Онлайн-інструменти та сервіси для організації інтерактивного навчання 

і не тільки

Актуальність педагогічного маркетингу в професійній діяльності педагога Нової української школи зумовлена економічними та освітніми викликами сьогодення, прийняттям нового Закону «Про освіту» та Концепції «Нова українська школа», актуалізованою роллю дитиноцентризму в освіті та необхідністю підготовки конкурентоздатного на ринку освітніх послуг педагога, який може забезпечити найвищу якість підготовки учнів із високим рівнем ключових компетентностей.

Педагогічний маркетинг педагога НУШ

Останніми роками поняття педагогічного маркетингу досліджували українські фахівці з різних позицій. Як «вид діяльності, спрямований на вивчення освітнього середовища, створення та розвиток ринку освітніх послуг і стимулювання попиту на них» розглядає педагогічний маркетинг С. Тєлєтова. Серед завдань педагогічного маркетингу автор виокремлює: аналіз навчальних закладів-конкурентів, дослідження особливостей освіти як послуги, вивчення комплексу маркетингу навчального закладу, аналіз комунікаційної діяльності.

Особливою галуззю маркетингу, що ставить за мету досягнути найвищої якості підготовки фахівців ринку праці з високим рівнем професійних компетентностей, називає педагогічний маркетинг У. Левкович. На думку автора, «педагогічний маркетинг — це комплекс принципів, методів, організаційних форм та технологічних прийомів управління освітнім процесом у системі безперервної освіти, спрямований на підвищення його якості та ефективності фахової підготовки майбутніх маркетологів до ринку праці».

Отже, педагогічний маркетинг дослідники розуміють більш звужено, а саме, як вид діяльності, спрямований на вивчення освітнього середовища, створення та розвиток ринку освітніх послуг й стимулювання попиту на них. Але комплексних досліджень педагогічного маркетингу в професійній діяльності педагога Нової української школи, зокрема, щодо застосування інструментів педагогічного маркетингу ще немає.

Педагогічний маркетинг педагога Нової української школи розглядаємо як діяльність з підвищення його конкурентоздатності для досягнення найвищої якості підготовки учнів із високим рівнем ключових компетентностей. 

До інструментів маркетингу відносять способи його здійснення, тобто рекламу, збут, обслуговування покупця, політику цін, вивчення потреб і попиту, зв’язок зі споживачами та громадськістю.

Інструменти маркетингуце ті засоби, які використовує організація, щоб здійснювати вплив на ринок. Щодо інструментів педагогічного маркетингу, визначаємо їх як засоби маркетингового впливу на споживачів освітніх послуг із метою побудови ефективних взаємозв’язків між суб’єктами освітнього ринку.

Серед інструментів педагогічного маркетингу, які може застосовувати у своїй діяльності педагог Нової української школи, виокремимо: 

Блогінг

Блогінг — це мистецтво публікації, просування та розвитку ідей в Інтернеті. У педагогіці його визначають як сукупність дій суб’єкта в межах ведення ним електронного щоденника (блогу), що здійснюється з певною періодичністю та використовується з метою вираження своєї думки з приводу певної теми, події, суб’єктів, а також привертання уваги до цієї думки інших учасників блогосфери

Блог — це різновид динамічного тематичного сайту, на якому регулярно публікують записи, файли мультимедіа однією людиною або колективом. 

Розрізняють такі види блогів: особистий, корпоративний, тематичний. Але блог сам по собі не має цінності для споживачів, якщо не містить актуальної інформації, яка повинна бути добре оформлена та зручна в пошуку. Найбільш ефективним у практиці педагога Нової української школи є відео-блогінг, адже сучасна молодь краще сприймає візуальний контент.

Блогінг дає змогу вирішувати завдання комунікаційної наявності в просторі блогосфери та виступає додатковим інструментом професійної діяльності педагога, виконуючи другорядну функцію інформування та є простором для обміну думками.

SWOT-аналіз

SWOT-аналіз — універсальний метод, що використовують у стратегічному плануванні діяльності будь-якої організації, зокрема й закладу освіти. Окрім цього, SWOT-аналіз використовують і для самоаналізу особистості. 

Його сутність полягає в розподілі чинників та явищ, що впливають на функціонування й розвиток навчального закладу, проекту чи професійної діяльності особистості на чотири категорії:

Педагог може застосовувати його для самомаркетингу, дослідження себе як конкурентоспроможного професіонала; аналізу свого заняття, де оцінювання за категоріями здійснюють самі учні, батьки або колеги тощо.

