EPAS: Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava


Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima, dokument kojim je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.

Prvi članak Opće deklaracije o ljudskim pravima glasi: „Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedni prema drugima postupati u duhu bratstva“.

Ovim dokumentom štite se građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čovjeka, od prava na život do prava na dostojanstvo. Donošenje Opće deklaracije je prekretnica u suvremenoj povijesti kada su se narodi svijeta udružili kako bi jednom i zauvijek stali na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata. Opća deklaracija o ljudskim pravima jedan je od prvih značajnijih dostignuća Ujedinjenih naroda koji kao dokument predstavlja osnovnu filozofiju pravno obvezujućih međunarodnih dokumenata nastalih nakon 1948. godine.

Ljudska prava ključan su preduvjet izgradnji mirnih, stabilnih i razvijenih društava. Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava simbolizira neprestanu borbu za očuvanjem postignutog napretka u području ljudskih prava te u isto vrijeme podsjeća na potrebu stalnog ulaganja napora u podizanje svijesti i aktivno zalaganje za zaštitu i promicanje ljudskih prava.

Sudionici EPAS projekta, junior ambasadori Srednje škole Isidora Kršnjavoga u periodu od 5. do 10. prosinca na različite su načine obilježili Međunarodni dan ljudskih prava. Učenici 4. a i 4. b razreda opće gimnazije, koji pohađaju izbornu nastavu engleskog jezika, kroz simulaciju prodaje i kupnje ljudskih prava na imaginarnoj tržnici na stranom su jeziku osvijestili važnost poštivanja svih ljudskih prava kao i uvažavanja i tolerancije međusobnih različitosti.

Nadalje, junior ambasadori iz 2. razreda jezične gimnazije odigrali su internetski kviz o Europskoj uniji s ciljem saznavanja informacija o EU i njezinu utjecaju na svakodnevni život učenika. Nakon kviza uslijedila je kratka rasprava o važnosti poštivanja ljudskih prava i predstavljanja hipotetskih situacija opisa života bez poštivanja pojedinih ljudskih prava.

Junior ambasadori pripremili su i prikladne materijale na temu poštivanja i kršenja ljudskih prava koje su u obliku informativnog panoa postavili u hol škole kako bi ostalim učenicima poslali poruku – Zašto birati? Imam pravo na sva prava! Također su postavili kratku informativnu igru uz pomoć koje učenici mogu saznati koliko su upućeni u svoja prava, ali obaveze.

Barbara Bošnjak, prof.