Зразок розгорнутого плану уроку на компетентністній основі
ПОГОДЖЕНО
Методист ______ Ім'я ПРІЗВИЩЕ
УРОК №15
Дата: 17.03.2021 Час проведення: 1235
Місце проведення: каб.15 Група: ОП1-18
Тема програми №2. Енергоспоживання та екологічні проблеми (11 год.).
Тема уроку. Концептуальні загрози екологічної безпеки (1 год.).
Цілі уроку:
- формувати предметні компетентності: вміння характеризувати концептуальні загрози людства в контексті міжнародної та національної екологічної безпеки; визначати ступінь впливу пандемії COVID-19 на українське суспільство з екологічної точки зору;
- формувати ключові компетентності:
- вільне володіння державною мовою:
вміння висловлювати свої думки; чітко та аргументовано пояснювати факти; готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;
- компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій:
вміння працювати в команді, формулювати припущення і робити висновки під час виконання випереджувального завдання; на основі аналізу інтернет-джерел, щоденної інформації у ЗМІ та соціальних мережах, власних спостережень досліджувати екологічний аспект поставленої задачі;
- інноваційність:
відкритість до нових ідей, творчості під час виконання випереджувального завдання, що забезпечить подальшу здатність успішно навчатися, відчувати себе частиною спільноти;
- екологічна компетентність:
розвиток екологічної свідомості в особистісному сприйнятті та сприйнятті своєї ролі в збереженні екосистем плани; усвідомлення необхідності дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів; розуміння важливості збереження навколишнього середовища для сталого розвитку суспільства;
- інформаційно-комунікаційна компетентність:
використання цифрової грамотності для пошуку, опрацювання та представлення інформації; застосування знань з медіаграмотності з метою розпізнавання фейкової інформації; здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні;
- навчання впродовж життя:
опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання; організація власного освітнього середовища в контексті технології перевернутого навчання; визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення;
- громадянські та соціальні компетентності:
усвідомлення ідей справедливості, рівності прав людини, добробуту та здорового способу життя, рівних прав і можливостей; співпраця з членами малої групи під час виконання випереджувального завдання; активність під час уроку; співпраця з одногрупниками та викладачем; повага до прав та думки інших; уміння діяти в конфліктних ситуаціях; ідентифікація себе як громадянина України;
- культурна компетентність:
залучення творчого вираження особистості, виконання творчих експрес-проєктів як інструменту представлення результатів дослідницької діяльності.
Дидактична інтеграція:
знання:
іноземна мова: «Природа і погода» (природні катаклізми);
захист України: «Надзвичайні ситуації природного, техногенного, воєнного, суспільного, соціально-політичного характеру (негативний вплив надзвичайних ситуацій на довкілля), «Основи рятувальних та інших невідкладних робіт» (характеристика зон стихійного лиха), «Основні способи захисту в надзвичайних ситуаціях» (терористичні прояви);
біологія і екологія: «Сталий розвиток та раціональне природокористування»;
всесвітня історія: «Міжнародні відносини» (проблема міжнародного тероризму); «Держави Азії, Африки та Латинської Америки» (вплив конфлікту в Сирії та терористичної діяльності ІДІЛ на розвиток регіону і світу);
історія України: «Відновлення незалежності України» (наслідки Чорнобильської трагедії); «Творення нової України» (екологічні проблеми України);
географія;
вміння:
інформатика, предмети професійно-теоретичного циклу, виробниче навчання (робота у віртуальному середовищі).
Завдання уроку: провести аналіз концептуальних загроз екологічної безпеки.
Очікувані результати:
учні знають:
основні концептуальні загрози міжнародної та національної екологічної безпеки;
поняття «екологічна безпека», «природні надзвичайні ситуації», «екологічний тероризм»;
головні причини виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру;
найбільш важливі для України військові та екологічні конфлікти;
учні вміють:
визначати ступінь впливу космічного сміття на екосистеми Землі;
аналізувати наслідки ООС на сході України в контексті національної екологічної безпеки;
визначати ступінь впливу пандемії COVID-19 на українське суспільство з екологічної точки зору;
давати оцінку загрозам міжнародної та національної безпеки з точки зору екології.
