PROGRAMY

W dzisiejszych czasach komputer jest nieodłącznym towarzyszem w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest jeśli chodzi o krótkofalarstwo. Komputery, a w zasadzie odpowiednie programy ułatwiają nam zabawę w radio, ale bardzo często same mogą stać się "radiem" jeśli użyjemy odpowiednich interface'ów czy dodatkowych urządzeń. Do zalet komputerów nie muszę nikogo przekonywać, ale chciałem się podzielić kilkoma programami, bez których nie wyobrażam sobie pracy z radiem.

Ham Radio Deluxe

Ham Radio Deluxe jest to moje podstawowe oprogramowanie jeśli chodzi o obsługę urządzeń radiowych. Zawiera w sobie wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia do codziennej zabawy w radio. Nie wyobrażam sobię na chwilę obecną pracy bez tego pakietu. Najczęściej wykorzystuję elektroniczny log, oraz program do obsługi emisji cyfrowych. Często również używam HRD do sterowania moimi urządzeniami. Pełna wersja programu jest dostępna bezpłatnie do wersji 5.24.38. Aktualizacje do najnowszych wersji są już płatne. Użytkownicy starszych urządzeń nie muszą aktualizować programu, ponieważ płatne aktualizacje zwykle dodają do bazy obsługiwanych urządzeń najnowsze pojawiające się na rynku radia i nie zmieniają w znaczący sposób funkcjonowania oprogramowania. Jeśli producent używa do sterowania swoich nowych urządzeń tych samych protokołów, które stosował w starszych sprzętach, również nie warto płacić za nową wersję programu. Mnie udało się z powodzeniem obsługiwać icom'a IC7300 na ustawieniach z innego starszego modelu icoma.

Pakiet jest bardzo rozbudowany, daje ogromne możliwości personalizacji i w pierwszym momencie może przytłoczyć mnogością ustawień, ale naprawdę warto zaprzyjaźnić się z tym oprogramowaniem. Polecam:-)

(ostatnia pełna wersja bezpłatna 5.24.38)

WSJTX/ JTDX

Bezpłatny program do prowadzenia łączności emisjami cyfrowymi typu FT8, JT9, JT65. Nic dodać nic ująć. Chcesz korzystać z nowych emisji? Oto narzędzie którego potrzebujesz:-). JTDX i WSJTX to w zasadzie te same programy. WSJTX jest pierwowzorem, JTDX jest oparty na tym samym kodzie i różni się w zasadzie jedynie interface'm użytkownika. Mnie osobiście bardziej podeszła wersja JTDX, ale poniżej znajdziecie linki prowadzące do obu wersji. Warto pilnować aktualizacji, ponieważ autorzy wprowadzają zmiany, które czasem uniemożliwiają pracę starszą wersją w eterze ze stacjami, które korzystają z wersji najnowszych. 

CHIRP

CHIRP to narzędzie open-source służące do programowania urządzeń radioamatorskich. Wspiera dużą ilość różnych modeli radiotelefonów wielu producentów, obsługuje wiele typów interface'ów. 

Nie nawidzę programować jakichkolwiek urządzeń radiowych "z ręki". Zawsze staram się wykorzystywać dedykowane oprogramowanie dołączane przez producenta. CHIRP, jest łatwy w obsłudze, obsługuje bardzo dużo urządzeń, a przede wszystkim raz wprowadzone ustawienia, nazwy i częstotliwości, można zapisać w postaci pliku. Potem w razie skasowania ustawień radia łatwo przywrócić je właśnie z pliku. Polecam fanom "grzebania" w ustawieniach i pamięciach radiotelefonów. 

OPENGD 77 CPS

CPS oznacza "Customer Programming Software" w kontekście radioamatorskim jest to aplikacja komputerowa służąca do programowania i konfiguracji radiostacji. CPS pozwala użytkownikom dostosowywać różne ustawienia radiostacji, takie jak częstotliwości, kodowanie tonów, tryby pracy i wiele innych.

