Тема 6:Технологія газового зварювання 

Урок 50. Поняття про технологію газового зварювання 

Газове зварювання застосовується в тих випадках, коли необхідний нагрів металу високотемпературним полум'ям. Полум'я виникає з допомогою процесу згоряння газу ацетилену в суміші з киснем. Іноді ацетилен замінюється пропан-бутаном, метаном, парами бензину або гасу, МАФ (метилацетилен-алленовой фракцією). На сьогоднішній день, через отримання електролізу води, збільшується обсяг використання в якості пального газу водню.

Процес газового зварювання відбувається таким чином, кисень надходить в зварювальний пальник, в результаті попадання туди горючого газу з балона або спеціального газового генератора. Лабораторія контролю і випробувань ТОВ "Учбово-технічний центр" проводить неруйнівний і руйнівний контроль такого обладнання. Змішуючись в певному співвідношенні, вони підпалюються на виході з сопла. Крім того, що полум'я розплавляє кромки зварюваного виробу і присадочний приплив, воно забезпечує захист розплавленого металу від атмосфери. Відповідні вентилятори регулюють витрата кисню і пального газу.

У відновній зоні є полі ядра, яке забезпечує максимальну температуру. Саме там за технологією знаходиться присадочний пруток і расплавляемые кромки металу. У разі застосування замість ацетилену інших горючих газів температура полум'я знижується. Залежно від пропорції змішування кисню і пального газу також відбувається зміна температури полум'я. 

Урок 51 .Зварювальні матеріали. Гази, присадочний дріт, флюси для газового зварювання. Кисень.

Зва́рювальні матеріа́ли (англ. welding materials) — матеріали, які використовують при зварюванні крім матеріалу заготовок. До зварювальних матеріалів належать плавкі та неплавкі електроди; зварювальні флюси, пасти та гази; присадні матеріали, припої тощо[ 

Гази,які застосовують при газовому зварюванні.

Газ свойства и классы.mp4

Цікаво про властивості газів

Урок 52.Горючи гази (лекція)

До горючих газів відносять насамперед ацетилен, пропан, природний газ та інші; використовуються також пари гасу.

Ацетилен частіше за інших горючих застосовується для зварювання та Різання; він дає найбільш високу температуру полум'я при згорянні в кисні (3050-3150 ° С). Без шкоди якості та продуктивності різання ацетилен замінюється іншими горючими - пропаном, метаном, парами гасу та ін. Технічний ацетилен (С2Н2) безбарвний, за рахунок містяться в ньому домішок має різким неприємним запахом, в 11 рази легший за повітря, розчиняється в рідинах.Ацетилен вибухонебезпечний; перебуваючи під тиском 15-2 ат, вибухає від електричної іскри або вогню, а також при швидкому нагріванні вище 200 ° С. При температурі вище 530 ° С відбувається вибухова розкладання ацетилену.

Суміші ацетилену з киснем або повітрям при дуже малому! змісті ацетилену здатні при атмосферному тиску вибухати. Тому сварщикам необхідно дотримуватися обов'язкові 'правил експлуатації газової апаратури, Самовоспламенение! суміші чистого ацетилену з киснем, що виходить з сопла газового пальника, відбувається при температурі 428 ° С.У промисловості ацетилен отримують трьома способами: розкладанням карбіду кальцію (САСАО) водою, термоокислювальне пиролизом (розкладанням) нагрітого природного газу в суміші з киснем, розкладанням рідких вуглеводнів (нафти, гасу) електричною дугою. Для зварювання і різання ацетилен отримують з карбіду кальцію. Технічний карбід забруднений шкідливими домішками, які переходять в ацетилен у вигляді сірководню, аміаку, фосфористого і кременистого водню. вони погіршують якість зварювання і повинні вилучатися з ацетилену промиванням водою і хімічної очищенням.