Методика проведення SWOT-аналізу педагога передбачає декілька етапів:

І. Визначення власних сильних і слабких сторін педагога. Для цього необхідно: скласти перелік параметрів, за якими оцінювати діяльність педагога; за кожним параметром визначити, що є сильною стороною професійної діяльності педагога, а що — слабкою; зі всього переліку вибрати найбільш важливі сильні й слабкі сторони педагога.

ІІ. Визначення можливостей педагога на освітньому ринку. Цей етап дає можливість оцінити ситуацію поза закладом або серед колег і зрозуміти, які в педагога є можливості, а також, яких погроз слід побоюватися як конкурентоспроможного фахівця.

ІІІ. Зіставлення сильних і слабких сторін педагога з можливостями та загрозами освітнього ринку або в межах закладу. Для зіставлення можливостей педагога з умовами освітнього ринку й узагальнення результатів SWOT-аналізу застосовують матрицю SWOT, яка передбачає визначення заходів із розробки:

1) стратегій підтримки та розвитку сильних сторін щодо реалізації можливостей зовнішнього середовища;

2) стратегії боротьби із загрозами за допомогою використання внутрішніх резервів;

3) стратегії, що спрямовує дії педагога на використання можливостей для подолання слабких сторін його внутрішнього потенціалу;

4) стратегії, яка б дала змогу педагогу не лише зміцнити свій потенціал, а й запобігти можливим загрозам у зовнішньому середовищі.

Бенчмаркінг

Бенчмаркінг — це складний систематичний процес, який полягає в дослідженні конкретного продукту, послуги чи способу діяльності закладу освіти для їх подальшого порівняння з подібним продуктом, послугою чи способом діяльності іншого закладу освіти, щоб перейняти кращий досвід та вдосконалити власні продукт, послугу чи спосіб діяльності. 

З позиції маркетингу, бенчмаркінгвизнаний та дозволений інструмент досягнення мети та реалізації стратегій закладу, заснований на детальному вивченні конкурентного середовища та впровадження модифікованого досвіду закладів освіти задаля безперервного вдосконалення своєї діяльності.

Бенчмаркінг дає можливість:

Алгоритм при проведенні бенчмаркінгу не має чітко визначених складників. Зазвичай, заклад освіти розробляє й адаптує основні етапи реалізації стратегії «під себе» та часто пропонує свою методику бенчмаркінг-проекту.

White paper

White paper (біла книга) — безкоштовна інформація у вигляді брошури, яка містить цінну для своєї цільової аудиторії інформацію нерекламного змісту. Зазвичай розміщують на сайті для скачування.

Залежно від сфери застосування, фахівці з маркетингу по-різному пояснюють це поняття. Найбільш точне його визначення запропонував спеціаліст у галузіwhite paper — Гордон Грехем. За його словами, white paperце переконливе есе, у якому використано факти й логіку для просування певного продукту, сервісу або погляду.

Окрім цього, наявні такі характеристики:

Застосування такої брошури педагогом дасть змогу учням отримувати в цікавому форматі експертну та конкретну інформацію щодо певного питання навчальної дисципліни.

Стандартів складання white paper немає, але є декілька правил, яких зазвичай дотримують:

Cторітелінг

Cторітелінг — це маркетинговий інструмент, за допомогою якого інформацію про товар або послугу подають у форматі «розповідання історій», а саме у вигляді ненав’язливих історій, відгуків клієнтів, життєвих ситуацій, що й робить такий маркетинг ближчим до клієнта. Інформація доходить до клієнта у вигляді акцентування на перевагах перед іншими компаніями щодо користі та зручності товару/послуги.

Основні функції сторітелінгу в освітньому процесі:

Під час використання цього інструмента потрібно звернути увагу на такі аспекти: контент повинен бути цікавий і корисний слухачеві; наявність цікавого героя, з яким аудиторія може себе асоціювати; використання елементів графічного контенту; застосування драматургії; уникання монотонності; емоційність викладу; наявність висновку.

Нетворкінг (англ. networking) — соціальна і професійна діяльність, спрямована на те, щоб за допомогою кола друзів і знайомих максимально швидко і ефективно вирішувати складні життєві завдання і бізнес-питання (приклад: знаходити клієнтів, наймати кращих співробітників, залучати інвесторів). При цьому, в суті нетворкінгу лежить вибудовування довірчих і довгострокових відносин з людьми і взаємодопомога.

