Przewody antenowe (fidery) 

Bez dobrego kabla nie ma dobrej zabawy. Wszakże jakoś musimy doprowadzić sygnał z radia do anteny i odebrać sygnał z anteny do radia. Generalnie interesować nas będą kable koncentryczne (współosiowe) o impedancji falowej 50 ohm. 

Stosuje się również przewody koncentryczne o impedancji 75 Ohm, oraz kable symetryczne 300 ohm i 450 ohm, ale używa się ich głównie do bardzo specyficznych konstrukcji antenowych więc tutaj je pominę.

Zastanawiając się nad wyborem kabla antenowego musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim straty jakie wprowadza taki przewód do naszego układu. Różni producenci w różny sposób nazywają swoje produkty dlatego powinniśmy zapoznać się ze specyfikacja techniczą kabla. 

Nie wchodząc w szczegóły i bardzo upraszczając, z praw fizyki wynika, że na niższych pasmach (KF) możemy stosować kable o nieco większej tłumienności natomiast na pasma wyższe stosujemy przewody o niższej tłumienności. Producenci podają parametr tłumienia (strat w sygnale) w przeliczeniu na 100m przewodu w decybelach [dB/100m] dla różnych częstotliwości. Im dłuższy przewód zastosujemy tym jego tłumienność jest większa, zatem może się zdarzyć taka sytuacja, w której nawet na pasmo KF powinniśmy zastosować kabel niskotłumienny. Zatem to jakie kable powinniśmy zastosować zależy głównie od tego, w jakim paśmie pracujemy i jakiej długości jest nasz przewód.

Poniżej zamieściłem propozycje przewodów, których ja używam. Nadmienię również, że długość przewodów w moim QTH nie przekracza 35 metrów. Podane nazwy są nazwami komercyjnymi producentów. Może się zdarzyć, że znajdzie się na rynku produkt o podobnych parametrach i zupełnie innej nazwie - według mnie nie ma to znaczenia.

Należy wspomnieć, że można zastosować jeszcze lepsze kable niż wymienione przeze mnie, jednakże są one odpowiednio droższe, a przy długościach jakie są mi potrzebne i przy częstotliwościach z których korzystam nie widzę sensu.