Aktivnosti koje potiču čitanje


Daliborka Rotar, dipl. učiteljica RN, učitelj mentor iz OŠ „Milan Brozović“ Kastav

Čitanje nas odvodi u svjetove koje nikada ne bismo vidjeli, upoznaje nas s ljudima koje nikada ne bismo upoznali i omogućuje nam osjetiti emocije koje inače ne bismo osjetili.

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske 2021. godinu proglasila je Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, a brojne aktivnosti u pripremi imaju za cilj poticanje čitanja.

Neke od aktivnosti mogu biti:

Čajanka sa slikovnicom

Odabrati slikovnice, autore i djela koja odgovaraju dobi učenika i sastavu razreda.

Postaviti ciljeve:


Nakon svake priče obavezno  u razredu povesti  razgovor o priči, osmisliti razne aktivnosti i listiće koji iziskuju globalno čitanje, česta izrezivanja, spajanja, crtanja sa zadatkom, timski rad i suradnju, rad rukama, pisanje, korelaciju s drugim nastavnim predmetima i drugo.

Pet minuta za čitanje

Tijekom godine provoditi projekt čitanja na način da se čitaju kratke priče. Čitati mogu učitelji i učenici. Odabrati jedan dan u tjednu kada se čitaju kratke priče.

Čitanje za minute

Učenici bilježe svoje vrijeme čitanja kod kuće. Upisuju podatke u zajedničku tablicu. Kada dosegne dogovoren broj minuta, učenik prima nagradu poput diplome čitanja.

Knjižni klub i Bajkovnica

Aktivnosti čitanja priča i ostalih djela unutar izvannastavne aktivnosti. Mogu se čitati bajke te izrađivati mini kazališta.

Kocka pričalica

U prvom razredu kreće se s čitanjem slikovnica. Slikovnica je djetetu najbliža, ima malo teksta i dosta ilustracija. Nakon čitanja slikovnice, priče te nakon objave dojmova i interpretacije teksta slijedi rad u skupinama. Svaka skupina dobije papir na kojem se nalazi predložak kocke koju treba izrezati. Učenici sastavljaju kocku prema predlošku. Važno im je naznačiti što je svrha zadatka. Svaki član skupine baca kocku i pripovijeda o slici koju je dobio ili odgovara na pitanje. Kocke pričalice mogu biti vezane uz pročitanu slikovnicu ili priču. Kocke pričalice mogu biti provjera slušanja i govorna vježba za učenike.

Kocke pričalice mogu imati slike junaka, biljaka, životinja, likova iz priča itd. Bacanjem kocke učenici pripovijedaju o toj slici i na taj način nastaju maštovite, čarobne i neobične priče. Kocke su jako dobri motivirajući alat kod učenika. Vesele ih likovi i crteži na kockama, a tijekom bacanja vlada i veliko uzbuđenje. 

Primjeri kocki pričalica za lektiru