Методична мета:
продемонструвати методику використання елементів «перевернутого» навчання (експрес-проєкти) з метою організації самоосвітньої діяльності учнів та розвитку критичного мислення;
показати модель структури уроку в контексті компетентнісного підходу;
довести взаємозв’язок методичного забезпечення уроку (розгорнутого плану уроку на компетентністній основі) з досягненням цілей уроку.
Тип уроку: урок корекції основних (предметних) компетентностей.
Вид уроку: перевернутий урок.
Методичний коментар. «Перевернене» навчання – це форма активного навчання, яка дозволяє «перевернути» звичний процес навчання таким чином: домашнім завданням для учнів є самостійне опрацювання матеріалу (або частини) наступного уроку.
«Перевернений» клас – це така педагогічна модель, в якій типова подача лекцій та організація домашніх завдань міняються місцями. Учні дивляться вдома короткі відеолекції, вивчають самостійно навчальний матеріал за джерелами, що вказав викладач, або, використовуючи навчальний сайт викладача. На уроці ж виконують вправи, створюють проєкти, обговорюють проблемні питання, дискутують.
«Перевернений» урок – це урок, який інвертує традиційні методи викладання: подача матеріалу проходить за межами навчального закладу, а домашня робота перенесена на урок. Це не просто зміна навчальної послідовності. Такий урок передбачає зміну власних педагогічних прийомів.
Перевагами «переверненого» навчання є зростання активності, розвиток співробітництва, персоналізація навчання, доступність інформаційно-комунікаційних технологій.
Перевернена модель покладає більшу відповідальність за навчання на учнів, дає їм стимул для дослідження, експерименту. Цінність перевернутих класів у можливості використовувати навчальний час для групових занять, де учні можуть обговорити зміст лекції, перевірити свої знання і взаємодіяти один з одним в практичній діяльності. Під час навчальних занять роль викладача – виступати ментором або консультантом, заохочуючи учнів до самостійного дослідження і спільної роботи.
МЕТОДИЧНИЙ АПАРАТ УРОКУ
І. ОРІЄНТАЦІЯ, МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ (підготовка до активної навчальної діяльності) – 5 хв.
Урок зорієнтовано на: залучення учнів до співпраці, розкриття творчого потенціалу учнів з метою узагальнення та систематизацію знань з теми «Енергоспоживання та екологічні проблеми».
Організаційний момент: відбувається взаємовітання, перевірка присутніх. Озвучується епіграф уроку.
Прийоми: декламація вірша, обговорення, екологічне проєктування.
Методичний коментар. Урок розпочинається декламацією уривка вірша Тараса Шевченка «І мертвим, і живим…» (декламує учень). Після закінчення відбувається моделююче обговорення сюжетної лінії уривка, проєктуючи її на екологічну ситуацію планети. Викладач підводить підсумок обговорення та озвучує епіграф уроку.
Епіграф уроку. Якщо ми не збережемо цю планету життєздатною, все інше буде марним (Вікторія Прінсіпал, американська акторка письменниця. Головна героїня фільму-катастрофи «Землетрус» (1974 р.)).
ІІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ - 8 хв.
2.1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Тема уроку. Концептуальні загрози екологічної безпеки.
Мета уроку: дати загальну характеристику концептуальним загрозам людства в контексті міжнародної та національної екологічної безпеки.
Завдання уроку: провести аналіз основних загроз екологічної безпеки.
2.2. Мотивація навчальної діяльності.
Мета: сформувати позитивні мотиви вивчення теми уроку.
Методи: робота в фокус-групах (розгадування ребусів), фронтальна бесіда, мотиваційна розповідь викладача.
Прийоми: інтелектуальна розминка - «Небезпечна сімка», «Зайве слово», непрямий педагогічний вплив на екологічну свідомість учнів.
Форми навчання: парна, фронтальна.
Засоби: дидактичні – ребуси, презентація викладача (супроводжує увесь урок); технічні – проєктор, ПК, біла дошка.
Завдання: розгадати ребуси, знайти «Зайве слово», визначити взаємозв’язок «Небезпечної сімки» з темою уроку.
Методичний коментар. Учні працюють в фокус-групах. Кожній групі пропонується ребус (всього 8 ребусів). Після розгадування ребусів, треба прибрати зайве за змістом слово, а «небезпечну сімку» слів пов’язати з темою уроку.
2.3. Визначення очікуваних результатів уроку.
