Для батьків

Поради для батьків, враховуючи їхні вікові особливості.

Поради для батьків  на карантині

Сьогодні діти, так само, як і дорослі, перебувають у напрузі, вони відчувають загальну тривогу від невизначеності, стану батьків, змін звичайного режиму та обмежень. Допоки немає розуміння та ясності цього питання, напруга посилюється. 

Діти під час дистанційного навчання і перебування в домашніх умовах потребують батьківської підтримки, вони очікують від батьків психологічної допомоги.

Ідеально, якщо батьки намагаються бути в контакті зі станом дитини та її почуттями, чесно говорять про свої тривоги та відчуття.

Під час карантину не вистачає простих речей: спокійних прогулянок, зміни місць перебування та відвідування своїх друзів та близьких людей.

Слід навчитися таким важливим речам, які слід зробити пріоритетними під час карантину:

✔ вміти зрозуміти і пробачити іншого члена сім’ї;

✔ поважати вибір вашої дитини;

✔ визнавати свою провину, якщо ви не праві;

✔ не розвивати конфлікт, бо кожна сварка віддаляє людей один від одного;

✔ не ображати дитину чи іншого члена сім’ї;

✔ взаємодопомога членам сім’ї.

Гарною ідеєю, від однотипних днів буде започаткування чогось одного, нового кожного тижня, наприклад: тиждень книг, тиждень обіймів, тиждень добрих слів. Все це допоможе розвитку та позитивно вплине на психологічний клімат сім’ї. 

Окремо, слід відмітити „тиждень без образ” та „тиждень без критики”. Звісно, що це ідеальний стан людини та сім’ї, коли в ній не ображаються, а постійно підтримують один одного, але в багато сімей лише вчиться такому вмінню та стану. Тому, впроваджуючи, „тиждень без образ” потрібно ще на вихідних перед початком такого тижня, домовитися, що ніхто ні на кого не ображається, тобто будь-яка звична реакція на образливий чинник відразу погашається, не дозволяючи обіді заполонити мозок, а по закінченню тижня обговорити, що було не приємним для кожного члена сім’ї. 

Обов’язковим, під час нових реалій життя буде визначення графіку життя сім’ї та дисципліна дотримання його розпорядку. Слід не забувати про час „для себе”, оскільки кожен, не залежно від ролі, яку виконує в сім’ї людина, чи то мама чи 5-річна дитина, кожен індивід потребує простору хоч маленького та певного часу, щоб побути на самоті. Головне пам’ятати, що дітей не потрібно весь час розважати. 

Головне правило карантину дорослі знаходьте час для себе і свої захоплення. Поміркувати чи може взятись писати щоденник. Ведення останнього буде вкрай доречним у нинішній ситуації, адже дія паперу та ручки позитивно впливає на психологічно-емоційний стан людини. 

Також не забувайте мотивувати себе під час карантину та гарною ідеєю буде, коли дитина буде бачити, що ви постійно працюєте також над собою, наприклад:

✔ визначте та поставте перед собою короткострокову ціль, розкажіть про неї дитині та визначте строки її реалізації. Добре, буде якщо дитина поставить перед собою свою ціль на цей же термін;

✔ напишіть пост у соцмережах про свою ціль. Дитина повинна бачити й розуміти, що батьки серйозно та наполегливо підходять до своїх бажань;

✔ долучіться до онлайн – челенджу, якщо для вас групова підтримка є важливою та приєднайте до нього свої дітей, якщо це доречно зробити, виходячи з їх інтересів.

Під карантину можна „перезагрузитись”, а відведений час перетворити на джерело більшої близькості.

Близькість – це коли ми приділяємо увагу своїм рідним та по-іншому дивимося, відмічаючи зміни, які відбуваються, адже вони ростуть та по своєму бачать ситуацію. Для тих, хто хоче побудувати комфортні відносити зі своїми дітьми та, загалом, у сім’ї це плідний час для роботи. 

Будьте розважливі та відмічайте 5 речей, які порадували вас кожного дня та навчіть цьому мистецтву вашу дитину та інших членів сім'ї.

Будьте здорові!


Перший крок, щоб допомогти дитині в її емоційному стані - це обізнаність у тому, як виглядає підліткова депресія.

