Психологічна служба

Період адаптації учнів 5 класів до навчання є одним із найважчих періодів шкільного життя. Ефективний перебіг процесу адаптації п’ятикласників до навчання в основній школі забезпечать: цілеспрямоване координування дій адміністрації ліцею; учителів-«предметників», класного керівника; просвітницька робота практичного психолога з колективом. Психологічна служба закладу виступила на педраді з питанням адаптації п'ятикласників, де учасники в ігровій формі поділилися проблемами та шукали способи їх вирішення. Підсумовуючи можна сказати, що тільки спільними зусиллями педагогічного трикутника варто очікувати ефективного результату.


Діяльність психологічної служби покликана максимально знизити ступінь напруги, який переживають всі учасники освітнього процесу, спричинений багатьма факторами.

Учні третього класу малювали кольорового слона в клітинку(техніка Вікторії Назаревич).

Метафора кольорового слона особлива, вона чудово підходить для систематизації,структурування та спокою. Всі три компоненти дуже сильні в арт-терапії: 

слон – символ сили та мудрості;

квадрат – його чотири сторони про захист, баланс,надійність;

 колір – емоційний стан.

Поєднання цих трьох структур в одній метафорі й формує у дітей позитивний ефект.



Речі, які абсолютно нормальні зараз, щоб ніхто не лякався сам себе:

️Провали у пам’яті. Відчуття «не розумію, що я роблю і куди йду, та втім, і хто я теж не розумію».

️Почуття, що немає сенсу. Це не розпач, а швидше здивування – щиро не розумієш, навіщо..

️Неможливість доробляти щось, розпочате до війни – дочитувати книгу, дописувати наукову статтю, продовжувати якісь стосунки.

️Найпростіші речі робляться дуже довго. Можна годинами сидіти та дивитися в одну точку. Можна піти ставити прати білизну – і через 40 хвилин виявити себе на кухні.

️Говорити не можеш. Або, навпаки, не можеш замовчати ні на мить.

️Раптова гостра ненависть до когось чи чогось.Ти раніше й не думав, що можеш відчувати щось таке.

️Лють і відчуття зради, злість. Загалом непогані почуття, вони означають, що в психіці поки що залишаються сили.

️Нестерпне роздратування на справжні дрібниці. Не там залишену чайну ложку, звук телефону. Близькі можуть дратувати так, що й передати не можна.

️Моторошна екзистенційна самотність і бездомність. Навіть якщо будинок є, нікуди не подівся, і ми сидимо на рідному дивані.

️Відчуття прірви, ніби хтось загинув – чи то ми, чи хтось із близьких, чи весь світ. Або, навпаки, радість та полегшення. Якісь довоєнні питання вдало вирішилися самі по собі.

️Сором за цю радість. Сором за те, що ти не герой, за розгубленість за те, що тобі тривожно. І так далі.

️Легка ейфорія. Безтурботне відчуття «все буде добре», «так це нісенітниця, через пару тижнів все закінчиться».

️фізичне відчуття розірваності на шматки. Екзистенційний жах, панічні атаки, коли світ здається моторошним та підозрілим місцем.

️Безсоння. – Або, навпаки, нескінченне бажання спати.

️Кошмари, в яких мозок грає страшними картинками – війна, апокаліпсис, ядерний вибух на горизонті, перестрілки, вибухи поїздів, літаки, що падають.

️Дивні та сильні болі без причин.Раптові алергії на порожньому місці. Запалення всіх слизових.

️Безкінечно їсиш і все одно голодний. Пам’ятайте, що психіка намагається впоратися з тим, що відбувається. Зі всіх сил. Дамо їй час на перезавантаження. Це найкраще і поки що єдине, що ми можемо !


 Кілька порад, яким чином впоратись зі станом стресу:


Заняття з учнями 3-ого класу "Кольорові емоції". На занятті використовували нетрадиційні методи малювання, а саме на фользі. Такий вид малювання дозволяє дитині розвивати уявлення, позбутися психологічних меж, страхів, розвиває дрібну моторику руки та гарантовано підіймає настрій. 



 РОБОТА  ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ  З УЧНЯМИ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ. 

   У підлітковому віці закладається фундамент особистості, формуються її основні якості: фізичне і психічне здоров’я, культурний, етичний і інтелектуальний потенціал. Успішне становлення підлітка як особистості визначає не тільки його залучення до суспільного життя, знаходження своєї ніші на ринку праці, але і прогрес розвитку суспільства в цілому.   Допомагати  підліткам відповідно до їх віку оволодівати засобами саморозуміння, самоприйняття і саморозвитку в контексті гуманістичної взаємодії з оточуючими людьми в умовах культурних, соціальних, економічних і екологічних реалій навколишнього світу є потребою сьогодення. Неабияку роль в цьому складному процесі відіграє робота психологічної служби. Саме з цією метою було проведене заняття "Мої ресурси" з учнями 10-ого класу.

