Оцінювання навчальних досягнень здобувачів  освіти в умовах дистанційного навчання

Приклади зручних і популярних серед викладачів безкоштовних сервісів (онлайн-платформ), за допомогою яких можна ефективно й об’єктивно перевірити та оцінити знання, уміння, навички й компетентності здобувачів освіти:

Classtime - це помічник вчителя, що збагачує Ваш урок миттєвою візуалізацією рівня розуміння та прогресу усього класу в живому часі

Багатофункціональний онлайн-сервіс для контролю й перевірки знань за допомогою миттєвих тестів, які проводять як під час уроку, так і задають на домашнє виконання (д/з). Тут кожний викладач-предметник може використати 9 абсолютно різних і нестандартних типів запитань. Є закриті тести, відкриті запитання, завдання на встановлення відповідності тощо. На закріплення знань учням можна давати контрольний тест через цю платформу. За допомогою цього сервісу ефективно створюється опитування, до якого доступ учням дає викладач. Classtime дає змогу заощадити час на перевірку робіт. Викладач може створювати питання завчасно на сторінці «Бібліотека», після чого учні приєднуються до сесії й одразу починають виконувати завдання. Кожен учень може отримати коментар педагога. Сприяє сервіс і підготовці учнів до ЗНО, оскільки містить базу завдань ЗНО минулих років. Платформа зручна тим, що викладач може налаштувати багато функцій:учень бачить правильні відповіді одразу по завершенню тестування, аналізує помилки; можна ставити таймер на виконання завдань – як і в контрольній роботі на уроці; можна запланувати, о котрій опитування стане доступним та завершиться. Це дуже зручно й дисциплінує учнів. Оцінки за всі завдання слід зберігати в електронному журналі, створеному на власному ПК в Excel. Це стане у нагоді під час виставлення тематичних і семестрових оцінок.

kahoot

Цей онлайн-сервіс дає змогу створювати інтерактивні навчальні ігри: вікторини, обговорення, опитування, що складаються з низки запитань із кількома варіантами відповідей. Такі ігрові форми роботи доцільно застосовувати для перевірки знань, умінь і навичок учнів. Аби розпочати роботу в сервісі, потрібно зареєструватися: перейти за посиланням та обрати в правому верхньому кутку опцію «Зареєструватися безкоштовно» (Sign up for free!). У першому віконці потрібно натиснути на стрілочку й обрати роль «Я – вчитель» (I’m a teacher). Нижче з’явиться ще одне віконце, де потрібно ввести назву закладу, а потім заповнити реєстраційні дані. Сервіс пропонує три форми гри залежно від того, яку її мету ми визначили. Наразі нас цікавить – контроль та оцінювання навчальних досягнень учнів. Тож із метою визначення рівня засвоєння учасниками навчального матеріалу з певної теми ми обираємо форму «Вікторина» (Quiz). Результати перевірки будь-яких завдань переносимо до журналу, створеного на власному ПК в Excel, щоб потім ми змогли врахувати всі оцінки під час виставлення тематичних чи семестрових.

 LearningApps.org  

LearningApps.org дозволяє створювати різноманітні інтерактивні завдання та користуватися вправами, які були розроблені іншими викладачами. Загалом цей ресурс містить велику базу різнопланових цікавих завдань із різних навчальних предметів, яка постійно збагачується й оновлюється. Завдання цікаві також тим, що до них можна додавати текст, зображення, звук, відео за аналогією, оскільки сервіс має віконце «Створити схожу вправу». Можна дати домашнє завдання: «Опрацювавши відповідний матеріал підручника, у розділі «Мої вправи» створити інтерактивне завдання». Із часом завдань накопичується досить багато. Аби систематизувати їх набір, доречно створювати папки, як це робиться у звичайному комп’ютері, і переміщувати в них відповідні завдання. У власному «кабінеті» також можна створювати колекцію вправ за конкретною тематикою або до певного уроку. Під час роботи на уроці кожен учень (або група учнів) отримує пароль для входу й виконує надані вчителем завдання. Після виконання завдань відбувається перевірка та оцінювання. Для цього треба натиснути на синій кружечок внизу сторінки справа (неправильні відповіді зафарбовані червоним кольором, правильні – зеленим). Усі результати, як уже зазначалося вище, слід перенести у свій журнал, створений в Excel на власному комп’ютері.

Створити цікаві тести, опитування, кросворди та комплексні завдання з готових матеріалів допоможе онлайн-конструктор тестів Online Test Pad. Вам будуть доступні при створенні своїх завдань такі типи тестів: один вибір, мультивибір, введення числа, введення тексту, відповідь у вільній формі, установлення послідовності, установлення відповідності, заповнення пропусків, інтерактивний диктант, послідовне виключення й інші. Викладач може переглядати окремий результат кожного учня, статистику відповідей і набраних балів за кожне завдання. І знов таки – обов’язково зберігати результати у своєму Excel-журналі на власному ПК.

