10.12.2023 I TČ
Model představuje univerzální lokomotivu S499.0205 (dnes řadu 242) pro střídavý proud 25 kV, 50 Hz. Tyto stroje se vyráběly v letech 1975, 1979 a 1981 ve Škodových závodech v Plzni v celkovém počtu 86 kusů. Dosahují maximální rychlosti 120 km/h a jejich trvalý výkon činí 3 080 kW. Konstrukčně jde o pokračování řady S499.0 (Laminátka). Skříň však byla oproti její předchůdkyni celokovová, a právě proto si vysloužila přezdívku „Plecháč“. Dnes tyto lokomotivy pomalu končí svoji službu u Českých drah na osobních vlacích a přebírá je ČD Cargo, kde se s nimi budeme nadále potkávat ve službách nákladní dopravy.
Vydání modelu S499.02 bylo pro modeláře obrovským překvapením. Nebyl totiž oznámený v novinkách na přelomu let 2022/2023, jak je u firmy PIKO v posledních letech zvykem, ale až v září. PIKO teprve několik dní před zahájením výstavy Modell-Hobby-Spiel v Lipsku ohlásilo, že představí zcela nový, doposud utajovaný model. Skutečnou senzací pak bylo zjištění, že jde o velikost TT, a navíc o český stroj! Spousta tuzemských modelářů zajásala, že se velký výrobce občas zaměří i na náš trh a nabídne plnohodnotnou českou předlohu (jen dodám, že ve velikosti H0 již PIKO tuto lokomotivu vyrábí). Novinka navazuje na loňský model Laminátky, který svou propracovaností ve velikosti TT výrazně zvedl pomyslnou laťku. Jak Laminátka, tak Plecháč jsou zhotoveny velice precizně. Model je zpracován v provedení IV. epochy a PIKO jej nabízí v analogové verzi (pod označením 47480) i v digitální ozvučené verzi (47481), kterou si zde představíme.
Lokomotiva je balena v pevné kartonové krabičce, která je uvnitř ze všech stran bezpečně vyztužena molitanem. Rozměry krabičky jsou (ŠxVxH) 208 x 80 x 50 mm.
Uvnitř je model fixován v průhledném blistru, ze kterého je nutné jej opatrně vyklepnout, aby nedošlo k poškození drobných detailů. K modelu je přiložen návod v češtině (bohužel jen pro základní údržbu, u digitálních funkcí si člověk musí vystačit s angličtinou nebo němčinou) a sáček s příslušenstvím. Tyto doplňky (celé spřáhlové ústrojí a pluhy bez výřezu pro šachtu spřáhla) nejsou určeny pro běžný provoz, ale slouží výhradně pro vystavení do vitríny.
Příjemnou novinkou je, že je model z výroby osazen novými krátkými spřáhly, takže už není třeba složitě vyměňovat stará očková, jak bývalo u značky PIKO zvykem. Výrobce tato nová spřáhla montuje na všechny modely vyrobené od letošního roku.
Technické parametry modelu:
Označení modelu: ČSD S499.0205
Modelová epocha: IV. (1968–1992)
Výrobce: PIKO
Objednací číslo: 47481
Délka modelu přes nárazníky: 137 mm
Hmotnost modelu: 179 g
Dekodér: NEXT18 - 46553 - PIKO PSD XP 5.1 - PIKO TrainSound®
Rok uvedení do výroby: 2023
Model je zpracován do nádherných detailů, na kterých si PIKO dalo opět velmi záležet. Jsou jemné a přesně odpovídají reálné předloze. Jak už je u této značky standardem, navzdory jemnému provedení se nemusíte bát vzít mašinu do ruky – nehrozí, že byste něco snadno ulomili nebo že by díly samovolně opadávaly.
Kola jsou loukoťová s bílým lemem. Stěrače jsou zřejmě opět zhotoveny z leptaného plechu a oproti Laminátce působí ještě o něco lepším dojmem. Povrchová úprava a lakování jsou špičkové – nikde nedochází k přefukům jedné barvy přes druhou a odstíny přesně odpovídají skutečnosti. Rovněž všechny popisky jsou perfektně ostré a dobře čitelné.
Spřáhlo je umístěno v šachtě na kinematice. Zatímco u Laminátky byl pluh elegantně uchycen přímo na kinematice, u Plecháče je pluh napevno a disponuje výřezem pro pohyb spřáhla. Při jízdě na kolejišti si sice vůbec nevšimnete, že je kvůli tomu pluh o něco menší než ve skutečnosti, ale je škoda, že výrobce nezvolil stejné řešení jako u předchozího modelu.