ІІІ. ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЯ - 25 хв.
3.1. Відтворення й коригування опорних знань, умінь, навичок.
Завдання: визначити концептуальні загрози екологічної безпеки, з’ясувати рівень їх впливу на навколишнє середовище.
Відтворення (актуалізація) опорних знань, умінь, навичок.
Методичний коментар. Відтворення інформаційної складової уроку викладач починає з ознайомлення з планом уроку. Під час уроку учні конспектують у самостійному режимі (за потреби). Усі матеріали уроку розміщено на корпоративній платформі Google Classroom, що дає змогу викладачу заощадити час на уроці (не задиктовуються основні поняття), а учням активно долучитися до співпраці, а дома самостійно законспектувати основні поняття уроку.
План уроку
1) Основні загрози національної екологічної безпеки.
2) Характеристика концептуальних загроз екологічної безпеки.
3) Екологія&COVID-19.
Методичний коментар. Переш ніж перейти до розгляду основних питань уроку, необхідно перевірити базові знання та рівень сформованого розуміння пройденого матеріалу (фронтальне усне опитування).
Запитання для учнів:
1) Що таке екологічна безпека?
2) Як класифікується екологічна безпека залежно від територіального фактору?
Методичний коментар. Основні загрози національної екологічної безпеки коротко розкриває викладач.
Учні презентують експрес-проєкти за темами дослідження. Теми експрес-проєктів учні отримали на попередньому уроці (теми обиралися за бажанням учнів, форма роботи – парна).
Мета: дати загальну характеристику концептуальним загрозам міжнародної та національної екологічної безпеки.
Методи: робота в парах, фронтальна бесіда-обговорення.
Прийоми: експрес-проєкт, навчаючи-вчуся, фактологія.
Форми навчання: парна, фронтальна.
Засоби: дидактичні – експрес-проєкти у формі презентацій; технічні – проєктор, ПК, біла дошка.
Коригування опорних знань, умінь, навичок: у разі потреби викладач та учні доповнюють виступи доповідачів.
3.2. Узагальнення й систематизація понять, засвоєння системних знань і їхнє застосування для пояснення нових фактів і для виконання практичних завдань.
Методичний коментар. Обговорюється 3-є питання плану «Екологія&COVID-19». Учні діляться на 2 групи. Пропонується дати відповідь на питання «Як вплинула пандемія на екологію (на прикладі України)?».
Завдання: визначати ступінь впливу пандемії COVID-19 на українське суспільство з екологічної точки зору.
Постановка проблемного запитання. Як вплинула пандемія на екологію (на прикладі України)?
Мета: залучити учнів до активної співпраці у вирішенні однієї з нових екологічних проблем людства – пандемії COVID-19.
Методи: робота в малих групах, фронтальне обговорення.
Прийоми: світлофор думок, мозкова атака.
Форми навчання: групова, фронтальна.
Засоби: зошит, ручка.
IV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮЮЧИЙ ЕТАП - 7 хв.
4.1. Рефлексія.
Прийоми: експрес-буктрейлер з постановкою філософського запитання, екологічні заклики серед нас (варіативне завдання*), використання «яскравих» цитат.
Філософське запитання. Теорія «золотого мільярда» – програма сучасної практики геноциду чи …
Варіативне завдання*: до екологічних закликів англійською мовою необхідно обрати правильний переклад.
4.2. Підведення підсумків уроку.
Мета: зробити комплексну оцінку активності учнів на уроці.
Прийоми: підсумкова бесіда-аналіз.
4.3. Повідомлення домашнього завдання.
Домашнє завдання: 1) законспектувати, вивчити матеріали уроку; 2) підготуватися до контрольної роботи з теми «Енергоспоживання та екологічні проблеми»; 3) написати експрес-роздум на тему «Теорія «золотого мільярду» – програма сучасної практики геноциду чи …»
4.4. Заключне слово
Використання яскравих цитат.
Ніколи не сумнівайтеся, що невелика група вдумливих, відданих громадян може змінити світ. Завжди тільки так і було (Маргарет Мід).
Пам’ятайте, Земля не належить нам: ми належимо Землі (Марлі Матлін).
Викладач предмета «Основи енергоефективності»,
спеціаліст вищої категорії,
викладач-методист Юлія ХАЙЧІНА