Õpetusi

Mida ma saan teha digiprügi vähendamiseks ja turvalisuse tõstmiseks?

  • § Arvuti: puhastan tolmust, hoian seal vaid vajalikke programme, peab silma peal turvalisusel (kasutan viirusetõrjet, tulemüüri, pop-up/ad-blokkerid), uuendan tarkar; igal kasutajal on oma konto ja parool, kasutan paroolihaldurit, varundan faile, krüpteerin oma seadme ja failid, VPN (vajadusel).

  • § Nutiseade: samad asjad mis arvuti puhul, lisaks haldan oma kontakte, puhastan vahemälu, annan ja haldan äppide õigusi ning oskan lukustada ja tühjendada seadet distantsil (varguse korral).

  • § E-kirjad ja pilveteenus: haldan aega (e-kirjadele vastamine, suunamine, filtreerimine ja kustutamine), kaustad ja failid on süsteemsed, sisse on lülitatud mitmeetapiline autentimine, jagamisõiguste andmine on selge, jagan asukohta ainult nendele, kellele vaja (mitte otselingina), oskan leida suuri faile ja neid kustutada.

  • § Sotsiaalmeedia: mõtlen, enne kui postitan; filtreerin sisu, ei jaga edasi valeuudiseid ega pahna, raporteerin, kui näen jama; muudan privaatsusseadeid, lahkun keskkonnast nii, et võtan oma andmed kaasa.

  • § Otsimootor: kontrollin andmeid, vajadusel eemaldan või kasutan teenust „õigus olla unustatud" (right to be forgotten)

Juhendeid:

Videod:

Inglise keeles:

Tehnika juhised:

Nutikas ja sotsiaalmeedia: