Niepodległa Rzeczpospolita Polska                                                            11 listopada 1918 roku Polska uzyskała niepodległość po przeszło 120 latach niewoli 

Rzeczypospolita Polska po rozbiorach                                 

Po III rozbiorze zniknęliśmy z mapy Europy. Dostaliśmy się pod jarzmo trzech zaborców i straciliśmy niepodległość na przeszło 120 lat. Nie utraciliśmy jednak swojej tożsamości i jak tylko nadarzył się odpowiedni moment przywróciliśmy państwo polskie w granicach jakie udało się wywalczyć i zostało nam przyznane na mocy traktatu Wersalskiego. 

Granice Polski 1918 - 1939                         

Na zdjęciu mapa polski po 1918 roku               II Rzeczpospolita graniczyła z Niemcami i Czechosłowacją (od 1938 ze Słowacją), Węgrami i Rumunią, ZSRR,  Łotwą, Litwą i Prusami. Powierzchnia II RP wynosiła 389 720 km². II Rzeczpospolita liczyła 34,8 mln obywateli.  Po 1945  roku dostaliśmy się pod wpływy Sowietów a mapa terytorialna zmieniła się zasadniczo, Tak nam narzucili w Jałcie co wymusił na sojusznikach Stalin. Dopiero w 1989 roku, dzięki Solidarności, wyrwaliśmy się z uścisków sowieckich i osiągnęliśmy pełną niezależność.        

Święto Niepodległości

 Święto Niepodległości Polski ustanowiono dnia 23 kwietnia 1937 r. Zniesiono je po II wojnie światowej w 1945 r. a następnie przywrócono 15 lutego 1989 r. przez sejm kontraktowy PRL a 31.12.1989 r przywrócono nazwę naszego kraju na RP.

Ojcowie naszej Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Maciej Rataj.                                                                      Najedź kursorem na zdjęcie, kliknij w strzałki i przewiń karuzelę zdjęć  » 

W PRL-u obchodzono święto wyzwolenia polski 22 lipca na pamiątkę ogłoszenie manifestu PKWN 22.07.1944 roku, napisanego na życzenie Stalina i przywiezionego do Chełmu na ruskim czołgu.

Tak Polacy świętowali 103 Rocznicę Niepodległości

Marsz Niepodległości przeszedł przez Warszawę. Manifestacja odbywała się wyjątkowo pokojowo, jak na dotychczasowe doświadczenia Polaków. Na wydarzeniu rozpoczętym pojawiło się ponad 100 tysięcy ludzi. Na czele zgromadzenia ustawiły się grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające polską husarię oraz wojskowych z okresu II wojny światowej. Obok nich znalazły się tysiące uczestników z biało-czerwonymi flagami. Dało się również zauważyć kilkanaście zielonych flag Obozu Narodowo-Radykalnego. Nikt nie przejmował się pandemią, rekordowym wzrostem liczby zachorowań w czwartej fali i dystansem społecznym. Na zdjęciach nie widać by ktoś miał założoną maskę. 


Naczelny Dowódca Wojsk Polskich II Rzeczypospolitej, Naczelnik Państwa Pierwszy Marszałek Polski, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Minister Spraw Wojskowych od 17 do 23 listopada 1918 oraz od 16 maja 1926 do 12 maja 1935.

