rocznica powrotu Fordonu do macierzy

20 stycznia 1920 roku odbyła się w Fordonie manifestacja ludności z okazji powrotu miasta do Polski. Manifestacja miała miejsce na rynku i zakończyła się przemarszem do mostu i z powrotem na rynek.

Fordoniacy co roku wspominali bohaterów z tamtych czasów, jednak w tym roku po raz pierwszy uroczystości zostały zorganizowane z takim rozmachem przez Miłośników Starego Fordonu, zapraszając wszystkich bydgoszczan. Było to  historyczne odtworzenie wydarzeń sprzed 103 lat z udziałem wojska polskiego i rekonstruktorów.

 Na Rynku były stoiska: Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz rekonstruktorzy.  Była okazja zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie, również to historyczne: amerykański lekki czołg typu Stuart oraz samochód terenowy Ford GPW oraz zabytkowa armata z tego okresu i inne atrakcje. 

Świętowanie rocznicy rozpoczęto mszą św. w Kościele św. Mikołaja, Godzinę później, o 10:00 z fordońskiego Rynku przemaszerowano ulicą Bydgoską w stronę mostu i z powrotem na rynek, tak jak 103 lat temu, na którym  odbyły się oficjalne uroczystości ze złożeniem wiązanek kwiatów i przemówieniami oficjeli, m.in. posła Łukasza Schreibera, przedstawicieli władz naszego województwa oraz Bydgoszczy. Po oficjalnej części można było zjeść wojskową grochówkę, dla każdego starczyło. 

 W 1920 roku ten podniosły dzień zakończył się wspólnym obiadem, na który uczestników manifestacji zaprosili restauratorzy na czele z Konstantym Krygierem, restauratorem i polskim burmistrzem. 

 Zakończenie obchodów rocznicy w kościele św. Mikołaja  uświetnił  uroczysty koncert chóru i orkiestry Wojska Polskiego. 

Wydarzenie „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” honorowym patronatem objęli: Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. 

Brałem udział w tej manifestacji i zrobiłem kilkanaście zdjęć które tu umieszczam jako link do albumu.