Powstanie w Getcie Warszawskim 

19 kwietnia 1943 roku, w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Wiosną 1943 roku rozpoczęto  całkowitą likwidację i eksterminację mieszkańców mieszkańców Getta Warszawskiego. Wojsko okupanta otoczyło teren getta, ale napotkało opór powstańców. Walki trwały do 16 maja 1943 roku, kiedy to naziści wysadzili budynek synagogi przy ul. Tłomackie. Wielka Synagoga została wysadzona w powietrze osobiście przez Jürgena Stroopa, jako symbol likwidacji getta warszawskiego. Po wojnie ul. Tłomackie znalazła się w ciągu wytyczonej Trasy W-Z i znikła z planów Warszawy. W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12 000 Żydów, a większość z 60 000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu. Żołnierze Armii Krajowej także udzielili wsparcia Żydom.

Powstanie w Getcie to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej i zarazem pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.


Żegota
Żydzi w Getcie
Getto zamienione przez Niemców w gruzy

Żegota, czyli Rada Pomocy Żydom, to wyjątkowa organizacja działająca w okupowanej Polsce podczas drugiej wojny światowej. Jej celem było ratowanie Żydów przed zagładą.

Żegota powstała w 1942 roku.

Była to tajna organizacja, która działała na terenie Generalnej Guberni, część okupowanej Polski.

Jej celem było niesienie pomocy Żydom, którzy uciekali z gett i szukali schronienia w “aryjskich” dzielnicach miast.

Żegota pomagała Żydom, dostarczając im środki do życia, fałszywe dokumenty, schronienie i wsparcie finansowe.

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie » zobacz 

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie to monument na warszawskim Muranowie, który upamiętnia mieszkańców getta warszawskiego. Został wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowników żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku1. Historia tego miejsca jest niezwykle ważna i pełna symboliki. 

Pomnik Bohaterów Getta jest nie tylko miejscem pamięci, ale także symbolem odwagi, determinacji i wspólnej walki przeciwko okrucieństwu i niesprawiedliwości. To ważne, abyśmy nigdy nie zapomnieli tych wydarzeń i zawsze szanowali pamięć o tych, którzy walczyli o godność i życie innych ludzi.

Zobacz  »  zdjęcia 

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  – muzeum historyczne zlokalizowane w Śródmieściu Warszawy na Muranowie, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. Mieści się w budynku przy ul. Anielewicza 6 wzniesionym w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów pod kierownictwem Rainera Mahlamäkiego. Gmach został otwarty w kwietniu 2013 roku, a wystawa stała w październiku 2014 roku.                                                Muzeum przedstawia historię Żydów od ok. 960 roku – momentu przybycia na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.  We wrześniu 2014 roku Muzeum dodało do swojej nazwy słowo "Polin" - Polska w języku hebrajskim, nawiązujące do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów.                                           

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata w 1995 r. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich – jako inicjatywy społecznej – aż do roku 2005 r.           Wtedy, na wniosek Stowarzyszenia ŻIH, ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński zdecydował o utworzeniu partnerstwa publiczno-prywatnego, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowanym przez Waldemara Dąbrowskiego. Oficjalnie powołane na mocy trójstronnego porozumienia Muzeum patronatem objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.                                      Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy głównej.  -                                          Link do zdjęć Muzeum Historii Żydów Polskich, Polin » zobacz