"OpenGD77" to natomiast projekt oprogramowania "otwartego" stworzony specjalnie dla sprzętu krótkofalarskiego Digital Mobile Radio (DMR) o nazwie "GD-77". Radiostacje DMR są często używane w radioamatorskim środowisku i oferują cyfrowe formy komunikacji.

Przy użyciu CPS OpenGD77, użytkownicy mogą dostosować ustawienia swojej radiostacji GD-77 zgodnie z własnymi preferencjami, aktualizować oprogramowanie, dodawać funkcje oraz dostosowywać konfigurację do różnych potrzeb komunikacyjnych. 


FT 991 Memory F6ECN

Zwykle unikam programowania urządzeń radiowych "z ręki". Zawsze staram się wykorzystywać dedykowane oprogramowanie dołączane przez producenta.  Jeśli chodzi o FT991/991a producent nie daje możliwości programowania radia z komputera. W związku z tym przywracanie urządzeń fabrycznych radia powoduje utratę informacji o zaprogramowanych kanałach i konieczność ponownego wpisania ich "z ręki". Może to być trochę frustrujące, ale jest na to sposób.  Kolega F6ECN napisał i udostępnił bezpłatnie program do "zgrywania" zaprogramowanych kanałów z radia Yaesu FT991/991a (oraz częsciowo ustawień) i w razie potrzeby  łatwego wgrywania  skasowanych danych. Program daje też możliwość sterowania radiem przy pomocy komputera choć w bardzo ograniczonym zakresie. Do programowania mojego urządzenia zwykle używam FTrestore, ale ten program lubię za jego interface :-) 


FT Restore VK2BYJ

Oprogramowanie służące do programowania radiotelefonów: YAESU FT991, FT DX 1200, FT DX 3000, FT5000 przy pomocy komputera PC 

To narzędzie autorstwa australijskiego radioamatora VK2BYJ, służące do programowania radiotelefonów: YAESU FT991/a, FT DX 1200, FT DX 3000, FT5000. Jest to udostępniona bezpłatnie alternatywa dla płatnych aplikacji takich jak np: płatny ADMS-991A od firmy RTSystems. Program umożliwia odczytanie/zapisanie i edycję pamięci oraz ustawień w menu radiotelefonu. Z racji tego, że nie lubię programować ŻADNEGO urzadzenia "z ręki" dla mnie jako posiadacza FT991a jest to pozycja OBOWIĄZKOWA ;-)


SDR#

SDR Sharp jest jednym z wielu dostępnych programów umożliwiających nasłuch sygnałów na falach eteru, przy pomocy komputera i hardware'owego odbiornika SDR podłączonego najczęściej przez port USB. Innymi słowy dzięki współpracy z jednym z wielu dostępnych urządzeń umożliwia zamianę naszego PC'ta w obiornik radiowy.

SDR Sharp wybrałem przede wsystkim ze względu na dostępność dużej ilości wtyczek, oraz szerokie wsparcie w sieci. Nie bez znaczenia była też rozbudowoana możliwość konfiguracji interface'u użytkownika. SDR sharp bez problemu współpracuje z odbiornikiem opartm na chipie RTL2832U. TUTAJ daję link do podstrony gdzie opisałem to urządzenie.

Jeśli posiadasz takie (lub inne podobne) urządzenie to SDR# będzie fajnym i cieszącym oko wyborem.


MMSSTV

MMSSTV to popularny program komputerowy stosowany w radioamatorskim środowisku do kodowania, dekodowania i przesyłania obrazów za pomocą technologii SSTV (Slow Scan Television). Program ten jest dostępny dla systemu operacyjnego Windows. SSTV to technologia umożliwiająca przesyłanie obrazów za pomocą fal radiowych poprzez krótkofalówki. Główną cechą SSTV jest to, że przesyła obrazy w sposób stopniowy, a nie na raz, co odróżnia ją od tradycyjnej telewizji. Istnieje kilka standardów SSTV, z których najbardziej popularne to Martin, Scottie i Robot. Każdy standard określa sposób kodowania i transmisji obrazów a program mmsstv obsługuje większość z nich.