Тема :Технологія ручного дугового зварювання покритими електродами  (11 годин)

Урок 76: Поняття про технологію ручного дугового зварювання Техніка наплавлення швів. 

Ручне дугове зварювання є найпоширенішим видом електрозварювання, застосовується для зварювання м’якої та легованої сталей, чавуну, нержавіючих сталей, у деяких випадках кольорових металів. Електрод має вигляд стрижня діаметром 1,5 – 10 мм, закріплений в ручному електродотримачі. При дотику електрода до металевої зварної деталі, замикається електричне коло, й кінець електрода нагрівається. Якщо потім електрод відвести на 3 – 5 мм від деталі, то встановлюється дуговий розряд, за рахунок якого далі і підтримується струм. Інтенсивне локальне нагрівання викликає розплавлювання основного металу (металу деталі) поблизу дуги розряду. Кінець електрода теж плавиться, і метал електрода вливається в розплавлену «зварювальну ванну» основного металу. Зварювальник, стежачи за тим, щоб дуговий проміжок не змінювався, веде електродом уздовж стикованих країв зварюваних деталей. При проходженні електрода утворюється розплавлена зварювальна ванна з основного металу і металу електрода, який потім одразу ж кристалізується. В результаті однократного проходження дуги по контуру зварювання утвориться зварювальний валик. 1. Електроди для ручної дугової зварки Не дивлячись на широке застосування різних механізованих методів зварки плавленням, найбільша кількість зварних конструкцій виготовляються методом ручної дугової зварки. Ручна дугова зварка проводиться штучними електродами, що конструктивно є металевим стрижнем з нанесеним на нього покриттям відповідного складу. Один з кінців стрижня довжиною ~ 30мм звільнений від покриття для його затиску в електроутримувач із забезпеченням електричного контакту. Другий кінець злегка очищається для забезпечення можливості запалення дуги за допомогою контакту з виробом. Застосування електродів повинне забезпечувати наступні необхідні умови: легке запалення і стійке горіння дуги, рівномірне розплавлення покриття, рівномірне покриття шва шлаком: легке видалення шлаку після зварки, відсутність непроварів, пір, тріщин в металі     

Урок 77. Запалювання зварювальної дуги. Довжина дуги. Положення електрода.Коливальні рухи електрода. 

Дуга може збуджуватися двома прийомами: дотиком впритик та відводом перпендикулярно вгору або “чирканням” електродом, як сірником. Другий спосіб зручніший, але неприйнятний у вузьких і незручних місцях.

Довжина дуги. Одразу після запалювання дуги починається  плавлення металу. Довжина дуги повинна бути постійною. Від правильно вибраної довжини дуги значною мірою залежить продуктивність зварювання і якість зварного шва.

Нормальною вважається довжина дуги, що дорівнює 0,5 ... 1,1  діаметра електрода стержня. Збільшення довжини дуги знижує стійкість її горіння, глибину проплавлення основного металу, збільшує витрати на угар і розбризкування металу, викликає утворення шва з нерівною поверхнею і збільшує вплив навколишньої атмосфери на розплавлений метал.

У процесі зварювання необхідно підтримувати визначену довжину дуги, яка залежить від марки і діаметра електрода. Орієнтовна нормальна довжина дуги повинна бути в межах , де Le – довжина дуги, мм; de – діаметр електроду, мм.

Довжина дуги суттєво впливає на якість зварювального шва і його геометричну форму. Довга дуга сприяє більш інтенсивному окисленню і азотуванню розплавленого метала, збільшує розбризкування, а при зварюванні електродами основного типу приводить до пористості металу.

+У процесі зварювання електроду надається рух в трьох напрямках.

 Перший рух – поступальний, за напрямком вісі електроду. Цим рухом підтримується постійна довжина дуги в залежності від швидкості плавлення електроду.

Другий рух – переміщення електроду вздовж вісі валика для утворення шва. Швидкість цього руху встановлюється в залежності від струму, діаметра електроду, швидкості його плавлення, виду шва і інших факторів. При відсутності поперечних рухів електрода отримується так званий ниточний валик, на 2…3 мм більший діаметру електроду, або вузький шов шириною .

Третій рух – переміщення електроду упоперек шва для отримання так званого уширенного валика.

Поперечні коливальні рухи кінця електроду (рис.1.8) визначаються формою розробки, розмірами і положенням шва, властивостями зварювального матеріалу, навичками зварника. Для широких швів, отриманих з поперечними коливаннями .


Презентация1.pdf

Положення електрода.Коливальні рухи електрода. 

Урок 78.Наплавлення валиків, його сутність і техніка.Способи заповнення шва по довжині і перетину. Кінцівка шва.


Наплавлення валиків проводиться для відновлення зношеного металу деталей механізмів і машин. Отримання рівною наплавленої поверхні досягається, коли один валик перекривається іншим на величину 03-05 його ширини. Для наплавлення розширених валиків застосовують поперечні коливальні рухи електроду.

Нормальною вважається ширина валика, що дорівнює 3-4 діаметрам електрода. Накладення валиків рекомендується проводити зліва направо або на себе. У цих випадках зварник чітко бачить місце дуги, її довжину, перенесення електродних крапель і формування валика. Наплавлення валиків проводиться електродами великих діаметрів (6-12 мм) при великих токах (250-500 А і більше).

Кінцівка шва. В кінці шва не можна відразу обривати дугу і залишати на поверхні металу кратер. Кратер може викликати появу тріщини в шві внаслідок вмісту в ньому домішок, насамперед сірки і фосфору. При зварюванні низьковуглецевої сталі кратер заповнюють електродним металом або виводять його в сторону на основний метал. При зварюванні сталі, схильної до утворення гартівних мікроструктур, висновок кратера в сторону недот Устим через можливість утворення тріщини. Не рекомендується заварювати кратер за декілька обривів і запалювання дуги зважаючи на утворення окисних забруднень металу. Кращим способом закінчення шва буде заповнення кратера металом за рахунок припинення поступального руху електрода вниз і повільного подовження дуги до її обриву.




2.pdf

Способи заповнення шва по довжині і перетину.