Kabel  OPC-597/598 home-made

fot: zbiory własne

Podstawowe informacje:

Kabel Icom'a z oznaczeniem OPC-597/598 służy do podłączania do radiotelefonów,  różnych akcesoriów. Począwszy od wszelkiego rodzaju interface'ów poprzez skrzynki antenowe, aż po dedykowane wzmacniacze mocy. 

Kabel ten jest ogólnodostępny w sieciach dystrybucyjnych firmy Icom oraz w sklepach zajmujących się techniką radiową. Dwa numery 597 i 598 oznaczają przewody o różnych długościach ale mają tę samą funkcjonalność.

Według mnie ceny za takie przewody nie wiedzieć czemu, są dość mocno "wygórowane" i dochodzą nawet do $80 za sztukę. Zważywszy na to, że w tym przewodzie nie ma żadnej "technologii" i jest to zwykły kabel w którym wtyczki są połączone 1:1 nie widzę powodu, dla którego miałbym kupić oryginał w sklepie. Koszt materiału nie powinien przekroczyć 15 PLN.

Co będzie nam potrzebne...?

Schemat

Grafika obok przedstawia prosty schemat przewodu OPC-597/598. Przedstawiony jest tu  widok od "tyłu" pinów, czyli dokładnie w miejscu lutowania.

Żyły w przewodzie należy połączyć według powyższego schematu. Do pinu numer 2 [GND] podlutowałem oplot przewodu. Dla nie obytej w lutowaniu ręki i przy braku odpowiedniej chemii lutowniczej w postaci pasty czy topika, zadanie to może być nie lada wyzwaniem ponieważ punktów lutowania jest 13, a przestrzeń międzi pinami jest naprawdę niewielka. Zatem należy się uzbroić w cierpliwość i powoli krok po kroku łaczyć przewody z pinami. 

Po zakończeniu koniecznie należy sprwadzić czy każdy pin w jednej wtyczce jest poprawnie połączony z pinem w drugiej wtyczce i czy nigdzie nie zrobiliśmy zwarcia albo niezamierzonego crosa. Takie zwarcie lub zamiana pinów może doprowadzić do uszkodzenia radia lub podłączanych akcesoriów. W najlepszym wypadku dojdzie do przepalenia bezpiecznika, ale i tak nie polecam. 

Jeśli chodzi o długość przewodu to można potraktować ją dość swobodnie, ale nie powinna ona przekraczać 300 cm. Osobiście uważam, że dostarczany wraz ze skrzynką AT180 przewód, OPC-597 jest za długi i moje rozwiązanie jest bardziej "eleganckie". Widoczny na zdjęciu "dławik" ferrytowy nie jest konieczny.