Зразок розгорнутого плану уроку виробничого навчання
УРОК № 12
Місце проведення: фрезерна майстерня.
Предмет: виробниче професійно–практична підготовка кваліфікованих робітників з професії 8211 «Верстатник широкого профілю» 8211 «Оператор верстатів з ПК»
Тема програми №14. Фрезерування плоских поверхонь, уступів, пазів, і відрізання металу (18 год.).
Тема уроку №12. Фрезерування сполучених поверхонь під різними кутами.
Цілі уроку:
формувати професійні компетентності:
вміння виконувати операції з фрезерування сполучених поверхонь під різними кутами
формувати ключові компетентності:
вільне володіння державною мовою:
вміння використовувати україномовні терміни в галузі металообробного виробництва, висловлювати свою фахову думку;
компетентності у галузі природничих наук, техніки і технології:
формування знань, вмінь та навичок з креслення під час уроку виробничого навчання;
екологічна компетентність:
вміння ощадливо використовувати електроенергію та витратні матеріали (заготовки, інструмент);
навчання впродовж життя:
визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення; навчання працювати самостійно і в групі;
громадянські та соціальні компетентності:
співпраця з одногрупниками та майстром виробничого навчання;
математична компетентність:
вміння задіювати математичні знання пов`язані з розрахунком параметрів готової деталі.
Очікувані результати:
Здобувачі освіти знають:
дотримання режимів різання при обробці плоских паралельних поверхонь, порядок фрезерування плоских поверхонь різними методами, вимоги щодо заготовок, дотримання технологічного процесу обробки плоских поверхонь.
Здобувачі освіти вміють:
фрезерувати поверхні під різними кутами методом повороту шпиндельної головки та кутовою фрезою.
Методична мета: продемонструвати методику формування фахової майстерності здобувачів освіти власним прикладом як засобу підвищення ефективності освітнього процесу.
Тип уроку: урок формування первинних умінь.
Форми, методи, прийоми: повідомлення, бесіда, пояснення, особистий показ, відтворення учнями прийомів, усне фронтальне опитування.
Дидактичне забезпечення: план уроку, інструкційно-технологічна карта, інструкція з охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Матеріально-технічне забезпечення уроку:
- обладнання: 6Р10, 6Н13 -вертикально-фрезерні верстати;
- наочні засоби навчання: еталонні зразки, заготовки;
- інструмент: щітки, молоток, фрези, ШЦ-1;
- матеріали: заготовки деталі «молоток».
Міжпредметні зв`язки: Технологія верстатних робіт (тема «Фрезерування плоских поверхонь»), технічне креслення (тема «Креслення в проекціях), охорона праці (тема «Охорона праці в галузі», «Основи гігієни праці і виробничої санітарії»), математика (тема «Додавання, віднімання двозначних чисел»).
ХІД УРОКУ (270 хв.).
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА (2хв.).
1.1. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.2. Перевірка зовнішнього вигляду відповідно до вимог охорони праці та БЖД.
1.3. Огляд інструментів та матеріалів.
1.4. Загальний інструктаж з ОП та БЖД.
II. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ (40 хв.).
2.1. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ (5 хв.).
2.1.1. Мотивація пізнавальної діяльності.
Методичний коментар. На даному етапі уроку учням пояснюється важливість теми у житті майбутнього професіонала з обраної професії, тобто мотивація до досконалого вивчення теми.
2.1.2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Завдання уроку: навчитися фрезерувати сполучені поверхні деталі «молоток» під різними кутами.
2.2. ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЯ (35 хв.)
2.2.1. Відтворення й коригування опорних знань, умінь, навичок. (3 хв.).
Методичний коментар. Перевірка знань методом усного фронтального опитування під час актуалізації базових знань дозволяє майстру в/н не тільки одержати уявлення про опорні знання, а й корегувати правильність відповідей. Під час фронтального опитування пропонується серія логічно пов’язаних між собою запитань для учнів всієї групи. Фронтальне опитування сприяє систематизації знань, розвиває навчальну активність здобувачів освіти.
