i genocida.

Šestu godinu zaredom, naša je škola uključena u međunarodni projekt „Šafran“. Nositelji odgojno-obrazovnih aktivnosti su školska knjižničarka Mirna Luketin i nastavnica strukovnih predmeta u programu poljoprivrede,  prof. Marijana Bjeliš.

Ove jeseni učenice 1. f odjeljenja – zanimanje cvjećar pod vodstvom nastavnice posadile su lukovice žutog šafrana. Njihovi žuti cvjetovi imaju šest latica pa podsjećaju na žute Davidove zvijezde kojom su Židovi morali obilježavati svoju odjeću tijekom holokausta. 

Uz pomoć nastavnih materijala i slušajući izlaganje s prezentacijom u školskoj knjižnici, učenice su se upoznale s ciljevima projekta „Šafran“. Žuto cvijeće je simbol tuge zbog milijun i pol tragično stradale djece no i simbol nade, izgradnje i razvoja novog života. Šafran uobičajeno cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme kada obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. 

I naši šafrani će uskoro procvjetati!

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta školska knjižničarka je pozvala razrednike na Sat razrednog odjeljenja u knjižnici s temom „Holokaust u književnosti i umjetnosti“. 

Za učenike 1. b i 1. f održano je izlaganje o strahotama holokausta s naglaskom na utjecaj ove tragedije na literarna i umjetnička djela. 

Na izložbenom panou u hodniku škole postavljena je mala izložba o likovnim djelima nastalim u vrijeme holokausta koja se danas čuvaju u Muzeju umjetnosti holokausta u  jeruzalemskom Yad Vashemu, središnjem svjetskom centru očuvanja sjećanja na žrtve holokausta.

Za učenike 4. e razreda pripremljena je tema "Glazba u vrijeme holokausta". Razgovarali smo o popularnim pjesmama tog vremena, o „degeneriranoj“, zabranjenoj muzici i plesu – jazzu i swingu, muzici u službi nacističke propagande, pjesmama iz logora i getoa, glazbi koja se svirala tijekom najstrašnijih zločina u logorima, pjesmama antifašističkog otpora, mirnodopskim pjesmama  inspiriranim holokaustom te poslušali izabrane glazbene primjere. 

PROSINAC 2023.

Mjesec borbe protiv ovisnost (15. 11. 2023. - 15. 12. 2023). 

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine u Hrvatskoj obilježava od 15. studenoga do 15. prosinca s ciljem skretanja pozornosti na probleme ovisnosti odnosno na psihofizičke i socijalne posljedice koje ovisnosti uzrokuju u životu pojedinca, njegove obitelji i društva u cjelini. U okviru Preventivnog programa škole, svake se godine školska knjižnica uključuje u aktivnosti poučavanja učenika o opasnostima ovisnosti. Ove godine pripremljeno je izlaganje s radionicom "Ovisnost i mladi: kockanje." Cilj je bio upozoriti učenike na razarajući učinak raznih ovisnosti po zdravlje i život mladog čovjeka s naglaskom na kockanje i klađenje budući da se sve više mladih upušta u ova rizična ponašanja. Razgovarali smo o vrstama kockanja, kako kockanje dovodi do ovisnosti, znakovima ovisnosti o kockanju kod mladih, značajkama patološkog kockanja, zdravstvenim problemima kockara i liječenju ovisnika o kocki i klađenju.

28. studenoga 2023., u dogovoru s razrednicom Anitom Bujas, održan je sat razrednog odjela za  učenike 1. b odjeljenja (agroturistički tehničari i poljoprivredni tehničari-vrtlari). Učenici su bili izrazito motivirani i zainteresirani za temu ovisnosti, rado su sudjelovali u razgovoru i postavljenim zadacima i iznosili svoje mišljenje. Sigurni smo da su usvojili nova saznanja o ovisnostima i da je sat bio koristan u prevenciji pojava ovisnosti i ovisničkih ponašanja.