Для того, щоб звернутися по допомогу й отримати її, потрібна щонайменше прихильність людини або хороше ставлення до тебе з боку друга чи знайомого.

Що для цього потрібно? Кілька технік, що допоможуть тобі встановити контакт і побудувати власну мережу для нетворкінгу, який справді працює.

1. Цікався людьми. На будь-якому заході, за будь-яких обставин, навіть якщо це ситуація, коли ти застряг(-ла) в ліфті у власному будинку – просто спілкуйся. Пам’ятай, що важливий будь-який контакт.

Найвідоміший приклад якісного контакту, який тривав усього 30 секунд у ліфті офісного центру, стався в 1998 році, коли Сергій Брін і Ларрі Пейдж отримали 100 тисяч доларів від підприємця на розвиток своєї ще неіснуючої компанії, яка згодом отримала назву Google.

2. Уважно слухай співрозмовника. Ніщо так не викликає довіру, як уміння вислухати співрозмовника. Дай йому зрозуміти, що те, про що він говорить, має велике значення і є цікавим для тебе. Щоб бути переконливим(-ою) – злегка кивай під час розмови. Але не перегравай, бо деколи співрозмовники запитують мене чому я так часто кажу «угу». Твою уважність відмінно продемонструють короткі репліки, якими ти можеш доповнити розмову, і запитання до співрозмовника (цим ти покажеш, що «ти ще тут і досі слухаєш»).

3. Спостерігай і відзначай індивідуальні особливості кожної людини. Під час розмови тобі варто звернути увагу на те, до чого «в разі чого» можна буде апелювати і на які «важелі» тиснути. Це можуть бути захоплення, особливості характеру, сильні й слабкі сторони людини. ХХІ століття – час, коли про людину говорять соціальні мережі, тому не лінуйся перевіряти їх, якщо хочеш стати справжнім професіоналом нетворкінгу і налагодити якісний контакт.

Я часто впізнаю людей за їхніми основними фото в соціальних мережах, хоча до того ми ніколи не бачилися. У такі моменти я обов’язково підходжу до людини, хвалю її за якісну світлину і розповідаю, чому стежу за нею в мережі. Так зазвичай починаються корисні знайомства.

4. Будь креативним(-ою). Припини говорити шаблонні фрази й моделювати поведінку інших. Нестандартну поведінку слід використовувати під час знайомства з досить відомою особистістю, яка знайомиться з десятками різних людей протягом дня. Це той випадок, коли потрібно виділитися, щоб запам’ятатися. Постав цікаве, нестандартне запитання замість фрази «А можна зробити з вами фото?». Такий підхід здивує співрозмовника твоєю обізнаністю в близькій для нього темі.

Колись, після концерту, я підійшла до солістки, щоб просто потеревенити про її творчість. Після тієї розмови ми декілька разів випадково зустрічалися на вулиці. Вона не просто запам’ятала мене, а й не забула мого імені.

5. Нагадуй про своє існування. Підтримуй спілкування за допомогою соціальних мереж, зустрічайся особисто, якщо є така змога, але не будь нав’язливим(-ою). Підійдуть будь-які способи, але не згадуй про друга/подругу тільки тоді, коли тобі від нього/неї щось потрібно.

Справжні профі нетворкінгу одразу після зустрічі пишуть у приватні повідомлення короткий лист, у якому висловлюють вдячність за приємну розмову і ненароком, між рядками, згадують місце і час зустрічі, щоб у майбутньому пам’ятати за яких обставин ви познайомилися.

Не варто очікувати на дружню допомогу, якщо:

1. Ти очікуєш тільки на односторонню допомогу. Oтримати потрібне й голосно сказати «Усім спасибі! Усім до побачення!» – це не про нетворкінг. Його ключове правило – взаємність, на якій побудована ефективна мережа знайомств. Якщо не хочеш розгубити всіх своїх друзів – будь готовий(-а) допомогти у відповідь.

2. Ти обманюєш і приписуєш собі неправдиві заслуги. Рано чи пізно приховані факти стануть відомі, а ти ризикуватимеш втратити друзів і репутацію. Справити враження можна й іншим способом, тому краще не вдаватися до хитрощів, щоб не опинитися «за бортом».