Гази-замінники ацетилену

Пропан-бутанова суміш являє собою суміш пропану з 5-30% бутану і іноді називається технічним пропаном. Її отримують при видобутку природних газів і при переробці нафти. Температура пропан-кисневого полум'я низька і досягає 2400 ° С; тому використовувати його можна лише для зварювання сталі товщиною не більше 3 мм; при більшій товщині неможливо добре прогріти метал з'єднання, щоб отримати надійний проварена. Низькотемпературне полум'я доцільно застосовувати при різанні, нагріванні деталей для редагування, для вогневої очищення поверхні металу, а також для зварювання легкоплавких металів. Пропан-киснева зварювання сталевих листів товщиною до 3 мм за якістю не поступається ацетилено-кисневої зварювання. У всіх цих випадках пропан можна замінити ацетиленом.

Для зварювальних робіт пропан-бутанова суміш доставляється споживачеві в зрідженому стані. Перехід суміші з рідкого стану в газоподібний відбувається спонтанно у верхній частині балона через меншої питомої ваги газу в порівнянні з зрідженій сумішшю.Технічний пропан важчий за повітря і має неприємний специфічний запах.

Природний газ. Природний газ складається в основному з метану (77-98%) і невеликих кількостей бутану, пропану і ін. Газ майже не має запаху, тому для виявлення його витоку в нього додають спеціальні різко пахнуть речовини.Метан-кисневе полум'я має температуру 2100-2200 ° С. Вона нижче пропан-кисневого полум'я, тому природний газ можна застосовувати в обмежених випадках, головним чином для термічного різання.Інші гази і горючі рідини. Для освіти газового полум'я в якості пального можна використовувати і інші гази (водень, коксовий, нафтовий гази), горючі рідини (гас, бензин). 

Рідки суміши


Рідкі горючі менш дефіцитні, але вимагають спеціальної тари в порівнянні з газоподібними. Для зварювальних робіт і різання горюча рідина перетвориться в пари нагріванням наконечника пальника або різака. Температура керосино-кисневого полум'я 2400-2450 ° С, бензино-кисневого - 2500-2600® С. Пари рідких горючих можна вживати в основному для різання і поверхневої обробки металів 2. 

Карбід кальцію 

У технічному карбіду кальцію міститься до 90% чистого карбіду, інше-домішка вапна. Після охолодження, дроблення і сортування карбід кальцію упаковують по 100-130 кг в герметичні барабани з покрівельної сталі або в заварену тару- бідони місткістю 80 і 120 кг, які після використання карбіду повертають на карбідний завод.

Теоретично для розкладання 1 кг СаСг треба затратити 0562 кг води, при цьому виходить 0406 кг (3725 л) ацетилену і 1156 кг гашеного вапна Са (ОН) 2. Реакція відбувається з виділенням тепла (близько 475 ккал /кг карбіду кальцію). Щоб запобігти нагріванню ацетилену, яке може викликати вибуховий його розпад, практично витрачається води від 5 до 15 л в залежності від конструкції ацетиленових генераторів, в яких отримують ацетилен.

Карбід кальцію поглинає пари води з повітря з виділенням ацетилену.За ГОСТ 1460-76 карбід кальцію випускається в шматках наступних розмірів (грануляції): 2X8; 8 x 15; 15X25; 25X80 мм. Чим більше шматки карбіду кальцію, тим більше вихід ацетилену.З урахуванням домішок, що містяться в карбіду кальцію, і різної грануляції практично вихід ацетилену з карбіду кальцію в середньому становить від 250 до 280 л на 1 кг СаСг.



Кисень .

Кисень. Висока температура газового полум'я досягається спалюванням горючого газу або парів рідини в кисні.

Кисень в чистому вигляді при температурі 20 ° С і атмосферному тиску являє собою прозорий газ без кольору, запаху і смаку, трохи важчий повітря. Маса 1 м3 кисню при 20 ° С і атмосферному тиску (1 кгс /см2) дорівнює 133 кг. Кисень скраплюється при нормальному тиску і температурі -1829 ° С. Рідкий кисень прозорий і має блакитний колір. Маса 1 л рідкого кисню дорівнює 114 кг; при випаровуванні 1 л кисню утворюється 860 л газу.

