Тема : Наплавлення твердими сплавами

урок № 37.Поняття про наплавлення твердими сплавами.Дугове наплавлення. Матеріали для наплавлення. Наплавлювальний дріт.Покриті електроди. Державні стандарти на плавкі електроди. Марки електродів. Флюси. Порошковий дріт і стрічка. Литі прутки для наплавлення. Зернисті (порошковоподібні) сплави.

Наплавлення металу на поверхню деталі дає можливість надати їй необхідні механічні та фізико-хімічні властивості і тим самим підвищити надійність і довговічність роботи і знизити собівартість.

На деталі, що піддаються при експлуатації значного зносу, наплавляють сплави, що володіють підвищеною твердістю. Нанесення зносостійкого шару на поверхню сталі здійснюється наплавленням електродами, присадочными прутками, зернистими порошками, що містять легуючі елементи, а також за рахунок переходу зносостійких металів та їх сполук із спеціальних флюсів (обмазок) при розплавлюванні. Чим більше карбідів в наплавленому шарі і чим він твердіше, тим він більш зносостійкий.Один з найбільш дешевих способів нанесення зносостійкого шару на поверхні деталі - наплавлення вибіленого чавуну, при якій наплавлений шар володіє підвищеною твердістю і зносостійкістю за рахунок виділення карбіду заліза.

Високою зносостійкістю володіють наплавлення, містять карбіди хрому і особливо бору. Для наплавлень застосовують хромисті чавуни, хромисті стали 3Х13 та ін.

При використанні електродів для наплавлення марки ХР19 з легуючої обмазкою наплавлений шар, що має підвищену твердість (HRC 60 - 62), містить 3,1%; 22 - 25,0% Cr; 1,0% В.

Наплавлення твердих сплавів на поверхню деталей збільшує стійкість останніх, зменшує знос і подовжує термін роботи. Тверді сплави мають високу твердість (HRC 50 - 90), що зберігається, на відміну від загартованої сталі при нагріванні до високих температур значною крихкістю, понижувальної опір ударним навантаженням.

Тверді сплави наплавляють на поверхню деталей, що піддаються зносу; звичайна товщина шару наплавлення 1,5 - 2,5 мм.

Механічна обробка наплавлених твердих сплавів здійснюється абразивами. Застосовують такі тверді сплави.

Литі сплави, відливаються у вигляді прутків діаметром 5 - 6 мм, застосовують для наплавлення на поверхні деталей, що піддаються зносу при терті про метал (штампи, пуансони, деталі машин). Вони відрізняються зносостійкістю при нагріванні до 600 - 700' Пн. До них відносяться: сормайт, що містить 2,5 - 3%; 25 - 31% Cr; 3,5% Ni, і ВК-3 (стеллит) з вмістом 1 - 1,5% С; 28 - 32% Cr; 4 - 5% W; 58 - 62% Со.

урок № 38. Техніка і режими дугового наплавлення

Наплавка зернистих сплавів здійснюється дугового зварювання вугільним електродом на постійному струмі при прямій полярності. Перед наплавленням деталь ретельно очищається від окислів і забруднень, після чого на неї рівномірно наноситься тонкий шар сплаву, розплавляє потім дугою. Зазвичай наплавлення сталініту роблять у два шари. Бажано по закінченні наплавлення деталь розважатись при температурі близько 900' с З наступним повільним охолодженням.

Трубчасті зернообразные сплави ТЗ мають високу твердість, використовують для наплавлення бурового інструменту (долота, шарошки). Їх виготовляють у вигляді трубчастих стержнів з маловуглецевої сталі діаметром 6-8 мм, наповнених зернами з карбіду вольфраму, борида хрому та ін.

Володіє високою зносостійкістю сплав КБХ10, що містить борид хрому, застосовуваний для наплавлення вироби зі сталі, піддається значному впливу абразивного середовища. Наплавлений шар металу містить 2,0 - 2,26%; 25% Cr; 2,4%, інше - Fe. Наплавлення сплавів ТЗ виробляють газовим полум'ям або електродугою.

Металокерамічні сплави у вигляді пластин з карбідів вольфраму, карбідів титану, карбідів хрому, зцементованих кобальтом або нікелем, застосовують для різального та бурового інструменту.

Карбидохромовые тверді сплави мають питому вагу в два рази менший, ніж питома вага вольфрамокобальтовых сплавів, і в 3 - 4 рази меншу вартість; сплав може наплавляться на сталь.




Урок № 39.Газовогневе наплавлення. Наплавлення кольорових металів і сплавів. Наплавлення твердих сплавів. Газофлюсове наплавлення. Флюси для наплавлення. Техніка і режими газопламенного наплавлення.Вимоги до організації робочого місця і безпеки праці при наплавленні.


Литі сплави наплавляють газовим полум'ям і електричною дугою за допомогою вугільного або металевого електрода.

При наплавленні сплаву газовим полум'ям (флюс - бура) поверхню металу нагрівають сильно науглероженным полум'ям для зниження температури плавлення поверхневого шару основного металу. Після розплавлення металу на невелику глибину присаджують розплавлений присадочний пруток з сормайта або сплаву ВК-3. Охолодження деталі виробляють в піску.

Зернисті сплави використовують у вигляді грубозернистого порошку із зернами розміром 1 - 3 мм з матеріалів, які після наплавлення на деталь перетворюються на твердий сплав. Зернисті сплави застосовують для наплавлення на поверхні деталей, що піддаються зносу при зіткненні з породою (деталі землерийних машин). До такої групи твердих металів відносяться:


Найменування Склад в %


Сплав сталініт С - 8 - 10; Mn - 13 - 17; Cr - 16 - 20; інше - Fe

Сплав Вокар З - 9,5 - 10,5; W - 85 - 87

Висхом-9 С - 6; Mn - 15; Cr - 5; інше - чавунна стружка

Наплавка под слоем флюса.mp4

наплавлення під флюсом


НАПЫЛЕНИЕ МЕТАЛЛА НА КОЛЕНВАЛ газопламенным методом _ Crankshaft journal repair.mp4

газове наплавлення


Тема.pdf

конспект за темою.