Другий крок - розпочати діалог, повідомивши дитині, які конкретні симптоми депресії ви помітили, і чому вони вас турбують. Потім попросіть дитину поділитися тим, що вона переживає, і будьте готові по-справжньому вислухати. Утримайтеся від того, щоб ставити багато питань (більшість підлітків цього не люблять), але дайте зрозуміти, що ви готові надати будь-яку підтримку, що потрібна.


Неслухняність дітей- наслідок неправильного виховання.

6 типових помлок батьків

Підлітковий вік складний не тільки для дорослих поруч, а і для самих підлітків. Перед тим, як зрозуміти чим ми, дорослі, зможемо допомогти підліткам давайте згадаємо про зміни, які стрімко відбуваються у цьому віці та запам'ятаємо, що цей вік про процес дорослішання (психологи запевняють, що він мине), а значить зміни відбуваються поступово.

ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК

Складно не помітити зміни, які відбуваються з тілом: стрімкий ріст (дівчата досягають повного росту у 16 років, хлопці у 18), зміна голосу, розвиток молочних залоз, початок менструального циклу та полюцій, поява волос на тілі та активний розвиток сальних заліз.

Активно розвиваються ділянки мозку, які відповідають за контроль поведінки та емоцій та  області де співвідносяться ризик та винагорода.

Всі ці фізичні зміни впливають на спосіб мислення та поведінки підлітків. Вони стають сексуально обізнаними  і можуть почати вести  статеве життя (врахуйте, що вони чутливі до дотиків та можуть легко збуджуватися).

Фізично розвинене тіло, швидкість та координація рухів дозволять їм досягати успіху у спорті.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК

Набувають здатність абстрактна мислити (тобто, більше думають про любов та інші глибокі речі).

Нарешті, вони розвивають здатність судити про речі самі, тому вже готові передбачити можливі наслідки дій.

Підлітки бачать короткострокові наслідки, але не завжди можуть передбачити довгострокові (ну так, навик думати їм вдається ще не блискавично).

Вони ставлять все під сумнів (це ви точно мали  помітити).

Цікаве, але факт, вони мають багато знань та планів, але не вміють співставити їх із реальністю та  прийняти рішення.

ЕМОЦІЙНИЙ РОЗВИТОК

Складно стримувати свої емоції та розпізнавати чужі.

Потребують усамітнення (це важливо для розвитку автономності).

Надмірно чутливі та вразливі.

Мають занижену самооцінку.

МОРАЛЬНИЙ РОЗВИТОК

Починають аналізувати суспільні норми поведінки та відносини (навіть, піддають сумніву батьківські рішення та традиції сім'ї).

Світ ділять на "правильне" та "неправильне".

Мають загострене почуття справедливості.

ОСОБИСТІСНИЙ РОЗВИТОК

Вони думають тільки про себе (самозаглиблення звучить трохи м'якше, погодьтеся).

Вважають себе унікальними та неперевершеними (як їм тільки вдається це при великому шквалу критики)

Переконані, що всі люди навколо розмовляють тільки про них (ось чому мантра батьків "крім мене ти нікому не потрібен" не працює).

Допоможіть їм розвинути власну незалежність. Для цього:

Нагадуйте про вашу віри в нього стосовно його спроможності впоратися із викликами сьогодення.

Підкресліть його особливості, риси характеру, темперамент та сильні сторони.

Допоможіть ставити та досягати цілі.

Займайтеся сексуальною просвітою.

Для цього:

Розповідайте про зміни, які відбуваються в тілі, догляд за ним та позитивне сприйняття власного зображення. 

Навчить будувати здорові стосунки із партнером.

Розвивайте здорове ставлення до власної сексуальності.

Допоможіть підліткам знайти себе.

Для цього:

Враховуйте їхні слабкі сторони та спирайтеся на сильні сторони.

Шукайте молодіжні спільноти, фестивалі, гуртки, табори та долучайте підлітків до них.

Навчить навичкам вирішування проблем та розвивайте навички керування емоціям.


Золоті заповіді батькам

Шановні батьки! Давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, права, якщо насправді любимо своїх дітей і бажаємо їм щастя. Ці рекомендації допоможуть вам швидше набути батьківської мудрості.

1.Ніколи не кажіть, що у вас немає часу виховувати свою дитину, бо це означатиме: мені ніколи її любити.

2.Не сприймайте свою дитину як свою власність, не ростіть її для себе, не вимагайтевід неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети. Дайте їй право прожити власне життя.

3.Ніколі не навчайте тому,у чому самі не обізнані.

