Літні канікули. БЖД

Шановні учні та батьки! Ось і розпочинаються літні канікули. Пам'ятайте, що літні канікули – це можливість  набратися свіжих сил, оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати їх у домашніх умовах. Як завжди, кожен з нас проведе канікули по-різному. Бажаємо усім гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок! Але також закликаємо Вас завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був зіпсований:

 

Правила дорожнього руху:


Правила електробезпеки та протипожежної безпеки 

 

Вибухонебезпечні предмети: 

 

Правила поведінки на водоймах та у лісі:

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, з 24 лютого 2022 року тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану обмежено перебування цивільних громадян в лісах, лісопарках та на водоймах. 

 

Профілактика шлунково-кишкових захворювань:

Для попередження кишкових інфекцій, які ще влучно називають хворобами «брудних рук», необхідно дотримуватись простих і доступних кожному правил:

насамперед мити руки перед вживанням їжі, після туалету та приходу з вулиці;

вживати у їжу тільки ретельно миті овочі, фрукти, ягоди;

не купувати у випадкових осіб на стихійних ринках, в антисанітарних умовах, молочні та м'ясні продукти;

не купувати «з рук» кондитерські кремові вироби, які без належної термічної обробки та умов виготовлення можуть стати середовищем для життєдіяльності і накопичення хвороботворних мікроорганізмів;

м'ясні продукти необхідно варити, смажити до повної готовності, бо достатня термічна обробка знищує збудників небезпечних хвороб.

 

Правила поведінки в умовах підвищення температури повітря


Рекомендації щодо поводження з незнайомими людьми 

Літні канікули для дітей — це можливість набратися свіжих сил, оздоровитися, закріпити набуті знання. А відпочинок повинен бути, насамперед, безпечним. Про правила безпеки на воді, у лісі, вдома у побуті для дітей та дорослих розповідає Василь Микитин, начальник Калуського міськрайонного відділу управління надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.

Правила безпеки на воді

Основні умовами безпеки — правильний вибір і обладнання місць купання та суворе дотримання правил поведінки під час купання чи катання на човні, катері.

Літні канікули – важливий час для поновлення сил і оздоровлення дитини. Оскільки відпочиватимуть наші діти в умовах воєнного часу – варто повторити основні правила безпеки й детально обговорити нові. «Освіторія» склала «шпаргалку безпечного літа». Як не на натрапити на розтяжку чи міну під час прогулянки? Яке головне правило безпечного відпочинку біля водойм? Що швидко покращує самопочуття, якщо стався тепловий чи сонячний удар? Як захистити себе від укусів кліщів у лісі чи змій у горах і чому не можна ходити під лапатим листям борщівника? І, зрештою, як часто дитині варто пити воду влітку? Джерело

Міни і розтяжки: дбаємо про безпеку прогулянок

Розтяжки важко помітити, адже вони натягнуті низько над землею та виглядають як дріт чи шнур. І часто взагалі непомітні. Саме розтяжка забрала життя мого досвідченого колеги-фотографа ще в 2014 році. Тож говоріть із дітьми на цю тему вкрай серйозно, детально і в формі гри перевіряйте засвоєні знання.

Правило 1

Не ходити в парках, лісах чи будь-якій іншій місцевості, яка не пройшла перевірку спецслужбами з розмінування. Оскільки важко знати, що зараз в Україні перевірили, а що ні – краще не ризикувати й гуляти лише в перевірених місцях, не шукати нові маршрути, не блукати закинутими дорогами.

Правило 2

Побачив незнайомий предмет? Відійди і в руки не бери.

Під вибухівку вороги можуть маскувати будь-які предмети: м’які іграшки, ручки, мобільні телефони, навіть пачку молока. Зацікавити дітей можуть і протипіхотні міни-«метелики». Їхній корпус має незвичну форму й виготовлений з різнокольорового пластику. Тож ваша дитина має чітко знати: будь-яка знахідка = небезпека. Якщо її підібрати, можна не лише втратити здоров’я, а й померти.

Правило 3

Нерозірвані снаряди? Відійди якподалі.

Покажіть дитині в інтернеті, як виглядають ті чи інші види снарядів. Дуже добре розповідає про це зірка соцмереж – пес Патро на своєму ютюб-каналі або офіційні джерела, як то ДСНС. Тож якщо на дорозі дитині зустрінеться снаряд чи уламок – варто відійти якнайдалі та не брати до рук, навіть якщо це «маленька частинка». Ця «частинка» теж може містити заряд і вибухнути.

Правило 4

Боєприпаси – не іграшка

Інколи діти помилково вважають, що знайдені боєприпаси не зашкодять, і ними можна погратись, – кинути в багаття, випробовувати на міцність ударами, намагатися розібрати. Поясніть, що такі дії небезпечні для життя. Що не можна робити:

Правило 5

Не брати в руки чужі речі, навіть в багатолюдних місцях.

Вибухівка можуть помістити у звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і потім залишити в багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж сумки, залишеної забудькуватим пасажиром у громадському транспорті. Тому бездоглядні предмети в транспорті, дворі, магазині вимагають особливої уваги. Попросіть дитину повідомляти дорослих, якщо помітили чужу річ, красиву загублену іграшку.