СlassDojo

СlassDojo – зручний і простий інструмент для оцінки роботи класу в режимі реального часу. За допомогою цього сервісу викладач може швидко й просто оцінювати контрольну, самостійну, класну й домашню роботу. Для цього є спеціальна опція – створення завдань чотирьох типів. Учень може написати роботу й прикріпити файл або намалювати роботу, сфотографувати чи зняти коротке відео. Викладач одразу бачить, яке саме завдання виконав учень. Використовуючи цю платформу, можна надавати посилання й для батьків, щоб вони бачили в «Класі» лише свою дитину та її результати, а також стрічку із завданнями й коментарями від усіх. Так само, не забуваємо всі результати (оцінки) зберігати у своєму комп’ютері в спеціально створеному для кожного класу Excel-журналі.


На Урок

Сервіс онлайн-тестів «На Урок» створений саме з метою повноцінної дистанційної перевірки знань, умінь і навичок, які здобули учні під час самостійної роботи в режимі дистанційної освіти. Звернімо увагу на найбільш важливі особливості сервісу онлайн-тестів «На Урок»: велика база готових завдань; можливість самому створювати різнотипні тести; зручний і повний контроль виконання учнями робіт; 12-бальна та відсоткова система оцінювання; широкі можливості для аналізу результатів роботи здобувачів освіти; інтеграція з «особистим кабінетом» викладача. 

Використовуючи цю платформу для контролю навчальних досягнень учнів, педагог зможе:

Система сама оцінить роботу за 12-бальною шкалою або у відсотках. Так само миттєво вона підрахує загальну кількість балів за кожне завдання. Ви зможете переглянути відповіді кожного учня окремо або ж здійснити загальний аналіз виконання завдань учнями всього класу (залежно від того, яку мету й завдання ставите перед собою та дітьми). А потім – зберегти всі оцінки в електронному журналі, створеному в Excel на власному комп’ютері.

Google Classroom

Google Classroom надає багато можливостей викладачу для перевірки рівня засвоєння учнями навчального матеріалу. Педагог може бачити загальну картину стану виконання учнями завдань: кількість учнів, які виконали завдання, та їх прізвища; скільки учнів ще не виконали, та хто саме. Викладач після перевірки роботи будь-якого виду повертає її учню з оцінкою чи з пропозицією доопрацювати. Після того, як учень виконає завдання та відправить відповідь у вигляді файлу, викладач починає перевіряти: файли робіт збережуться на Google Диску вчителя, вміст якого можна переглядати й за допомогою ПК, якщо виконати процес підключення Диску до файлової системи персонального комп’ютера.

Для цього треба перейти в розділ «Роботи учнів» і вибрати зі списку того, хто здав завдання, перевірити й виставити оцінку. Учителю зручно відслідковувати вже повністю виконані завдання, які автоматично сортуються на перевірені та неперевірені.

Для того, щоб учень отримав повідомлення про результат перевірки, необхідно натиснути на вікно «Повернути», разом із цим учитель може прокоментувати роботу. Таким чином, процес оцінювання робіт охоплює всіх учнів.

Використання Google Classroom є лише частиною системи взаємодії учнів і викладачів у єдиному інформаційно-освітньому просторі, побудованому на базі сервісів Google Suite for Education.

Учні теж мають свої облікові записи, і більшість (із часом усі) вже знають, як цим користуватися. Але, якщо потрібно, можна провести короткий інструктаж:

Ø увійти до свого хмарного акаунту, увівши власний «логін» і «пароль»; та за допомогою головного меню браузера Google Chrome потрапити до GoogleClassroom;

Ø вибрати «Студент»;

Ø ввести код класу або приєднатися за запрошенням викладача.

Приєднавшись до курсу, учень, кликнувши на позначку в лівому верхньому кутку (головне меню сторінки), може дуже швидко перейти на сторінку нового курсу. Учень помітить завдання не лише в додатку Google Classroom, а й отримає повідомлення на свою електронну пошту. Учням найбільше подобається те, що на бічній панелі додатку «Клас» завдання відображаються в хронологічному порядку з нагадуванням про терміни їх виконання та подачі викладачу. Завдяки наявності такої функції стає практично неможливим забути виконати якесь завдання у визначений час.