5. prosinca 2023., u dogovoru s odgajateljicom u našem Domu, Marijom Jerkunicom, održano je izlaganje s radionicom na temu ovisnosti i kockanja mladih za učenike koji borave u Učeničkom domu škole, u okviru Zdravstveno-preventivnog programa Doma. Sudjelovalo je osam učenika iz prvog, drugog i trećeg odjeljenja. Aktivno su se uključili u rad i zadatke predviđene radionicom pa se nadamo da im je tema bila zanimljiva, a ovaj sat koristan.

PREDAVANJA, EDUKACIJE, USAVRŠAVANJA (za učenike i/ili nastavnike)

1. 12. 2023. Udruga "Sunce", predavanje i radionica za učenike "Digitalni marketing"

STUDENI 2023.

18. studenoga - 

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Knjižničarka je pripremila prigodni tekst i kolaž za mrežne stranice škole. 

Opširnije na http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3453&mshow=290#mod_news

Uoči Dana sjećanja, u petak, 17. studenoga 2023., zapalili smo svijeće u školskom parku u spomen svih naših poginulih ili nestalih branitelja i civila u Domovinskom ratu.

Projekt "Šafran"

I ove školske godine, po šesti put, naša škola se uključuje u međunarodni projekt "Šafran". Nositeljica provedbe projekta je školska knjižničarka u suradnji s prof. Marijanom Bjeliš, nastavnicom strukovnih predmeta u programu poljoprivrede. Učenice zanimanja cvjećar (iz 1. f) uz stručni nadzor, početkom ovog mjeseca posadile su lukovice žutih šafrana. 

Lukovice se sade u spomen na 1,5 milijun židovske djece stradale u holokaustu u 2. sv. ratu. Početkom naredne godine, očekujemo žute cvjetove koji svojim laticama podsjećaju na žutu Davidovu zvijezdu. 

U siječnju će knjižničarka s cijelim razredom obilježiti Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i učenicima s ciljem osude svakog kršenja građanskih prava te promicanja tolerancije i međusobnog uvažavanja.

U školskoj knjižnici sudionice projekta poslušale su predavanje o Projektu "Šafran" (17. 11. 2023.).

Od ove školske godine u našem Učeničkom domu djeluje Volontersko-humanitarni klub „Vita“. Dio učenika volontera uključen je u projekt senzibilizacije za brigu o napuštenim životinjama „Daj šapi glas“. 

"Šape i šapice - pomagači u čitanju i učenju“ 

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige školska knjižnica je pozvala mlade volontere i ljubitelje životinja na edukativno predavanje o ulozi terapijskog psa u poticanju čitanja kod djece i mladih. U suradnji školske knjižničarke i prof. Marije Jerkunice, odgajateljice u Učeničkom domu škole, u školskoj knjižnici održano je 7. studenoga 2023. predavanje „Šape i šapice – pomagači u čitanju i učenju“. Sudjelovali su učenici veterinarski tehničari od prvog do četvrtog razreda koji borave u našem Učeničkom domu. Učenici su ujedno uključeni u rad volontersko-humanitarnog kluba „Vita“ te u aktivnosti projekta „Daj šapi glas“ u okviru kojeg posjećuju kaštelanski azil, druže se i brinu za pse koji su tamo smješteni. 

Budući da svakog listopada školska knjižnica organizira odgojno-obrazovne aktivnosti s ciljem promidžbe čitanja i razvoja čitalačkih vještina, knjižničarka je razgovarala s učenicima o dobrobitima čitanja još od najranije dobi. Ono je izuzetno  važno za uspješan intelektualni, emocionalno-socijalni i kreativni razvoj i napredak djeteta. Nažalost, četvrtina školske populacije ima određenih poteškoća u čitanju, učenju, pisanju, poremećaj pažnje, emocionalne teškoće. U pripremljenoj prezentaciji s izabranim videoisječcima knjižničarka je učenicima predstavila licencirani program R. E. A. D. i hrvatski program „Čitaj (o) psu“ te im objasnila na koji način terapijski pas može pomoći djetetu u čitanju i učenju pokazujući  primjere organiziranog dolaska terapijskog psa s vodičem u školsku knjižnicu u raznim krajevima svijeta.

