Консультаційний пункт для викладачів

ГО «Інтерньюз-Україна» та Академія української преси випустили посібник для вчителів «Освітні практики із запобігання інфодемії, або Як не ізолюватися від правди». Розроблений у партнерстві з Міністерством освіти та науки України, посібник має на меті розвиток критичного мислення та навичок медіагігієни у школярів.

Посібник може бути використаний під час навчального процесу в закладах загальної середньої освіти, післядипломної педагогічної освіти та педагогічних вишах.

PDF-версія посібника доступна за посиланням.

Виготовлення цього посібника стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю авторської групи та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

План вебінару

1. Що треба враховувати, складаючи календарне планування.

2. Забезпечення компетентнісного підходу і відображення в планах наскрізних ліній.

3. Календарне планування – робочий документ. Чи можна/треба його коригувати під час навчального року?

Лекторка: Наталія Понежа 

Епідеміологічна ситуація, яка склалася в Україні, заставила переглянути нас увесь інформаційно-методичний/дидактичний та навчальний матеріал, яким раніше педагоги користувалися при проведенні уроків загальнопрофесійної та професійно-теоретичної підготовки в закладах професійної (професійно-технічної) освіти (далі – ЗП(ПТ)О). Умови карантину змусили нас повністю перейти на дистанційну форму навчання.

Саме зараз усім учасникам освітнього процесу знадобились знання, вміння та навички використання інформаційних (хмарних) технологій в освітньому процесі. Перелік електронних сервісів для організації дистанційного навчання є досить великим. Міністерство освіти і науки України пропонує використовувати 14 із перевірених та загальнодоступних ресурсів дистанційного навчання (лист МОНУ від 26.03.2020 №1/9-177). До таких ресурсів відносяться: Moodle; Google Клас (Google CIassroom); Google Презентації (Google Presentations); iLearn; Kahoot!; Edmodo; LearningApps.org; Stepik; OnlineTestPad; Месенджери Skype, Viber, WhatsApp, Zoom; Linoit; Padlet; Trello; Plickers.

Навчаючи здобувачів професійної освіти ми стикнулись з деякими проблемами. Першою була – визначення переліку веб-ресурсів, необхідних для забезпечення дистанційного навчання, а саме формування і використання єдиного освітнього інформаційного простору та забезпечення належного інформаційно-методичного супроводу процесу дистанційного опанування змістом уроків майбутніми кваліфікованими робітниками з кожного предмета. За короткий час викладачам необхідно було грамотно вибрати з існуючого інформаційного потоку потрібний матеріал, проаналізувати і вміло подати його в доступній формі здобувачам професійної (ПТ) освіти.

Другою стала проблема удосконалення необхідних умов для комунікації всіх учасників освітнього процесу за допомогою інформаційних технологій, середовища, що швидко змінюється (в ньому майже щодня з’являється щось нове). Створюючи відповідні умови для дистанційного навчання необхідно було також врахувати «цифрову нерівність», зокрема для тих, хто в даний час навчається дома в сільській місцевості, де не завжди якісний Інтернет.

Третьою проблемою є невисокий рівень інформаційної компетентності педагогічних працівників ЗП(ПТ)О, тобто уміння якісно використовувати інформаційні технології, а саме технічні засоби комунікації для передачі

інформації від педагога до здобувача професійної освіти за допомогою різноманітних форм і способів спілкування (вербальних, невербальних).

Четверта проблема – недосконала нормативно-правова база, застаріле Положення про дистанційне навчання, яке було затверджено в 2013 році (із змінами у 2015 році). Дане Положення не враховує всі виклики навчання в умовах карантину.

Стикаючись з цими проблемами педагогічним працівникам ЗП(ПТ)О нелегко було визначитись з вибором ресурсів дистанційного навчання. Із великої кількості різноманітних організаційних форм (онлайн ресурсів) таких, як: онлайн-курси, онлайн-консультування, онлайн-тренінги, хакатони, вебінари, використання інтерактивних електронних підручників, електронних віртуальних лабораторій, електронних соціальних мереж, створення презентацій, платформ спілкування, віртуальних технопарків та інших, необхідно було вибрати таку форму, яка була б ефективною для навчання професії відповідного рівня кваліфікації.

Детальна інформація розміщена у файлі для завантаження.

Методичні рекомендації щодо дистанційного вивчення предметів загальнопрофесійної та професійно-теоретичної підготовки.