Odbudowywaliśmy tę naszą ojczyznę zrujnowaną przez rozbiory przez 20 lat i znowu za sprawą hitlerowskich Niemiec oraz bolszewickiej Rosji na pięć lat straciliśmy wolność w 01.09.1939 roku . Po zakończeniu II wojny światowej Niepodległa znalazła się w nowych granicach na mocy porozumienia w Jałcie pomiędzy Stalinem, Churchillem i Rooseveltem. Formalnie nastąpił czwarty, częściowy rozbiór Polski. Polska walczyła na wszystkich frontach II wojny światowej angażując nie małe siły woskowe przyczyniła się do szybszego zakończenia wojny. W nagrodę została sprzedana sowieckiej Rosji. Dostaliśmy się pod wpływy Kremla, rząd polski musiał słuchać ich dyrektyw. W Polsce były wojskowe bazy radzieckie, o które nie prosiliśmy. Przez 45 lat nas okradali ale dzięki polskiej solidarności udało się przywrócić pełną niepodległość w 1989 roku a zarazem rozerwać żelazną kurtynę. W efekcie tego połowa Europy wyzwoliła się z pod jarzma sowieckiego. Większość ludzi była przekonana że komuna i ZSRR będą wieczne. Obecnie mamy pełną niepodległość i tylko od nas samych zależy czy ją utrzymamy, bo jeśli będziemy dłużej prowadzić wojnę pomiędzy sobą i sztucznie dzielić naród to może się skończyć źle. Obecnie w Polsce jest prawica i lewica. Prawica to konserwatyzm, wartości chrześcijańskie i lewica walcząca z kościołem, która promuje homoseksualizm, związki partnerskie, naukę gender według której człowiekowi urodzonemu można przypisać płeć jaką się chce, urodzi się chłopiec lub dziewczynka to zostanie zapisany jako bezpłciowy a oni już go uformują na kobietę lub mężczyznę w zależności od zapotrzebowania.:) Lewica w Polsce ma wielkie poparcie w Europie bo tam dużo jest homo i wartości antychrześcijański, więc wykorzystuje to i donosi na obecny rząd, jeśli by w Polsce nie było demokracji to ci zdrajcy siedzieli by w więzieniach, a tak chodzą sobie wolno, jeżdżą do Eu i płaczą, że nie ma wolności, za wszelką cenę chcą obalić rząd wybrany w demokratycznych wyborach. Po ośmiu latach sprawowania władzy nie mogą się z pogodzić z jej utratą. Jest to kasta ludzi której się wydaje, że tylko ona powinna rządzić, widocznie źle rządzili skoro przegrali wybory i to tak wysoko, wybory które sami zorganizowali i nie mogą mówić o fałszerstwie, chyba że o swoim. W niedzielę święto Niepodległej i jak na razie to wielka medialna awantura zobaczymy jak to będzie wyglądać w niedzielę 11 listopada 2018 roku. Mam nadzieję że niektórzy ludzie się opamiętają.


 Ps. Obchody 100 rocznicy święta Niepodległości Polski odbyły się bardzo spokojnie i pięknie, natomiast 102 rocznica w Warszawie została bardzo mocno zakłócona przez chuliganów i  nieodpowiedzialny element opozycyjny, który prowokował do zamieszek na ulicach.

Twórca Legionów Polskich Józef Piłsudski  urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie.  Zmarł 12 maja 1935 r. o godz. 20.45 w Belwederze,  chorował na raka wątroby. Wiadomość o śmierci Komendanta była dla Polaków szokiem.  W kraju ogłoszono żałobę narodową, z całego świata  napływały kondolencje. W Niemczech kanclerz Adolf Hitler także ogłosił żałobę narodową, a 18 maja uczestniczył we mszy świętej na cześć Marszałka, jaką odprawiono przy symbolicznej trumnie Józefa Piłsudskiego w katedrze św. Jadwigi w Berlinie.

Chełm 22 lipca 1944 -

W tym dniu został ogłoszony Manifest PKWN 

Krajowa Rada Narodowa i Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego działał na podstawie Konstytucji 17 marca 1921 roku do czasu uchwalenia nowej. Ten Polski rząd tworzony w Chemie został przywieziony z ZSRR na czołgu, tak ludzie mówili w owych czasach. Główną założycielką była Wanda Wasilewska - Rosjanka. W rzeczywistości PKWN utworzony został pod patronatem Stalina 21 lipca 1944 r. w Moskwie, a jego członkowie dotarli do Chełma Lubelskiego dopiero 27 lipca 1944 