Od 1999. u svijetu je priznat program R. E. A. D. (Reading Education Assistance Dogs) potekao iz Salt Lake Cityja (SAD) koji uvodi terapijsku životinju, a najčešće su to psi, u školske knjižnice kao pomoćnike u čitanju. Program je isključivo volonterski (terapijski pas, njegov vodič i stručni suradnici u ustanovi) i cilj mu je da djeca čitajući psu poboljšaju čitanje i komunikacijske vještine.

Program se raširio po cijelom svijetu, a u Hrvatskoj se provodi od 2014. g. pod nazivom „Čitaj (o) psu“. Nositelj aktivnosti je istarska Udruga za Pet Therapy Indeficienter Vinkuran. Od 2016. ima suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti. Obučeni pas terapeut i njegov vodič posjećuju škole te se u školskoj  knjižnici druže s djecom školskog i predškolskog uzrasta.  U opuštenom ozračju djeca sjede na jastucima na podu i čitaju naglas terapijskom psu odabrane tekstove, a često su to tekstovi baš o psima. Dok čita, ako to želi, dijete može slobodno dodirivati brižnog psa terapeuta, a isto tako mogu mu pristupiti i maziti ga i okupljena djeca. 

Ono što je zanimljivo, kako u svijetu, tako i kod nas, terapeutski psi su većinom spašeni s ulice ili ih je vlasnik uzeo iz azila. Volonteri u ovom programu ističu da nije bitna pasmina već se traže određene vrline: dobroćudnost, smirenost, prijaznost, kako bi pas mogao djelovati terapeutski i pomoći djeci. Naši učenici su upoznali rad hrvatskih pasa čitalačkih terapeuta: Arga, Kire, Candy, Tare, Kyussa, Nere… koji po pasmini pripadaju labradorima, retriverima, akitama, hrvatskim ovčarima ili su mješanci, no sve to nije važno djeci koja su im silno privržena.

Tijekom godina program je pokazao odlične rezultate. Djeca se iskreno raduju dolasku psa i motivirana su da čitaju naglas. Pas je idealno društvo za čitanje jer pozorno sluša, ima vremena, ne izruguje se ako dijete pogriješi, ne stvara dodatni pritisak, djeluje zaštitnički i smiruje dijete. Uočeno je da djeca osim što vježbaju čitati naglas ujedno stječu samopouzdanje, lakše se izražavaju, postaju zadovoljnija i sretnija, imaju bolju koncentraciju i postižu bolje rezultate u učenju. 

Program „Čitaj (o) psu“ iz istarske županije proširio se u manjoj mjeri na još tri županije. Budući da se u našoj županiji ne provodi, cilj ovog sata bio je informirati učenike o njegovoj korisnosti s nadom da će se možda netko od učenika u budućnosti uključiti u njegovu provedbu.

PREDAVANJA, EDUKACIJE, USAVRŠAVANJA (za učenike i/ili nastavnike)

6. 11. 2023. Projekt RCK u turizmu i ugostiteljstvu, teme: Interaktivni obrazovni sadržaji i IT alati u nastavi, Poduzetništvo u obrazovanju

LISTOPAD 2023. 

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je „Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju.“ 

Radionica  „Neka naša jesen bude vesela i žuta“ 

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (listopada) i Mjeseca hrvatske knjige (15. 10. 2023. - 15. 11. 2023.)  šest učenika 1. c odjeljenja - naši pomoćni cvjećari, vrtlari i pomoćni pekar sudjelovali su u pjesničko-likovnoj radionici „Neka naša jesen bude vesela i žuta.“ 

Sa svojim pomoćnicima u nastavi, razrednicom Željanom Bašić i nastavnicom strukovnih predmeta Sandi Popović sudjelovali su 16. listopada 2023. u pjesničko-likovnoj radionici „Neka naša jesen bude vesela i žuta“. U pripremljenoj prezentaciji, uz pomoć fotografija školskog parka, knjižničarka im je dočarala naše predivne lipe u proljeće, jesen i zimu. Pročitali smo nekoliko jesenjih stihova hrvatskih pjesnika i odlučili da naša jesen neće biti tužna i tmurna, već vesela i ugodna. Svidjela nam se pjesmica „Žuta pjesma“ u kojoj je sve žuto pa i jesen. U zajedničkom radu, učenici su napravili žuto-narančastu puzzle sliku najveće lipe u našem školskom parku i dodali joj mnoštvo (šarenih naljepnica) cvjetića, listića i kukaca. Izjavili su da im je bilo lijepo na radionici, da su se dobro osjećali te poželjeli uskoro opet doći.

