Projekt InAMath: An interdisciplinary approach to mathematical education

dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković, izv. prof., Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci

Prema Odluci Agencije za mobilnost i programe EU Republike Hrvatske iz 2020. godine odobreno je financiranje projekta InAMath - An interdisciplinary approach to mathematical education u iznosu 197.050,00EUR u okviru programa Erasmus+ – Ključna aktivnost 2: Strateška partnerstva (KA201) za područje odgoja i općeg obrazovanja. Projekt je započeo 1.9.2020. i traje 30 mjeseci. Voditelj projekta je Sveučilište u Rijeci, a Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci koordinira provedbu projekta. Partneri na projektu su Centar tehničke kulture Rijeka, Osnovna sola heroja Janeza Hribarja Stari trg pri Lozu, Osnovna škola Nikola Tesla, Sveučilište u Mostaru, Univerza na Primorskem, Univerzitet u Novom Sadu. Pridruženi partneri su OŠ “Sveti Matej” Viškovo, OŠ “Jovan Dučić” Novi Sad, OŠ “Petra Bakule” Mostar, a prijavu projekta su podržali Grad Rijeka, Agencija za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske, Grad Mostar i Pedagoški institut iz Ljubljane.


Motivacija za prijavu projekta

Nakon završetka školovanja učenici često nemaju dostatne matematičke, prirodoznanstvene i digitalne vještine te je percepcija učenika, a nerijetko i nastavnika i roditelja o matematici, važnosti matematike i njezinoj ulozi u svakodnevnom životu pogrešna. S druge strane, postoje istraživanja koja pokazuju da poslodavci od svojih zaposlenika očekuju puno više matematičkog znanja od tradicionalnih računskih vještina koje su nekada bile dovoljne u rutinskim poslovima. Zbog svega navedenog odlučili smo prijaviti projekt koji za cilj ima: razvijati kritičko i analitičko mišljenje učenika, kreativnost i samostalnost učenika, ojačati digitalne vještine učenika, povećati interes učenika za STEM, ali i ojačati učiteljsku profesiju. Interdisciplinarni pristup poučavanju odgovara situacijama iz stvarnog života jer povezuje različita područja te omogućuje bolje razumijevanje tih područja, primjenu naučenog i razvija kritičko i analitičko razmišljanje.


Projektna ideja

U projektu će se osmisliti i učiniti dostupnim paket različitih mjera koje će, nadamo se, nakon završetka projekta rezultirati većom zastupljenošću interdisciplinarnosti u nastavi matematike. Mjere uključuju osmišljavanje i provedbu interdisciplinarnih aktivnosti s učenicima koristeći interdisciplinarne metode rada, izradu scenarija koji će biti dostupni edukatorima i edukaciju učitelja kojom će steći potrebne kompetencije za osmišljavanje i provedbu takvih aktivnosti.

Osim što postoji potreba za osmišljavanjem inovativnih načina rada s učenicima kao odgovor na izazove koje pred obrazovanje donosi suvremena tehnologija i način života, postoji potreba za edukacijom sadašnjih učitelja kao i potreba za razvijanjem novih kurikuluma na studijskim programima koji obrazuju buduće učitelje. U okviru projekta predviđene su i aktivnosti koje za cilj imaju edukaciju učitelja i budućih učitelja te pripremiti učitelje i buduće učitelje na izazove koje pred njih stavlja suvremeno društvo.

Okupljeni konzorcij partnera iz četiri države uključuje institucije koje su sudionici obrazovnog sustava s različitim ulogama. Konzorcij uključuje osnovne škole, visokoškolske institucije koje obrazuje buduće učitelje, buduće nastavnike matematike, ali i ostalih predmeta, te udrugu koja ima bogato iskustvo u području izvanškolskog obrazovanja mladih s posebnim naglaskom na rad s IKT. Suradnici na projektu stručni su u različitim područjima, kao na primjer matematika i primjena matematike, metodika nastave matematike, popularizacija znanosti, informatika, kemija, geografija, te će sva ta područja biti zastupljena pri osmišljavanju i izvedbi projektnih aktivnosti.


