“З добрими людьми завжди згоди можна дійти”
Мистецтво ділового спілкування
1. Робота з текстом.
1.1. Прочитайте текст. Позначте нові для вас слова, вивчіть їх.
Готуємося до співбесіди
А) Розмова по телефон з потенційним роботодавцем. Розмово по телефону – це ваше перше особисте спілкування з потенційним роботодавцем. Важливо вже на цьому етапі справити на нього добре враження. Тому менше слів – і більше конкретики. Тон розмови має бути спокійний і з відтінком зацікавлення. Використовуйте етикетні формули, але в міру. Під час телефонної розмови дізнайтеся ім’я та прізвище тієї людини, яка буде проводити з вами співбесіду. Ви відразу справите приємне враження, якщо звернетеся до неї по імені та по батькові під час особистої зустрічі, адже нічого так не пестить слух, як власне ім’я.
Б) Підготовка до співбесіди. Намітьте маршрут поїздки на співбесіду, розрахуйте час на дорогу, додавши про запас ще півгодини (на випадок заторів на дорогах). Зрозуміло, що запізнення на співбесіду – це не найкраща самопрезентація. Наперед продумайте відповіді на можливі запитання роботодавця:
- Чому ви звільнилися з попередньої роботи?
- Чому ви хочете працювати саме в нашій установі?
- Яку користь ви зможете принести нашій компанії?
- Які ваші слабкі та сильні сторони як співробітника?
- Назвіть ваші найбільші досягнення як фахівця.
- Чи були у вас невдачі в професійній діяльності? Які?
Намагайтеся відповідати чесно, оскільки ваша нещирість може згодом вилізти боком. Якщо запитають, чому ви вирішили змінити роботу, у жодному разі не нарікайте на свого керівника чи товаришів по службі, краще назвати якусь банальну причину, наприклад: відсутність можливостей для професійного зростання, затримка заробітної платні, віддаленість від дому, графік роботи та інше. Під час співбесіди менше хваліть себе, краще будьте критичними до себе, це підвищить ваш авторитет в очах співрозмовника. І не забудьте про вбрання. Одяг повинен відповідати тій посаді, на яку ви претендуєте. Важливо, щоб у вас були чисті нігті та волосся, начищене взуття. Жодних господарських торб, авосьок і заяложених пакетів із продуктами у ваших руках не повинно бути!
1.2. Дібравши до виділених слів українські відповідники, утворіть речення з поданих слів і прочитайте їх. Ведіть розповідь від 2 особи множини (ВИ) у наказовому способі (Що робіть? Що зробіть?).
Приходити, на, 5-10 хвилин, раніше, привітатися, попросити, СООБЩАТЬ, про ваш, прихід, СОТРУДНИК, з, який, у, ви, запланований, ВСТРЕЧА. Якщо, ви, попросити, трохи, зачекати, не, ВОЗМУЩАТЬСЯ, запастися, терпіння, і, не, втрачати, почуття, ДОБРОЖЕЛАТЕЛЬНОСТЬ. ВЫКЛЮЧАТЬ, мобільний, телефон. Заходячи, до, кабінет, привітатися, ОБРАЩАЯСЬ, по, ім’я, по, ОТЧЕСТВО, усміхнутися, сісти, обличчя, до, СОБЕСЕДНИК, не, схрещуючи, ноги. ВНИМАТЕЛЬНО, слухати, запитання, відповідати, коротко, кілька, речення. Відповіді, «так», і, «ні», тихий, голос, СОЗДАВАТЬ, ВПЕЧАТЛЕНИЕ, НЕУВЕРЕННОСТЬ, у, себе.
1.3. Перегляньте відео, прокоментуйте поведінку головного героя на співбесіді. Які правила він порушив? Чому хлопця взяли на роботу?
Етикетні формули ділового стилю. Розподіліть вирази за значенням
Вирази при звертанні:
Вирази при запрошенні:
Вирази на знак згоди:
Вирази на означення заперечення, відмови:
Ви маєте рацію; я не заперечую; ні, це не так; ні; згоден; сідайте, будь ласка; проходьте, будь ласка; чи не могли б Ви...; певна річ; Ви не маєте рації; Ви помиляєтесь; безсумнівно; з приємністю; я хочу попросити Вас зробити мені послугу; це справедливе твердження; це виключено; шкода, але я повинен відмовитися; чи можу я попрохати Вас...?; слушною є думка...; це виключено; ні в якому разі; будьте ласкаві, поясніть...; з приємністю; ви помиляєтесь; на жаль, не зможу; я не заперечую; висловлюю особисту подяку...; шановні колеги!; аж ніяк; глибокоповажний голово!; дякую, не можу; ми дотримуємося іншої точки зору; безумовно.
4. Відмінювання числівників. Повторіть особливості відмінювання числівників. Провідміняйте числівники 456, 342
Узгодження числівників та іменників.