Відкривши та виконавши завдання, учень робить відмітку про його виконання, кликнувши у вікні «ВІДКРИТИ», справа від завдання, та обираючи один зі способів додавання файлу з виконаним завданням, кликнувши на словах «ДОДАТИ» або «СТВОРИТИ». Після цього з’являється відмітка «ВИКОНАНО». Учень надає виконані завдання викладачу, на документі з’являється статус «ПЕРЕГЛЯД».

Після повернення роботи викладачем, про що учень дізнається з появи значка «ПОВЕРНУТО», можна побачити оцінку, кликнувши на вікні «ВІДКРИТИ». Також з’являється можливість переглянути зауваження до роботи, виправити помилки та повторно надіслати роботу, кликнувши на вікні «НАДІСЛАТИ ПОВТОРНО».

Отже, ми бачимо, що між викладачем та учнями існує постійний зв’язок, і педагог може:

повертати роботу необмежену кількість разів;

– надсилати коментарі окремим чи всім учням.

У програмі Google-клас викладачі можуть публікувати в завданнях або в стрічці новин посилання на словники, відеоуроки, презентації, мають можливість завантажувати власні презентації або створювати їх спільно з учнями, відкривши доступ для всього класу або для певної групи здобувачів освіти окремо.

Що стосується письмових робіт (есе, творів, власних висловлень, редагування й аналізу текстів тощо), передбачених програмою, то слід звернути увагу, що в сервісі налаштовані функції перевірки таких робіт.

Викладачі можуть перевірити письмову роботу, надіслану учнем, виправити й проаналізувати помилки, а потім відправити перевірений файл учневі для виконання роботи над помилками. До речі, створювати й перевіряти завдання в електронному сервісі швидше й зручніше, ніж на папері. Деякі помилки виправляє програма. Те, що не «побачив» сервіс, викладач закреслює й виправляє зеленим кольором, написавши поруч правильний варіант. Програма одразу зберігає оцінки, тобто, ще одна перевага – ви одразу матимете електронний журнал.

Що стосується контрольних робіт, то їх можна організувати, розробивши 2 варіанти й відкривши доступ до певного варіанту кожному учневі окремо, аби уникнути списування.

Для контрольних робіт існує ще одна функція – установлення терміну виконання завдання, а також розроблена система оцінювання (обидві функції знаходяться на панелі справа й установлюються в ручному режимі).

Після виставлення оцінок за будь-які завдання так само, як і під час роботи з іншими сервісами, зберігаємо їх в Excel-журналі на своєму ПК.

Отже, зважаючи на вищевикладене, можна зробити висновок, що сервіси Google допоможуть спостерігати за тим, наскільки результативно учні виконують завдання.

Здобувачі освіти можуть працювати над завданнями в Google-документах разом або ж індивідуально. Викладач має можливість відстежувати просування учнів у межах запропонованих завдань і контролювати процес виконання, скеровувати діяльність кожного учня.

За результатами таких спостережень педагогу буде корисно створити Google-таблицю («Таблицю просування»), де в рядках записані імена учнів, а в стовпчиках – перелік завдань (кроків), які мають виконати (пройти) учні, та надати учням доступ для редагування. Вони заходять до цієї таблиці й позначають виконане завдання кольором залежно від того, наскільки легко їм було працювати (наприклад, зеленим, жовтим або червоним).

Радимо домовлятися з учнями, у якому форматі вони будуть здавати завдання. Наприклад, якщо це творча робота – вона може пересилатися у формі Google-документа. Дуже цікавим для дітей і вчителів буде спільний формат здавання робіт. Наприклад, працюючи на платформі ClassDojo, уже згаданій вище, кожен учень може мати сторінку, де накопичуватимуться його домашні завдання.

Цілком реально працювати і без спеціальних інструментів, використовуючи той же Viber. Викладач створює групу для класу. У цій групі дає завдання, відповідає на запитання. Учні відправляють результати виконання завдань до групи у вигляді фотографій, сторінок зошита чи просто текстів.

Проте, на жаль є поодинокі випадки, коли у здобувачів освіти немає доступу до Інтернету, особливо коли йдеться про сільську місцевість. Таких учнів треба забезпечити класичними стандартними завданнями з підручників, роздатковими матеріалами через телефонні розмови чи відправлення смс-повідомлень. Так само необхідно здійснити й оцінювання, оскільки воно в будь-якому разі є неодмінною вимогою до організації освітнього процесу.

Підсумовуючи вищевикладене, наголошуємо: усі оцінки за завдання викладач накопичує у своєму електронному журналі, створеному в Excel, і зберігає у своєму комп’ютері, щоб потім без проблем виставити оцінки за теми, семестр, а втім і за рік.