Obchodzimy 100-setną rocznicę niepodległości Polski po rozbiorach. Jednak od tych stu lat należy odjąć 44 lata wpływów Sowieckich. Od 1945 do 1989 roku byliśmy, można powiedzieć, pod okupacją Sowiecką ( ZSSR ). W tym okresie rządziła w Polsce partia na usługach sowieckich, była to PZPR - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (czytaj - według Leszka Moczulskiego "Płatni Zdrajcy, Pachołki Rosji"). W tym okresie demokracji nie było chociaż oficjalnie twierdzono inaczej, Jednak kto się nie naraził władzy ludowej to jakoś żył pomimo biedy i zacofania. Historia była wypaczona dostosowana by nie urazić braci sowieckich. Różne rzeczy próbowano w Polsce robić a jakoś to się komuchom nie udawało. Próbowali z kołchozami, nie wyszło. Nie wyszło też zlikwidowanie kościoła a przynajmniej wyprowadzenie na margines życia społecznego. PZPR to była ideologia która walczyła z Bogiem i kościołem, nie powinna się nazywać robotniczą. Ta partia starała się zaszczepić w narodzie swój materialistyczny światopogląd. Wypaczała historię począwszy od szkoły podstawowej a kończąc na kłamliwej propagandzie, przekazując nieprawdziwe fakty historyczne, próbując zaszczepić sowiecką ideologię Polakom. Będąc w młodszych klasach wierzyłem nauczycielowi bardziej niż ojcu i matce, później przekonałem się, że to oni mieli rację w sprawie Katynia, wywózki na Sybir, o prześladowaniach przez UB, które gnębiło chłopa jak nie wywiązał się z obowiązkowych dostaw, inaczej danin bo za te dostawy rolnik dostawał połowę ceny jak produkt uzyskał pierwszą klasę. UB gnębiło wszystkich którzy inaczej myśleli niż partia, byli to tzw. Stalinowscy, do 1956 roku był kult jednostki (Stalinizm) potem nastąpiła odwilż, UB znikła zastąpiła ją SB. W końcu naród komuchów wymanewrował i musieli wyprowadzić sztandar.  Układ Warszawski rozpadł się w lipcu 1991 roku a był przedłużony w 1985 roku o dwadzieścia lat z możliwością o dalsze 10 lat, w ogóle nie dopuszczali myśli że to może się rozpaść. Polacy zaczęli i inne narody zniewolone zobaczyły, że to się udało więc i oni poszli w nasze ślady. Obecnie nikt nam nic nie narzuca, chcemy bazy wojsk NATO, możemy mieć, a w UE jesteśmy członkiem bo chcieliśmy. Mamy podpisany Traktat Lizboński i musimy przestrzegać praw tam zapisanych ale i urzędnicy UE też muszą go przestrzegać i nie ingerować skoro nie mają prawa. więc do podpisanych układów trzeba się stosować ale wolno się nie zgadzać na coś co nie jest w zapisane w traktacie, bo już to jest ingerencja w niezawisłość danego państwa. W każdym razie obecnie w Polsce jest duży postęp cywilizacyjny, gospodarczy i kulturalny, chociaż nam dużo brakuje do starych państw UE bo ceny w sklepach są jak na zachodzie a płace jak na wschodzie. Będzie dopiero dobrze jak ceny i płace zrównają się w przybliżeniu do zachodnich, jeśli nie będzie zbyt dużej różnicy, wiadomo nie muszą być jednakowe.

Świętujemy 100 lat Niepodległej ale tak naprawdę niezupełnie wszystkie na 100% były wolne. Jednak te lata nie można porównywać z rozbiorami I Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej. II RP uzyskała wolność 11 listopada 1918 roku. Obecnie mamy III RP, która zachowuje ciągłość Niepodległej a w międzyczasie, po środku mieliśmy PRL, mówiono Polska Ludowa.

Cześć i chwała Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej! Niech wolność zachowa na wieki!    

Wyzwolenie Inowrocławia i Bydgoszczy                                                                                                                                                                               11 listopada 1918 nie wszystkim Polakom przyniósł niepodległość, Inowrocław musiał jeszcze poczekać kilkanaście tygodni, dopiero powstanie wielkopolskie przyniosło miastu wolność. 6 stycznia 1919 roku powstańczy oddział pod dowództwem ppor. Pawła Cymsa, wbrew rozkazom, podjął szturm, przejął kontrolę nad miastem i ten dzień jest historycznie dniem powrotu Inowrocławia do Polski.                                                 22 stycznia front powstania wielkopolskiego zbliżył się do Bydgoszczy; oddziały Pawła Cymsa i Jana Tomaszewskiego po walkach z Freiwillige Marinedivision Ost zajmują Brzozę, dzień później teren odzyskuje Grenzschutz-Bataillon III, zaś krwawe walki mają miejsce w okolicy Szubina i Rynarzewa. 28 czerwca na mocy traktatu wersalskiego Bydgoszcz powraca do Polski.


Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mieszkańcy Inowrocławia wzięli udział w uroczystości patriotycznej.

  Manifestacja mieszkańców Inowrocławia pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w rocznicę wyzwolenia Polski 

Jak się zmieniała złotówka na przestrzeni stu lat

Przez sto lat od uzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku nasza rodzima waluta przeszła bardzo długą drogę. Zaczynając od marek o wielomilionowych wartościach, poprzez pięćdziesięciogroszowe banknoty, dochodząc do współczesnych nominałów   »  więcej

 11 listopada 1918 (II Rzeczpospolita) PKKP przeszła w ręce polskie. Marka polska stała się prawnym środkiem płatniczym na terenie całej Polski dopiero ustawą z 15 stycznia 1920 roku. PKKP wydała też tzw. przekazy o nominałach 50 000 000 i 100 000 000 mkp, datowane na 20 listopada 1923 roku. Zobacz » złoty polski