U cijelosti je ostvarena tema ovogodišnjeg Mjeseca školskih knjižnica ugodnim ozračjem, maštovitim stihovima o žutoj jeseni te kreativnom izradom plakata.

PREDAVANJA, EDUKACIJE, USAVRŠAVANJA (za učenike i/ili nastavnike)

6. 10. 2023. Udruga "Sunce", predstavljanje projekata i aktivnosti za učenike

11. 10. 2023. Projekt RCK u turizmu i ugostiteljstvu, tema "Design thinking" za 4. b 

19. 10. 2023. Projekt RCK u turizmu i ugostiteljstvu, tema "Upravljanje vremenom"

RUJAN - LISTOPAD 2023. 

Učenici prvih strukovnih razreda posjetili školsku knjižnicu

Na početku svake školske godine predviđeno je da razrednici prvih razreda dovedu svoje učenike na Sat razrednog odjeljenja u školskoj knjižnici. Tako su i ove šk. godine 1. a, 1. b, 1. c, 1. e i 1. f organizirano posjetili školsku knjižnicu i čitaonicu. 

To je prigoda da se knjižničarka predstavi i upozna nova odjeljenja naše škole. Ove godine, učenici su zamoljeni da kažu koju riječ o svom razredu. Bilo je lijepo čuti da su „zadovoljni ili uglavnom zadovoljni“ izborom svoje struke i škole, da imaju najbolju razrednicu, da su u razredu složni, „hoće pomoći jedni drugima“, „još nismo picali, nadam se da i nećemo“, da u razredu ima sportaša, „dobrih, krasnih, pametnih ljudi“, a već se javljaju i prve simpatije. 

Potom je knjižničarka učenicima objasnila kako im školska knjižnica može pomoći u njihovom strukovnom obrazovanju, govorila o radu knjižnice i čitaonice, pokazala knjižnične fondove, dala upute o pravilima posudbe.

SVIBANJ 2023. 

6. DANI MEDIJSKE PISMENOSTI

                     8. i 9. svibnja 2023.

ZAVRŠNA RADIONICA U PROJEKTU "MALA ŠKOLA MEDIJSKE PISMENOSTI- NOVI MEDIJI"

Projektu "Mala škola medijske pismenosti - novi mediji" priključio se 2. a razred u okviru nastave Informatike i 6. Dana medijske pismenosti RH koji su se održavali pod motom: „U ravnoteži – online i offline“. 

9. svibnja 2023. održana je završna radionica u školskom projektu "Mala škola medijske pismenosti - novi mediji" koju smo nazvali "Budimo u ravnoteži online i offline".

Opširnije o svibanjskim događanjima  u izborniku Medijska pismenost.

TRAVANJ 2023.

Na 2. županijskom stručnom vijeću knjižničara srednje škole SDŽ održanom u Splitu, 24. travnja 2023., školska knjižničarka je održala zapaženo izlaganje o svojim iskustvima studijskog boravka na Međunarodnoj školi za studije holokausta u Jeruzalemu i aktivnostima nakon edukacije uz primjere dobre prakse poučavanja o holokaustu. 


OŽUJAK 2023.

28. ožujka 2023.

Radionica: "Utjecaj novih medija na zdravlje mladih: Postajemo li ovisni o internetu?“  

Novoj radionici vezanoj uz projekt iz novih medija nazočio je manji broj sudionika no upravo zbog toga u ovoj zanimljivoj radionici uspješno smo komunicirali i diskutirali o pojavama ovisnosti o internetu odnosno o mobitelu.


 Opširnije u izborniku Medijska pismenost!

22. ožujka 2023. - Svjetski dan voda

Učenici 1. e razreda i razrednica Vesna Farčić u školskoj knjižnici izrađuju plakat povodom Svjetskog dana voda.

VELJAČA 2023. 

14. veljače 2023. 

Međunarodni dan darivanja knjigom

"Gradska knjižnica Kaštela povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga organizira akciju prikupljanja slikovnica i knjiga za djecu. Akcija se provodi u okviru nacionalne kampanje Čitaj mi pod sloganom „Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj“.

