Konstytucja 3 Maja

 Konstytucja 3 maja - została uchwalona podczas obrad Sejmu Wielkiego 3 maja 1791 roku. Uchwalona konstytucja kształtowała ustrój  Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Obojga Narodów, była  na owe czasy pierwszą w Europie a drugą po USA najbardziej demokratyczną ustawą, wprowadzając szereg nowoczesnych rozwiązań, likwidując niesprawiedliwe, prawa, znosząc "liberum veto". Uchwalona konstytucja była bardziej demokratyczna od amerykańskiej bo znosiła niewolnictwo. Król Stanisław August opisał konstytucję 3 maja, według współczesnego mu zapisu, jako opartą w głównej mierze na konstytucji Stanów Zjednoczonych, lecz bez błędów w niej zawartych, zaadaptowaną do warunków panujących w Polsce.  Konstytucja 3 Maja ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała prawo powszechnej niepodległości dla szlachty i mieszczaństwa oraz trójpodział władzy na ustawodawczą - dwuizbowy parlament, wykonawczą, która należała do króla i sądowniczą.

Konstytucja ograniczała nadmierne immunitety prawne i polityczne przywileje szlachty zagrodowej. Ograniczała również demokrację, pozbawiając część społeczeństwa, szlachtę gołotę, tzn. nieposiadającą dóbr ziemskich, praw politycznych. We wcześniejszym 18 kwietnia 1791 akcie prawnym „Miasta Nasze Królewskie wolne w państwach Rzeczypospolitej”prawa te nadano mieszczaństwu. W jego art. III zastrzeżono, że będzie on integralną częścią Konstytucji. Akt ten nadawał mieszczaństwu prawo do bezpieczeństwa osobistego, prawo do posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji państwowej, prawo nabywania szlachectwa. W akcie tym obejmowano pospólstwo opieką „prawa i administracji rządowej”. Był to pierwszy krok w kierunku zniesienia poddaństwa chłopów i nadania praw wyborczych tej największej, a zarazem najbardziej wyzyskiwanej klasie społecznej. Władza wykonawcza spoczywała w rękach rady królewskiej, która nosiła nazwę Straży Praw. Komisji przewodniczył król. Składała się z pięciu wskazanych przez niego ministrów.

Wbrew temu co głoszą niektóre ugrupowania w Polsce i niektórych krajach polska demokracja jest stara, starsza od niemieckiej i francuskiej i nie trzeba u nas zaprowadzać demokracji bo jest, inaczej się ma w krajach niby demokratycznych ale na bakier. W Polsce demokracja ma już 231 lat, jesteśmy starą demokracją, wybieramy posłów, senatorów, prezydenta i samorządy w sposób demokratyczny. Istnieją jednak pewne partie, które jak przegrają wybory to chcą obalać rząd siłą zamiast pracować by wygrać w następnych wyborach. Te partie głoszą praworządność a tak naprawdę je łamią.

Trzeba też dodać, że konstytucja majowa była pretekstem do rozbiorów Polski, bo sąsiadujące z nami państwa bardzo się bały naszej konstytucji, obawiały się też niektóre kręgi polskiej magnaterii że ograniczone będą mieli wpływy i zyski. To była piąta kolumna, taka, trochę podobna do dzisiejszej przegranej opozycji, która nie może się pogodzić z utratą swoich wpływów na politykę i namawia UE oraz NATO do obalenia rządu PiS, który ma demokratyczny mandat.


Konstytucja 3 Maja - rocznica 232 rok

Konstytucja 3 Maja

Żywy obraz nawiązujący do Konstytucji

3 maja to  to państwowe święto historyczne oraz kościelne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.