ЮНІСЕФ спільно з МОН та ДСНС України створив окремий сайт для дітей «Суперкоманда проти мін». Тут діти в ігровій формі дізнаються, які є міни, де вони можуть бути, як поводитися безпечно, виявивши підозрілий предмет. Цей сайт містить комікс, який можна переглянути онлайн або завантажити у pdf-форматі. У формі мультсеріалу історію про Суперкоманду можна переглянути на YouTube.

Річка, озеро і море: правила, що рятують життя

Змії, оси, отруйні гриби і ягоди: готуємось до всіх небезпек

А для захисту від укусів варто скористатись репелентом «Від всіх», попередньо перевіривши безпечність компонентів для дитини.

Перед походом у гори влітку подбайте про безпеку, адже вдень на стежки чи просто в траву, біля пнів і колод, виповзають погрітись отруйні змії. У Карпатах найчастіше зустрічається гадюка звичайна з ромбовидним візерунком на спинці. Ваш найкращий одяг до лісу – широкі штани, шерстяні шкарпетки, високі черевики. Не можна рухати руками пні, каміння, плигати на копицях сіна, лягати на балки, колоди. Якщо змія таки вкусила, постраждалому не можна рухатись, висмоктувати отруту з рани, накладати жгут. Натомість треба випити 1-2 таблетку проти алергії, пити багато води й чекати на допомогу.

Бам-м-м: сонячний чи тепловий удар. Як швидко допомогти?

Діти часто не помічають під час рухливих ігор на палючому сонці, що їхній організм перегрівається. А коли стається тепловий удар – залишається лише надавати екстрену допомогу. Основний симптом – різке підняття температури (до 40 градусів), млявість і сплутаність свідомості, головний біль, гаряча шкіра, сильна пітливість. Дитину може нудити, дихання часте, а серцебиття – прискорене. Може траплятись і втрата свідомості.

Що ж робити? Якомога швидше доставити дитину в тінь чи прохолодне приміщення, зняти зайвий одяг і знайти, чим охолодити тіло: прохолодний душ чи ванна, обтирання льодом, потік холодного повітря від  вентилятора. Можна вкрити дитину простирадлом, змоченим холодною водою. Напоїть дитину, але не надто холодною водою. Можна використати аптечний сольовий розчин із мінералами. Від солодких напоїв відмовтесь. Якщо є задишка і проблеми з серцебиттям – негайно викликайте «швидку».

Щоб не вкусив «енцефалітний» чи «лаймовий» кліщ

Ви теж та мама чи той тато, які бояться укусів «енцефалітних кліщів» у лісі чи парку? Насправді, така прикрість трапляється вкрай рідко. Наші українські кліщі найчастіше переносять лихоманкову форму енцефаліту. Якщо укус і трапиться, можуть відчуватись симптоми ГРВІ – незначне підвищення температури, яке проходить за 2–3 дні. Чому ж тоді в нас так бояться кліщів? Через те, що деякі їхні види переносять менінгеальну форму енцефаліту. Така хвороба може закінчитись летально, але видихаймо: загрозу в собі носять лише тайгові кліщі. Зараз до них ми навряд доберемось, адже проживають ці неприємні кусючі істоти в гірській частині тимчасово окупованого Криму. До слова, туди їх завезли із сибірськими кабанами.

Ще одна напасть від кліщів — хвороба Лайма. Це для України теж велика рідкість. Як розпізнати? Висока температура та поява на місці укусу еритеми — червоне кільце, що свербить протягом 20 днів, а потім зникає. Але через 10-15 років людину може спіткати раптовий параліч кінцівок чи зупинка серця. Тож ці симптоми на початку не можна пропускати.

Як захиститись від кліщів?

Вода і правило «20 хвилин»

Влітку для дитини особливо важливо тримати водний баланс. Тож чудово, якщо в наплічнику завжди буде багаторазова пляшечка з водою. Візьміть за правило: воду п’ємо щодвадцять хвилин. Особливо важливо пити воду в спекотні літні дні. Окрім води покладіть у дитячий наплічник сонцезахисний крем, кишенькову аптечку, панаму чи кепку, снеки, які не зіпсуються і в +30.

Височезний і підступний борщівник

Борщівник притягує до себе погляди, – ну майже, як різнокольорові шкарпетки Кіма на фото, от тільки шкоди від рослини може бути більше. Тож покажіть дітям на фото цю велетенську 3-метрову рослину та розкажіть про її приховані небезпеки. Якщо ходити під лапатими листками борщівника, фоточутливість шкіри підвищиться. І потім, коли дитина вийде на сонце, майже гарантовано отримає значні сонячні опіки. Сліди від них будуть помітні ще кілька років поспіль. Що робити, коли ваша дитина вже побувала в заростях борщівника? Якнайшвидше помити дитину в душі з густою мильною піною та заборонити перебування на сонці до кінця доби. У крайньому випадку – надягнути дуже щільний одяг.