2020.04.17. Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk

Az író: Molnár Ferenc

Nézd végig a videót. Ismerkedj meg A Pál utcai fiúk című regény szerőjével, a regény keletkezésével!



Műfaja:regény

A regény történetet elbeszélő irodalmi műfaj. A cselekménye rendszerint szerteágazó, hosszabb időszakot ölel fel. Fő- és mellékszereplőket is felvonultat.

Több fajtája is van. A Pál utcai fiúk ifjúsági regény.

Ezt másold le a füzetedbe!


A regény helyszínei

A PPT alapján megtudhattad, hogy a regény Molnár Ferenc gyerekkorának élményeire alapoz, a regény helyszínei is azok, ahol az író gyermekként élt, tanult, játszott.

Nézd végig a cikk képeit,megláthatod, hogy hogy néznek ki ma a regény helyszínei!

Kattints az aláhúzott szóra!


Olvasd el a regény keletkezéséhez kapcsolódó szöveget, és válaszolj a kérdésekre!

Molnár Ferenc huszonhét évesen, állítólag pár hét alatt, egy pesti kávéházban írta meg a gyermekkorát felidéző könyvét volt tanára, Rupp Kornél kérésére.

Főhősét, a kis Nemecseket legjobb gyerekkori barátjáról, a vele egyidős Feiks Jenőről mintázta.

A regény önéletrajzi ihletésű. Valóságos helyszíneken és karaktereken alapul, melyek a korabeli dokumentumok: térképek, iskolai évkönyvek stb. alapján tökéletesen beazonosíthatók.

A Nemecsek név abban az időben meglehetősen gyakori volt, a századelőn több család is lakott ilyen vezetéknéven az egykori Ferencvárosban. A történet maga 1889 tavaszán játszódik, amikor a szerző Molnár Ferenc is tíz év körüli fiúcska volt. Molnár rendkívül szerette Pestet. A regénybeli „grund” a Mária utca és a Pál utca sarkán terült el, de a századfordulón már ház állt azon is. Nemecsek lakhelyét, a Rákos utcai kertes, szegényes földszinti házsort pedig később az Iparművészeti Múzeum építése miatt bontották le.

Azonosíthatók a regényben szereplő iskolák is: Molnár Ferenc a Lónyay utcai Református Főgimnáziumba járt — ez ma is megvan —, és ez volt a Pál utcai fiúk iskolája, ahol máig megmaradtak az évkönyvek a századelőről. Ezekből az is kiderül, hogy az egyletesdi, önképzőkörösdi valóságosan működött, és a gyerek Molnár Ferenc komoly tagnak számított. A vörösingesek iskolája a Zerge utca 11-ben a Józsefvárosi Főreálgimnázium volt, ma Vörösmarty Gimnázium. A regényben szereplő nevek is gyakran visszaköszönnek — eredeti vagy hasonló változatban — a gimnáziumi évkönyvek osztálynévsoraiban. Azonosíthatók lettek többek között az egyik Pásztor fiú vagy Csónakos személye is, illetve további iskola- és játszótársak, például Geréb.

A kérdéseket itt találod: https://forms.gle/nU6Rzk6HBkEdWzGw8