Завдання: Складіть список покупок на тиждень// Опишіть Ваш кабінет, порахувавши предмети інтер"єру в ньому.
Родовий відмінок іменників ІІ відміни.
Тренувальні вправи
Вправа 1
Подані іменники поставити у формі родового відмінка однини.
Сад, дуб, ясен, ведмідь, мороз, стіл, Київ, Голосіїв, Париж, Тетерів, Донець, метр, понеділок, іменник, радіус, водень, віск, борщ, очерет, комиш, ячмінь, завод, палац, Мороз, землетрус, гнів, жаль, роман, Роман, нарис, волейбол, вальс, будинок (окрема будівля), будинок культури, рукопис, Дон, Ніл, Алжир, Китай, Донецьк, Донбас, Крим, Херсон.
Прочитайте теоретичний матеріал. Запам"ятайте, коли іменники в Р.в. чоловічого роду можуть мати паралельні закінчення.
1. У ряді іменників зміна закінчення впливає на значення слова:
алма́за (коштовний камінь) – алма́зу (мінерал), а́кта (документ) — а́кту (дія), апара́та (прилад) — апара́ту (установа), бло́ка (у техніці) — бло́ку (об’єднання держав), буряка́ (одиничне) — буряку́ (збірне), ва́ла (деталь машини) — ва́лу (насип), елеме́нту (абстрактне) — елеме́нта(конкретне), інструме́нта (одиничне) — інструме́нту (збірне), ка́меня (одиничне) — ка́меню (збірне), кли́на (предмет) — кли́ну (просторове поняття), по́яса (предмет) — по́ясу(просторове поняття), раху́нка (документ) — раху́нку (дія), со́няшника (рослина) — со́няшнику (насіння), те́рміна (слово) — те́рміну (строк), фа́ктора (маклер) — фа́ктору (чинник) і т. ін.
2. У розмовному мовленні деякі назви населених пунктів можуть мати також паралельні закінчення –а, -я, -у, -ю: Берлі́на і Берлі́ну, Ло́ндона і Ло́ндону, Оренбу́рга і Оренбу́ргу, Санкт-Петербу́рга і Санкт-Петербу́ргу, Пари́жа і Пари́жу, Стамбу́ла і Стамбу́лу, Брюсе́ля і Брюсе́лю тощо.
3. Обидва закінчення — -а (-я) та -у (-ю) приймають іменники: мосту й моста, паркану й паркана, плоту й плота.
Вправа 4. Розв’яжіть мовну задачу.
Шестикласники складали речення зі словом листопад. Учениця вивела в зошиті: “У час листопаду земля в парку вкривається жовто-червоним килимом”. Учень записав: “На початку листопада періщили холодні дощі”. Чому діти вжили слово листопад у родовому відмінку по-різному?
Вправа 5. У поданих словосполученнях замініть прикметники іменниками у родовому відмінку однини.
Зразок. Клубний інвентар – інвентар клубу.
Бетонна споруда, степова квітка, волейбольні змагання, музейні експонати, університетський товариш, лісовий аромат, вечірня прохолода, джмелине гудіння, гіпсова скульптура, кленове листя, львівські вулиці, східний вітер.
Вправа 6. Знайдіть помилки у вживанні відмінкових форм іменників.
1. Мій брат – студент інститута. 2. На горіху голуби звили гніздо. 3. У вас є таблетки від кашля? 4. Останнім часом учені зробили багато відкрить. 5. Не ходіть по газонам.
Вправа 7. Виконайте тестові завдання 36 - 42 на сайті "Рідна мова. Репетитор"
Корисний матеріал до теми
Словник-довідник "Родовий відмінок іменників ІІ відміни"
Редагування речень та виразів
1. Самі лучші заходи були проведені в минулому році.
2. Добрий ранок! Вибачаюсь, але принтер зажував бумагу, завдяки цьому я не зміг вовремя розпечатати необхідний документ.
3. Повістка дня, підняти важливе питання, обсудити проблему, затігувати прийняття рішення, звернутися на рахунок відпустки, поступила пропозиція, покласти ходатайство в особисту справу, текучість фахівців, приймати належні міри, приймати участь у міроприємствах, приймати до відома, приносити вибачення, приносити шкоду, приходить на думку, приходиться працювати, продвигатися по службі.
Синхронний переклад тексту
Уважно прочитайте текст "Квіти в офісі". Прекажіть текст українською, доповніть розповіддю про озеленення Вашого кабінету.
Комунікативний практикум.
Творча робота. "Ідеальний офіс: який він?"
Психологічна сторінка.
Змоделюйте комункіативну ситуацію та виконайте завдання:
- попросіть колегу виконати щось замість вас
- відпросіться з роботи
- попросіть у керівництва підвищення заробітної плати
- висловіть своє невдоволення завеликим навантаженням
- укажіть колезі на недоліки в його роботі
- зробіть зауваження колезі (порушення дрес-коду)
- подякуйте колезі за термінове виконане завдання.