2020.03.31.

Arany János: Mátyás anyja

Fontos! 2020.03.31-én és 1-jén az UPC karbantartási munkálatokat végez, akinek nem lesz internet, természetesen,akkor csinálja a feladatot, amikor tudja.

Hallgasd meg a verset! Keresd meg a tankönyvben a verset!

https://www.youtube.com/watch?v=SdHNtZuleic

A mű történelmi háttere

Hunyadi Mátyás a törökverő Hunyadi János kisebbik fia, mint ahogy ti is tanultátok.

Az apja halála után kéleződött az ellentét a Hunyadiak és a király, V.László között. A király féltette a hatalmát az erős Hunyadi-párttól.( joggal) Az ellentét odáig fajult, hogy amikor a király tárgyalni Nándorfehérvárra ment, a kiséretéből egy magas rangú főurat Hunyadi László és emberei megöltek és a királyt sem engedték 5 napig eltávozni. A király nemsokára bosszút állt. 1457 márciusában törökellenes hadjárat címén tanácskozásra kérte a főurakat, köztük Hunyadi Lászlót is, aki öccsét is Budára hívta. Ott Hunyadi Lászlót letarttóztatták, kivégezték, Mátyást pedig előbb Bécsbe, Majd Prágába vitte a király fogolyként. A király hamarosan meghalt, de a cseh kormányzó,Podjebrád György Mátyást továbbra is az őrizete alatt tartotta Prágában.

Szilágyi Erzsébet, Mátyás anyja jócskán kivette a részét fia kiszabadításából. Podjebrád 40 ezer arany forint váltságdíjat kért, amit Erzsébet nevében eljáró követ ki is fizetett. A régens cserébe megígérte, hogy amint Mátyást magyar királlyá választják, szabadon engedi őt. A történelem szerint Mátyás királlyá választásában nagy szerepe volt Szilágyi erzsébetnek is.

A mű műfaja: történelmi románcos ballada.

Olyan ballada, amely nem tragédiával végződik, szerencsés kimenetelű, könnyedebb hangvételű.

Ezt násold le a füzetbe!


A mű szerkezete, megírásának célja

A mű középpontjában a fiáért aggódó anya, Szilágyi Erzsébet áll. Lírai vonás az szülői szeretet és az aggódás megjelenése.(Ezt másold le a füzetbe!)

Szerkezete

1-6. prágai fogság, a levél megírásának magyarázata.

7-16. a levél eljuttatása, csodás elemként a holló megjelenése( Hunyadiak címerállata).

17-18. Mátyás megnyugtató válasza.

Megírásának célja

Arany a szabadságharc bukása után több olyan történelmi témájú művet is írt, amelyek a magyar történelem "hőskorába"viszik vissza az olvasót.Biztatás céljából, remény fenntartására.

Ilyen dicső kor a Hunyadiak kora is.

Feladat a műhöz

https://forms.gle/EjZ3XyVRvDb4mC1u5