урок № 9
Під час проведення газоелектричного різання металів досить часто може виникнути таке явище як зворотній удар. У 100% випадків це призводить до травмування газорізальника та пошкодження обладнання.
Щоб уникнути цього явища, необхідно перед початком роботи чітко дотримуватися алгоритма безпеки:вивчити інструкцію з експлуатації різака;перевірити чистоту, якість і щільність різьбових з’єднань мундштука, сопла і нерегульованого інжектора;перевірити цілісність гумового ущільнюючого кільця в місці приєднання наконечника до корпусу різака;без надмірних зусиль підтягнути накидні гайки;перевірити різак на інжекцію, не під’єднуючи шланг пального газу;при відсутності або слабкій інжекції експлуатація не допускається — слід знайти і усунути причину;перевірити наявність кисню в балоні.
При залишковому тиску 0,5–0,7 МПа балон слід заправити;перевірити працездатність кисневого та газового редукторів;перевірити якість і чистоту шлангів. Не допускати розшарування і тріщин, виключити потрапляння в середину пилу; виявити і усунути всі витоки газів.
Відкривати вентилі редукторів необхідно поступово та плавно. Працівник, який їх відкриває, повинен перебувати з боку протилежного напрямку струменя газу. Під час відкривання вентиля перед ним не повинно бути сторонніх працівників та будь-яких незакріплених предметів.
Проміжок часу між відкриванням вентиля та запалюванням суміші повинен бути якомога меншим. Спочатку необхідно піднести вогонь, а вже потім відкривати вентиль різака.
Для запобігання можливій конденсації газу в шлангу не дозволяється залишати установку з перекритим вентилем на різаку та відкритим вентилем на балоні.
Підтягувати нарізні з’єднання дозволяється при перекритому вентилі балона.
Під час виконання робіт з різання металів неплавким електродом електрод повинен знаходитися всередині різака і не виступати назовні.
При закріпленні різака на переносному візку повинно бути улаштоване автоблокувальне пристосування для автоматичного відключення електроживлення в разі випадкового припинення подавання охолоджувальної води.
Під час виконання газоелектричного різання металів необхідно спрямовувати полум’я та іскри у бік, протилежний джерелу живлення газом.
Якщо полум’я та іскри спрямовані у бік джерела живлення газом, для захисту цього джерела від іскор та теплової дії полум’я повинні встановлюватися металеві ширми.
Не дозволяється підігрівати метал різаком без підключення кисню, використовуючи лише горючий газ.