Кисень отримують розкладанням води електричним струмом або глибоким охолодженням атмосферного повітря.

Технічний кисень випускається по ГОСТ 5583-68 трьох сортів: 1-го сорту, що містить не менше 997% чистого кисню, 2-го сорту - не менше 995% і 3-го сорту - не менше 992% (за обсягом). Залишок складають азот і аргон.

Чистота кисню має велике значення, особливо для кисневого різання. Зниження чистоти кисню погіршує якість обробки металів і підвищує його витрата.

Стиснутий кисень, стикаючись з маслами або жирами, окисляє їх з великими швидкостями, в результаті чого вони самовоспламеняются або вибухають. Тому балони з киснем необхідно оберігати від забруднення маслами. 

Присаджувальний дріт.

Зварювальний дріт для газового зварювання за хімічним складом повинна бути такою ж, як і метал зварюється. Марки зварювального дроту застосовують ті ж і за тим же ГОСТ 2246-70 що і для дугового зварювання. Діаметр дроту (dnp) встановлюють залежно від товщини зварюваної сталі і виду зварювання. Зазвичай приймають dnр = б /2 де б товщина зварюваного металу в мм. При товщині металу більше 16 мм застосовують прутки діаметром 8 мм. Для зварювання алюмінію, міді та їх сплавів беруть дріт того ж складу, що і зварюваний метал. Однак найкращі результати дає при зварюванні міді застосування дроту, що містить раскислители - фосфор, марганець і кремній - до 02% кожного. Для зварювання алюмінію і його сплавів також доцільно застосовувати дріт з кремнієм і марганцем. 

Флюси для газового зварювання

Флюси застосовують для видалення з металу шва неметалічних включень, що потрапляють в зварювальну, ванну, для захисту від окислення кромок зварюється і зварювального дроту. Флюс розчиняє неметалеві включення і оксиди, утворюючи відносно легкоплавкую з малою питомою щільністю механічну суміш, яка легко піднімається в зварювальний шлак. Флюси вводяться в зварювальну ванну у вигляді порошків або паст.

При зварюванні низьковуглецевих сталей флюси не вживаються, тому що утворюються в цьому випадку легкоплавкие оксиди. заліза вільно виходять на поверхню шва.З флюсами виконується зварювання кольорових металів, чавунів і деяких високолегованих сталей. Склади цих флюсів наведені при описі технології зварювання відповідних металів.



Урок 53 .Основи технології газового зварювання .

технологія газового зварювання.avi

Газове зварювання є одним з видів і способів з’єднання металів та їх сплавів під дією високої температури. Газовим зварюванням можна виконувати нижні, горизонтальні, вертикальні і стельові шви. Найбільш важко виконувати • стельові шви через стікання вниз крапель металу зі зварювальної ванни; в цьому випадку зварник повинен утримувати. рідкий метал в шві дутьем газового полум'я.

Шви накладаються одношарові і багатошарові. При товщині стали 8-10 мм шов виконують в два шари. Листи товщиною 10 мм і вище зварюють в 3 шари і більше. Багатопрохідних швів при газовому зварюванні не застосовують за труднощі накладення вузьких валиків.


Будова ПОЛУМЯ.pdf

Урок 55.-56 .Зварювальне полум'я. Структура ацетиленокисневого полум'я. Види полум'я, його теплові характеристики. 

техніка газового зварювання.avi

урок 57-58 .Техніка газового зварювання. Ліве і праве зварювання.

Положення пальника при газовому зварюванні.

Технологія газового зварювання.pdf

Урок 59-60 . Вибір способу зварювання залежно від положення шва в просторі. Режими зварювання. Застосування газового зварювання 

Лабораторна робота 3.pdf

урок 61-62. Лабораторно-практична робота №3 (2 год).

Вивчення режиму зварювання та витрат ацетилену  і кисню. (звіт)

перевір себе naurok.com.ua/test/start/323852