 Що робить птаха птахом? Що робить людину людиною? Точно не 
зріст, вага чи наявність крил. Пташина сутність проявляється в пісні,
 тоді як людяність — у природному бажанні робити добро, співпереживати 
й допомагати іншим, перейматися потребами людей навколо. Одне 
з основних завдань  нині — формувати в дитини почуття толерантності, донести до нього думку про те, що світ повен якнайрізноманітніших людей, а недосконалість — не синонім потворності. Саме з цією метою було проведено арт- терапевтичне заняття « Соловейко з одним крилом » із здобувачами освіти 1-ого класу. 


Двадцять  перше  століття  потребує  створення  такої   нової  школи,  яка  розвиває  людину  психологічної  культури,  інтелектуально  розвинену,  самостійну,  активну,  здатну  до  самопізнання  і  самореалізації, яка  володіє  компетентностями  світового  рівня,  що  дозволяє  використовувати  здобуті  знання  для  розв’язання  практичних  завдань,  аналізу  нестандартних  ситуацій  та  роботи,  усвідомлювати  особистий  життєвий  шлях. 

Концепцією Нової української школи одним із державних пріоритетів в освіті визначено особистісно орієнтоване навчання і виховання, що вимагає психологізації навчально-виховного процесу шляхом підвищення психологічної компетентності адміністрації, педагогів, батьків. Значна роль у вирішенні цього завдання належить психологічній службі системи освіти. 

В умовах НУШ сучасні здобувачі освіти потребують індивідуальних корекційно-розвиткових  занять. Тому у нашому ліцеї систематично проводяться такі заняття. Арт-терапія допомагає встановлювати відносини між людьми. За допомогою мистецтва людина не тільки виражає себе, але і більше дізнається про інших.  Арт-терапія дозволяє пізнавати себе і навколишній світ. У художній творчості людина втілює свої емоції, почуття, надії, страхи, сумніви і конфлікти. Відбувається це на несвідомому рівні, і людина дізнається про себе багато нового. Арт-терапія розвиває творчі можливості. Під час занять арт людина може відкрити в собі невідомі раніше таланти. Заняття арт-терапією дає людині можливість зміцнити свою пам'ять, розвинути увагу, мислення і навички прийняття рішень. За своєю природою ця методика радикальна, адже вона дозволяє розкрити внутрішні сили людини.


 У Тишківському НВК весело і насичено розпочався  тиждень під назвою "Любов і доброта - основні ідеали справжньої людини" 

Милосердя й доброта, як два крила, на яких тримається людство. І не обов’язково це повинна бути матеріальна допомога, інколи достатньо теплого слова, моральної підтримки, душевної розмови.

Ще складаючи казки, люди вірили в добро, в перемогу справедливості, у щастя. Куди ж поділась ця віра? Чому залишилися самі поневіряння? Можливо, варто звернутися до казок – мудрого джерела народної думки? Можливо, треба робити висновки і повертатися до добра, щоб зробити добрими когось, себе, увесь світ?!


      Завжди приємно отримувати подарунки. Але, погодьтеся, не менш приємно і дарувати, адже краща нагорода для нас — щирий захват людини. Зроблене нами добро повернеться нам в подвійному розмірі.

Солодко і приємно підійшов до кінця наш тематичний тиждень. Кожен учасник освітнього процесу отримав таємний подарунок.

А ви більше любите дарувати чи отримувати подарунки? 

На занятті "Добро у моєму серці" вихованці ДНЗ "Струмочок" познайомилися з поняттями: добро, зло, доброзичливість, щедрість, милосердя. А також щиро поділилися красою своїх великих сердечок, у яких може поміститися неймовірна кількість добрих справ.

В час невизначеності, в час тривог, кожен з учасників освітнього процесу відчуває певне хвилювання за себе, за свою сім'ю. Зараз важливо знаходити точки опори,які допоможуть заземлитись, зменшити страхи, відчути, що тебе приймають і витримують. У періоди душевної кризи або коли хворіємо, ми мимоволі шукаємо точку опори всередині себе. Для того щоб зцілитися, потрібно сконцентрувати внутрішні сили.

