2020.04.21.

Egri csillagok 1.

Ha át szeretnéd ismételni a regény cselekményét, akkor: https://olvasonaplopo.eu/gardonyi-geza-egri-csillagok-olvasonaplo/

A regényről ( Az aláhúzott szavakra kattintva további tartalmakat érhetsz el.)

Megjelenése

1899-ben jelent meg először a Pesti Hírlap hasábjain,1901-ben pedig könyvben is kiadták.

A képen az eredeti kiadásnak a másolata látható.

A téma adta magát, hiszen az író az egri vár lábánál lakott, mivel gyakorlatilag a területet nem védte semmi, gyakran átjártak fiaival a romos vár területére.

"Egy tavaszi napon fölvezettem a fiamat az egri várba. Azt mondtam neki: »Hunyd be egy pillanatra a szemedet, és gondold azt, hogy az idő kereke visszafordult az 1552-ik esztendőbe. Ez a bástya, ahol állunk, tele van sárga csizmás, sisakos, fegyveres katonával. Lent meg amerre látsz, mindenütt fegyveres török nyüzsög...« - A gyermek napokig ezt forgatta az elméjében, de ami engem meglepett, az volt, hogy a figyelmét Bornemissza Gergelynek, a király főhadnagyának alakja ragadta meg legjobban. (...) Ekkor gondoltam rá, hogy ennek a Gergely deáknak az életét meg kellene írnom regénynek."

Műfaja

történelmi regény:

Olyan regény, amely valamely jelentős történelmi eseményt dolgoz fel, a hitelesség azonban csak részben valósul meg, mert a valóságos történelmi személyek és események mellett kitalált szereplők és szituációk is helyet kapnak a műben.


A képen Dobó István arcrekonstrukciója látható.

A regény forrásai

  1. Tinódi Lantos Sebestyén Crónica című munkája volt, amelyből az Egervár viadaljáról való ének eseményeit építette be regényébe.

  2. Történelmi munkák.

  3. Levéltári kutatások:

Érdeklődéssel tanulmányozta az életmódot, a népszokásokat, a beszédmodort az egykorú levelezésekből.

  1. Múzeumi kutatások:

Felkereste a Nemzeti Múzeum régiségtárát, majd a konstantinápolyi Szultán-múzeumot. Itt megnézte a nevezetes héttornyú börtönt, a Jedikulát – Török Bálint fogságának színhelyét.

  1. Az öltözködés korhű megjelenítéséhez a török kosztümkönyveket forgatta, és vizsgálta a régi fegyvereket, hogy a hadviselés leírásánál minden szempontból hiteles, megbízható legyen.


A képen Konstantinápoly egy részlete látható

Történelmi kor

A regény a 16. században játszódik , várháborúk,a török-magyar harcok idején.

A regény 5 nagy fejezete közül kettő az egri vár ostromával foglalkozik. Az első három a török kori (három részre szakadt) Magyarországot mutatja be a történelmi és a kitalált szereplők szemével.

A regény során a személyes szál és a történelmi szál eseményeit követve kapunk viszonylag hiteles képet a 16.századi Magyarországról.