Cilj ove akcije je poticanje djece na čitanje i darivanje knjiga i slikovnica koje više ne koriste onoj djeci koja nisu u mogućnosti imati vlastite slikovnice. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu značiti, djeca uče koliko je lijepo i važno pomagati". (Izvor: https://www.gkk.hr/vijesti/svoju-knjigu-daruj-i-tude-srce-obraduj/)

Školska knjižnica se pridružuje akciji GKK donacijom beletristike za mlade. Pozivamo sve korisnike, ako imate nove ili korištene očuvane slikovnice i knjige, donesite ih u našu školsku knjižnicu do 1. ožujka 2023. ili u bilo koji odjel Gradske knjižnice Kaštela. Knjige će biti proslijeđene djeci kojoj su slikovnice potrebne, odnosno udrugama i ustanovama u kojima se okupljaju djeca.

Na fotografiji možete vidjeti dosad prikupljene knjige.

SIJEČANJ 2023.  

"Mala škola medijske pismenosti: novi mediji - 

U svijetu influencera" (31. 1. 2023.)

I u drugom polugodištu nastavljamo s našom Malom školom medijske pismenosti u kojoj se bavimo novim medijima. Ostajemo u društvenim mrežama jer je tema naše naredne radionice bila svijet influencera i influencer marketinga. 

Tko su influenceri, čime se bave, što nam nude? Koji su najpopularniji kućni ljubimci influenceri? Koji bi mogli biti problemi djece i mladih koji se bave influencingom? Kojim rizicima su izloženi pratitelji influencera? 

Na ova i slična zanimljiva pitanja tražili smo odgovor na radionici na kojoj je sudjelovalo 14 učenika; 13 iz Učeničkog doma škole te jedna trećašica koja nam se pridružila po prvi put, a nije korisnica Doma. 

 Opširnije u izborniku Medijska pismenost!

27. 1. 2023. 

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Naša škola je već niz godina uključena u međunarodni Projekt Šafran. Učenici u Programu poljoprivrede pod vodstvom nastavnice strukovnih predmeta prof. Marijane Bjeliš svake jeseni sade lukovice žutog šafrana. Njihovi žuti cvjetovi imaju šest latica pa podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi na svojoj odjeći tijekom nacističke vladavine. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme kada obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Žuto cvijeće je simbol tuge zbog milijun i pol tragično stradale djece no i simbol nade, izgradnje i razvoja novog života. Cilj Projekta Šafran je odgoj mladih generacija u duhu tolerancije, prihvaćanja kulturoloških različitosti, poštivanja drugih nacionalnosti, vjerskih i političkih uvjerenja.

Nositelj odgojno-obrazovnih aktivnosti Projekta Šafran je školska knjižnica. Povodom 27. siječnja - Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti pripremljen je nastavni sat i prigodni panoi. Sudjelovali su učenici učenici 1. f i njihova razrednica Maja Gotovac, a prisutni su bili i učenici zanimanja cvjećari koji su sudjelovali u sadnji lukovica žutog šafrana. 

PROSINAC 2022.

"Mala škola medijske pismenosti - novi mediji" (1. polugodište)

U ovom polugodištu smo započeli naš mali školski projekt, „Malu školu medijske pismenosti – novi mediji“ s ciljem podizanje medijske pismenosti naših učenika. Voditeljice projekta su školska knjižničarka Mirna Luketin i odgajateljica u Učeničkom domu, prof. Marija Jerkunica. U projekt se uključilo 20 učenika koji borave u Učeničkom domu:  17 učenika prvog, drugog i trećeg razreda naše škole iz 7 odjeljenja, te tri učenice iz tri splitske srednje škole. U društvenoj prostoriji Doma stavljena je velika oglasna ploča kao podsjetnik na naše aktivnosti. Ujedno će poslužiti za informiranje ostalih učenika o  sadržajima kojima se bavimo te našim saznanjima o novim medijima. 

Tijekom prvog polugodišta održana su tri sata; Uvodni sat: o medijima te, po izboru učenika,  dva sata posvećena nasilju: Nasilje u medijima i Elektroničko nasilje. Opširnije o našim aktivnostima doznajte u izborniku Medijska pismenost.