Учням третього класу допомогла в цьому воістину чарівна терапевтична техніка – створення мандали. Мандалотерапія є однією з різновидів арт-терапії, допомагає краще зрозуміти себе і проникнути в глибини своєї підсвідомості. Третьокласники вчилися працювати в команді, розвивали увагу, а наприкінці заняття рефлексували розмальовуючи чарівну мандалу.


   У час, коли все більше панує зла на землі, видається все більше негативної інформації, коли люди озлобляються один на одного, вони забувають про добро, про те приємне, що можна зробити один одному.

  Людина живе лише один раз, і так хочеться залишити добрий слід на згадку про себе; і щоб не сталося в житті кожного з вас, завжди пам’ятайте, що ви живите на планеті Земля і носите ім’я Людина. А людина починається з добра. І творити добро – значить бути щасливим».

 Сьогоднішнє заняття з елементами тренінгу «Щастя – творити добро» з учнями п'ятого класу ми присвятили добру і щастю. Навчилися розрізняти ці поняття й знаходити спільне; вчилися взаємодіяти один з одним, знімали нервову напругу, говорили одне одному приємні слова – компліменти.




 Психологічна служба Тишківського НВК активно бере участь у різноманітних вебінарах та майстер-класах. 26 жовтня 2021 року відбувся вебінар для практичних психологів закладів освіти області «Психологічний супровід дітей підліткового віку» . Вебінар був насичений різноманітніми техніками для роботи з підлітками та їх батьками.

«Психологічна адаптація першокласників

– основа успішного навчання в НУШ»

Перший клас школи є адаптаційним періодом дитини. Під час будь-якого адаптаційного процесу для дитини важливим є ресурс, підтримка і авторитет «ведення», адже дитина дуже чутлива та уважна до того, хто стає для неї опорою. Загалом, психологічний супровід і місце дорослого поруч із дитиною це – пошук прихованих ресурсів розвитку дитини, опора на власні можливості дитини, розкриття потенціалів дитини, розвиток компетентності, як базисної характеристики особистості.

Основна мета психологічного супроводу – формування у першокласників характеристик психологічно здорової особистості.

Виховання сьогодні – це процес із дуже багатьма невідомими, яких щодня, стає, дедалі, більше. Однак маємо надію, що спільними зусиллями педагогічного колективу і психологічної служби НВК допоможемо дитині успішно адаптуватися до нових “шкільних” умов, і слово “школа” буде викликати лише радість.



  Психологічний супровід процесу адаптації учнів 5-го класу до нових умов навчання.

                 Потрібно знати дитину, знати її                   силу і слабкості, розуміти її                              думки, переживання, бережно                          доторкнутися до її серця.

                              В.О. Сухомлинський

Адаптація учнів молодшої школи до навчання в середній ланці відіграє важливу роль у подальшому навчанні й вихованні дитини як гармонійної особистості. Від благополучного протікання цього періоду залежить все подальше шкільне життя дитини – її мотивація до навчання,її здоров’я, комфорт,її ставлення до інших.    

Для того, щоб створити якомога комфортніші умови для навчання п’ятикласників  у своїй роботі колектив Тишківського НВК використовує таку модель системи роботи , де намагаються якщо не подолати, то істотно пом’якшити психологічні наслідки даної проблеми,сприяти психолого – педагогічному супроводу процесу адаптації учнів 5-го класу . Спільною метою психологічної служби та педагогічного колективу є формування  у дітей адекватної самооцінки, позитивної шкільної мотивації, зниження  рівня тривожності, підвищення  рівня  психологічної компетентності батьків 5-ого класу,учителів - предметників та згуртування  колективу. 


Чи знаєте ви, що сьогодні Всесвітній День Любові До Себе!!!.

І таке свято є! Чому б не відзначити? Переконана, що у кожного є своє бачення і метафора того, що таке любов до себе.

Поділіться своїм "рецептом" любові до себе. Це буде цінно і корисно.

Мій ось такий:

🧗‍♂️Пригадайте свій найщасливіший день у дитинстві, коли ви почувалися Вільною Дитиною, опишіть, намалюйте, відчуйте емоції, які переживали у той момент. Скільки ресурсу, енергії, любові у цій миті! З якими вашими цінностями він пов'язаний? ДОЗВОЛЬТЕ СОБІ, Дорослому, ці емоції, ПОТУРБУЙТЕСЬ про втілення цінностей  (свобода, близькість, приналежність, турбота чи ін.).

.