Idejni plan provedbe projekta

U početnoj fazi projekta osmislit će se i provesti ispitivanje stavova učenika razredne nastave, učitelja i roditelja o matematici i poučavanju matematike u sve četiri partnerske zemlje koje će biti temelj za osmišljavanje tema aktivnosti koje će se razvijati u projektu, kao i inovativnih metoda izvedbe aktivnosti. U projektu je planirano osmišljavanje interdisciplinarnih aktivnosti koje povezuju matematiku i ostala područja u nižim razredima osnovne škole. Posebno, u okviru projekta osmislit će se barem 10 interdisciplinarnih aktivnosti za svaki od prva četiri razreda osnovne škole te će se svaka aktivnost izvesti s učenicima i za svaku aktivnost će se napisati scenarij. Scenariji su prvenstveno namijenjeni učiteljima te predstavljaju detaljne upute za pripremu i provedbu aktivnosti. Svi će se scenariji objaviti na otvorenom i svima dostupnom online kolegiju.

Očekujemo da će se za potrebe realizacije projekta provesti barem 80 90-minutnih radionica s učenicima te da će se u završnoj fazi projekta provesti edukacije na temu projekta za barem 100 učitelja razredne nastave.


Realizacija projekta

Projekt traje već 21 mjesec i u nastavku navodimo što smo do sada napravili i koliko smo time zadovoljni.

Sve projektne aktivnosti idu prema projektnom planu. Projektni konzorciji uspješno provodi predviđene aktivnosti.

Do sada je osmišljeno i provedeno ispitivanje stavova učitelja razredne nastave te njihovih učenika i roditelja. U ispitivanju je sudjelovalo 980 učitelja, 460 učenika i 400 roditelja te trenutno detaljno analiziramo rezultate i nadamo se skoroj objavi istih.

Nakon proučavanja kurikuluma predmeta razredne nastave, osmišljeno je, do sada, oko 50 tema scenarija, od kojih je više od pola detaljno razrađeno. Svi partneri su započeli s detaljnim razvojem scenarija i provedbom scenarija po školama. Do sada je isprobano više od 30 scenarija koji su provedeni u školama i po potrebi korigirani i provedeni ponovno. Za preostale scenarije u školama osmišljen je raspored izvođenja i plan provedbe.

Kao nadogradnju interdisciplinarnim scenarijima koji se prema projektnoj prijavi osmišljavaju kao aktivnosti koje se provode u redovnoj nastavi, partnerski konzorciji odlučio je kao dodanu vrijednost razvijati i scenariji za aktivnosti kojima bi se obilježavali neki posebni dan. Do sada su u potpunosti razvijena dva takva scenarija (Matematičke društvene igre i Pi dan) te je još jedan u razvoju (Matematička izložba). I ti su scenariji barem djelomično isprobani s učenicima.

Nadalje, do sada su već osmišljeni i izrađeni brojni interaktivni materijali za rad s različitim digitalnim alatima koji će se koristiti u edukaciji učitelja, a za sada uključuju programe GeoGebra, TinkerCad, Logo, Micro:bit make blocks.

S obzirom na temu i ciljeve projekta, za uspjeh projekta nužna je suradnja sa školama i institucijama nadležnima za edukaciju učitelja te se ulažu veliki napori u osnaživanje već postojećih suradnji i ostvarivanje novih suradnji.

Veseli nas veliki broj učitelja u školama koji su pokazali veliki interes za projekt te želju za uključivanje u projektne aktivnosti i provedbu aktivnosti s njihovim učenicima. Od velikog nam je značaja i povratna informacija učitelja i učenika nakon provedenih aktivnosti u školama.

Ovom se prilikom zahvaljujem svima koji su doprinijeli realizaciji projekta InAMath te se veselimo budućim suradnjama.