3. Ти ігноруєш людей. Не відповідаєш на повідомлення в соціальних мережах і відмовляєш в особистих зустрічах? Можливо, краще визначитися, чи взагалі потрібне тобі спілкування з цією людиною? Якщо ж ні, то краще дати зрозуміти це одразу.

4. Ти одразу щось вимагаєш. Тільки-но познайомився(-лася) з людиною і вже одразу про щось її просиш? Це некрасиво, неприємно й марно, як і у випадку, коли людина не знає міри у своїх проханнях.

Нетворкінг – це про інвестицію твого часу в стосунки з людьми. Сила ділових зв’язків допомагає у різних ситуаціях, дає змогу знайомитися з людьми різного статусу і знаходити партнерів для власних проєктів. Втрачені можливості й контакти – це неприємно, тому не проґав свого шансу.

Самомаркетинг.pdf

Програми для зменшення посилань

Один із ветеранів скорочувальної справи. Простий та зручний сервіс, який служить вірою та правдою вже багато років.

 Обирай самостійно - 15 програм для зменшення посилань

https://lifehacker.ru/alternativy-goo-gl/

Онлайн-інструменти для організації навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти

QR код «QR - Quick Response - Швидкий Відгук» - це двомірний штрих-код (бар-код), що надає інформацію для швидкого її розпізнавання за допомогою камери на мобільному телефоні. За допомогою QR-коду можна закодувати будь-яку інформацію, наприклад: текст, номер телефону, посилання на сайт або візитну картку.

«Ребуси №1» – українськомовна онлайн-платформа, за допомогою якої можна створювати власні ребуси чи розгадувати наявні на сайті. 

Ключові переваги «Ребуси №1»:

Word It Out – зручний у використанні англомовний онлайн-сервіс, за допомогою якого можна створювати різноманітні хмари слів. 

Ключові переваги Word It Out:

Jigsawplanet – безкоштовний онлайн-сервіс, за допомогою якого можна створювати власні пазли або збирати пазли-головоломки, вже створені кимось із користувачів, та ділитися ними у соціальних мережах чи вбудовувати у власний сайт. 

Ключові переваги Jigsawplanet:

велика бібліотека різноманітних пазлів різного ступеня складності;

налаштування рівнів складності відповідно до кількості пазлів та необхідності обертання фрагментів зображення;

можливість створення власних пазлів із будь-якого зображення (можна обрати кількість пазлів від 1 до 300, форми пазлів та необхідність їх обертання);

наявність плагінів, які дозволяють вбудувати створений пазл на сторінку власного сайту чи блогу;

можливість відправити пазл-головоломку в соціальні мережі;

створення власного профілю, де можуть зберігатися власноруч розроблені пазли та ігри;

інтерфейс можна налаштувати однією з 23 мов (але українська не передбачена).

Іmgonline – безкоштовний онлайн-сервіс для комплексної обробки світлин із додаванням різноманітних спецефектів.

Ключові переваги Imgonline:

Canva – мультимовна онлайн-платформа, яка допомагає створити яскраву інфографіку, використовуючи велику бібліотеку дизайнерських шаблонів. 

Ключові переваги Canva:

Time.Graphics – безкоштовний онлайн-сервіс, да допомогою якого можна створювати яскраві й змістовні таймлайни із додаванням фото, аудіо та відеоматеріалів. 

Ключові переваги Time.Graphics:

https://naurok.com.ua/post/resurs-timegraphics-yak-stvoriti-interaktivni-strichki-chasu

Thinglink – англомовний онлайн-сервіс, який дозволяє створювати інтерактивні зображення або відео з нанесенням міток із текстом, посиланням на інші ресурси, зображенням, аудіо, відео та іншим мультимедійним контентом. 

Ключові переваги Thinglink:

LanguageTool - програма перевірки граматики, стилю та орфографії.

 Перевіряє ваші тексти більш ніж 20-ма мовами

Бесплатный онлайн майндмэппинг и мозговой штурм 

MindMeister - это онлайн-инструмент для майндмэппинга, который позволяет захватывать, разрабатывать и делиться идеями визуально. Уже более 14 миллионов человек используют наш удостоенный наград редактор интеллект-карт для мозгового штурма, создания заметок, планирования проектов и множества других творческих задач. MindMeister является веб-приложением, что означает никакой загрузки и обновлений! Неважно работаете ли Вы на Windows, Mac OS или Linux, Вы всегда имеете доступ к своим интеллект-картам прямо в веб-браузере.