Osvětlení je řešeno podobně jako u Laminátky – zvlášť se ovládá osvětlení strojovny, jednotlivých kabin a pozičních světel
Nevím, jak se chová dodatečně digitalizovaný model s dekodérem od jiného výrobce, ale u originální zvukové verze jsem objevil několik chyb v logice ovládání světel. (Zatím jsem se nepouštěl do přenastavování CV hodnot). Samotné ovládání je odlišné než u Laminátky – tam šlo světla zapínat zcela nezávisle, což u Plecháče nelze; základem je vždy zapnutí klávesy F0 nebo F8.
Koncová světla (při zapnutém F0) lze zhasnout klávesou F8. Pokud je lokomotiva nasazena na postrku, přední světla se vypínají pomocí F9. Obě tyto klávesy fungují i samostatně. Kámen úrazu však nastává u dalších světel: střední reflektory lze rozsvítit pouze kombinací F0/F8 + F6 a horní dálkový reflektor pouze přes F0 + F5.
Pokud se pokusíte rozsvítit dálkový reflektor ve chvíli, kdy máte vypnutá koncová světla, všechna přední světla nečekaně zhasnou. Patrně jde o softwarovou chybu dekodéru. V takovém případě se po opětovném „zhasnutí“ horního reflektoru světla na okamžik rozblikají a teprve poté se vrátí do požadovaného režimu. Podle mě by měla jít samostatně ovládat i střední poziční světla, ale bohužel to tovární nastavení neumožňuje. Jak už jsem zmínil, u starší Laminátky jsem se s tímto problémem nesetkal a vše fungovalo mnohem logičtěji.
Stroj se pyšní propracovaným interiérem kabin strojvedoucího i samotné strojovny, což po rozsvícení patřičných funkcí dekodéru krásně vynikne.
Společné foto Piko Laminátky a Plecháče
Zvukový projev je velice kvalitní a zřetelný (ukázku zvuků i osvětlení si můžete pustit v přiloženém videu). Lze samostatně spouštět nejrůznější ruchy, jako jsou houkačka a píšťala. Obě tyto funkce mají jak krátkou, tak dlouhou verzi (v aplikaci Z21 na ně stačí dvakrát poklepat, čímž odpadá nutnost mapování na další klávesy). Mezi další dostupné zvuky patří pískování, svěšování a rozvěšování, pomocný vzduchový kompresor, hlavní kompresor, ventilátor, zvuk pantografu, manipulace s okny a dveřmi kabiny, dveře strojovny, klapot styku kolejí, skřípění při broušení kolejí, staniční rozhlas a dvě nahrávky radiokomunikace strojvedoucího.
Co mi ve zvukové bance vyloženě chybí, je klasická píšťalka výpravčího. Výtku si pak zaslouží staniční rozhlas – ten totiž zní jako hlášení ze současnosti (tedy VI. epocha), což se k modelu z éry ČSD (IV. epocha) tematicky vůbec nehodí.
Pohon zajišťuje výkonný motorek se dvěma setrvačníky, který přenáší sílu na všechny čtyři nápravy. Pro zvýšení tažné síly je model vybaven dvěma bandážemi, které jsou umístěny na vnitřních nápravách diagonálně proti sobě.
Rozebrání je velmi jednoduché – stačí povolit čtyři šroubky ukryté pod podvozky. Pokud byste model digitalizovali sami, mějte na paměti, že pro osazení dekodéru je potřeba vymontovat celou desku plošných spojů, jelikož patice Next18 se nachází na její spodní straně.
Jízdní vlastnosti jsou vynikající, mašina jezdí velice klidně a tiše. Testoval jsem ji jak na profilových kolejích Tillig, tak i na starých plechových kolejích BTTB s malým poloměrem oblouku R286. Při průjezdu oblouky nedochází k zaklínění nárazníků o sebe, takže se nemusíte bát vyhazování nebo rozpojování vozů v soupravě.
Plecháč S499.02 je dalším vysoce nadprůměrným modelem od firmy PIKO, a to jak z hlediska zpracování drobných detailů, tak i výborných jízdních vlastností. Kladně hodnotím detailní propracování osvětlení, radost z něj však trochu kazí nešťastně naprogramovaná logika ovládání s chybující funkcí dálkového reflektoru. Velkým plusem jsou také továrně dosazovaná nová krátká spřáhla.
Zdroje informací:
Malý atlas lokomotiv 2013 (Jaromír Bittner, Jaroslav Křenský, Bohumil Skála, Milan Šrámek)
Oficiální leták PIKO
Aplikace Roco Z21
Kompletní soubory lokomotiv a vozů do aplikace Z21, nebo pouze jejich fotky ke stažení.