Powstańcy Wielkopolscy - Cześć i Chwała Bohaterom!

27 grudnia  obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego  

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27.12.1918 roku w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919-tego roku. Dzień 27 grudnia na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Polski został ustanowiony dniem "Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego". Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski z miastem Bydgoszcz.

Opanowanie Inowrocławia stanowiło duży sukces powstańców, ale nadal realna była groźba niemieckiego kontrataku od północy. W odległości 35 km od Inowrocławia leży Bydgoszcz – miasto w tamtym czasie było bardzo zniemczone, w którym stacjonowały się silne oddziały nieprzyjaciela. Opanowany przez Polaków teren początkowo kończył się na Jaksicach, wówczas niewielkiej stacyjce właściwie na przedpolach Inowrocławia, co trudno było uznać za należyte zabezpieczenie z tej strony. A Niemcy nie zamierzali zrezygnować – 8 stycznia obsadzili bez walki Złotniki Kujawskie, dużą miejscowość z ważną stacją kolejową. Od Jaksic było to tylko 6 km.                    ......................................................... Kliknij w mapę » 

Poprawić sytuację mogło tylko wyparcie Grenzschutzu ze Złotnik. Natarcie na tę miejscowość wyznaczono na 11 stycznia; było ono jednym z elementów szerokiej operacji wyrównania frontu, rozszerzenia zdobyczy powstańczych w rejonie nadnoteckim i zyskania dogodnych pozycji do planowanego ataku na Bydgoszcz. Siłami polskimi, liczącymi ponad 600 słabo uzbrojonych ludzi, dowodził znany nam już z wyprawy na Inowrocław podporucznik Paweł Cyms. Przeciwko sobie miał 150 piechurów, około 10 karabinów maszynowych i dwa działa. Koncentracja oddziałów powstańczych nastąpiła w Jaksicach. Podzielono je na dwie grupy uderzeniowe, a niewielkie grupy odwodowe ulokowano w cukrowni Tuczno oraz w Jaksicach i Niszczewicach. Oddziałek z tej ostatniej miejscowości niespodziewanie rozpoczął walki już tego samego dnia, gdyż Niemcy ze Złotnik przeprowadzili wypad w tę stronę, na szczęście odparty. Ze względu na płaski teren -  więcej 

Poznań i cała Wielkopolska oraz część Kujaw będące pod zaborem niemieckim nie straciły ducha, Polacy przez kilkanaście lat przygotowywali się do tego momentu kiedy przyjdzie chwycić za broń. Ludność tu była przedsiębiorcza, umiejąca się gospodarzyć, miała swoje banki, spółdzielnie, zakładała różne organizacje gospodarcze i sportowe w których młodzież ćwiczyła strzelanie i inne dyscypliny mogące się przydać kiedy nadejdzie czas. Przez szereg lat organizowano kapitał i kupowano broń i wszystko to pod bokiem Prusaków a jak nadszedł właściwy czas to ją użyto. Można powiedzieć, że Wielkopolska była przygotowana na zbrojne powstanie, które zakończyło się zwycięstwem. Poznań, Bydgoszcz, Inowrocław, i inne duże miasta zostały przyłączone do Polski.

Grafika - walki Powstańców Wielkopolskich

Mapa z zaznaczonymi terenami na których toczyły się walki Powstańców Wielkopolskich