Økotrykk handler om å knuse plantecellerne i blader fra trær, busker og noen urter, få saften fra cellerne overført til tekstilets fibre og derved på en eller annen måte få fra farger, avtrykk og mønstre fra plantene over på tekstilet.
Bomullstekstiler er mitt valg av tekstiler fordi dette handler om dekorasjon av resirkulerterte tekstiler, men det bør nevnes at ull og silke og andre animalske tekstiler tar mye bedre imot økotrykk. Problemet er at der er bare slik at ull- ig silke IKKE finnes i så store mengder blant gjenbrukstekstiler, som er målet her.
Økotrykk kan også brukes på andre materialer, hvor spesielt papir skiller seg ut som et ofte brukt materiale.
Jeg har også en annen nettside om økotrykk mer generelt, mens dette bare handler om bomullstekstiler:
Økotrykk og plantefarging påskaperverkstedet: https://sites.google.com/view/oekotrykk-paa-skaperverkstedet/om-økotrykk-og-plantefarging