Provoz kolejiště

Čištění lokomotiv

13.3.2022 I TČ

Tento článek se zabývá největší problematikou zanášením dvojkolí a sběrných plíšků u lokomotiv. každý modelář, který provozuje kolejiště a nemá modely jen ve vitríně, se potýká s bojem proti prachu na modelech a tím i špinění veškerých vodivých součástek na modelech, které ovlivňují jízdu a bezvadný chod lokomotivy.

Samozřejmě čištění lokomotivy a vagonů není nic zábavného, ale je to potřebná záležitost a lze tuto neoblíbenou část alespoň minimalizovat tím, že se budeme pravidelně starat o čištění kolejového svršku. Dnes je na trhu několik výrobků, které pomáhají s údržbou kolejiště a vozidel. Jako například výrobky od výrobce LUX-Modellbau nebo čistící vozy od renomovaných výrobců, které mají zespodu vozu přimontovanou čistící gumu. Firma Noch zase nabízí čistící kartáčky, které lze namontovat na jakýkoliv vhodný vůz na dvojkolí. Z mého pohledu to ale není jediná výhoda tohoto kartáčku, protože, se nejedná o čistící gumu, která se při čištění rozpadá na drobné částečky, ale je z vatového materiálu, který nepouští chloupky. Jediná nevýhoda je, že tento kartáček nepruží na temeno kolejnice a může tím mírně poskakovat, ale pokud je tento vůz osazen v nějaké soupravě, tak se při jízdě stále kolejiště bude čistit.

Jak jsem se již zmínil o čistící gumě na čistícím voze, tak lze tuto čistící gumu zakoupit i samostatně a čistit koleje ručně. Ale použití této gumy více doporučuji před samotným luxováním kolejí. Další nevýhoda, této gumy je, že touto gumou spíš temeno koleje brousíte a tím je více náchylné na zanášení špíny. Další možností je čištění kolejí pomocí čistícím prostředkem na koleje a kolečka lokomotiv.

Také na samotné čištění podvozků lokomotiv je na trhu několik zařízení jako například od firem PECO, Proses, Woodland Scenics, LUX-Modellbau a dalších. Samozřejmě, každé zařízení má své výhody i nevýhody. Levnou alternativou je namočit papírový ubrousek čistícím destilátem a položit na koleje. Hlavní nevýhodou těchto zařízení je to, že se musí uživatel dát pozor na nechtěné snesení a poškození bandáže z kolečka. Níže popíšu jak levně a efektivně vyčistit podvozek lokomotivy.

Postup čištění

Soupis mých pomůcek na čištění

V tomto článku budeme čistit lokomotivu Tillig 501913 - ČD 742 309-8

Molitanové lůžko od firmy PECO, které je hlavní částí čistícího setu. Výhoda toho lůžka je, že lokomotivu máte pevně a bezpečně uchycenou pro jakýkoliv servisní zásah. Součástí setu je ještě jedna delší a dvě malé molitanové kostky pro vypodložení modelu do vodorovné polohy. Set také obsahuje vodivý čistící kartáč a škrabku. Dále je součástí mazivo. Toto příslušenství ale nebudeme momentálně potřebovat.

Lokomotivu, nejprve očistíme od prachu. Vhodné je použít dlouhý a hustý štětec nebo také čistič na objektivy kamer (většinou mají štětec výsuvný).

Lokomotiva vložena do molitanového lůžka.

Podvozek vyfoukám stlačeným vzduchem.

Tillig čistící prostředek na koleje a kolečka a Faller čistící destilát. Oba produkty jsou podstatě stejný. Dále budu psát jen o čistícím prostředku ale k tomu stejnému účelu lze použít i čistící destilát.

Podvozek před čištěním.

Vatová tyčinka na čištění koleček a proužek papíru pro čištění sběrných plíšků.

Proužek papíru namočíme do čistícího prostředku nebo destilátu. Proužkem papíru vyčistíme prostor mezi kolečkem a sběrným plíškem. Na druhé fotografii je vidět co je v tomto prostoru špíny.

Pro vyčištění kol je nutné do nápravy pustit elektrický proud. Pokud jsou kola hodně špinavá, může to být i velmi komplikované lokomotivu rozhýbat.

Na zbylých nápravách můžeme provádět čištění koleček pomocí vatové tyčinky namočené v čistícím prostředku nebo destilátu. Na druhé fotografii je vidět co je na kolečkách špíny. Vše opakujeme a provádíme do důkladného vyčištění. Také se někdy může stát, že se špína nabalí na osu náprav. Tam je potřeba špínu vyškrábat například malým šroubováčkem.

Podvozek po vyčištění. Pokud je třeba, tak lokomotivu promažeme. V tomto případě je promazaná stále z výroby, kde mazivem nešetřili.

Samozřejmostí je také čištění podvozků u vagonků, hlavně u vozů, které mají vnitřní osvětlení. Ale i u ostatních vozů je třeba kolečka čistit pro lepší jízdní vlastnosti. U vozů je nejlepší celé dvojkolí demontovat a vyčistit jej v ruce nebo nechat odmočit v čistícím prostředku nebo destilátu a vytřít v papírovém ubrousku. Také je nutné vyčistit uložení dvojkolí a u osobních vozů sběrné plíšky.