Ostalo

IGRE ZA SVE ČLANOVE OBITELJI

1. Potraga za blagom

Zabavne igre koje cijela obitelj može igrati ne moraju biti kaotičnije od igre potrage za skrivenim predmetom prije nego ga pronađu drugi igrači. Dok su svi još izvan prostorije, jedno od vas skrije nešto maleno (kao što je lutkica, naprstak ili kovanicu) i onda se svi ostali okupe u utrci tko će prvi pronaći predmet.

2. Glazbene stolice

Glazbene stolice mogu postati malo teža igra ako jer treba osigurati iste stolice za malene kao i za odrasle. Nitko se u žurbi ne želi baviti bebom koja se pokušava popeti na visoku blagovaonsku stolicu kada glazba prestane. Zato su glazbene stolice jedna od najlakših zabavnih obiteljskih igara za igru kod kuće, budući da sve što trebaš napraviti jest sjesti kada se zaustavi glazba – no to ipak znači da su najmanji članovi obitelji u nemilosti!

3. Štafeta

Štafeta je popularna igra na zabavama, zato je uzmite kao inspiraciju i za obiteljsku igru doma – ako zaboravimo na onu muku zamotavanja 30 slojeva. Neka vreća s odjećom za oblačenje kruži okolo, a kada glazba stane, osoba koja ima vreću odabire komad odjeće iznutra i oblači ga. Bit će veselja kad mama izvuče ručno izrađen šešir jednoroga.

4. Ide maca oko tebe

Neke zabavne obiteljske igre tjeraju vas i da malo vježbate, kao što je Ide maca oko tebe – perfektna za velika obiteljska okupljanja. Dok svi ostali sjede u krugu, jedan član obitelji hoda oko kruga i po ramenu takne svaku osobu. Kad dotakne osobu u trenutku kad završi pjesma, ta osoba treba otrčati krug i vratiti se na svoje mjesto. I tako redom.

Ove zabavne obiteljske igre dokazuju da je često ono što je opuštenije ujedno i bolje. I uvijek imaš na umu da ste se fantastično zabavili čak i kada nakon igre trebate puno toga pospremiti. Počistite sve zajedno, ili povećajte motivaciju za pobjedom tako što će tim ili onaj koji izgubi morati na kraju sve počistiti!

ČETIRI NAJVAŽNIJE MALE RIJEČI

Četiri najvažnije male riječi, lako je od srca iskreno reći!

One su samo zato male da bi u dječje srce stale.

Dobrog su srca najbolji gosti:

Aleksandar Kalmar

Kako se ponašati u razredu?

Kako pomoći vašem djetetu u učenju

Prostor za učenje

Stručnjaci preporučuju da djeca uvijek uče i pišu zadaće na istom mjestu, jer se tako stvara psihološku spremnost za rad.Mjesto za pisanje domaćih zadaća ne mora biti raskošno niti posebno uređeno.

Dovoljno je:

  • dovoljno velika radna površina na koju će dopirati dovoljno svjetla,
  • svjetiljka s lijeve strane kod dešnjaka odnosno, s desne kod ljevak,.
  • da na tom mjestu Vaše dijete može držati svoje knjige, pisaći pribor i druge potrepštine za školu,
  • za djecu mlađe dobi, prostor za pisanje zadaće i učenje može biti uređen i u prostoriji koju dijele i drugi ukućani, ali u tom slučaju djetetu dok uči trebate osigurati mir i tišinu.

Pomoć u učenju

Objasnite djetetu što točno očekujete od njega što se tiče učenja. Neka Vaša očekivanja budu dovoljno visoka, ali realna s obzirom na djetetove sposobnosti.

Objasnite mu i zašto je to važno za njega i zašto je učenje korisno. Djeca, kao i odrasli ljudi, bolje i radije rade kada u tomu vide smisao.

Kao i kod pisanja domaće zadaće, i u učenju je potrebna dnevna rutina. Dakle, dijete treba učiti uvijek u otprilike isto doba dana.Time učenje postaje navika.

Organiziranju vremena pomažu i tablice u koje dijete svaki dan upisuje “+” kada je obavilo svoje dnevne obaveze.

Na taj način, nakon tjedan dana, dijete i roditelj imaju uvid u dnevnu rutinu djeteta te mogu zajedno osmišljavati bolju organizaciju vremena.

Pohvalite svaki djetetov uspjeh.

Važnije je da je dijete spremno uložiti napor da bi riješilo zadatak nego kakvu je ocjenu dobilo.

Ocjena najviše ovisi o načinu učenja, ali ovisi malo i o sreći, težini gradiva, kriteriju i drugim čimbenicima nad kojima dijete nema kontrolu.

Hoće li dijete izvršavati zadatke ili ne ovisi o njemu, a mi smo tu da ga potaknemo i naučimo kako to treba činiti.

Pomoć u pisanju domaćih zadaća

Pisanje domaćih zadaća je čest uzrok neslaganju između djece i roditelja. Djeca tu aktivnost često

ne vole i izbjegavaju je. Jako ih je važno, od početka školovanja, navikavati da je to njihova obveza i da je moraju redovito i kvalitetno izvršavati, pa i onda kada im se ne da. Djetetu kojemu je to potrebno, svakako treba pomoći u pisanju domaćih zadaća, ali na način da mu se objasni ono što mu nije jasno.

Nikako nemojte umjesto njega rješavati zadatke, jer mu time šaljete poruku da to ono samo ne može i navikavate ga da netko drugi radi umjesto njega.

Čemu služe domaće zadaće?

  • da se ponovi i uvježba ono što je učilo u školi
  • da se pripremi za sljedeći radni dan,
  • da znanja iz različitih područja objedini u jednoj zadaći,
  • da se nauči koristiti literaturom,
  • da se nauči samostalnosti u radu,
  • da stekne samodisciplinu i osjećaj odgovornosti.

Nemojte djetetu zadavati dodatne zadaće, dovoljno ih je zadala učiteljica ili učitelj. Ono mora imati vremena i za igru i zabavu.

Savjetujte svomu djetetu da prvo rješava zadaću koja je najteža i najveća.

Nabavite djetetu blokić u kojemu će pisati svoje obveze za sljedeći dan. Tako se može riješiti problem zaboravnosti.

Ugasite televizor i radio dok dijete piše zadaću.

NE ZABORAVITE!

Da bi dijete uspješno učilo, treba se dobro osjećati. Ako je dijete žalosno ili ljuto najprije popričajte s njim o onomu što ga muči, dopustite mu barem pola sata da “izbaci” negativne emocije, a onda inzistirajte da se prihvati posla.

Kada dođe iz škole, dijete se najprije treba odmoriti. Nakon određenog vremena koje je provelo u rješavanju zadaće i učenju, svakom je djetetu potreban odmor.

Vrijeme maksimalnog rada ovisi o uzrastu i osobinama djeteta. Promatrajte ponašanje djeteta dok piše domaću zadaću ili uči. Kada se počne jače, nego obično, vrpoljiti na stolici, okretati se na sve strane, zijevati, ljutiti se i griješiti, to je najbolji znak da treba napraviti pauzu, jer će u suprotnom učenje biti mučenje.


LITERATURA:Brajković, S. i Živković, Ž., (2002.), Ja to mogu, Nansen, OsijekSevere, S., (2000.), How to Behave London, Vermilonwww.dfes.gov.ukwww.nea.org/parentswww.cyfc.umn.edu/publications