🧗‍♂️Друге, ДОМОВЛЯЙТЕСЯ З СОБОЮ. Перший крок - зі свої тілом. Не відривайте душу від тіла, проявляйте турботу про нього: у здоровому тілі - здоровий дух! Думайте, якими продуктами харчуєтеся і скільки, тренуйтеся. Якщо лінуєтесь, знайдіть товариша, купіть річний абонемент, працюйте з тренером, ходіть, бігайте, плавайте, БУДЬТЕ АКТИВНИМИ хоч якось та СИСТЕМНО, дбайте про власне фізичне і психічне здоров'я.

.

🧗‍♂️ПОДЯКУЙТЕ собі за те, що турбуєтеся про себе. Підсумуйте свій день, тиждень, квартал подякою.

.

🧗‍♂️Наступне, не сотворіть собі кумира. Масмедіа транслює тисячі прикладів ідеальних статур, стосунків, успішних людей. Це їхні історії, а ви створіть свою і подбайте про свої потреби і свої цінності. Живіть власним життям, усвідомте і  плекайте власні унікальності, зробіть їх своїм брендом!

.

🧗‍♂️І ще одне, хтось може міркувати, що любов до себе -  це егоїзм. Так, у тому випадку, якщо людина дбає лише про власні потреби і травмує своє оточення. Та це не про той випадок, коли ви проявляєте самоемпатію, проявляєте повагу до себе і вас наслідують ваші діти.

.

🧗‍♂️Для батьків - ВАЖЛИВО!  - виховання має бути усвідомленим. Ростіть дітям крила, а не почуття провини і сорому, поважайте їх і вчіть поважати самих себе.

.

УСПІХУ НАМ УСІМ!

ПРОСТІ ПРАВИЛА ГОСТРОГО СТРЕСУ

1. У будь-який незрозумілій ситуації починай дихати. Рівно, глибоко. Вдих через ніс - повііііільний видих через рот. І ще пару-трійку раз.

2. Якщо ти вже не можеш подбати про стосунки - подбай про себе.

3. Проста турбота про себе доступна кожному. Чи зручно ти зараз сидиш? Ти не мерзнеш? Ти сьогодні що-небудь їв? Що у тебе зі сном? Коли ти останній раз відпочивав? Сядь зручно (так, щоб в тілі було мінімум напруги), одягнися якщо холодно, відпочинь, якщо втомився. Я серйозно. Твоє тіло тобі знадобиться.

4. Проведи інвентаризацію ресурсів. Все одно є щось, на що ти зараз можеш спиратися. Дім, друзі, кохана людина, батьки, робота, гроші, здібності, здоровий глузд ...

5. Подумай, що ти можеш реально зробити прямо зараз для поліпшення ситуації. Придумав - зроби. Нічого не придумав? Тоді повернися до п.3.

6. Відволікайся. Якщо є можливість, покинь приміщення, в якому виник гострий стрес (прогуляйся, вмийся, просто піди). Займися чимось, що ніяк не пов'язане з рішенням проблемної ситуації. Поговори на абстрактні теми, пороби сторонні справи.

7. "Я подумаю про це завтра" - говорила Скарлетт. І була права. Тому що не варто приймати рішення і здійснювати дії під впливом афекту.

У гострій стресовій ситуації перше завдання - повернутися в реальність і впоратися з шоком і афектом. А потім вже все інше. Потім, якщо захочете, можна пошукати причини і вихід зі складної ситуації, полікувати травми, оволодіти новими навичками і т.д. Але спочатку - ПОДБАЙТЕ ПРО СЕБЕ.


Спілкування підлітків з батьками неможливе без конфліктів. Але це не означає, що через них варто припиняти спілкуватися. Потрібно вчитися вирішувати конфлікти, щоб вони не отруювали  радість від комунікації!

Заняття з елементами тренінгу  «Конфлікти- кроки назустріч» з учнями 10-ого класу. На занятті  була атмосфера доброзичливого невимушеного спілкування, опрацювання навичок на практиці. Говорили про причини виникнення непорозумінь з батьками, способи вирішення конфліктів та засвоєнню потрібних навичок, які допоможуть вирішувати складні ситуації. 

ВСЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ У ВАШОМУ ЖИТТІ, - ЦЕ НОРМАЛЬНО!!!


Якщо хтось Вам нагрубив, і Ви не відповіли - це нормально! Тому що такою є Ваша відповідь - мовчання!!!

 Якщо Вам хтось позаздрив - це нормально! Значить Ви попереду!!!

 Якщо Вас хто-небудь спробував принизити - це нормально! Значить Ви на висоті!!!

 Якщо Вас обговорювали у Вас за спиною - це нормально! Значить Ваше життя цікавіше за їхнє!!!