O prinovama (naziv za nove knjige u knjižničnom fondu)

Ove jeseni nabavili smo dovoljan broj primjeraka knjige „Na zapadu ništa novo“ njemačkog književnika E. M. Remarquea. Vjerujem da je starijim generacijama poznato ovo ime, a naši učenici će se prvi puta susresti s jednim od njegovih romana u drugom polugodištu. Ministarstvo obrazovanja i znanosti je kao i prošlih godina uplatilo u prosincu donaciju školskim knjižnicama za obnovu knjižnog fonda pa smo se opskrbili obveznim lektirama i beletristikom za slobodno čitanje, biografskim knjigama te knjižicama za stručni fond, uglavnom iz područja poljoprivrede. Donacijom naše bivše djelatnice prof. Ivančice Jakić u knjižnicu je stiglo mnogo knjiga iz područja sporta i pojedinih sportskih disciplina, pogotovo tenisa. Nadamo se da će razveseliti naše učenike sportaše i sve korisnike koji se rekreativno bave tjelovježbom ili nekim sportom.

STUDENI 2022.  

"Čitam lakše! - pristupačnije čitanje digitalnih sadržaja"

Naša škola uključena je u pilot-projekt Čitam lakše! - pristupačnije čitanje digitalnih sadržaja koji ovu provodi Hrvatski zavod za knjižničarstvo pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Projekt je namijenjen prvenstveno učenicima s disleksijom i različitim teškoćama u čitanju. Cilj mu je učenicima olakšati čitanje i učenje uz pomoć aplikacije Lexie koja se može koristiti na mobitelima, tabletima i računalima.  Aplikacija nudi pristup eLektirama, klasicima i kratkim pričama, na hrvatskom i na engleskom jeziku, koje korisnik može čitati ili slušati. U aplikaciju je moguće dodavati vlastite digitalne knjige i tekstove, dokumente, izrađivati radove i skripte za učenje uz pomoć bilješki iz knjiga, udžbenika i internetskih izvora.

Školska knjižnica je kreirala jedinstveni korisnički račun za školu za pristup aplikaciji Lexie koja će biti besplatno dostupna do srpnja 2023.  U suradnji s razrednicima, učenici iz 17 odjeljenja koje je predložila stručna služba škole dobili su u studenom pristupne podatke i upute za korištenje. Nadamo se da će našim učenicima uz podršku aplikacije Lexie čitati ili učiti zaista biti lakše i ugodnije.

18. STUDENOGA 2022.  

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

18. studenoga sjećamo se tragičnog pada herojskog grada Vukovara i stravičnog pokolja civila i branitelja u selu Škabrnje u zadarskom zaleđu. 

Tog dana, rano ujutro napadnuto je selo Škabrnje u zadarskom zaleđu. Napali su ga pobunjeni Srbi šireg lokalnog područja uz pomoć snaga JNA. Odluka da se uništi ovo selo, pobiju stanovnici, zamre njegov život, nije bila slučajna. Naime u selu je živjelo stanovništvo samo hrvatske nacionalnosti. Napad na Škabrnje započeo je topničkim i tenkovskim uništavanjima kuća, a potom je uslijedio masakr civilnog stanovništva, fizička mučenja i ubijanja. Selo je opustošeno i sravnjeno sa zemljom, a područje minirano.

Za Vukovar često kažemo da je mjesto posebnog domovinskog pijeteta, simbol Domovinskog rata. Nakon tri mjeseca opsade, granatiranja i teških borbi, agresor JNA i srpske paravojne postrojbe, 18. studenoga 1991. osvojili su napaćeni Vukovar. 

Tijekom napada na grad razrušeni su ili oštećeni gotovo svi gospodarski, stambeni, zdravstveni objekti vjerski, kulturni i povijesni spomenici. Zbog neočekivano jakog otpora vukovarskih branitelja te zbog razaranja kakva u Europi nisu zabilježena od Drugog svjetskog rata, Vukovar je postao simbolom hrvatskoga otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu. Bitka za Vukovar je uistinu bila najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata. 

