Тема 8: Виконання робіт з наплавлення

валиків на пластини.

Урок 101.Наплавлення валиків

Наплавлення валиків проводиться для відновлення зношеного металу деталей механізмів і машин. Отримання рівною наплавленої поверхні досягається, коли один валик перекривається іншим на величину 03-05 його ширини. Для наплавлення розширених валиків застосовують поперечні коливальні рухи електроду.

Нормальною вважається ширина валика, що дорівнює 3-4 діаметрам електрода. Накладення валиків рекомендується проводити зліва направо або на себе. У цих випадках зварник чітко бачить місце дуги, її довжину, перенесення електродних крапель і формування валика. Наплавлення валиків проводиться електродами великих діаметрів (6-12 мм) при великих токах (250-500 А і більше).

наплавлення ваоиків.pdf

Схема наплавлення валиків на площину .


Урок102. Способи наплавлення.


Сутність наплавлення полягає в тому, що на зачищену поверхню накладають окремі валики, паралельні один одному, і кожен наступний валик розплавляє частина вже накладеного. Особливо слід підкреслити, що після наплавлення кожного валика потрібне ретельне очищення його від шлаку і бризок розплавленого металу. при виконанні наплавочних робіт часто спостерігається первісна зміна форми вироби. Це пояснюється великою кількістю наплавленого металу, що наноситься на порівняно невелику ділянку поверхні виробу, що призводить до виникнення внутрішніх напружень.

Повністю наплавлена пластина зазвичай деформується опуклістю вниз. Зазвичай для зменшення деформації плоских деталей застосовують один з таких способів: жорстке закріплення деталі струбцинами або шляхом прихватки її до швелера або столу; наплавлення короткими ділянками врозкид.


наплавка валиків в 2 шари.pdf

Схема наплавлення валиків в два шари:

1-перший шар, 2-другий шар


Перший валик при багатошаровому наплавленні накладають від краю наплавляється пластини на всю довжину. Наступні валики накладають так, щоб попередній валик розплавлявся на 1/3 або на 1/2 своєї ширини, тобто був сплавлений як з основним металом, так і з раніше накладеним валиком. Така послідовність виплавки створює монолітність наплавленого шару і усуває утворення шлакових прошарків між валиками.

Ширина валиків зазвичай приймається b=(2÷4)dэ, а висота h= (0,5÷1) dэ.

Для отримання валиків таких розмірів учні повинні здійснювати широкі коливальні рухи електродом поперек шва.

Після наплавлення першого шару по всій поверхні пластини потрібно ретельно зачистити його металевою щіткою, а потім наплавити другий і третій шар у взаємно перпендикулярних напрямках.



Непрерывная наплавка горизонтальных швов.mp4

Наплавлення валиків.


Урок 103. Режими та матеріали для наплавлення валиків

Техніка наплавлення передбачає накладення ниткових валиків з перекриттям попереднього валика на 1/3 його ширини або валиків з поперечними коливаннями електрода.

Покриті електроди. ГОСТ 10051-75 передбачає 25 типів електродів, що забезпечують твердість наплавленого шару від 25 до 62 HRC . Стандарт встановлює хімічний склад наплавленого металу і відповідне позначення електрода кожного типу, наприклад ЦН-5-ДТ-20Х12-40-50 розшифровується так: ЦН-5 - марка електрода; ЕН - електрод наплавочні; 20X12-40-50 позначає зміст в наплавленні в середньому 020% вуглецю, 12%, хрому; 40 HRC- твердість; 50-діаметр сталевого стрижня в мм.

Якщо в позначенні електрода стоїть буква У, то цифра після неї позначає вміст вуглецю в наплавленні в десятих частках відсотка. Наприклад, ЕН-УЗХ23Р2С2ТГ-55 означає, що наплавлений метал містить 03% вуглецю, 23% хрому, 2% бору, 2% кремнію, титану та марганцю до 1% кожного, твердість 55 HRC .

Флюси. Для автоматичного і напівавтоматичного наплавлення застосовуються ті ж флюси, що і для зварювання. Найбільш поширені плавлені флюси АН-348-А, ОСЦ -45 АН-60 АН-2048-ОФ-6 АН-26 АН-15М, АН-8 АН-25.

Для наплавлення аустенітних хромонікелевих сталей застосовують флюс АН-26. Для наплавлення високохромистих чавунів рекомендується флюс АН-28. Наплавлення електрошлаковим способом доцільно виконувати з флюсами АН-8 АН-25.

При наплавленні використовуються також керамічні флюси. Наприклад, наплавку дротом Св-08 і Св-08А коліс мостових кранів, опорних ковзанок, роликів, натяжних коліс гусеничних тракторів ведуть з флюсом АНК -18. Флюс АНК .-19 застосовують для наплавлення робочих крайок бульдозерів, скреперів і грейдерів. Керамічні флюси дозволяють отримувати наплавлений метал Підвищеною зносостійкості при використанні низьковуглецевої дроту.


Порошковий дріт і стрічка. Порошковий дріт, що представляє собою оболонку з м'якої стрічки, заповнену легирующими компонентами, замінює дорогу легированную дріт. Відомості про порошкової дроту наведені в гл. V. Застосовується для наплавлення також порошкова стрічка.


Порошковим дротом можна наплавляти вироби під флюсом, в захисних газах і відкритою дугою. В даний час розроблено велику кількість марок порошкового дроту, наприклад ПП-АН120 ПП-АН121 ПП-АН122 - для наплавлення під флюсом деталей машин з вуглецевих сталей, ПП-АН105 - для наплавлення високомарганцовістой сталей, ПП-АН170 - для наплавлення високохромистих сталей . Промисловістю випускаються порошкові стрічки ПЛ-АН101 ПЛ-АН102 - універсальні, призначені для наплавлення як під флюсом, так і відкритою дугою.


При дугового наплавленні порошковим дротом застосовують струми менші за розміром, ніж для зварювання. У цьому випадку глибина про- плавлення металу вироби знижується і наплавочні матеріал менше перемішується з основним, в результаті чого твердість наплавленого металу зростає.