 Якщо Вас спробували зачепити чимось - це нормально! Значить Ви міцний горішок!!!

 Якщо хто-небудь поставився до Вас погано, і Ви не відповіли тим же - це нормально! Тому що Ви кращий!!!

 Якщо Вас ревнують - це нормально! Значить не хочуть Вас ні з ким ділити!!!

 Якщо з Вами почали сперечатися про щось і Ви відступили - це цілком нормально! Розумний, ніколи ні про що не сперечається!!!


Не порівнюйте Ваше життя з іншими. Якби Ви могли кинути свої проблеми на купу загальних нещасть і розглянути їх поближче, ми б забрали свої якнайшвидше.


І взагалі, ніколи не звертайте увагу на те, що говорять про Вас. Будьте завжди самим собою, любіть себе і своє життя ще більше і завжди залишайтеся щасливим у своєму світі! Бачити менше 

Вчимося працювати з власною дратівливістю.

ЯК ВПОРАТИСЯ З ГНІВОМ?

Гнів - наче розпечена лава, що вивергається з вулкану. Ми бачимо цю лаву і думаємо, що проблема - в ній. Але ми гніваємося не тому, що злі від природи. Так само, як вулкан вибухає - не через лаву, а через процеси, які відбуваються всередині нього.

Тож наша злість - це лише наслідок процесів всередині нас - якихось пригнічених емоцій, незадоволених потреб. Цей гнів сигналізує, що ми (умовно) в небезпеці. Так, наш мозок сприймає накопичені емоції провини, ревнощів, розчарування тощо - як “небезпеку”. І видає алярм “МЕНІ ПОГАНО, ЗРОБИ З ЦИМОСЬ ЩОСЬ” у вигляді злості.

Чи було з вами таке:

в кінці робочого дня ви повертаєтесь додому і якась дрібниця (на кшталт брудного посуду чи розлитого молока) змушує вас “вивергати лаву”?

ваші діти галасують, істерять, зчинили бійку і ви вже не в силах себе стримувати?

у вас все падає з рук, нічого не вдається і ви злитеся на себе?

Знайомі ситуації? В кожній з них гнів стає сигналом, що щось пішло НЕ так. Щось накопичилось і вибухнуло гнівом. Спробуйте опанувати себе і запитати:

Чому я злюсь насправді?

Які з наведених на картинці емоцій-першопричин я пригнічувала/в всередині себе?

Які мої базові потреби незадоволені (сон, їжа, відпочинок, час на себе, спілкування)?

Що може полегшити мій стан?


Як сказати "Ні" і не почуватися винним

Шість технік заземлення 

Дієві засоби від утоми



Допомога маленьким дітям які переживають травматичне горе: поради для людей, що піклуються за дітьми.

Кожна дитина скорбує по-своєму.

Після смерті, яка настає при травматичних обставинах, у деяких

маленьких дітей розвиваються травматичні реакції, ускладнюючі боротьбу зi втратою.

Ось способи розпізнати потребу і допомогти маленькій дитині, що справляеться з травматичним

горем.

Якщо ви турбуєтеся про те, що відбувається з вашою дитиною, або якщо будь-яка з цих проблем

заважає вашій дитині розважатися, ходити до школи, грати з друзями і робити речі він або вона

звичайно роблять, отримайте допомогу фахівця з психологічного здоров'я, який має досвід у

лікуванні травмованих дітей.


Де б Ви не були у Вас завжди є Ви. І саме Ви можете бути для себе надійною опорою та підтримкою в складний момент.Саме тому наступні рекомендації переважно фокусуються на розвитку навичок самодопомоги.

Нижче пропонуємо підбірку ключових рекомендацій Хабу стійкості з техніками емоційної саморегуляції. Все те, що дозволяе "стишити" надмірні емоції і фізіологічні реакції, опанувати себе і зосередити фокус на важливому.

🍃Під час панічної атаки:https://bit.ly/3sNuCZL

🍃5 технік "стишення":https://bit.ly/37ZQKZl

🍃Коли "ніч найтемніша" - як підтримати себе:https://bit.ly/3a5fH6F

🍃Техніки для активізації:https://cutt.ly/XCln9MS

🍃Ступор під час надзвичайної події: https://cutt.ly/NClmqwJ

🍃Сильний тремор:https://bit.ly/3LCHSYO

🍃Якщо у людини поруч - істерика https://cutt.ly/nCkMMdE

🍃Якщо емоції "зникли":https://cutt.ly/bc/mibl

🍃Ненависть і гнів...як опанувати?https://cutt.ly/qCkMhMd