Ljekovito bilje u nastavi Prirode i društva

Daliborka Rotar, učitelj mentor iz Osnovne škole „Milan Brozović“, Kastav

Sažetak: Predmet Priroda i društvo od prvog razreda svojim konceptima i istraživačkim pristupom omogućuje učeniku aktivno, istraživačko i iskustveno učenje. Od prvog razreda osnove škole učenici usvajaju znanja o biljkama. Uče o listopadnim i vazdazelenim biljkama, prepoznaju listopadna i vazdazelena stabla u svojem mjestu i zavičaju. Prepoznaju i imenuju vjesnike proljeća. Prepoznaju i imenuju zaštićene biljke. Učenici trebaju poznavati koje su biljke jestive, a koje nisu. Važno je da nauče razlikovati ljekovite od otrovnih biljaka. Ljekovite biljke koriste se za liječenje bolesti i očuvanja čovjekovog zdravlja. Čovjek od davnina koristi biljke u svojoj prehrani. Od njihova korijena, lista, ploda, cvijeta proizvode se kreme, sirupi, čajevi, tinkture, bomboni, lizalice i slično.

  1. razred

Ljekovito bilje u mojem kraju

Krajem svibnja i početkom lipnja sakupljali smo cvjetove bazge i kadulje. Pripremili smo sirup od bazge i kadulje. Brali smo i sušili listove matičnjaka te izrađivali cvjetne aranžmane od lavande.

Sirup od bazge

30 cvjetova bazge

3 l vode

3 limuna

3 kg šećera

1. Potopite cvjetove bazge u vodu s izrezanim limunima na kriške. Dobro izmiješajte i ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu 24 sata.

2. Drugi dan tekućinu procijedite pa dodajte šećer i dobro promiješajte. Prokuhajte. Ostavite da stoji još 24 sata uz povremeno miješanje.

3. Nakon 48 sati sirup je spreman za pretakanje i skladištenje u staklene boce. Na taj ga način možete čuvati do godinu dana na hladnom i tamnom mjestu.

Sirup od kadulje

300 g cvjetova kadulje

3 l vode

50 g limunske kiseline

2,5 kg šećera

U posudu stavite vodu, cvjetove kadulje i limunsku kiselinu. Cvjetove kadulje prije stavljanja u vodu operite pod mlazom hladne vode kako bi ukloniti nečistoće i kukce.

Posudu stavite na štednjak na srednje jaku vatru i ostavite da sve zajedno prokuha te nakon toga posudu maknite sa štednjaka.

Posudu s tekućinom poklopite s poklopcem i ostavite da odstoji 24 sata.

Nakon što je tekućina odstajala procijedite ju kroz cijedilo i stavite u drugu posudu te dodajte šećer i ponovo prokuhajte na štednjaku na laganoj vatri.

Šećer koji ste stavili mora vam se potpuno istopiti zato tekućinu promiješajte nekoliko puta tijekom kuhanja.

Vrući sirup koji ste nakon kuhanja dobili u posudi prelijte u staklene boce i dobro ih zatvorite s čepom.

Sirup možete konzumirati nakon što se ohladi.

Kadulja je medonosna biljka koja ne samo da hrani pčele već je i ljudima tijekom godina postala privlačna ljekovita biljka. Koristeći listove i cvjetove kadulje mogu se napraviti mnogi korisni pripravci kao što su čajevi, sirupi, tinkture, ali i kreme i losioni te sapuni.

2. razred

Ljekovito bilje u mojem kraju

Lizalice i bomboni od ljekovitog bilja

Priprema:

Staviti šećer s malo vode i limunovog soka da se otopi. Kada se otopi i malo požuti (ne smije zagorjeti) raditi krugove od ove mase na masnom papiru. Posipati ih cvjetovima majčine dušice, kadulje ili listićima mente. Preliti sa šećernom masom (ne dirati prstima) i tako dobijete bombončiće.

Lizalice raditi u limovima od svijeća dušica koje se na jednom mjestu izrežu da se stavi štapić. Izlije se masa, stave se listići mente, kadulje ili cvjetići majčine dušice i opet zalije smjesom. Stavi se hladiti. Kada se ohladi skinu se limeni kalupi. Lizalice su spremne.

Ljubica

Mirisna ljubica prekrasan je vjesnik proljeća i jedna je od najmirisnijih od svoje porodice. Žene u prošlosti su koristile ljubicu za jutarnje umivanje. Biljka raste na osunčanim brdskim pašnjacima i livadama, cvijet je ljubičast, ali vrlo rijetko može biti i bijele boje.

