НУШ

Нова українська школа: концептуальні засади реформування середньої школи

НУШ концепція.pdf

Нова українська школа
Початкова школа
Осередки пізнавальної діяльності

Нова українська школа
5-6 класи

Теофіпольський ліцей №1

Теофіпольської селищної ради

Робочий навчальний план на 2023-2024 н.р.  (НУШ)



Робочий навчальний план Теофіпольського ліцею №1  для ІІ ступеня (5-6 кл.) містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов'язкову для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від їх підпорядкування і форм власності, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової та курсів за вибором. 

Варіативна складова навчальних планів використовується на запровадження таких курсів за вибором:

5А – STEM-освіта: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

5Б – STEM-освіта: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

6А – STEM-освіта: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

6Б – STEM-освіта: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

5А – “Драматургія і театр”: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

          5Б – “Драматургія і театр”: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

6А – “Драматургія і театр”: 1 година на тиждень, усього 35 годин;

          6Б – “Драматургія і театр”: 1 година на тиждень, усього 35 годин.

 Міжгалузевий інтегрований курс «Драматургія і театр» спрямований на реалізацію мети базової середньої освіти, яка передбачає розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, свідомого вибору подальшого життєвого шляху та самореалізації, продовження навчання на рівні профільної освіти або здобуття професії, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. 

Головними завданнями міжгалузевого інтегрованого курсу на етапі адаптаційного циклу є: 

1) виховувати стійку мотивацію до сценічної творчості та прагнення вдосконалювати своє мовлення та психофізичну виразність;

2) сприяти індивідуальному самовияву учнів та взаємодії між ними через театральні практики;

3) досліджувати експресію як інструмент акторської майстерності;

            4) формувати вміння сприймати та продукувати твори драматургії;

       5) забезпечити отримання досвіду колективної творчості з втілення літературного твору на сцені;

      6) формувати гуманістичний світогляд, систему загальнолюдських, національних, особистісних ціннісних орієнтирів і життєвих практик, збагачувати духовний світ через естетичне сприймання художніх творів та творів мистецтва.

Програма курсу “Драматургія і театр” спрямована на формування наскрізних умінь, спільних для всіх ключових компетентностей, і відповідає компетентнісному потенціалу мовно-літературної та мистецької освітніх галузей. 

Програма ґрунтується на визначених Державним стандартом ціннісних орієнтирах і спрямована забезпечити в освітньому процесі за умови педагогічної підтримки вчителя: 

     Програма міжгалузевого інтегрованого курсу «Драматургія і театр» реалізує компетентнісний, особистісно орієнтований, діяльнісний підходи і ґрунтується на таких принципах: 

Сучасний  тренд – STEM-освіта. Вона охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics). У всьому світі спостерігається дефіцит фахівців з технічних напрямків, попит на них росте набагато швидше, ніж на інші спеціальності, саме тому, у відповідь на виклики часу, такий тип освіти виходить на перший план.

Однак, важливо розуміти, що STEM-навчання – це не просто технічна освіта. Вона охоплює значно ширше поняття, а саме вдале поєднання креативності та технічних знань.

Міністерство освіти та науки України ще в 2016 році опублікувало першу версію "Концептуальних засад реформування середньої освіти" та Концепцію Нової Української Школи (НУШ), де одними із основних компетентностей школярів є:

Під час STEM-уроків у центрі уваги знаходиться не вчитель, а практичне завдання, яке потрібно вирішити. Учні вчаться виконувати це практичне завдання шляхом проб і помилок, а не вивчають "суху" теоретичну частину, тобто здобувають не лише академічні знання, а досвід. Дитина змушена сама зрозуміти, як застосовувати ті чи інші знання в різних життєвих ситуаціях. Доволі часто цей процес проходить з помилками, STEM-освіта ж вчить ще з шкільної парти вдало комбінувати отримані знання для вирішення реальних життєвих ситуацій. Як наслідок, дитина виходить в дорослий світ набагато підготовленішою і не так сильно боїться проблем та труднощів.

Головною перевагою STEM-навчання для здобувачів освіти є їх підготовка до реального життя. STEM-підхід дозволяє виховати в дітях гнучкість та критичне, практично орієнтоване мислення. На перший план виходить здатність учитись та сприймати зміни, а не самі знання, які нині стають застарілими з неймовірною швидкістю.

Це дає впевненість батькам у майбутньому їхніх дітей, адже після застосування STEM-викладання діти матимуть глибоке розуміння, як жити в сучасному динамічному світі.

     Для повноцінної реалізації курсу  “STEM-освіта” обов’язковими є наявність STEM-лабораторії. Вона включає в себе наявність 3D принтерів, наборів навчальної електроніки, голографічної фото- та відеостудії та інших сучасних технічних засобів. STEM-лабораторія створює ідеальні умови для вивчення теоретичної частини та застосування нових знань на практиці. 

Отже, у Теофіпольському ліцеї №1 є STEM-лабораторія та висококваліфіковані фахівці, які втілять програму даного курсу в життя, допомагаючи учням здобувати знання та досвід. І, головне,  – вдало комбінувати отримані знання для вирішення реальних життєвих ситуацій у майбутньому.