4.Вчіть дитину самостійно приймати рішення і відповідати за них.

5.Довіряйте дитині. Дозвольте робити власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

6.Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете її за будь-яких обставин.

7.Ніколи не давайте дитині негативних оцінкових суджень(«ти поганий», «ти брехливий», «ти злий»), оцінювати треба лише вчинки.

8.Намагайтеся впливати на дитину проханням — це найефективніший спосіб давати їй інструкції.

9.Не ставтеся до дитини зневажливо.

10.Будьте послідовними у своїх вимогах.

11.Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими (друзями, однокласниками, сусідами), а порівнюйте лише з тим, якою вона була вчора і якою є сьогодні.


Фрази, які потрібно казати дитині щодня!

НА ЩО ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ БАТЬКАМ ПІДЛІТКІВ

Про особливості та загрози підліткового віку вже написано море статей. Та коли питання заходить про те, як розрізнити: чи це звичайні підліткові зміни, чи вже певна проблема, то часто на нього важко чітко дати відповідь навіть досвідченим професіоналам.

1. Депресії. За статистикою кожен десятий підліток страждає від депресії. Проте до спеціалістів з таким запитом звертаються досить рідко. Причина проста: на відміну від дорослих, депресія у підлітків виражається інакше, не так як ми звикли її уявляти. І навіть під час різних стадій підліткового періоду ознаки також різні: 10-12 років – хворобливість, астенічність, постійні жаління на фізичний стан без явної причини (лікарі не знаходять причину), безсилля, зниження працездатності і т.д. 12-15 років – поведінкові  проблеми ( у хлопчиків частіше дратівливість, агресивність, похмурість; у дівчат – плаксивість, замкнутість)

2. Суїцидальні думки Думки про самогубство виникають у всіх людей у ті чи інші  моменти життя. Суїцид – це відчайдушна спроба припинити страждання, які стали нестерпними. Маркером того, що у людини є суїцидальні думки, є розмови на кшталт: «Тим хто помер краще», «Добре було б заснути і не проснутися», «Я вже не можу  витримувати цього життя», « І для чого я взагалі живу», «Коли це все закінчиться»… Ці фрази означають, що підліток відчуває сильну біль, з якою не може впоратись, та безпорадність, з якої не бачить виходу. Говорити про смерть або суїциди батькам страшно. Тому більшість, на жаль, коли підлітки починають заводити про це тему зразу з неї «зіскакують», досі  вірячи в міф, що якщо відверто та прямо обговорювати ці теми, то він ще більше захоче це зробити. Все з точністю до навпаки! Головне обговорення не перетворити в лекцію чи нотацію, а то й сварку. Найкращий варіант – це вислуховувати, розпитувати та старатися зрозуміти дитячі переживання. 

3. Self harm (селфхарм) – свідомі спроби нашкодити собі, свому тілу, без мотиву самогубства. Селфхарм – це спосіб аутоагресії, який на думку людини яка його практикує, допомагає справитись з переживаннями. Найбільш розповсюджена форма є порізи. Також це ще можуть бути опіки, удари, самоотруєння, виривання волосся…

 4. Ще одна загроза, яка може виникнути у підлітковому віці – це розлади харчової поведінки. Види: анорексія, булімія, розлад з приступами переїдання. Ознаки : зміна харчових звичок, постійні розмови про шкідливість певних продуктів, зниження маси тіла більше ніж на 15% (або збільшення при переїданні). 

  Звичайно, це не весь список загроз , які можуть виникнути під час підліткового віку. Та якщо перелічені вище симптоми та ознаки часто й інтенсивно проявляються у вашої дитини – це сигнал, що пора звертатися по допомогу.


Поради на літні канікули

Шановні батьки! Пам’ятайте, що літні канікули для дітей – це можливість відновити сили, оздоровитися, закріпити набуті знання та використовувати їх у домашніх умовах. Тому ми рекомендуємо Вам дотримуватися таких основних порад на канікулах:

 


Батькам майбутніх п`ятикласників

Поради батькам при підготовці випускників до ЗНО

Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини та забезпечити їй необхідні умови для занять.


Пам`ятка Відповідальним батькам

Замість Примусу-домовленість

Початок нового навчального року — це завжди стрес. Особливо під час пандемії #COVID19 , коли і дорослі, і діти змушені адаптуватись до нових умов.

Як батьки можуть допомогти своїм дітям подолати стрес?