Особливості методики оцінювання навчальних досягнень учнів у дистанційному режимі

Для організації ефективного оцінювання навчальних досягнень учнів у дистанційному режимі корисно здійснити такі орієнтовні дії:

Звертаємо увагу, що можна не працювати за 12-бальною шкалою, а лише переводити наприкінці семестру з накопичувальної 120-бальної системи, де кожен може зібрати свої бали за різні активності й завдання та бачити прогрес, можливість вибору.

Учні знатимуть, що за основну частину вони можуть набрати 60 балів, а решту 60 отримати за додаткові творчі завдання, проєкти, твори тощо. Так школярі набиратимуть певну кількість балів. Наприкінці семестру треба поділити оцінку на 10 (таким чином здійсниться переведення на 12-бальну шкалу) і виставити в журнал.

Завдання під час дистанційного навчання мають бути легшими за ті, які даються під час звичайного освітнього процесу, оскільки в Інтернеті вчитися важче. Завдання повинні бути з меншою інтенсивністю матеріалу й повільніші за часом. 

Водночас, варто тестувати складність завдання. Якщо шестеро з десяти учнів не можуть виконати цей варіант завдання, треба його замінити.

Викладач має давати дітям чіткі інструкції: у файлах, які розсилатиме учням, слід описати зі «скрінами», куди зайти й що натиснути, які завдання виконати, як їх направити педагогу тощо.

Наприклад:

«____________________________________».

Інструкція для проходження:

зайди за посиланням https://naurok.com.ua/test/join;

– введи своє прізвище та ім’я;

– введи код доступу – 881042;

– виконай тест;

– після виконання уважно переглянь завдання й відповіді.

Звертаємо увагу, що не можна виключати завдання з підручника – обов’язково їх виконовути як під час онлайн-уроку, так і домашньої роботи.

Слід усвідомити, що заняття в такому новому форматі – це стрес для багатьох учнів; від того вони швидше втомлюються. Та все ж коректно, без хвилювання та емоцій учням треба пояснювати: це таке ж повноцінне навчання, тому будуть і оцінки.

Під час дистанційного навчання, як і очного, важливо бачити всю роботу учня, а не лише відповідь, бо треба зрозуміти хід виконання, засвоєння ним понять тощо. Якщо учень виконує неправильно, він так і засвоїть матеріал. Тому важливо отримати фото виконаної роботи, щоб виправити помилки, надати коментар і скоригувати надалі діяльність учнів.

ПРОПОНУЄМО:

Добирайте такий матеріал, який відповідає віковим та індивідуальним особливостям ваших учнів. Якщо учні досить самостійні, уміють зробити презентацію, надрукувати текст, скопіювати і вставити все, знайти потрібну інформацію в Google, зареєструватися на будь-якому сервісі тощо, то вони швидко перелаштуються на інший темп роботи. Якщо ж ні, то працюйте з ними повільніше й за легшими завданнями.

Структуруйте матеріали для учнів. Створіть на Google-диску папку із завданнями. У кожній – дата й уроки. У будь-який час дитина може переглянути матеріал. Їй не треба шукати у Вайбері невідомо які файли.

Не відправляйте всі посилання, які тільки маєте. Якщо у вас є 10 ресурсів, то учень повинен з усіма розібратися, всюди зареєструватися. Це може бути безпроблемним не для всіх учнів. Після реєстрації на ресурсі відправляйте учням пароль і логін, укажіть, яке конкретно завдання треба виконати. Зважайте на те, що динаміка в учнів різна. Хтось швидше «ловить» інформацію і звик до формату дистанційного навчання, а комусь потрібно більше часу.

Зважайте на ситуацію, що склалася: пам’ятайте, що значну частину матеріалу діти опановують самостійно. Варто надавати їм більше спроб і часу на виконання контрольних завдань.

Ні в якому разі не розглядайте оцінювання як інструмент покарання. Обирайте підходи, які сприятимуть індивідуалізації освітнього процесу, підвищуватимуть навчальну самостійність у виконанні робіт і мотивуватимуть учнів.

З метою виявлення проблем у навчанні проводьте анкетування як учнів, так і їхніх батьків, відправивши посилання на сторінку опитування електронною поштою, опублікувавши в соціальних мережах або на шкільному сайті (опитування може бути як анонімним, так і від авторизованих користувачів).

Постійно вдосконалюйте свої професійні компетентності щодо прийомів роботи з хмарними технологіями, що дасть вам змогу організовувати повноцінний освітній процес у відкритому інформаційному середовищі.

Шановні колеги! Під час опановування нових методик, інноваційних технологій педагоги нарощують не тільки професійні компетентності, а й підвищують й власну самооцінку, що дає підставу професійному співтовариству подивитися на нас як на фахівців, готових до вирішення найважливіших завдань сучасної освіти!