Існують різні методи дистанційного професійного навчання: метод навчання за допомогою взаємодії здобувача професійної освіти з різними інформаційними ресурсами; метод індивідуалізованого викладання і навчання, метод взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу. Засобами комунікації можуть служити Viber, Facebook, WhatsApp; сайти для обміну зображеннями; сайти для створення та обміну презентаціями, інструменти для спілкування наприклад, Skype. Матеріали для дистанційного навчання викладачі формують згідно з освітніми програмами, відповідно до СП(ПТ)О, розкриваючи зміст навчальних модулів; на кожному з рівнів засвоєння освітнього матеріалу можна проводити контроль навчальних досягнень у вигляді комп’ютерного тесту. Зміст навчальних модулів можна розкрити застосовуючи: інформаційні, навчальні, методичні (у текстовому вигляді), HTML-сторінки, гіперпосилання, презентації, відео лекцій тощо.

Формами дистанційного навчання з предметів, наприклад, «Охорона праці», «Матеріалознавство», «Технологія» є: самопідготовка, відеоконференцїї, відеолекції, чат­заняття, веб­заняття тощо. Така різноманітність типів навчання дає змогу ефективно організувати освітній процес – акцентувати увагу учнів на питаннях предмета за конкретною професією, яку він здобуває, забезпечити зворотний зв’язок здобувача професійної освіти з викладачем за допомогою відео конференцій, платформи ZOOM, організувати обговорення складних професійних питань через Skype. Процес вивчення предметів доцільно організовувати за такою послідовністю:

Детальна інформація розміщена у файлі для завантаження

Мтодичних рекомендацій щодо організації дистанційного навчання здобувачів освіти ЗП(ПТ)О з предметів професійно-теоретичної підготовки професій будівельної галузі.

Фізична культура

Навчальна програма з предмета «Фізична культура» побудована за модульною системою і містить інваріативну (обов’язкову) складову, до якої входять теоретико-методичні знання і загальна фізична підготовка (легка атлетика, спортивні ігри, гімнастика) та варіативну складову, яка включає модулі із різних видів спорту.

Змістовне наповнення предмета «Фізична культура» викладачі ЗП(ПТ)О формують самостійно з варіативних модулів. При цьому є обов’язковим включення тем теоретичної і загальнофізичної підготовок (ЗФП), передбачених програмою для певного курсу навчання до кожного варіативного модуля.

У зв’язку з тимчасовим переходом на дистанційне навчання викладачам пропонується один із варіантів організації роботи з фізичної культури в домашніх умовах.

Для всіх обраних модулів (практична робота):

Загальна фізична підготовка легка атлетика:

спортивні ігри:

 гімнастика:

Для самооцінювання учнями фізичного стану викладачам фізичної культури необхідно довести до відома учнів навчальні нормативи, які розроблені для певного курсу.

Згідно з методичними рекомендаціями, щодо вивчення загальноосвітніх предметів у 2019/2020 навчальному році уроки фізичної культури за своїм змістом і специфікою забезпечують рухову активність учнів і не вимагають надмірного розумового напруження, години їх проведення не враховуються при підрахунку гранично допустимого навантаження учнів.

Захист Вітчизни

Теоретичні теми є основою формування практичних навичок учнів під час вивчення предмета «Захист Вітчизни», тому під час дистанційного навчання викладачам пропонується скорегувати поурочно – тематичні плани, щоб учні самостійно в домашніх умовах могли опрацювати ту чи іншу теоретичну тему програми, вивчаючи відповідні параграфи електронних підручників – «Захист Вітчизни»; Гнатюк М.Р. – 2018 р. та «Захист Вітчизни»; Тернопіль, Астон; 2018 р.; Гарасимів І.М.

Якість засвоєння теми (теоретичні знання) можна перевірити за допомогою тестів, тестових завдань, тематичних карток, ребусів, електронних диктантів та інших дидактичних засобів.

Години практичних занять будуть відпрацьовані, наприклад, за рахунок теоретичних годин під час навчально-польових занять наприкінці вивчення повного курсу предмета «Захист Вітчизни».

Сухілін В.В.,096-818-25-85

Якими мають бути домашні завдання

Домашні завдання – невіддільна частина життя здобувачів освіти. У зверненнях до освітнього омбудсмена та соціальних мережах батьки нерідко скаржаться на те, що дітей перевантажують кількістю домашніх завдань, дають домашні завдання на канікули. Ще одне питання, яке хвилює батьків – як має відбуватися оцінювання домашніх завдань.

Дізнайтеся: 

Об’єм домашніх завдань
Зміст домашніх завдань
Домашні завдання на вихідні дні та канікули
Готові домашні завдання – добре чи погано
Оцінювання домашніх завдань
Чи потрібно батькам робити домашнє завдання з дітьми
Чому дитина не виконує домашнє завдання
Успішність дитини та виконання домашніх завдань
Чи існує відповідальність батьків за невиконання дітьми домашніх завдань