Školska knjižnica pripremila je kolaž slika i članak na mrežnim stranicama škole: Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje – 18. studenoga

Izvor fotografija: https://centardomovinskograta.hr/kolekcija/2013/12/Plakati-hr_small-.pdf

Projekt Šafran

I u ovoj školskoj godini uključeni smo u međunarodni Projekt Šafran. U znak sjećanja na stradalu djecu u vrijeme holokausta sadimo lukovice žutih šafrana koji svojim laticama podsjećaju na Davidovu zvijezdu i prisilno obilježavanje Židova u vrijeme 2. sv. rata. Učenici 1. razreda u zanimanju cvjećar posadili su lukovice u pripremljene posude po uputama prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u programu poljoprivrede. Pratit ćemo naše krokuse u njihovom rastu, a u II. polugodištu u školskoj knjižnici prigodno održati izlaganja i radionice vezane uz obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. 1.). 

RUJAN - LISTOPAD 2022.  

Dobro nam došli, naši novi učenici prvih odjeljenja!

Jesenske aktivnosti u školskoj knjižnici bile su namijenjene učenicima prvih razreda. Naši novi učenici posjetili su školsku knjižnicu i čitaonicu te smo obilježili Međunarodni mjesec školskih knjižnica, Mjesec hrvatske knjige i Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti.

Na početku svake školske godine školska knjižničarka poziva učenike prvih razreda i njihove razrednike da posjete knjižnicu i čitaonicu. To je prigoda da naši novi učenici dobiju korisne informacije o radu knjižnice i čitaonice, knjižničnim fondovima, Pravilniku o posudbi te doznaju kako im školska knjižnica može pomoći da se što uspješnije obrazuju u odabranim programima i zanimanjima.

Tako su i ove jeseni učenici prvih odjeljenja (1. a, 1. b, 1. c, 1. d, 1. f i 1. g) organizirano posjetili školsku knjižnicu u pratnji svojih razrednica. Neka odjeljenja sudjelovala su i u obilježavanju kulturno-javnih događanja na satovima posvećenim promidžbi čitanja povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (tema: „Čitanje za svjetski mir i sklad – U svijetu bajki“; 1. c, 1. f) i Mjeseca hrvatske knjige (moto: „Misli na sebe…čitaj“; 1. a). Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti obilježili smo u 1. d razredu na kojem smo razgovarali o kockanju i klađenju.

Cilj jesenskih aktivnosti je potaknuti naše nove učenike na čitanje, korištenje knjižnog fonda i čitaonice, uspješnije učenje, kvalitetno provođenje slobodnog vremena te djelovati preventivno: osvijestiti i upozoriti na štetne ili opasne navike i probleme ovisnosti.

"MALA ŠKOLA MEDIJSKE PISMENOSTI - NOVI MEDIJI"

U ovoj školskoj godini započinjemo jedan novi program, mali školski projekt s ciljem podizanja medijske pismenosti naših učenika.


"Mala škola medijske pismenosti" bavit će se prvenstveno novim medijima i njihovim dobrim i lošim stranama. Nastala je u suradnji školske knjižničarke i odgajateljice u Učeničkom domu, prof. Marije Jerkunice te je namijenjena učenicima koji su smješteni u našem Domu. Otvorena je i za javnost, za sve učenike i nastavnike naše škole koji su zainteresirani za ove korisne i zanimljive sadržaje.  

Predviđeno je sedam nastavnih sati i to uvodni sat, pet tematskih satova i završni sat (prvi tjedan u svibnju, u tijeku Dana medijske pismenosti). 

Tematske satove biraju učenici u anketi na temelju odslušanog uvodnog sata, ponuđenih osam tema i osobnih interesa.

Opširnije o predviđenim temama i radionicama, najave i izvješća pogledajte u člancima i fotografijama u izborniku Medijska pismenost!

18. studenoga - Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Knjižničarka je pripremila prigodni tekst i kolaž za mrežne stranice škole. 

Opširnije na http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3453&mshow=290#mod_news


Dana sjećanja, u petak, 17. studenoga 2023., zapalili smo svijeće u školskom parku u spomen svih naših poginulih ili nestalih branitelja i civila u Domovinskom ratu.