Перелік запитань:
1. Назвіть операції, які виконують на фрезерному верстаті?
2. Якими фрезами продуктивніше обробити плоску поверхню?
3. На якому фрезерному верстаті і якою фрезою можна обробити плоскі паралельні поверхні? Назвіть послідовність дій.
4. На якому фрезерному верстаті і якою фрезою можна обробити плоскі перпендикулярні поверхні? Назвіть послідовність дій.
2.2.2. Узагальнення професійних знань. (10 хв.).
Методичний коментар. Пріоритетним методом у проведенні вступного інструктажу при поясненні нового матеріалу буде особистий показ майстра в/н. На даному етапі доцільно обговорити найбільш значимі моменти теми, а також вказати на типові помилки у здобувачів освіти при фрезеруванні плоских поверхонь сполучених під різними кутами.
План
1. Фрезерування плоских поверхонь, сполучених під різними кутами:
- по розмітці з вивіркою штангенрейсмусом;
- поворотом шпиндельної головки;
- кутовими фрезами.
2. Вимоги з охорони праці та безпеки життєдіяльності при виконанні фрезерування сполучених поверхонь.
3. Недоліки та переваги різних методів фрезерування сполучених поверхонь.
2.2.3. Формування первинних умінь. (20 хв.).
Методичний коментар. На даному етапі учні під особистим керівництвом майстра в/н виконують пробні вправи з теми уроку. Майстер в/н може на прикладі одного із здобувачів освіти продемонструвати аудиторії типові помилки при виконанні робіт.
Пробні вправи учнів під керівництвом майстра в/н.
Завдання:
- фрезерувати похилу поверхню методом повороту шпиндельної головки;
- фрезерувати сполучену поверхню кутовою фрезою
2.2.4. Контроль сформованих знань. (2 хв.)
Методичний коментар. Контроль сформованих знань методом опитування дозволяє майстру виробничого навчання перевірити чи готові здобувачі освіти до самостійної роботи.
Перелік запитань
1. На якій подачі фрезерувати методом повороту шпиндельної головки?
2. Які режими різання при обробці кутовою фрезою?
3. Які пристосування використовують в масовому виробництві для обробки похилих поверхонь та скосів?
III. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП (3 хв.).
Методичний коментар. Основна мета – на основі фіксації досягнень і недоліків показати учням, чому вони навчилися на уроці виробничого навчання, оцінити рівень їх досягнень і творчої активності.
3.1. Оцінювання.
3.2. Підбиття підсумків вступного інструктажу.
IV. ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ (270 хв.).
4.1. Видача завдань для самостійної роботи здобувачів освіти.
4.2. Постановка навчально-виробничого завдання.
Завдання:
1. Фрезерування похилої поверхні деталі «молоток».
2. Фрезерування фаски кутовою фрезою деталі «молоток».
3. Дотримуватись правил охорони праці та БЖД.
4.3. Вивчення інструкційно-технологічної документації. Пояснення послідовності виконання завдань.
4.3. Розподіл по робочих місцях.
4.4. Повідомлення про критерії оцінювання практичної діяльності здобувачів освіти.
4.5. Цільовий обхід робочих місць. Індивідуальний інструктаж учнів (у разі потреби).
V. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ (30 хв.).
5.1. Перевірка сформованих умінь.
5.2. Аналіз виконаних робіт. Обговорення типових помилок.
5.3. Повідомлення та обгрунтування оцінок, отриманих здобувачами освіти на уроці.
Методичний коментар: Основна мета заключного інструктажу - на основі фіксації досягнень і недоліків показати учням, чого вони навчилися на уроці виробничого навчанняя, оцінити рівень їх досягнень і творчої активності.
Майстер виробничого навчання ___________ Микола ВІНІГОВСЬКИЙ