Jedna stara narodna izreka o ljubici kaže:

“Ljubica malen cvijet, ali je voli čitav svijet.”

Ljubica je samonikla biljka raste u svijetlim listopadnim šumama, među grmljem i šikarom, uz putove i živice.

List i cvijet se tisućljećima primjenjuju za unutarnje i lokalno liječenje zbog svojih protugljivičnih, protuupalnih i antiseptičkih svojstava.


Sirup od ljubice za iskašljavanje

Sastojci:

90 grama latica ljubice

120 grama šećera

1,5 litre vode

Priprema:

Latice preliti s kipućom vodom, poklopiti posudu i ostaviti 24 sata da odstoje. Potom procijediti i dodati šećer. na laganoj vatri sirup zagrijavati dok se šećer ne otopi. Ostaviti da se ohladi, uliti ga u staklenu bocu i čuvati na hladnom i tamnom mjestu.

Čaj od ljubice priprema se od cijele biljke: listova, cvijeta i korijena.

Za 1 šalicu čaja treba vam:

2,5 dcl vode

2 čajne žličice osušenih i razmrvljenih dijelova ljubice (list, korijen, cvijet)

1 žlica meda

Priprema:

Sušenu ljubicu prelijte hladnom vodom, stavite na vatru i zagrijte do vrenja. Čaj kuhajte 5 minuta i potom ga procijedite.

Ohladite čaj, zasladite ga medom i pijte dok je mlak, po 1 šalicu, 3 puta dnevno.

Ušećerene ljubice

Potrebno:

- ljubice

-1 bjelanjak

- kristal šećer fine teksture

- slikarska četkica

- papir za pečenje

Bjelanjak umutiti pjenjačom. Kistom premazati ljubice bjelanjkom i zatim posuti šećerom. Ostaviti na papiru da se suši 48 sati i spremiti u staklenu teglicu.

Osim ljubice na ovaj način možete ušećeriti cvjetove lavande, nevena, jaglaca, bazge

3. razred

Ljekovito bilje u mojem kraju

Sirup od jaglaca jedan je od najboljih načina da iskoristimo ljekovita svojstva ove biljke,

Jaglaci (lat. Primula vulgaris) su jedni od prvih cvjetova koje zamijetimo u rano proljeće i mnogima od nas bude sreću zbog nadolazećeg lijepog vremena. Ipak većina od nas nikada se ne zapita o ljekovitom djelovanju biljke jaglaca.

Od jaglaca možemo napraviti čaj koji pomaže pri iskašljavanju, no mnogi se odlučuju upravo na izradu prirodnog domaćeg sirupa od jaglaca kako bi olakšali respiratorne probleme ukućana.

Sirup od cvjetova jaglaca – recept od svježeg cvijeća

Sastojci:

1/2 šalice svježih cvjetova jaglaca,

200 g šećera,

500 ml vode.

Cvjetove je nakon berbe poželjno odmah oprati, temeljito osušiti i početi s izradom sirupa.

Prelijte šećer vodom i zagrijte miješajući kako bi se otopio, a zatim dodajte suhe cvjetove jaglaca.

Kada mješavina postigne točku vrenja, smanjite toplinu na najmanju postavku i ostavite da se sirup kuha 2.5 – 3 sata.

Gotova smjesa će postići tamnu boju i biti nalik karameli, a zatim je procijedite i čuvajte u staklenoj tegli, u hladnjaku.

Koristite sirup kako biste inače koristili med, možete ga dodati u čajeve ili pak jesti na žlicu.

Preporučljivo je konzumirati sirup nekoliko puta dnevno, 1 – 2 čajne žličice u čaju ili pustiti da se lagano otopi u ustima, a zatim klizi niz grlo.

Maslačkov sirup

- 400 žutih cvjetova maslačka

- 3.5 kg šećera

- 5 limuna

- 1.5 l vode

Limun je potrebno oguliti i izrezati na komadiće. Cvjetove maslačka i limune kuhati u 1.5 l vode 15 min nakon što voda prokuha. Nakon 15 minuta potrebno je procijediti i u procijeđenu tekućinu dodati 3.5 kg šećera te kuhati još 15 minuta.

Zaključak: Učenjem izvan učionice u prirodi omogućava se učenicima učenje u neposrednoj stvarnosti. Omogućava se učenicima promatranje prirodnih promjena i uočavanje određenih uzročno-posljedičnih odnosa. Promatranjem prirodnih pojava u neposrednoj stvarnosti potičemo učenike na razmišljanje i zaključivanje o njima kao i važnosti suživota ljudi i prirode.

Scenarij Ljekovito bilje.pdf